giften voor den burgerlijken stand aldaar, en een voorstel van wet van den Heer Wintgens tot instelling van plaatselijke raden van gezondheid. Het eindverslag voor het wets ontwerp tot wijziging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1853 is door de Commissie van Rapporteurs uitgebragt. De beraadslagingen over dat wets-ontwerp zullen gehouden worden op aanst. Vrijdag, des namiddags ten 2 ure. De openbare zitting is daarop in comitc-gcneraal veranderd. AMSTERDAM, 4 October. Maandag 11. is een eskadron dragonders van het 3de regement uit Haarlem alhier aangekomen. Wij vernemen van goederhanddat de directie der Duinwater-Maatschappij alhier zich onlangs schriftelijk tot het hoofdbestuur van het Metalen Kruis heeft gewend met aanbod dat indien het in 185G op te rigten monument in het midden van het Damplein alhier wordt geplaatst en zoodanig kon worden ingerigtdat het kon worden aangewend voor eene h oogspringende fontein, de Duinwater-Maatschappij op hooge nationale feestdagen, later door haar in overleg met het hoofdbestuur te bepalen, gedurende zekere uren van den dag het voor zoodanige fontein benoodigde water om niet zou leveren. Het hoofdbestuur moet dit aanbod dat zoo belangrijk voor deze stad in de gevolge worden kan, zeer gunstig hebben ontvangen, en alzoo de directie der Duinwater-Maatschappij verwezen hebben naar het eerstdaags te openen konkoers voor uitsluitend Ncderlandsche kunstenaars, zonder die of zich zelve echter aan banden te leggen. AmstCour.). HUITEiVLAMiSCHE llE[MGTIi\. EIVSEEAI®. LONDEN, 3 October. Het onlangs door de Regering aangekochte stoomschip Prince, van 2700 ton, is geladen met bommen, kogels pn ander oorlogstuig, bestemd voor het leger in de Krim; het zal eerstdaags vertrekken, en tevens zullen 7 kompagnien van het 465te regement derwaarts worden overgevoerd. Tot nog toe is geen berigt aangaande de bemagtiging van Sebastopol door het departement van Oorlog bekend gemaakt. Volgens eene van wegc de Britsche regering thans openbaar gemaakte opgave is in 1853 uit het Vereeenigd Koningrijk uitgevoerd 3,274,935 oneen gemunt en ongemunt goud, tegen slechts 1,110,966 oneen in 1852, in welk jaar de uitvoer van goud grooter dan in de laatstvoorgaande jaren geweest was. De uitvoer van zilver heeft in 1853 te zamen 24,619,899 oneen be dragen dat is meer dan in de 4 naast voorgaande jarendoch minder dan in 1848. Deze cijfers bevatten echter niet het edel metaalhetwelk met particuliere gelegenheden naar het vasteland van Europa is gezonden, noch hetgeen landverhuizers naar Amerika en Australië hebben medegenomen. De jongste berigten uit Bombay, loopende tot 30 Augustus, melden uit Rritsch-Indië geen ander nieuws dan van vreedzamen en gunstigen aard. Den 15den dier maand was het eerste gedeelte van den Bengaalschen spoorweg voor hel algemeen verkeer opengesteld. De electrische telegraaf van Calcutta over de noordwestelijke provinciën naar Bombay was bijkans, en die tusschen de laatstgenoemde stad en Lahore geheel voltooid. Berigten van Calcutta zouden thans in 26 dagen Londen kunnen bereiken; en wanneer een telegraaf draad door de Middellandsche zee gelegd en de stoombootdienst tusschen Bom bay en Suez verbeterd wierd zou daarvoor slechts een tijd van 12 dagen noodig zijn. Te Calcutta was eene industrieschool geopenden te Bombay was de Regering werkzaam om ook aldaar zulk eene school op te rigten waar voor een rijk inboorling eene jaarlijksche bijdrage van 500 had aangeboden. FRANMKMH. PARUS 3 October. De tijding van de overgave van Sebastopol werd te Boulogne vernomen, als het ware te midden