worden aan den President van hel opperste Geregtshof, de Secretar is en leden zullen gekozen worden onder de Hoofdambtenaren van denzelfdcn rang. Het besluit zegt, dat men als zoodanig ook een geestelijke kan kiezen, die zich onderscheidt wegens zijne wetenschappelijke bekwaamheden en deugdzame eigenschappen. De attributen dier kamer zullen zich alleen bepalen tot het uitbrengen eener raadgevende stem. Zij zal zich overigens, tot zoolang hij cene wet niet anders bepaald zal worden, onledig houden met het onderzoek der Pauselijke besluiten, herderlijke brieven en andere maatregelen van dien aard, nopens welker gepastheid tot verbod of toelating zij hare stem zal uit brengen. Dit zal evenzeer van toepassing zijn met de wetten en herderlijke brievendie men van den Paus zou verlangen. De kamer zal drie malen in de week eene zitting houden. Men verzekert, dat de cholera in deze stad opgehouden heeft. £2 A Hl IS lT It G. 24 October. Men meldt van daar met zekerheid, dat de regeringen van Frankrijk en F.ngeland gelijktijdig aan de Duitsche Staten van den tweeden rang krachtige en dringende nota's hebben gezondenom hen over te halen zich aan te sluiten bij de politiek van Oostenrijk, wordende overigens de door die Mogend heid aangenomene duidelijker houding in de Ooslersche quaestie in genoemde nota's zeer geprezen. De Oostenrijksche Minister von Menshengen alhier, is met hetzelfde doel werkzaam bij de 4 vrije steden, en slaagt vooralsnog naar wensch. Gisteren is de eerste welgelukte proef genomen met den lusschen deze stad en Petersburg geopenden telegraaf. Op eene gisteren ochtend ten 9 ure 35 min. van hier naar Petersburg gezonden vraag nopens het weder, volgde terstond het antwoord, meldende, dat daar 3 gr. vorst heersehtc. Uit Munchen wordt gemeld, dat de Koningin-Moeder, gemalin van Ko ning Lodewijk van Beijercn, aan de cholera overleden is. OOSTEKKIJ 54. WEENEN, 25 October. De tijding van den aanvang van het bombardement van Sebastopol is vol komen bevestigd. De bezetting alhier beeft bevel ontvangen om in 48 uren marschvaardig te zijn. Morgen zal al het overige van bet leger op voet van oorlog worden gebragt. De troepen, die bevel hadden bekomen naar Polen te marcheren, zul len voorloopig in Volhynie blijven. De Graaf Esterhazy was gisteren naar Berlijn vertrokken. Dezer dagen zijn weder eenige jeugdige Egyptenaren uit Cairo alhier aangekomen, om er op kosten der Egyptische Regering in de geneeskunst te studeren. Het getal der Egyptische kweekelingen is thans 22. RUSLAND. De Regering is voornemens, de versterkte plaatsen Kiew en Zamosc tot vestingen van den eersten rang te verheffen. De omtrek dier steden is be stemd tot een versterkt kamp voor een aanzienlijk corps van bet Poolsche leger. Ook worden belangrijke versterkingen aangelegd bij het Russische dorp Mackzi op bet punt, waar de Piussische, Oostenrijksche en Pruissische grenzen, niet verre van Myslowitz, te zamen loopen. De Noordsche Bijeen Petersburgsch blad, deelt eene lijst mede van vrijwillige bijdragen, bijeengebragt door de ingezetenen van Taganrog en Ros tock, en bestemd tot den aankoop van schepen, met bet doel om te laten zinkenten einde de straat Kertsh te verstoppendie van de Zwarte zee naar de zee van Azof leidt. Het bedrag der ingeschreven sommen is reeds meer dan ƒ250,000. Eene nadere dépêche van Vorst Menzikoff van 20 en 21 ('s nachts) meldt, dat het Russische geschut het vuur der bondgenooten beantwoordt; dat de schade aan de forten van Sebastopol betrekkelijk gering is; dat de vijand den aanval van den zeekant niet beeft hervat en bereids een deel der Russische reserve is aangekomen. Grootvorst Alexander is op weg naar Warschau, om het opperbevel te aanvaarden over de reeds daar aanwezige keizerlijke garde. De blokkade der Russische havens in de Wille zee schijnt door hel gure jaargetijde feitelijk opgeheven te zijn; althans verneemt men uit Archangel, dat den IS11®11 dezer aldaar geen Engelsche kruisers meer waren, en dat er weder handel in granen gedreven werd als vroegerdeze handel zal echter in allen gevalle wegens het ijs niet langer, dan tot het midden van Novem ber kunnen aanhouden. TURK ÏE. Al de troepen, die de bezetting van Konstanlinopel kan ontberen, ver trekken naar Balaklava. Aldaar zijn de levensmiddelen verschrikkelijk duur, betgeen niet weinig tot nadeel der bondgenooten strekt. Het Russische leger krijgt aanzienlijke versterkingen. De bondgenooten hebben 300 stukken ge schut in werking. Men wil dat Scutari zal aangewezen worden, om er de bondgenooten de winterkwartieren te doen betrekken. De Turksche Regering twijfelt niet aan de bcmagtiging van Sebastopol. De Mains der wijken, de irnans der moskeeën hebben bekend gemaakt, dat de tijding door de batterijen van Tophané en bet korvet van de haven den volke zal worden verkondigd. Zoodra bet geschut buldert, moeten al de ingezetenen een dankgebed rigten tot God, en 's avonds hunne woningen ver lichten. Een Franschman heeft