iot bevordering van fabriek- en handwerks-nijverheid opgerigte industrie- en handwerks-schoof. In tegenwoordigheid van cenige leden der Commissie en van omstreeks 80 jongelieden, heeft de Hoofdonderwijzer Verveen eene toe spraak gehouden en met de lessen een aanvang gemaakt. Men verneemt, dat Barbès eergisteren eenigen tijd alhier doorgebragt en in den Lion d'Or zijn intrek genomen heeft. Ilij is echter spoedig van hier naar Rotterdam vertrokken. Naar men verneemt heeft zich alhier eene Commissie vereenigdom aardappelen op te koopen in die plaatsen van ons landwaar men weet dat ze in groote hoeveelheden voorhanden en voor zeer matige prijzen te koop zijn, om ze alzoo aan de mingegoeden aldaar tegen inkoopsprijs af te leveren. ('s Grav. N.) APELDOORN, 18 October. Heden middag ten 3 ure, is er brand ontstaan ten huize van den tim merman R. van Essen, te Vaassen, waardoor niet alleen dat huis, maar nog twee andere, waaronder het posthuiszijn in de asch gelegd. De brand heeft tot omstreeks middernacht voortgeduurd en vier woon huizen zijn verbrand. Indien alleen de bluschmiddelen der plaats waren tegenwoordig geweest, zou men waarschijnlijk nog ernstiger gevolgen te be treuren hebben daar de Kerk en verscheidene anderen woningen in de na bijheid van den brand liggendoch de brandspuiten van hel Loo met de werklieden waren er heengezonden en zijn gebleventot dat men den brand volkomen meester was. De Koning beeft door zijn voorbeeld, woord en daadniet weinig bijgedragenom de uitbreiding der ramp te voorkomen. Immers zoodra Z. M. bemerkte wat er gaande was, spoedde hij zich met zijne Adjudanten, de brandspuiten en al het werkvolk (120 man) naar de plaats des onheils, alwaar de Vorst in persoon de middelen tot stuiting der vlammen heeft geregeld. Eerst in den laten avond is Z. M. van daar terug gekeerd na G en een half uur op bet terrein te hebben doorgebragt. BUITENLANDSCflE BERIGTEN. ETS GEIL ATS"®. LONDEN, 19 October. Volgens besluit van den geheimen Raad, gisteren te Windsor gehouden, wordt de zitting van het Parlement door de Koningin van 18 dezer totlG No vember verdaagd. De Admiraliteit heeft bepaald, dat voortaan de Russische krijsgevan genen in Engeland ieder 21- ffi rogge brood zullen krijgen doch daarentegen bet rantsoen kakao en thee, hun tot das verre verstrekt, een weinig zal worden verminderd, terwijl het rantsoen vleesch en sago zal blijven zoo als het is, namelijk gelijkstaande met dat van de Engelsche soldaten. De krijgs gevangenen hebben het regt zeiven hun brood te bereiden. Allen hebben voor dezen nieuwen maatregel hunne erkentelijkheid betuigd. Het stoomschip Prince is den 16den met het 4Gste regeinent en verschei den Officieren van Gez.benevens GOO ton krijgs-amunitienaar de Zwarte zee vertrokken. Voorts heeft de Regering bet onlangs van eene reis rondom de wereld teruggekeerde kolossale stoomschip Queen of the South gehuurd tot het overvoeren van nog onderscheiden detachementen naar de Krim; het moet reeds in de volgende week vertrekken. Ook het uit de Witte zee te ruggekomen stoomschip Miranda zal naar de Zwarte zee stevenen. De Curacao van 31 stukken ligt mede zeilklaar. Meermalen is door de dagbladen opgemerkt, dat Ruslands uitvoerhandel met Engeland door den oorlog niet gestuit, maar alleen gedwongen werd eenen omweg te nemen en zijne artikelenten koste der Engelsche verbruikers en tot niet gering voordeel voor de Pruissische handelaren, over Pruissische havens te verzenden. De O economistdie onder de leiding