van het herhaalde geroep van Leve de Keizer, het welk de troepen aanhieven na eene proclamatie, die den Keizer tot hen had gerigt. Onmiddelijk werd die tijding door den Keizer aan de troepen mede gedeeld wier geestdrift daardoor geen palen kende. Een aantal van 50 liefdadige zusters hebben zich ingescheept aan boord van de pakketboot la Gange, die r.aar Konslantinopel vertrokken is. Zij zullen ten behoeve van de gewonden van het leger haar liefdadigheidswerk uitoefenen. Het Journal des Déhats zegt aan de tijding van de inneming van Sebastopoi te willen gelooven. Na de overwinning aan de Alma heeft het vereenigde leger zich waarschijnlijk den 22stcn moeten bevinden voor de forten bij Sebastopol. Na aftrek van vier dagen voor de overbrenging der dépêches, voor den afstand ter zee en te land van Sebastopol naar Kronstadl in Zeven bergenalwaar de telegrafische lijn begint, die onafgebroken over Weenen tot Parijs doorloopt, komen wij tot de gevolgtrekking, dat de overgave van Sebastopol moet hebben plaats gehad den 25sten, en dat het leger, den 22stcn vóór de vesting gekomen, in drie dagen dat groote feit heeft volbragt. Daarin ligt iets onbegrijpelijks, dat zich alleen kan ophelderen door eene diepe moedeloosheid, welke zich van de Russische soldaten moet hebben meester gemaakt na hunne nederlaag aan de Alma, en van het een of ander niet minder bloedig verlies, dat zij nog geleden zullen hebben aan den Belbek of op eenig ander punt nabij Sebastopol. Wat de gevolgen van deze gebeurtenis zijn zullen, laat zich natuurlijk nog niet zeggen. Men wil, dat een gedeelte van het Russische leger zich in het beslissende oogenblik tegen de Officieren verklaard en deze tot de over gave gedwongen heeft. Is dit zoo, dan werpt dit feit een treurig licht op den staat van zaken in Rusland, waar het mogelijk is, dat door gebrek aan patriotismus eene der gewigtigste vestingen en eene sterke vloot verloren gaat. Zondag 11. waren de schouwburgen en vele particuliere huizen geïllu mineerd wegens de overwinning in de Krim. De Univers heft bittere klagten aan over de der kerk vijandige strek king van de Spaansche omwenteling. Het blad wijst op de volgende eischen die al de kiezers-vereenigingen aan de door haar te benoemen afgevaardigden stellen: 1°. Uitzetting der ordesgeestelijken, die echter nog in gering aantal aanwezig zijn. 2°. Sluiting der nonnenkloosters. 3°. Verbeurdverklaring van alle bezittingen der kerk, met voorbehoud van aan de wereldlijke geestelijken een jaarwedde toe te kennen, om er van te leven. De Heer Alonzo, Minister van Justitie en Eeredienst, moet deze strekking begunstigen. Ook is er, volgens VUnivers, sprake, om uit de geboorteplaats van den stichter der Jezuiten-orde, de jezuiten te verdrijven, die daar sedert een jaar weder waren toegelaten. Te Havre zijn proeven genomen met eene uilvinding om de zeilen der schepen in zee te reeven, zonder dat de manschap in de masten behoeft te klimmen. Het mechanisme is eenvoudig; de proeven zijn goed gelukt. SS I» A .1 E. MADRID1 October. Koningin Isabella is den 28stcn September alhier teruggekomen van het landhuis, waarheen zij zich bij het uitbreken der cholera begeven had. De Koningin moet zich zoo ongelukkig gevoelen, dat zij aan hen, die in haren naam regeren, reeds herhaaldelijk heeft voorgesteld om ten gunste harer dochter, afstand van den troon te doen. De Ministers hebben haar dit ten ernstigste ontraden, doch nu moet de Koningin dusdanig bezield zijn door den wensch om met haar dochtertje het land voor goed te verlaten dat het een onverzettelijk denkbeeld bij haar is