LEYDSCHE COURANT.t De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond WOEJNSDAG, 11 OCTOBER. N \u De Prijs der Courant is fl2> in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 10 October. Wij vernemen, dat Z. M. tot Ridder van de Eikenkroon benoemd beeft, den Heer Wttewaa'I Secretaris der Hoofd-Commissie van Landbouw. D1'. Herklots albier, is benoemd tot corresponderend lid bij de Natnurk. Vcreeniging in Nederl.-Indie. Sedert den 23sten September zijn binnen de Gemeente albier door de Cholera Asiatica aangetast 56 personen, waarvan 29 zijn overleden. De Minister van Marine beeft ter kennis gebragl, dat in bet volgende jaar gelegenheid zal zijn tot plaatsing van 4 Adelborsten bij de Kon. Aka- demie voor de zee- en landmagt voor bet vak van den scheepsbouw, tegen eerie vrijstelling van twee derden of ƒ400 van de gewone contributie 'sjaars; onder verband dat zij, die Akademie verlaten hebbende, als Adspirant-In- genieur geen ontslag op bun verzoek zullen kunnen bekomen en na hunne benoeming lot Ingenieur 10 achtereenvolgende jaren den Lande zullen moe ten dienen. In de Gemeenteraad van de stad Gorinchem, is besloten dat de groote kermis of najaarsmarkt, dit jaar niet zal plaats hebben. Het inrigten van een gedeelte van bet buis van arrest te Alkmaar tot een afzonderlijk huis van verbetering en opvoedings-gesticht voor jongens, benevens bet verrigten van ecnige werkzaamheden aan gezegd gebouwis aan het Prov. Gouv. te Haarlem aanbesteed en bij enkele inschrijving aange nomen door G. Dekker aldaar voor ƒ10,299. Men schrijft uit Utrechtdat aldaar onderscheidene buisgezinnen meest tot den fatsoenlijken stand behoorende, zich gereed maken om hun vaderland te verlaten en naar Zuid-Afrika te vertrekken. Drie of vier Pre dikanten zouden beet het daar, eerlang cene roeping naar dezelfde streken volgen, en denkelijk vergezeld worden door onderscheidene familien van den gegoeden burgerstand. Van andere kanten zijn ons dergelijke geruchten ter oore gekomen, en bet is ons bekend, dat aan het Nieuwe Diep bet barkschip, de Stad Nijmegen, zeilvaardig ligt om naar de Kaap de Goede Hoop koers te stellen. Aan boord daarvan bevinden zich personen, die niet onbemiddeld zijn en welke zich daar als landbouwers en veehouders willen vestigen. N.R.C Men schrijft uit Hardinxveld: Gelijk ieder jaar, is bier de zalmvis- scherij op de Merwede voor een paar maanden zoo goed als gesloten. De vangst is over bet geheel, in vergelijking met die van andere visscherijen den geheelen zomer vrij voordeelig geweest. Men beeft toch dagen gehad, dat er van 40 tot 50 stuks op den afslag gebragt werden, die 0.40 a ƒ0.50 bet 1/2 Ned. ffi golden. Dagelijks begon echter de vangst te verminderen en thans beeft die geheel opgehouden. Hbl Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat te Usquert in Groningen, eene meloen-kalabasis gekweektdie eene zwaarte bad van 45 Ned. ffi. Men verneemt, dat te Groningen door den Raad besloten is, uithoofde der beerschende ziekte, de op banden zijnde maskerade der Studenten, waar van men zich zooveel beloofde, niet te doen plaats hebben. Door een onbekende is aan het Geref. weeshuis te Maastricht eene som van 472.50 ten geschenke gegeven. Nog is aan dat gesticht geschonken eene som van ƒ47.25. 's GRAVENHAGE 10 October. Z. M. beeft aan zijnen Kamerheer Jhr. H. Mollerus vergunning verleend tot bet aannemen der onderscheidingsteekenen van Ridder van de orde der Ont vangenis, als ook aan den met rang van Scbout-hij-Nacht gepensioneerden Kapitein-ler-Zee, Jhr, H. A. van Karnebeek, Adjudant in buitenwone dienst, tot het aannemen en dragen van de versierselen van Kommandeur der Kon. en Militaire orde van Christus, bun door Z. M. den Koning Regent van Portugal geschonken. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeesters: van de gemeente Monster c. a. W. van Oordt; en van de gemeente Kessel J. II. van Wylick. Z. M. heeft benoemd tot Procureur bij bet Prov. Gereglshof in Gelder land en de Arrond.