LEYDSCHE COURANT. N°. 124 MAANDAG, 10 OCTOBER. B1NXENLANBSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uil Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 14 October, liet getal opgenomenen in bet werkbuis gedurende de afgeloopen weck is geweest als volgt: 8 October 94 volwassenen, 2 9 10 11 12 13 14 113 121 127 120 12G 120 2/ kinderen, te zamen 121. 30 143. 32 153. 37 1G4. 39 1G8. 32 158. 33 153. Eergisteren hebben zich 11 onderwijzeressen aan bet examen van de IYov. Schoolcommissie van Zuidiiolland onderworpen eri werden aan allen akte verleend. Op Woensdag den 25sten dezer zal in de gemeente Maasland eene ten toonstelling worden gehouden van vee, pluimgedierte en voortbrengselen van den landbouw, door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Westland. E'en 50 tal prijzen zal worden uitgereikt. Uit Enkhuizen wordt in de Haarl. Cour. van beden bij advertentie op eene eervolle wijze bet overlijden vermeld eener 80-jarige dienstbode, welke gedurende G3 jaren ter zelfden huize, twee opvolgende gezinnen eener zelfde familie, trouw en liefderijk bad gediend. Men meldt uit Hoorn van den GJen dezer: Dezer dagen stierf de Heer Merrebach, Apotheker en Aide-Chirurgijn in het huis van correctie te Hoorn, nalatende eene arme weduwe met 7 nog jonge kinderen. De gevangenen in gemeld buis, de vriendelijke behandeling des overledenen gedachtig, en zijne diensten, hun gedurende 22 jaren bewezen, waarderende, braglen door vrij willige bijdragen, uit eigen beweging, eene aanzienlijke som, men meent tusschen de ƒ70 of ƒ80, bijeen, om dit der arme weduwe aan te bieden in bare behoeftige omstandigheden, als een blijk van welwillende herinnering aan de vriendelijke en menschelijke behandeling des waardigen overledenen. Of deze gift door de weduwe aangenomen is en of de Commissie van Admi nistratie, benevens den Heer Kornmandant, die mag goedkeuren, is nog onbe kend. Hel feit strekt altijd lot bewijs van groote dankbaarheid; te meer, wanneer men den doorgaans armoedigen slaat der gevangenen in acht neemt en daarbij voegt hunne geringe verdiensten en de duurte der middelen in de can tine. De moesten deden dan ook hunne gift afschrijven of willen die op hunne uilgaanskas doen afschrijven. Wbl. v.li. R De Ileeren C. II. Ehrenfeld te Brum men, en II. Reirink te Haarlem, bezitters van een octrooi lot vervaardiging van papier uit plantaardige sloffen door middel van sloombewerkinghebben bet voornemen tot dat einde te Kampen, eene fabriek Ie bouwen, en daartoe reeds terrein van bet stedelijk bestuur gevraagd en verkregen. Zoodanige fabriek beslaat bier te lande nog nergens. Utr. Cour.) De opgave ter Secretarie omtrent de cholera te Utrecht is als volgt: op den 1i<len dezer in behandeling gebleven 82, tot den 12llen des middags 12 ure bijgekomen 30, overleden 18, hersteld 7, bleven dien middag in behandeling 87. Uit eene vrij zekere bron verbaalt men van de Dedemsvaart bet vol gende treurige voorvaldat aldaar plaats bad in den loop der vorige week. Zeker buisgezin was geweldig door de vliegen geplaagd, om welke te verdrij ven de vrouw des huizes paddestoelen in melk kookte en ben daarvan te eten gaf. Ongelukkig hebben ook de kinderen daarvan binnen gekregen, althans, na hevige smarten stierven hunne 4 kinderen binnen cén etmaal. Wie ge voelt niet bet innigst medelijden met de rampzalige ouders? maar wie ook ziel hierin niet een waarschuwend voorbeeld bij vele anderen, om met derge lijke doodende middelen voorzigtig om te gaan? Rolt. C.) Door de gunstige herigten aangemoedigddie van bet meerendeel der 125 personen uit Westmaas en omliggende gemeenten, gedurende dit jaar naar Amerika vertrokken, ingekomen zijn, zullen eerlang nog meer huisge zinnen van daar ben volgen. Men meldt uit Ilulst van den 10l)e,! dezer, dat de graanmarkt aldaar van den vorigen dag eene gevoelige daling in de prijzen onderging en wel van ƒ2 tot ƒ2.50 op de tarwe en 1 op de rogge. De eerste werd verkocht van ƒ11.50 tot ƒ12; de tweede voor ƒ9. Den llilcn f]ezer is te Ter Neuzen uit zee teruggekomen, bet Amerik. driemastschip Peter Ilallrikmet landverhuizers van Antwerpen naar Ncw-York bestemd; terwijl