geworden. Alhier is door eene groote vereeniging van kiezers van de progressisten partij een programma uitgevaardigd; het laat het monarchaal beginsel onaan geroerd, maar verlangt vele hervormingen in de wetgeving en de staatshuis houding; daaronder zijn de afschaffing der indirecte belastingen, de herziening van het toltarief en volledige handelsvrijheid; uitdelging der staatsschuld en vrijmaking der in de doode hand gevallen goederen. De wijzigingen, die gebragt zullen worden in de nieuwe constitntie, hebben betrekking op de verklaring der nationale Souvereiniteitop het regt, dal de Cortes zullen hebben van zich te vereenigen, in het geval dat zij niet bijeengeroepen mogten worden op een bepaald tijdstip; de noodzakelijkheid om elk jaar over de begrootingen te beraadslagen en tot de beperking van de koninklijke voorregten, die in strijd zijn met de vrije uitoefening van die, welke onlangs aau het parlement zijn toegestaan. De commissie, belast met. de hervormingen der belastingen, heeft het maximum van de belasting op vast goed bepaald op 10 pCl. Men verzekert, dat eene bepaalde vriendschapsbreuk tusschen O'Donnell en Espartero is ontstaan. Het Lissabonsche blad Portuguez van 20 Sept. verzekert, dat de Maar schalk Saldanha, die sedert lang reeds ziek, wanhoopt te Lissabon te kunnen herstellen, er op bedacht is, naar Frankrijk te vertrekken, en dat gedurende zijne afwezigheid de Hertog van Terceira het opperbevel des legers en het Ministerie van Oorlog zal waarnemen. ITALIË, ROME, 26 September. Van hier meldt mendat de Kardinaal Angelo Maï de armen van zijn geboorteplaats tot erfgenamen heeft gesteldbehalve eenige legaten aan zijn' neef en zijne bedienden. De Kardinaal Iaat een groot vermogen na, 't voornaamste is zijne boekerij, die op ongeveer twee ton Ned. wordt geschat. Hij heeft bij uiterste wil de Regering geinagtigd om de boekerij voor de helft van die waarde te aanvaarden. Men zegt, dat de Regering er van afziet en de verzameling alzoo zal verkocht worden. Een brief uit Turjn in de Gaz. de Savoie begroot het aantal inwoners van Messina, welke de cholera de stad heeft doen verlaten, op 45,000, terwijl slechts 35,000 inwoners gebleven waren. In het geheel zijn 15,000 personen aan de ziekte bezweken. Volgens de jongste berigten uit Messina was de ziekte aanmerkelijk verminderd en bedroeg het aantal gevallen slechts 4 a 6 per dag. PRtiissEar. BERLIJN, 2 October. De Duitsch Katholieke gemeente alhier telt thans 2070 leden. Het ware doel van de vereeniging der Fransche schepen in de Oostzee is nog niet hekend. Terwijl sommigen het er voor houdendat de gezamen lijke Fransch-Engelsche vloot Reval zal aantasten, beweren anderen dat het saizoen te ver gevorderd isom in die zee nog met hoop op goed gevolg iets te ondernemen, en dat de vereeniging alleen geschiedt, om het Fransch eska der in zijn geheel huiswaarts te brengen. De Russische Regering heeft volgens de Koln. Zeit., aan al de onzijdige Staten, die bet. noteren ter beurze van de nieuwe Russische leening verboden haddenophelderingen daarover gevraagd. FR AA HFORT. 2 October. Opmerkelijk is hel, dat de Russische Regering zich de grootste moeite geefiom het telegrafische net in Rusland zoo spoedig mogelijk te voltooijen. Zoo wordt van twee zijden uit, namelijk van Petersburg naar de Oost-Pruissi- sche grenzen en van Warschau naar de Silezische grenzen, eene telegrafische verbinding niet Pruissen tot stand gebragt. Daar echter de ondervinding ten aanzien van het telcgrafcnwezen in Rusland nog verre ten achteren is, wor-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2