FRANKRIJK. PARIJS1 October. De Heer v. Rothschild heeft zich op uitdrukkelijke nitnoodiging des Keizers naar Boulogne begeven. De grenadiers der Keizerlijke garde hebben hunne dienst begonnen. De duurte der levensmiddelen alhier neemt met eiken dag toe. Brood, wijn. vleeseh, suiker en meer andere eerste behoeften, als olie en zeep, stij gen verschrikkelijk in prijs. Ten gevolge daarvan zien vele gezinnen zich genoopt, hunne uitgaven te bekrimpen, en schaffen dienstboden af, waardoor het aantal personen van den dienstbaren stand, die buiten betrekking zijn, zeer groot is. De Regering laat thans kanonneerbooten bouwen van een geheel nieuw zamenstel. Die booten, bestemd voor geschut van zwaar kaliher, zullen slechts twee ellen diep gaan en alzoo zeer riahij de vijandelijke forten kunnen naderen. Uitwendig zullen die booten worden bekleed met op elkander ge schroefde ijzeren platen. Die huid zal zoo sterk zijn, dal 17 kanonkogels, op een zelfde punt treffende, hem slechts zullen kunnen doorbooren. Dezer dagen heeft men bij ontgravingen te Casaubon, in het departe ment van de Gers, in het zuiden van Frankrijk, een zeer wel bewaarden tand gevonden van een der dieren vari de voorwereld. Die tand heeft de lengte van 2 ellen en 20 duimen, en aan hel eeue einde een omtrek van GU duimen. Een brief uit Livorno deelt mede, dat de beroemde componist Rossini, die ernstig ziek was, thans wel buiten gevaar is, maar in zijne verstandelijke vermogens schijnt gekreukt te zijn. Ecnc diepe melancholie heeft zich bij hem geopenbaard. SPANJE. MADRID, 28 September. De Messager de Bayonne deelt een gewigtig stuk mede, een brief name lijk van de Koningin-moeder aan hare dochterde regerende Koningin. Dit stuk is eigenlijk eene soort van manifest aan de natie, een protest tegen hel webeurde op den 27sten Aug., ten gevolge waarvan zij uit Spanje verwijderd is, en tegen het verwijt van heerschzuchtzoo dikwijls tegen haar gerigt. Zij kondigt aan, dat zij zich bij dit stuk niet zal bepalen, maar een' tweeden en welligl meerdere brieven zal in het licht geven. De tijdingen zijn ongunstig, de groole verdeeldheid onder de liberale partij doet de schromelijkste gevolgen verwachten. Zoowel in de stad als in de provinciën zal men bij de verkiezingen moeijelijk tot een resultaat kunnen komen. Bovendien worden allerlei geruchten verspreid betreffende de oneenig- heid in den boezem van het Kabinet, niettegenstaande de Regering bij herha ling die geruchten heeft gelogenstraft. Den 25slcn dezer voedde men in de hoofdstad ernstige vrees, dal de vijanden der Regering eenige ongeregeldheden zouden zoeken te weeg te brengen. Algemeen echter is men van oordeel dat, bijaldien, zelfs nieuwe woelingen mogten ontstaan, de pogingen van hen die regeringloosheid willen, niet zullen gelukken. De Britsche Gezant, Lord Howden, maakt zich alhier steeds meer po pulair. Nadat hij reeds aan de leden der algemeene Junta eene belangrijke som heeft toegezondenom de gezinnen van gesneuvelden en gekwetsten te ondersteunen, heeft hij thans 5000 realen geschonken ten behoeve van de instellingen van liefdadigheid. PRUIS EN. BERLIJN, 1 October. Terwijl bij het hulpcommillé alhier reeds voor ruim 42,000 daalders ten behoeve der noodlijdenden in Silczië is ingekomen en aldaar bovendien veel voor die ongelukkigen gedaan wordt, schijnen de bijdragen in vele andere Pruissische plaatsen tot hiertoe zeer gering te blijven, zoodat in het geheel nog niet veel meer dan 100.000 daalders is bijeengezameld. De speelbank te Aken is, blijkens een berigt in de D. Volkshbij Koninklijk besluit opgeheven. li A MII T R G. 29 September. Men schrijft van hier, dat de krijgsverriglingen in de Oostzee niet als geëindigd zijn te beschouwen; dat Admiraal Parseval Deschênes te Kiel is aangekomenen aldaar de verspreide Fransche schepen zal vereenigenen dat door sommige Offbieren verzekerd werd, dat de Fransche bodems zich op nieuw bij de vloot van Sir Charles Napier zullen voegen. Ook is, volgens de Engelsche bladen, aan Admiraal Napier nieuwe last geving gezonden, houdende, dat hij een der 3 forten, die Kronstadt bestrij ken, moet aanvallen. Deze 3 forten zijn: Rishan met 50 stukken, Konstan- tijn met 50 stukken en Alexander met 72 stukken. Is Napier in het bezit van een dier punten, dan kan hij, met daarop te planten batterijen van 68 en 84 stukken, Kronstadt bombarderen en vernielen. De Moniteur kondigt eene nieuwe blokkade der Russische havens in de Witte Zee aan. FRANKFORT. 