het schip bij harde noordenwind ter reede ten anker lag, zijn de kettingen gebroken, en is vervolgens tusschen Otene en deze plaats gestrand, waar bel zeer gevaarlijk zitmen zal de passagiers aan land brengen. In bet Groothertogdom en Keurvorstendom Hessen, in Nassau en ge deeltelijk ook in Ilijnbeijeren, is liet verkoopen van aardappelen voor de bran dewijn-stokerijen en zetmeel-fabrieken verboden. KATWIJK, 11 October. In den verloopen nacht en lieden zijn van hier afgevaren een 25-tal vis- schcrshommen of pinkeninct bet doel om gebruik te maken van de thans verkregen vrijheid, sinds meer dan eene eeuw steeds te vergeefs van de Re- gering verzocht, lot het kaken van baring bij de steurharingvissclierijop vischreizen aangevangen na 10 October. Het laat zich alzoo verwachten, dat eerstdaags, nieuwe, versch gekaakte herfstharing verkregen zal kunnen wor den. In het belang ook der zoo zeer verarmde visschers, die bij deze visscherij op deel varen, is bet te hopen, dat bij ruime vangst een genoegzaam verlier deze nieuwe onderneming moge schragen. 's GRAVENHAGE, 14 October. Z. M. beeft den lieer Mr. G. II. Andres, Wethouder in de gemeente Arn hem, benoemd lot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M, beeft benoemd tot Notaris te Schaijk, kanton Grave, J. J. A. Gast, Candidaat-Notaris te Boxtel. Men verzekert uit een goede bron, zegt bet Weekblad van liet Regl, dat de Heercn Wintgens en Meeussen bnn ontslag hebben aangevraagd als leden der commissie voor de regterlijke organisatie, benoemd bij Koninklijk besluit van 24 Sept. 1853. De Echo Universe f dit berigt overnemende, voegt er bij: Onze eigene information komen met dit berigt overeenen men verzekert ons, dat het door de Ileeren Wintgens en Meeussen genomen besluit bet gevolg is van de verdeeldheid, die onder de leden dier commissie beerscht, over het aan te nemen stelsel voor de regterlijke reorganisatie. De commissie uit bet Prov. Geregtshof in Zuidbolland, belast met het afnemen van bet examen der aspiranten voor liet Notaris ambt, is zamcngc- steld uit de Raadsheeren, P. J. de Freincry en J. II. van der Sande, benevens den lieer Procureur-Generaal bij gemeld Geregtsliof. Die commissie zal tot dat einde zitting honden op Donderdag den lGit™ November 1854, in een der localen van bel bof. Volgens een berigt van Z. M. Zaakgelastigde te Konstantinopel, beeft de Porte aan de vreemde legatien aldaar, bij een memorandum van 24 Sept. jl. bekend gemaakt, dat de vroeger verboden uitvoer van granen thans vrij is, doch onder voorwaarde, dat de legers van de benoodigde granen voorzien, en voor de plaatselijke behoefte voldoende voorraden voorhanden zullen zijn. Men verneemt, dat de nieuw beroepen Predikant alhier, Ds. Zaalberg, den 29sten October bevestigd zal worden en Woensdag den lstCD November zijne inlreê-predikalie houden zal. Door sommige dagbladen is berigt, dat alhier eene vrouw, die als overleden was beschouwd, doch slechts schijndood was, onder den toeloop eener groolg menigte naar hare woning zou zijn teruggebragt. Wij kunnen verzekeren, dat van dit berigt alleen waar is, dat de vrouw is overleden; al het overige is een verzinsel. Dagbl's Grav.) DEVENTER, 11 October. Naar aanleiding der jongste troonrede heeft de raad dezer gemeente aan Z. M. den Koning een adres ingediend, waai bij wordt verzocht, om aan bet verbenen van vergunning voor den aanleg van spoorwegen, in de noordelijke en oostelijke deelen des rijks, de voorwaarden van aansluiting aan den Rijn spoorweg te verbinden uitgaande van Arnhem of zijne nabijheid, loopende over Zutphcn en Deventer naar Raalte, en om voorts te bepalen, dat Raallc bet vereenigingspimt zal zijn van waar zich eene lijn noordwaarts over Zwolle en eene lijn oostwaarts over Almelo zal uitstrekken. (Zu,\ Cour.) GRONINGEN, 12 October. Heden droeg de Hoogleeraar J. A. C. Rovers bel Rectoraat der Hongeschool over aan den Hoogleer C. Star. Numanmet liet houden eener pleglige rede de aetate nostra historiologiaè fautriceten belooge, lioe zeer onze tijd voor de geschiedkunde bevorderlijk is. Bij deze gelegenheid werden levens

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1