LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 25 OCTOBER. BIXXEXLANÖSCHE BERIGTEX. De Courant wordt Maandag-Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LF.YDEN 24 October. Zatnrdag namiddag ten 4 ure gleed van een vlot, liggende aan de Oranje- gracht, een meisje van 12 jaren, genaamd Maria Henzen, in het water; op het noodgeschrei dat ter ooren kwam van Hendrik Neutcboomdekenwever in de fabriek van de tleeren J. J. Iloogeboom en Zoondie in bet aan de overzijde van de gracht gelegen werkhuis werkzaam was, vloog deze van zijn weefgetouwsprong uit het meer dan tien voet boven de straat aanwezige raam der werkplaats, waarvan de toegang slechts aan de Langestraat geopend is, geheel gekleed in het midden der Oranjegracht, greep het kind en bragt bet levend aan wal. Drie jaren geleden redde hij aldaar op dezelfde wijze het leven van twee kinderen, die in een kinderwagen gezeten, door de achteloosheid der dienstbode in het water waren geraaktvoor welke daad hij door de Maatsch. tot Nut van 't Alg. werd beloond. Verscheidene malen werd hij reeds door een koen besluit de redder van hel leven zijner natuur- genootenzonder nadeel voor zijne gezondheid, daar hij, na van kleederen te hebben verwisseldzich dadelijk weder aan den gewonen arbeid begaf. Den 21stcn dezer is te Monnikkcndam van de werf van den Scheepsbouw meester J. Kater Pz, met goed gevolg te water gebragt, het Campagne bark schip, genaamd Stad Ley den, gebouwd voor rekening eener rcederij, onder directie van de Heeren Craandijk Dercksente Amsterdam en bestemd voor de groote vaart. Ingevolge Zr. Ms. beschikking zullen ook gedurende dezen winter we derom eenige detachementen ruiterij voor de dienst van hulp-marechaussée worden bestemd. Waarschijnlijk zullen ditmaal die troepen gesteld worden ter beschikking van den Minister van Justitie, onder bepaling, dat de kosten, die aan eene tijdelijke gelijkstelling van gewone ruiterij met marechaussée verbonden zijn, niet zullen geleden worden door oorlog, maar door justitie, als uitgave van polieie. Aan bet Gymnasium te Enkbuizen wordt verlangd: 1°. een Rector, om te staan aan het hoofd van deze inrigting; ter vervulling van welke betrek king worden uitgenoodigd, Heeren Litt. Ilum. Doctoren, en bij voorkeur dege nen, die reeds eenigen tijd aan eene Latijnsche School of aan een Gymnasium zijn weikzaain geweest; 2°. een eerste Docent, bijzonder heiast met het onder wijs in de levende talen en 3°. een tweede Docent tot bet geven van onder wijs in de Reken-, Stel- en Meetkunst, benevens de Nederduitsche Taal en, des gevorderd, ook in de beginselen der Stuuimanskunst. De inkomsten aan gemelde betrekkingen verbonden kunnen berekend wor den op ƒ1200 voor den Rector, op 800 voor den eersten en op ƒ600 voor den tweeden Docent. De sollicitanten worden verzocht hunne aclen van be voegdheid en getuigschriften, met portvrije brieven in te zenden, vóór den 15Jc" November aanst.bij den Heer Mr. II. A. van Bleiswijk, Burgemeester der stad Enkhnizen. Uit Ridderkerk wordt gemeld dat in die gemeente sedert eenige dagen de kinkhoest heerschl, en dagelijks vrij erg toeneemt. Eenige lijders zijn er reeds onder bezweken. Wat vooral opmerking verdient is, dat deze hoest niet alleen, zoo als gewoonlijk, onder kinderen heerscht, maar ook volwas senen aantast. Oude lieden zelfs lijden thans aan deze kwaal. De Officier van Justitie te Nijmegen berigt, op den 10Jcn dezer jl.te Nijmegen op de post bezorgd is een brief, bestemd voor den Heer W. P. J. d'Aquinte Rotterdam, bevattende eene geldswaarde van 199.70. Deze brief is niet aan het adres bezorgd. - Uit Zu'phen is een adres aan de Tweede Kamer toegezonden, door ban delaren en industriëlen in het district. De adressanten betoogen het weinig afdoende der afschaffing van de rijks opcenten op het gemaaldoor dn Re gering voorgesteld. Zij verzoeken de Kamer, om, in het belang der arbeidende klasse, de Regering uitnoodigen, een voorstel te doen lot afschaffing van den accijns op het geslagt of ter algeheele opheffing van den accijns op het rog- gegemaal. Dit stuk draagt 114 onderteekeningen. (^-) De te leggen grindweg van Ommen tot Hankotlen is p. m. ƒ4000 bo ven de begrooting aangenomen, namelijk voor ƒ17,900, en het pand van Goor naar Hankolten is aangenomen voor ƒ96,500, zijnde ongeveer 6000 boven de raming. Te Breda hebben Burgemeester en Wethouders, ten gevolge ccner missive van de Plaatselijke Commissie vau Geneeskundig toevoorzigt, besloten