reeds in het Journ. de Const, aangekondigd dat hij 100,000 illumineerglazen te koop heeft. De Russen schijnen Ihrail en Matschin te willen bezet bonden en ver sterken zelfs het garnizoen. De door hen aan Oostenrijk beloofde ontruiming Her Vorstendommen is dus niet opregt. Eupatoria is door de Russen hernomenKapt. Brock is met het kleine garnizoen dier plaats aan boord der schepen teruggekeerd. Benden Tartaren hebben zich in de Krim gevormd, die het land afloo- pen, overal verwoesting aanrigten en de Russische landhuizen in de asch leggen. Uit Kars in Azië is berigt ontvangen, dat de Turken een Russisch korps, dat Gumri dekte, hebben aangevallen en te eenemale uit elkander geslagen. Bij deze gelegenheid zijn al de Russische legertenten, bagaadje, benevens 30 stukken geschut in handen der overwinnaars gevallen. De Rus sische Generaal verloor bij dat gevecht het leven. Na de behaalde zege sloe gen de Turken bet beleg om de citadel van Gumri. VEREEMIGDE STATEST. NEW-YORK, 10 October. Alle levensmiddelen zijn hier duur. Meel kost 7 dollars 25 c. tot 9 d. 37 c. het vat, en de andere artikelen worden naar evenredigheid betaald. Voor het tegenwoordige schijnt er geen vooruitzigt op eene spoedige prijsver laging te bestaan. Integendeel, onze beschikbare voorraad is niet groot, en zoodra de binncnlandsche scheepvaart door de vorst gestuit wordt, zullen de prijzen veeleer nog verder rijzen. Ook de huishuur is hier hoog; en over het algemeen is hel leven voor den handwerksman alhier waarschijnlijk duurder, dan een leven op gelijken voet in Europa. Hiervan is eene terugwerking in de landverhuizing het gevolg; en wij zien thans eenige lieden van de betere soort van landverhuizers, namelijk Engelsch handwerksvolk en lieden, die in Europa met eenige bedrevenheid of kapitaal hun voordeel kunnen doen, naar de oude wereld terugkeeren. Sedert 1 Augustus jl. bedraagt het aantal van hier teruggereisde landverhuizers tusschen drie en vier duizend. In den Archipel van de Markiezen- en de Societeits-eilanden is op nieuw de burgeroorlog uitgebarsten, doch builen de door de Franschen bezetten posten. De graanoogst in Californie overtreftnaar men zegtalle verwach tingen. Mexico is bij voortduring aan de bctreurenswaardste regeringloosheid ten prooi. Het Franscbeeskader van Valparaiso, onder bevel van den Schout-bij-Nacht Febvrier-Despointes heeft zich bij de Sandwich-eilanden met de Engelsche divisie, onder Admiraal Stirling, vereenigd. Beide eskaders zullen zich, naar men verzekert, naar de Behrings-straat begeven, ten einde de Russische eta blissementen in Amerika te vernielen en zich meester te maken van de Rus sische eilanden. De zeemagt der Russen in die wateren zou bestaan uit 2 fregatten van 24 stukken, 2 korvetten en 2 stoombooten. Berigten van de Sandwich-eilanden stellen de aanhechting aan deze Staten buiten twijfel. Het eerste voorstel is van die eilanden uitgegaan. Bij den Staatsraad hechtten al de leden hunne toestemming daaraan, behalve de vermoedelijke Troonopvolger Prins Alexander, en het Opperhoofd Paki. De bepalingen werden opgemaakt en bet verdrag werd geteekend. Thans is het in handen van den President Pierce, en wacht op de bijeenkomst van het Congres, ten einde de bekrachtiging van den Senaat te verwerven. STARS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leyden doen te we ten, uit naam van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Prov. Zuid- Holland, dat bij resolutie van den Minister van Finantiën van 26 October 1854, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs Splitters en Debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de vierde week der trekking van de iaatste klasse der 2248te Loterijzullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Geheele Lotenƒ75.00. Halve- 37.50. Vijfde-15.00. Tiende- 7.50. Twintigste- 3.75. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad zz". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en deze gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Ljyden 27 October 1854. De Secretaris v. PUTTKAMMER. A K A BUMI K-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCUE HOOGESCHOOL. Den 25stcn October de Heer J. E. van Löben Seis, van Zulphen, in de Regten, met Theses. ADVERT E INTIEM. Heden overleed tot mijne innige droefheid mijne teeder geliefde Echtge- noote, ADRIANA JOHANNA HOOGENSTRAATEN, aan de gevolgen van hevige gal- en zinkingkoortsenin den ouderdom van bijna 52 jarenna eene gelukkige 33-jarige eebtvereeniging, vooraf voorzien zijnde van de II. Sacra menten. Leyden, 22 October 1854. D. WIJSMAN. Eenige Kennisgeving. Gevoelig voor de ondervondene bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en het afsterven van mijn dierbaren Echtgenoot JOHANNES EVER- HARDUS KROLMANbetuig ikbenevens mijnen Behuwd-Zoon en Dochter onzen opregten dank. II. W. RROLMAN, Sombarth. Leyden, 28 October 1854 G. J. HOOGEN, M. E. HOOGEN, Krolman.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3