LEYDSCHE VRIJDAG, 27 OCTOBER, bimkeklaxdsche berigtew. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 2G October. Door Z. M. is het ingestelde eereleeken tol belooning van eervolle langdu rige werkelijke dienst bij de schullerijen toegekend aan P. van der Walle, Sergeant bij de dienstdoende schutterij alhier. Eergisteren, 's namiddags omstreeks half vier nre, viel in het water op de Groenhazengraeht, zekere vrouw genaamd Hanna, (bezig zijnde met werken); na veel vergeefsche pogingen tot redding, zoo zelfs dat zij bewuste loos wordende, een toegestoken haak niet meer kon grijpen, is de militaire ziekenoppasser W. 11. Kuipers, op het noodgeschrei aansnellende, nog juist bij tijds gekomen, om geheel gekleed in het water te springen en haar van een wissen dood te redden, zijnde dit reeds het derde geval, dat deze persoon aldus iemands leven heeft gered. 200 werklieden, werkzaam op Zr. Ms. landgoed Bronbeek bij Arnhem, hebben in het Handelsbl. ecne hulde van dankbaarheid aan Z. M., geplaatst, voor het geschenk hun op den 21slcü dezer uitgereikt. De Minister van Marine zal morgen geen gehoor verleenen. De synodale aanschrijving, ter aanbeveling van de toga aan de Predi kanten der Ncd. Herv. kerk, begint reeds goede vruchten te dragen. Zon dag jl. heeft onze beroemde letterkundige Dr. G. D. J. Schotel, te Tilburg, voor zoover wij weten de eerstemet togabef en barret zijnen kansel be klommen. Ongetwijfeld zal het goede voorbeeld al spoedig navolging vinden. Men verneemt, dat de Predikanten der Herv. gemeente te Zwolle, die ook lot het aannemen en dragen der toga bij de openbare godsdienstoefeningen besloten hebbendaarmede op den eerslvolgenden gedenkdag der Kerkher vorming zullen aanvangen. Ook de Predikanten in de landgemeenten dier klassis, alsmede de Piedikanten te Assen moeten bereid zijn spoedig het gege ven voorbeeld te volgen. Bestuurders van bet Haagsche Gen. tot verdediging van de Christelijke Godsdienst, hebben in hunne najaarsvergadering uitspraak gedaan over 11 antwoorden, op 5 Prijsvragen; 0 antwoorden, waaronder 4 Hoogduitsch en 1 Latijnseh, op 4 prijsvragen, werden onvoldoende beschouwd. Twee verhandelingen over de vraag: Welk begrip hebben tv ij ons te vormen van de bijzondere Openbaringen Gods, wier inhoud en geschiede nis vervat zijn in onze Heilige Schriften In welke betrekking stonden zij tot de eigene geestontwikkeling en de zedelijke vrijheid dergenendie hnar ontvingen? En welke overeenkomst is er tusschen haar en den oorsprong van zooveel voortreffelijksals zich ontwikkeld heeft bij de Heidensche volken? De eene eeue Nederduitsche, de andere eene Iloogduitsche, werden bevonden, zoo veel verdienstelijks te bevatten, dat de wensch ontstond om beide gelijkelijk te kunnen bekroonen en uitgeven echter is besloten, de naambriefjes ongeopend te laten, maar, zonder de vraag weder ter algcmeene mededinging naar den eereprijs op te geven, de beide schrijvers uit te noodigen, om, desverkiezende, hunnen arbeid nog een maal te overzien en, ware hel mogelijk, zoo te verbeteren, dat de redenen wegvielen, welke de bekrooning belet hadden. Verder zijn vroegere Prijs stoffen bij herhaling opgegeven en nieuwe uitgeschreven. Te 's Hage is door het Ned. Bijbelgenootschap aan de Heercn Fuhri en Smits aanbesteed het drukken van 11,000 Bijbels en 3,000 Nieuwe Test. in roijaal octavo en te Amsterdam aan de Heercn Spin en Zoon 20,000 Bijbels in het Javaanseh en aan de Ileeren Metzier en Basting 20,000 Bijbeltjes met Psalmen en Gezangen in 32». Een boekdrukker te Parijs heeft van de Bijbelgenootschappen te Londen, die thans millioenen Bijbels in Europa verspreiden, eene zoo aanzienlijke be stelling gekregen van Bijbels te drukken, dat hij voor 2 jaren werk heeft en het aantal zijner werklieden met een derde heeft moeten vermeerderen. Er is in de vorige week te Gorinchem eene inschrijving gedaan ten be hoeve der bedeelden van de Hervormde gemeente, welke de aanzienlijke som van ƒ2,600 beeft opgebragt, welk cijfer waarschijnlijk door nieuwe bijdragen zal verhoogd worden. Er heeft te Amersfoort een droevig ongeluk plaats gehad. Een 3-jarig jongetje heeft zich van een trekpot, waarin thee gezet was en die op eenen hoek van de tafel stondmeester gemaakt en door de tuit zooveel van het itookend heele vocht gedronken, dat het kind, niettegenstaande onmiddelijk aangewende geneeskundige hulp, binnen 4 uren een lijk was. De comtniesen te Mcppel, den 13ien de pakhuizen der groothandelaren in sterke dranken