-Regtb. te Arnhem, Mr. N. S. Th. A. van Meurs, Advocaat te Arnhem; tot Notaris te Utrecht, E. van Zijd veldCandidaat-Nolaris aldaar; en tot Plaatsvervangend Kantonregter te Noordwijk, S. M. Hummel, Notaris te Lisse. Z. M. beeft aan N. A. C. Slotemaker, benoemd tot Notaris te Mole naarsgraaf, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Burgemeester der ge meenten Molenaarsgraaf, Bleskensgraaf, Brandwijk c. a., Hofwegen en Wijn gaarden; en aan den Heer D. Hordijk, als Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zwijndrechtmet pensioen. HH. DD. HH. Prins en de Prinsessen AVoronzow, vergezeld van hun aanzienlijk gevolg, benevens den Graaf en de Gravin Bruce, die een gerui- men tijd op hel Groot Stedelijk Badhuis te Schcveningen hebben doorgebragt, zijn den 7den 's morgens ten 10J. ure van bet Hötel de Bellevue met den spoortrein naar Rotterdam vertrokken om zich van daar naar Antwerpen te begeven. HH. DD. Hll. zullen van daar naar Darmstadt vertrekken, waar zij vermoedelijk hunne residentie zullen vestigen. De Heer Lomonosoff, Mi nister van Z, M. den Keizer aller Russen bij het Ned. Hol, vergezelde hem tot aan bet stationsgebouw. De Heer Staatsraad, Commissaris des Konings, Jhr. J. A. Ridder van der Ileim van Duivendijke, voor eenige dagen buiten de provincie afwezig zijnde, wordt bij in zijne betrekking vervangen door Jhr. Mr. van den Berch van Heemslede; terwijl het voorzitterschap van bet Collcgie van Gedeputeerde Staten, door bet oudste lid in jaren, zijnde de Heer D. van Koetsveld, wordt waargenomen. Men verneemt, dat de leden der Tweede Kamer, na het onderzoek der Staatsbegrooting voor 1855, voor eenigen tijd, men verzekert tot in bet be gin der volgende maand, huiswaarts zullen keeren. Het Iaat zich dus niet aanziendat er vooreerst eene openbare zitting is te verwachten. De Staats-Commissie belast met bet ontwerpen cener wet op de reg- terlijke organisatie, heeft in de afgeloopen week zeer drukke bijeenkomsten gehouden. Burgemeester en Wethouders albier, hebben bekend gemaakt, dat, op voorstel van den Heer Med. Doctor Mess, als Geneesheer der Badinrigling te Scheveningenhet badsaisoen zal gehouden worden gesloten te zijn met Zondag den IS110™ dezer. Naar men verneemtbestaat bij de hoofd-administratie van de Engel- sche internationale telegraaf-eompagniebet voornemen, om bet boofd-bureau dat in de residentie is gevestigd, naar Amsterdam te verplaatsen. Van den 26stcn Sept. lot den 74en dezer zijn te Scheveningen weder G haringschuiten aangekomen, te welen van de reeders A. Mos, met 57,000; van J. Hoogenraad, met 47,000; van P. de Niet, met 32,000; van R. van Buren, met 35,000; van P. Varkevisser met 24,000, en van A. E. Maas, met 52,000 stuks baring. De Heer II. C. Waldeck, Burgemeester van Loosduinen, ontving dezer dagen van de assuradeurs van bet aan de Loosduinsche kust gestrande schip Alherdina, Kapt. II. Woortman, voor zijne naauwgezetteonbaatzuchtige ad ministratie, eenen dankbrief, tot begeleide dienende van een smaakvol, waar lijk prachtig, den schenkers en den vervaardigers, B en C. Mourilz Wcdde- link, te Amsterdam, tot hooge eer verstrekkend, zwaar zilveren theeservies. ROTTERDAM 7 October. Naar men verneemt is ten gevolge van eene vroeger gedane aanvraag door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, door Z. M. bepaald, dat bet rijks stoomschip Amsterdam in bet belang van den handel naar de kust van Guinea zal worden gezonden, om gedurende een korten tijd een kruis- togt langs die kust te doen, alsmede om zich op vele plaatsen te vertoonen en door exercilicn met de artillerie eenigen indruk te maken. Men voegt er bijdat de dag van vertrek hepaald is op 25 dezer. LI. Zaturdag is te Fyenoord te water gelaten een ijzeren schroefstoom- scboener, bestemd voor de vaart tusschen de West-Indische eilanden. BUIÏEMLA1VDSCHE BERlGTEiN E, CJ I K. BRUSSEL, 8 October. Weinige dagen na zijn vertrek van hier is de Koning aan den Rijn aan getast door eene zeer zware verkoudheid gepaard met groote afmatting. Ten gevolge van dezen staat van afgematheid heeft Z. M. zich cenige dagen te Bazel opgehouden maar bij zijne aankomst te Como was de verkoudheid nog niet geheel geweken, zoodat bet tijdstip van 's Konings terugkomst nog niet kan worden bepaald, en alzoo evenmin de dag, waarop de Wetgevende Kamers zullen zamenkomen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1