van een der Rritsche bewindslieden geschreven wordt, betoogde in zijne jongste nommers, dat de oorlogvoerende Mogendheden aan dien gang van zaken een eind dienden te maken, vooral dewijl het jaargetijde naderde, waarin gewoonlijk groote hoeveelheden producten in Rusland voor Engelsche rekening gekocht en deels vooruitbetaald plegen te worden. Het genoemde blad zegtHet is tijd om te overwegen, of wij niet strenger behooren te staan op onze regten als oorlog voerende Mogendheid in handelsaangelegenheden met het doel om des vijands hulpbronnen te verminderen. Dc Globe schrijft: Het was gecne voorbarigheid, toen wij aan de kapitalis ten den raad gaven orn geen geld voor te schieten op in 1854 te leveren Russische producten. Wij hebben thans reden om te denken, dat de Britsche Regering op het punt is over te gaan tot maatregelen zoo als sedert eenigen tijd verwacht en op den duur onvermijdelijk geacht werden om een eind te maken aan indirecten zoowel als regtstreekschen handel in die producten, over de Russische grenzen uiigevoeid en ingescheept wordende in onzijdige havens (zoo Pruissische havens nog onzijdig kunnen genoemd worden). Wij hebben eene wet tegen de Russische geldleening gemaakt en den han del in Russische staatsschuldbrieven verboden; en zouden wij dan den handel in Russische producten van degelijker aard oogluikend toelaten? Wij verbo den de regtslreeksche toezending aan den vijand van hetgeen te regt de zenuw des oorlogs heet; en zouden wij dan voor de toezending daarvan eenen om weg openlaten, die aan Rusland niet slechts kans op den toevoer van geld geeft, maar ook de zekerheid, dat het op een bepaalden tijd bepaalde sommen zal ontvangen Door thans maatregelen te nemen, strekkende om Europesche en inzonder heid Engelsche kapitalisten af te schrikken van hel doen der 's winters ge wone voorschotten op des zomers te leveren Russische productenzullen wij den geheelen stand der Russische grondbezitters, welke door de hand hunner lijfeigenen die producten voortbrengen, berooven van een aanmerkelijk deel der middelen, waarmede zij hunne eigene uitgaven goedmaken. Die stand heeft reeds veel schade geleden door de ligtingen van krijgsvolk, welke hem arbeidende handen ontnamen; maar eigenlijk zijn het de lijfeigenen zelve, welke het zwaarst door de verpligting tot de krijgsdienst gedrukt worden. Het belang der fabriekanten en handelaren is één met dat der grondeige naren en de tijd zal Ieeren, of al die belanghebbenden den dwangmaatregel, dien wijtrouwens tot groot verlies en ongerijf voor ons zeiven jegens hen moeten nemen gedwee zullen verdragen of wel aan de Regering hun leed zuilen doen gevoelen. In Ierland zijn 7 personen schuldig bevonden aan eene moedwillige poging, om door het plaatsen van hoopen steenen aan den spoortrein van Enniskillea een ongeluk te berokkenen. Uit Hong-Kong gaan de berigten tot 22 Aug. De opstandelingen heb ben drie vergeefsche pogingen aangewend om Canton te bemagtigen. Te Whampoa leggen zij oorlogsschatting op. De naburige rivieren worden door zeeroovers onveilig gemaakt, welke de Regering ongestraft laat, die zich tot de verdediging der stad bepaalt. Sir J. Bowring is te Foochau en Amoy zeer goed ontvangen. Te Shanghaï duurde de strijd voort. De Keizerlijken hadden vorderingen gemaakt en zullen misschien de stad hernemen. FRA^naijR. PARIJS, 19 October. Uit eene officiële aankondiging blijktdat de Fransche administratie der tolregten den doorvoer van koopwaren en van de bagage van reizigers