aanpeilende, hebben bij A. E. aldaar een tekort van onge veer 25 vaten gedistilleerd gevonden, waarvoor hij, behalve de belastingen (bijna ƒ650), nog ƒ2,600 boete schuldig wordt. (Gr. Ct.) In de afgeloopen week werd aan eene der poorten van Middelburg, door de stedelijke commiesen aangehouden een manspersoon, verdacht van bedrie- gelijken invoer van sterken drank. Bij onderzoek bleek het, dat hij onder zijne bovenkleederen een blikken harnas aan had, hetwelk gevuld was met jenever, dien 1)ij in eene der naburige plattelands gemeenten had gekocht, en op deze wijze ter ontduiking der stedelijke belasting, dacht in te smokkelen. Te Hoogeveèn is besloten eene toelage van ƒ12,000 te verleenen tot den aanleg van een straatweg uit de kom dier gemeente naar de Dedemsvaart, met een zijtak van Zuidwolde over de Wijk naar Staphorst. Van de Dedems vaart zal de straatweg verder verlengd worden, aan de eene zijde over den Hardenherg naar de Duilsche grenzen, en naar den anderen kant tot Ommen, waar hij zich aan de reeds bestaande of ontworpene straatwegen van Overijssel zal aansluiten. Te Londen zijn 11 Nederl. schepen naar de havens van Australië beladen. Ten vei volg op de mededeclingen uit de verslagen der Commissien in de Tweede Kamer over de Hoofdstukken der begrooting, (zie onze nommers van Maandag en Woensdag 23 en 25 dezer,) laten wij hier volgen een kort overzigt van het verslag over het o516 hoofds.Marine en het 9dc hoofdst. Financiën. In het verslag omtrent de Marine wordt geklaagd over het gebrek aan een vast stelsel en 't verval van het zeewezen. Men achtte de kosten van beheer en der inrigtingen voor 't zeewezen te hoog, en dat daarentegen te weinig werd besteed voor de vloot. Behalve andere aanmerkingen omtrent verschil lende bijzonderheden, zijn bedenkingen geopperd omtrent de nieuwe inrigting op een wachtschip aan het Nieuwe Diep, van Adelborsten ter praclische op leiding. Men maakte o a. zwarigheid in dergelijke afscheiding van toekomstige Zee-Officierendie later een corps zoude uilmaken. Uit het verslag over het 9de hoofdst.Financienonlleenen wij hel volgende: Men heeft met leedwezen opgemerkt, dat het aanzienlijk aantal ambtena- ren met één is verminderd, terwijl het uitgetrokken cijfer met 2000 is vermeerderd. Men wenschte, dat de drie in Amsterdam gevestigde takken van beheer, het agentschap, het groothoek en de rentebetaling, tot éèn wer den verminderd, opdat de-daarvoor benoodigne som van 100,000 tot ƒ25,000 konde worden verminderd. Men vroeg: hoe de onvervreemdbare rente, ten laste van Belgie, thans wordt geïnd? Waarom, in weerwil van de afschaffing van den accijns op bet gcslagt der varkens en schapen, in 1853 het getal der commiesen met 18 en nu weder met 34 moest worden vermeerderd welke ontvangers ƒ8000 bureau-kosten genieten, enz. enz. Aangaande de posterijen, waren sommige leden bezorgd voor overdrijving van de zijde der Begering! De port bragt meer op, sedert de invoering der postwet ^02,670.29j in acht maanden en dus ruim ƒ150,000 in 'tjaar, terwijl de uitgaven voor de dienst nagenoeg 4 ton gouds hooger zijn dan vroeger. Bij het wets-onlwerp betreffende bet 10'll! hoofdstuk Departvan Oorlog) beeft men lang en ernstig stilgestaan bij liet klimmende eindcijfer daarvan. Vele leden meenden als oorzaak te kunnen aanwijzen de onevenredige verdee ling van betgeen aangevraagd wordt voor liet personeel en het materieel der defensie. Zij hadden minder tegen de getalsterkte der troepen dan tegen liet stelsel van verdediging door eene rij van grootere en kleinere vestingen. I)it alles achten zij te kostbaar en ondoelmatig, en voor de verdediging van het land overbodig, zoo niet uit anderen hoofde schadelijk, terwijl daarmede de militaire krachten versnipperd worden. Andere oorzaken, die medewerken tot bet liooge eindcijfer dezer begrooting, zijn nog te vinden bijv. in bet nng steeds aangebonden wordende groote getal bewaar- en werkplaatsen of depóts van wapenen en krijgsbenoodigdbeden waaraan, met bel oog op de verbeterde middelen van gemeenschap, in den tegenwoordigen tijd geen behoefte bestaat, en die onderhouden en van perso neel voorzien moeten wordenvoorts in de gedurige veranderingen in kleeding en wapening, en in garnizoensverplaatsingen; in de hooge kosten voor de ge neeskundige dienst enz. Men sprak van hel voornemen om de casques der ruiterij te veranderen en nieuw liarnachcmcnt voor dc paarden in te voeren. Al deze veranderingen

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1