LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 13 OCTOBER. JN°. 1854. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar f de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven MMBmg Bij deze Courant beïioort ÜSijMad W°. 28. BIMENLAiVDSClIE BERIGTEN. LEYDEN 12 October. Z. M. li eeft aan den llccr C. J. Ternminck, Directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, vergunning verleend tot bet aannemen van de onderscheidingsleekcnen der Ridderorde van de Ontvangenis hem door Z. M. den Koning-Regent van Portugal geschonken. Bij het dezer dagen gehouden examen bij de Provinciale Schoolcom missie in Zuidholland, hebben zich geene adspiranten voor den lslcn rang aangemeld, doch voor den 2<len rang 24, waarvan zijn toegelaten 4; 3dcn rang 32; toegelaten 1G, en voor den 4den rang 1G en toegelaten 11. Door den Heer P. v. d. Hilst, in leven Burgemeester te Deifshaven, is aan de kerk der Herv. gemeente aldaar vermaakt ƒ3000, aan hare armen ƒ2000 en aan die der R. K. ƒ1000. 's Lands fregat DoggersbankKapt. N. J. de Smit van den Broecke komende uit de Middellandsche zeeis Dingsdag 11. te Vlissingen aangekomen. Allen aan boord zijn welvarend. Ll. Zatnrdag is de haven van Huizen op eene feestelijke wijze geopend, in tegenwoordigheid van de leden van het havenbestuur, den Ingenieur van Diggelen, het gemeentebestuur en vele aanzienlijke personen, die van elders waren opgekomen om getuigen te zijn van de voltooijing van een werkdat voor die gemeente en hare nijverheid vele voordeelen zal opleveren. In de gemeente Ten Boer, prov. Groningen, bevattende eene bevolking van ruim 3600 zielen, is gedurende de twee laatste maanden geen sterfgeval van een ingezeten der gemeente bij den burgerlijken stand ingeschreven zijnde er slechts één kind als levenloos geboren aangegeven. De uitvoer van gewoon en geperst hooi is uit Capelle (Langstraat) zeer aanzienlijk geweest. Het lage water heeft vaak aanleiding gegeven, dat vele aanvragen, vooral uit Duitschland en ook uit Belgie, niet konden voldaan worden. Men berekent, dat uit de Langstraat reeds p. m. 28 millioen 10 naar hel binnen- en buitenland zijn verzonden. 's GRAVENHAGE 12 October. Z. M. heeft aan Mp. J. Bierurna Oosling, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van do gemeente Westslellingwerfen in zijne plaats benoemd J. Sickenga. Z. M. heeft benoemd tot Reg'cr in de Arrond.-Regtbank te Groningen Mr. A. W. Wichers, thans Substituut bij die Reglbank. Volgens een berigt van Zr. M5. Consul-Generaal te Triest, zijn aldaar gedurende het eerste halfjaar van 1854 aangekomen, regtstreeks uit Neder- and, 29 Nederl. schepen, alle uit Amsterdam, geladen met suiker, kofïij specerijen, droogerijen en diverse waren. Uit vreemde havens 8, naar Nederl. havens vertrokken 9, en naar vreemde havens 25 Nederl. schepen. Naar men verneemt, heeft Mevrouw de weduwe Juynboll, hij hare uiterste wilsbeschikking, ƒ200,000 op het Grootboek doen inschrijven, om daaruit 6 jongelingen, die tot Predikant wenschen opgeleid te worden, te laten studeren. Drie Predikanten te dezer stede zijn door haar aangewezen tot de uitvoering dier beschikking; ook heeft zij aanzienlijke legaten ver maakt, zoo aan de armen, als,o. a., aan het Bijbel- en Zendelinggenootschap. De Minister van Buitenlandsche Zaken, vernomen hebbende, dat onder scheidene Ncderlandsche ingezetenen zich van bier regtstreeks tol zijner Maje- steits Gezant te Parijs wenden ten einde hunne belangen bij de Fransche Regering voor te staan of daaromtrent inlichtingen in te winnen, heeft ter kermis gebragt van degenen, wien zulks mogt aangaan, dat verzoeken van den bedoelden aard niet aan dien Gezantmaar aan bet departement van Buitenlandsche Zaken te 's Hage hehooren gerigt te wordenten einde aldaar vooraf te worden onderzocht, om, wanneer daartoe termen worden gevonden, aan genoemden Gezant te kunnen worden aanbevolen. Naar men verneemt zullen de zittingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 7dea Nov. hervat worden. Zondag 11. zijn in de Koediefstraat alhier twee personen een man en zijne echtgenoot, aan de cholera overleden en hunne lijken naar het daartoe ingerigte zoogenaamde doodenhok vervoerd. Met niet weinig verbazing heeft men echter later bespeurd, dat de vrouw