30 September. Eerstdaags zal eene commissie van Ingenieurs der verschillende Rijn- oeverstalen te Mainz vergaderenom te beraadslagen over onderscheidene vra- grn, betrekking hebbende op de rivier-verbeteringen; zij zullen den Rijn gemeenschappelijk bevaren, ten einde het noodige onderzoek in te stellen. In de Rijnstreken komen gedurig landverhuizers uit Algerie terug en meestal in zoo deerniswaardigen toestand, dat de lust om derwaarts te trek ken, bijna geheel is uitgedoofd. O O Si T E N R IJ K. WEENEN, 29 September. Eerstdaags verwacht men Koning Leopold alhier, als ook Vorst Metter- nich. De Aartshertog Ferdinand Max vertrekt met October naar Triest, als Opperbevelhebber der Marine. In Galieië en de Bukowina staan thans 300,000 Oostenrijkers. Een ontzagchelijke menigte krijgsbehoeften van allerlei aard wordt onophoudelijk derwaarts vervoerd. Van hunne zijde, leggen de Russen langs de grenzen van Russisch-Polentalrijke verschansingen aan. RUS LAN lï. Uit Odessa wordt berigt dat de Russische Regering bij de onzijdige Mogendheden heeft aanzoek gedaan alle consulaire agenten, die onderdanen zijn van eene der oorlogvoerende Mogendheden, te vervangen door onderdanen van onzijdige Staten. Dien ten gevolge is ook de Oostenrijksche Consul te Theodosia (Kaffa), de lieer Lagoria, als zijnde Fransch onderdaan, uit zijne betrekking ontslagen. Berigten uit Reval van den 12dcn zeggendat de staatkunde van den Czaar te Petersburg veel ontevredenheid verwekt. Wanneer hij niet mogt luisteren naar de raadgevingen hem gedaan door hen, wier belangen door den oorlog worden benadeeld, dan was men beducht voor eene revolutionnaire crisis. TURK YE. Met betrekking tot de Kriin-expedilie zijn in de laatste dagen onderschei dene telegrafische dépêches ontvangen, uit wier inhoud het volgende blijkt: liet Russische leger, met eene talrijke ruiterij en artillerie, is den 20sten 's namiddags ten 1 ure door het leger der verbondene Mogendheden in een verschanst kamp aan de Alma aangevallen, welk punt ten 3 ure met de bajonet was hemagtigdzoodat het Russische leger in vollen aflogt was. De verbondene troepen zouden bij dit eerste gevecht 3000 man hebben verloren. Eene officiële depêche van Lord RaglanMaandag 2 October te Lon den aangekomenbevestigt de tijding der bemagtiging van het verschanste kamp der Russen, bij welke gelegenheid de Engelschen en Franschen als leeuwen hebben gevochten tegen den vijand, die ongeveer 50,000 man sterk was. De verdediging der stelling door de Russen was krachtig en verwoed. Eene talrijke artillerie met zwaar gesehut dekte het kamp, zoo lang zij daartoe in staat was. Het verlies aan de zijde der bondgenoolen is zeer aan zienlijk; van de Hoofdofficieren is er geen gekwetst. De Britsche divisie heeft eenige krijgsgevangenen gemaakt, waaronder twee Officieren van zeer hoogen rang. Ook zijn 2 stukken geschut den Engelschen in handen gevallen. Het gerucht dat Sebastopol zelve, reeds zou ingenomen zijn, schijnt zich te bevestigen. De Maarschalk de Saint-Arnaud was laatstelijk zeer ongesteld, ten ge volge van zware koortsen, zoodat hij verpligt was geweest om tijdelijk het opperbevel aan den Generaal Canrobert optedragen. De Maarschalk volgde inmiddels met de grootste belangstelling de beweging der troepen, en bevond zich steeds in hun midden, gezeten in eene kleine calccheniettegenstaande de Geneeshecren hem zulks ten sterkste hadden afgeraden. Het Journ. de Constant, deelt als zeker mede, dat eene flolilje van Russische kanonneerbooten, die troepen van Taganrog aan de Zee van Asof aan boord hadden, door een hevigen storm, deels verstrooid deels vernield is; verscheidene dier vaartuigenbemand met 200 koppen zijn met man en muis vergaan. STARS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Woensdag den 4dcn October 1854's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt tot het voeren van regtsgeding. 2°. Idem tot vinding der kosten van registratie en overdragt van bet Nosoco- micum Academicnm. 3°. Begrooting der dienstdoende Schutterij, 1855. 4°. Voordragt betreffende eene regeling der policie. Oproeping van de Verlofgangers voor de Nationale Militietot hel bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en M ETHOUDERS der Gemeente LEYDFN, ontvangen hebbende ene aanschrijving van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuiribollandhoudende regeling der Inspectie over de Verlofgan gers roepen dien ten gevolge op, om te verschijnen in hel Lokaal der Laken hal aan den Ouden Singelop Vrijdag den 6 October aanstaandedes morgens ten 10 ure. a. De Miliciens der Ligting van 1850 van alle Wapens. b. De Miliciens der Ligting van 1851, die tot de Kavalleric, Artillerie en hel bataillon Mineurs en Sappeurs behoorenen c. De Miliciens der Ligting van 1852, die tot de Kavallerie, Artillerie en het bataillon Mineurs en Sappeurs beboeren, met uitzondering der zooda- nigen die gedurende 15 maanden onder de wapenen zijn gehouden, als ook van hen die aan de laatst geboudene najaars oefeningen hebben deel gehad ten einde, ingevolge Art. 181 der Wet op de Nationale Militie van deu 8 Januarij 1817, in verband gebragt met Art. 10 der tVet van 28 No vember 1818, door den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, behoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medege nomen equipement-stukkenbenevens hunne zakboekjes en regus der verlofpassen. En geven Burgemeester en Wethouders wijders bij deze kennis, dat bijal dien zich binnen deze Gemeente ook Verlofgangers mogten bevinden tot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn ter voor schreven plaatse en tij I te verschijnen; met vermaning aan alle hierbij

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3