per spoortrein door Frankrijk voortaan aan geene andere formaliteiten onderwerpt, dan aan het plomberen der waggons en de begeleiding derzei ve in sommige gevallen door tolbeambten. Aan den Admiraal Parseval-Deschènes is thans bepaald bevel gezonden, naar Frankrijk terug te keeren. Het heeft de algerneene opmerkzaamheid tot zich getrokken, dat bij de begrafenis van St. Arnaud in bet hotel dor Invaliden overal eene Hertoge lijke kroon was aangebragf. Men trekt daaruit het besluit, dat de Maarschalk de St. Arnaud nog kort voor zijnen dood tot Hertog benoemd is, en dat zijne weduwe dezen titel zal dragen. De Maarschalk de Sb Arnaud laat na een zoon, die op Sb Cyr zijne militaire studiën volbrengt, en twee dochters. Dc Piouvelliste de Marseille verzekert, dat de Sultan, uit erkenning van de diensten door Maarschalk de Sb Arnaud aan de zaak van Turkye bewezen, aan zijne weduwe een maandgeld van 25,000 piasters heeft toegelegd. Het stoomfregat le Sané, bestemd om troepen naar de Levant te ver voeren, is bij het verlaten van deze haven op het drooge geraakt, doch spoe dig weder vlot geworden. De bodem neemt te Algiers 1000 Zouaven aan boord. Te Toulon en te Marseille worden nog bij voortduring troepen naar het Oosten ingescheept. SPANJE. MADRID, 1G October. Het blad El Clamor schrijft, dat het Hof niet eer in de hoofdstad zal terugkeerendan tegen het einde dezer maandof in het begin van November. Lord Howden, de Britsche Gezant bij het Hof alhier, heeft aan de Re gering eene nota ingediend, houdende verzoek, dat de slavenhandel zal wor den gelijk gesteld met, en op dezelfde wijze zal worden gestraft als zeerooverij. Aan bet Ministerie van Openbare werken is, blijkens een heden in de Gaceta opgenomen besluit, een buitengewoon crediet geopend. De schatkist heeft, blijkens eene dépêche uit Madrid, een aanvang ge maakt met de betaling van achterstallige maandelijksche tracleinenten en pensioenen. De Espana meldt, dat aan Generaal Cordova de stad Valladolid tot verblijf is aangewezen; dat Generaal Garrigo tot Opperbevelhebber van de Ba- learische eilanden is benoemd; dat Generaal Cabrera, die te Parijs vertoefde, zich naar Italië heeft moeten begeven, om aldaar den winter door te bren gen, en dat het vertrek van den infant Don Enrique volstrekt niet met de staatkunde in verband staal. Sartorius, Graaf de San Luis, oud Minister-President, heeft geschreven, dat hij verlangt, dal over zijn staatkundig gedrag een oordeel worde geveld door de wetgevende vergadering. Hij verklaart, dat het hem zeer gemakke lijk zal zijn zich te reglvaardigen op den laster en de beschuldigingen door harlslogtcn en haat tegen hem ingegeven. De Heer Collantes, voormalig Minister van Financiën, zal binnen kort een manifest in bet licht geven. De electrische telegraaf, die Spanje aan Parijs en aan het verder ge deelte van Europa verbindt, zal binnen weinige dagen gereed zijn. SARDINIË. Te Turyn werd, volgens brieven van 14 October, vrij stellig verzekerd, dat het Ministerie, op aandringen van de zijde der groote Mogendheden, hc- sloten heeft, vooreerst nog geen maatregelen tot vermindering van het aantal kloosters, of tot regeling van het gebruik der uit kerkelijke goederen voort spruitende inkomsten aan de Wetgevende Kamers voor te dragen. E TALIE, Pi OME, 14 October. Het regeringsblad bevat een edikt van den Kardinaal Staatssecretaris An- tonelli, houdende, dat om te voorzien in de behoeften van den Staat en om

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2