de najaarsmarkt van 6 Nov. niet te doen plaats hebben. LI. Vrijdag heeft de inwijding plaats gehad van bet gedeelte van den spoorweg van Rotterdam naar Antwerpen, dat tusschen Rozendaal en Ouden bosch gelegen is. De togt van Antwerpen naar Rotterdam is afgelegd in 5* uur, daaronder begrepen het oponthoud en den tijd van overlading in de stoomboot. De maatschappij zal waarschijnlijk de sectie van Oudenbosch naar Zevenbergen op 1 December aanst. voor de dienst openen. Dezer dagen is onze landgenoot, de Heer A. Adriani, Doctor in de Ge neeskunde, naar New Caslle in Engeland vertrokken, alwaar hij benoemd is tot lector in de scheikunde aan bet in die stad bestaande natuur en schei kundig instituut. Aan diezelfde inrigting is Prof. Johnston werkzaam, die voor weinige jaren eenen geruimen tijd te Utrecht doorgehragt en meerdere tol zijn vak betrekkelijke collegies bijgewoond heeft. De Heer van Hoogland, Chir. et O hst. Doet., vroeger als Officier van Gezondheid hij het Nederl. leger in Oost-Indie, is in Keizerlijk Russische dienst als eerste Geneesheer aangesteld bij de voorloopige militaire hospitalen, die in den Kaukasus zijn opgerigt. (Ned.) In ons vorig nommer hebben wij uil de verslagen der Commissien van Rapporteuren in de Tweede Kamer, voor de hoofdstukken der begrooling, daaromtrent een en ander vermeldt uit de verslagen van bet 3de tot en met het 7de hoofdstuk. Thans deelen wij hier, uit de pas ontvangen verslagen over het lste en 2(Ie hoofdstukhet volgende mede. Bij het lste hoofdstuk beeft men verklaard, dat uit het opklimmen der begrooting tot ƒ72,118,898 blijkt, dat de inkrimping, die na 1848 in de staatshuishouding heeft plaats gehad; het offer, 't welk destijds door de Kroon is gebragt, en de verminderiug van schuld door amortisatie, meer en meer overschaduwd wordt door andere uitgaven, zoodat men van lieverlede tot het cijfer van 1848 terugkomt. Men ducht, dat de Regering te veel toegeeft aan den aandrang tot uitgaven, die niet volstrekt tot het noodzake lijke behooren. Men beeft daarbij gewezen op de verlangde ƒ40,000 voor de Parijsche tentoonstelling, en inzonderheid op de zorgwekkende uitbreiding van uitgaven voor openbare werken; terwijl daarentegen, geene enkele der nog mogelijke groote bezuinigingen, als die betreffende de Rekenkamer, het militair Gcrcgtshof, de inrigting der regterlijke magt, en andere dergelijke zaken, is lot stand gebragt, of zelfs voorbereid, terwijl er nog uitgaven, die onvermeld zijn, zullen worden verlangd, zoo als de bijdrage aan de Rijn spoorweg-Maatschappij, aan het kanaal van Assen, en dergelijke. De Heer v. Bosse heeft eene nota ingeleverd, waarbij wordt opgemerkt, dat voor 1855 ƒ3,795,891 meer wordt verlangd, dan voor 1851 is uitge geven. Hij heeft berekend, dat men het vermoedelijke batige slot van de dienst van 1855 veilig op 2 millioenen kan rekenen, en dat, naar eene ma tige berekening, op 8 millioen zou kunnen gerekend worden tot schulddel ging; dat daardoor 350,C00 aan renten zoude kunnen worden bespaard, en de Regering derhalve verder zoude kunnen gaan met vermindering van lasten, dan zij heeft voorgesteld. Na deze algemeene opmerkingenheeft men aangedrongen op de noodzake lijkheid van de regeling der zaak van de kroondomeinen. Bij het 2dc hoofdstuk, h'ooge Collegien van Staatis zeer aangedrongen op eene spoedige regeling van de zamenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State; op eene wet, betreffende de comptabiliteit, en eene daarmede in verband staande vermindering van de kosten der algemeene Rekenkamer. 's GRAVENIIAGE24 October. Bij besluit van Z. M. van den 19Jen dezer, is de commissie tot het bera men der grondslagen, welke bij de wet tot regeling eener nieuwe regterlijke inrigting zullen worden gevolgd, benoemd bij besluit van den 21sten Septem ber 1853, onder dankbetuiging aan den Voorzitter, aan de leden en aan den Secretaris van gemelde commissie voor den ijver, door ben in de uitvoering van hunne laak aan den dag gelegd en voor dc belangrijke opmerkingen en aanwijzingen door hen geleverdwaarvan Z. M. met welgevallen beeft kennis genomen, ontbonden en den Minister van Justitie gemagligd, om op de grond slagen door hem bij rapport aan Z. M. medegedeeldZ. M. vóór de opening der volgende zitting der Staten-Generaal een ontwerp van regterlijke organisatie voor te leggen en Z. M. tevens aan te bicden een ontwerp van zoodanige bc-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1