slechts schijndoode was. Zij is heden naar liet verblijf der levenden vervoerd. Dit feit strekt tot een waar schuwend voorbeeld om omzigtig te zijn met het begraven van personen, en vooral van hendie het slagtoffer der cholera zijn. De Baron de Stassart in Belgie, is in den morgen van den 10del> dezerna eene ongesteldheid van weinige urenin den ouderdom van 74 jaren overleden. SCHIEDAM, 11 October. Bij eene herstelling aan een buis aan de Boterstraat bij de Markt alhier, zijn op eene diepte van circa 2 Ned. el gevonden twee eikenhouten lijkkisten, ieder met een geraamte: een dezer kisten stond zelfs onder de fundering van het huis, dat blijkens een platten grond der stad van het jaar 1598, toen reeds daar gestaan heeft. Nevens de kisten is het overschot van eene buiten gewoon zware muur gevonden, hij is boven de fundering 7 Ned. duimen dik en bestaat uit steenenzoogenaamde moppen, van 32 Ned. duimen lang, 16 breed en 9 dik; een en ander doet het vermoeden rijzen, dat daar een maal een uitgebreid gebouw heeft gestaan; in elk der kisten is een koper kettingje gevonden, blijkbaar de overblijfselen van rozenkransen. AMSTERDAM, 11 October. Bij vonnis van het Hof is Kemper veroordeeldwegens de misdaden van diefstal, moord, enz., tot de staffe des doods, uit te voeren door den scherp- regter binnen deze stad, in het openbaar. Na de uitspraak van bet arrest heeft de Voorzitter, ML J. M. van Maanen, den beschuldigde, aldus toegesproken: »Zóó zijl gij dan, op naauwelijks 22-jarigen leeftijd, reeds schuldig ver klaard aan drie moordenen aan twee pogingen tot moorden te dier zake tot de straf des doods veroordeeld! O, wiens hart wordt niet diep en diep bewogen, hij de gedachte aan den afgrond, waarin gij u hebt ter neder gestort, door uwen Schepper te verge ten en te verlaten! Ketnper, 's Ilofs arrest heeft den voorbedachten raad ten dezen niet aangenomen. Ter liefde van de menschheid, en ook om uwent wille, verheugt mij deze beslissing; gewigtig is zij in hare beteekenis. Kern- per, gij zijt daardoor mensch gebleven! O, bedenk toch, terwijl het nog tijd is, wat tot uwen vrede dient! Keer tot God terug verootmoedig u voor Ilem belijd Hem uwe algehcele schuld met het diepst berouw en smeek Hem om vergeving! Tracht u door het geloof in Christus met God te verzoenen. Hij, die ook uw Zaligmaker worden wilzal 11 den weg tot uwen Schepper wijzen. Door Hein kunt gij de verloren zielsrust wedervinden en met Hem kunt gij zonder verschrikking voor Gods reglerstocl verschijnenGa dan geloovig en boet vaardig tot Hem, want hoe dan ook met schuld beladen, Jezus neemt den zondaar aan. En wij allen, die dit verschrikkelijk regtsgeding hebben bijgewoond, mog- ten wij steeds acht geven op ons zeiven bij de herinnering, ook door deze zaak, waartoe de mensch niet al vervallen kan, die God niet vreest, en Zijne Geboden niet onderhoudt! gewaarschuwd gelijk wij hier als bij vernieuwing worden, waartoe de dorst naar geld den mensch niet al vervoeren kan! Danken wij Goddie door Zijne Genade ons tot op dezen stond heeft be waard, en een iegelijk onzer die slaat, zie toe, dat hij niet valle!" NIEUWE DIEP, 7 October. lieden middag zeilde uit deze haven naar Curacao, het Nederl. schip Pe gasus, Kapitein J. Blok zielaan boord hebbende een detachement suppletie troepen, sterk 50 Onder-Officieren en manschappen, onder bevel van den Sergeant-Maj. titulair A. II. A. von Festenberg Pakisch, van het bataillon West-Ind. jagers n°. 27. Aan boord van het terzclfde tijd hier uitgezeilde schipde stad Nijmegen, Kapt. Cruys. hestemd naar de Kaapstad, bevonden zich 17 passagiers, alle Nederlanders, waaronder twee huisgezinnen en verder jonge lieden, die alle naar Port Elisabeth vertrekken om aldaar hun geluk te beproeven. APELDOORN, 9 October. Z. K. II. de Prins van Oranje is heden namiddag over Arnhem op het Loo aangekomen om gedurende cenige dagen aan het vermaak van de jagt deel te nemen. Steeds worden de werkzaamheden hij het park op last van Z. M. den Koning, uitgebreid en beloven zij aan een aanzienlijk getal arbeiders, gedurende den geheelcn aanstaanden winter, vast werk te zullen verschaffen. Ook heeft de eerste maaltijdwelken Z. M. de Koning zich voorgesteld heeft

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1