cn wetenschappen bevorderlijk, is tot de opleiding van geschikte arbeiders, boe eene voortgaande beschaving der arbeidende klasse dienstbaar moet zijn, ter bevordering der nijverheid en van welken gunstigen invloed dit zijn moet op het algemeen welzijn; daarna werden door den spreker met hartelijke en treffende toespraken de getuigschriften uitgereikt. Nog werd een getuigschrift afgegeven voor den inzender J. van Lith, Jrszn waarbij den dank der afdeeling wordt betuigd voor hel door hem vervaardigd houten werkstuk, in antwoord op eene uitgeschrevene prijsvraag, en waarbij hulde wordt gedaan aan zijne bekwaamheid en ijver. Mogt deze zoo nuttige Vereeniging in onze stad meer en meer algemeene deelneming vinden, 'lis toch dringend noodzakelijk, dat de vorming en be kwaming van den werkman en fabriekarbeider meer wordt behartigdopdat hij niet langer achtersta bij het buitenland. Kennis en bekwaamheid met braafheid vereenigd kunnen den werkman lot zijn eigen welzijn op eene be tamelijke en loffelijke wijze in de Maatschappij verheffen en hem doen wed ijveren met buitenlanders. Tol bevordering van dit doel zullen velen zich zeker de geringe jaarlijksche contributie van 4.aan het lidmaatschap verbonden, wel willen getroosten, waartoe zij zich kunnen aanmelden bij den Secretaris J. van Lith Jr.op de Papengracht. Naar aanleiding van het daarover vermelde in het verslag der Com missie van de Tweede Kamer over den staat der lagere, middelbare en hoo- gcre scholen over 1853 en 54, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat er alsnog een verslag zal worden opgemaakt van den staat van het onderwijs hij het leger. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Otnloopende Bankbiljetten 91,414,370.00. Saldo's van Rekeningen-Courant ƒ12,520,654.10. Munt en Muntmateriaal 99,556,987.20j. De Commissie uit hel Prov. Geregtshof in Noordholland, belast met het afnemen der examina aan adspiranten tot het Notarisambt, verwittigt, dat zij tot voorschreven einde zal vergaderen op Vrijdag den 3llen November 1854, des voormiddags ten 10 ure, en zoo noodig op de volgende Vrijdagen, in eene der zalen van het Paleis van Justitie te Amsterdam, door het hof in gebruik. Alle stukken, welke moeten worden toegezonden, moeten portvrij voor den 20sten October 1854 aan den Heer Griffier van voornoemd hof worden gerigt. In de Raadsvergadering te Deventer, zijn gekozen bij het Athenaeum, op de gewone voorwaarden: lot Hoogleeraar in de Regten, Mr. J. Duymaer van Twist; tot Hooglceraar in de Scheikunde, Dr. M. J. Cop; tot Hooglecraar in de Wis- en Natuurkunde, Dr. V. S. M. van der Willigen, en tot Lector de Heer S. Susan. Te Harlingen varen meestal iedere week 3 volgeladene stoomhooten naar Londen, cn veel moet nog telken reize uit gebrek aan ruimte worden achtergelaten. Boter en kaas maken een groot bestanddeel van elke lading uit, maar, aan levende have ontbreekt het ook niet. 100 a 150 koeijen100 varkens en dan een 1000 a 1200, ja, 1500 schapen worden er menigmaal op zulk eene boot aangetroffen. Daarenboven duivenkippeneenden eijeren, appels, aardappelen, konijnen, en weldra veel wild. 's GRAVENHAGE3 October. Z. M. heeft den Intendant der Koninkl. Paleizen den Heer J. B. Graaf van Limburg Stirum, vergund het aannemen van de onderscheidings-teekenen van Kommandeur van de Christus-orde, hem door Z. M. den Koning-Regent van Portugal geschonken. Z. M. heeft den Heer A. L. Weddik, op zijn verzoek, op de meest eer volle wijze, ontheven van de waarneming der functiën van Secretaris-Generaal bij het dep. van Koloniën; hem tevens ontslag verleend als O.-I. Ambtenaar, met dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezene diensten, met toeken ning van pensioenen hem benoemd tot Staatsraad in buitengewone dienst en voorts de waarneming dier betrekking opgedragen aan den Heer Mr. L. W. C. Keuchenius, laatstelijk Raadsheer in bet Hoog-Geregtshof van Neerl.-Indië met verlof hier te lande. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der registratie en domeinen te Purmerend, de Heer J. II. van Noubuijs, thans te Heusden. Voor de Vereeniging tot werkverschaffing bij winterdag heeft zich sedert 7 weken in de Wassenaarsche duinen een 23-tal personen bezig gehouden met de voor hare rekening gepote aardappelen te rooijen. De hoedanigheid is zeer goed, doch de hoeveelheid heeft tot hiertoe niet bijzonder aan de verwachting beantwoord. De kleine aardappelen zullen aan de onderscheidene armbesturen worden uitgereikt. Men zegt, dat de Heer Mr. G. Groen van Prinsterer zijn ontslag zou hebben aangevraagd als lid van de Commissie, die benoemd is ter voorberei ding van de afschaffing der slavernij in onze overzeesche bezittingen. Grw.) Vervolg der begrooting. (Zie ons vorig Nommer.) Voor het 8ste hoofdst.Marine5.900,000. Voor 1854 is verleend ƒ5.718,000. Voor pensioenen, voor 1855 418,493, voor 1854 verleend ƒ391,229. Voor het 9dc hoofdst. It. A, Nationale Schuldƒ35,782.379: is voor 1854 verleend ƒ37,709,485. Voor dit hoofdst. It. B, Kosten van het De partement f 6,371.532voor 1854 gevraagd 6,331,173. Voor pensioen enz. ƒ1,027,256, voor 1854 verleend ƒ1.053,164. Voor het ÏO11® hoofdst.. Landmagt 11,445,270gelijke som als voor 1854. Voor het llde hoofdst., Koloniënƒ115,929voor 1854 verleend 114,709. Voor pensioenen enz. ƒ13851, is voor 1854 verleend 12,631. Voor het 12lio hoofdst., Onvoorziene Uitgaveneven als voor 1854, ƒ100,000. De geheeie uitgave op de staalsbegrooting voor 1855 wordt alzoo geraamd op ƒ72,118,891. Voor 1854 is verleend 73,677,181en voor 1853 is daarop uitgegeven, en moet nog worden uitgegeven een bedrag van 69,172,234. AMSTERDAM, 2 October. Zaturdag 11. hervatte de Kon. Academie van Wetenschappen hare openbare zittingen. Tegenwoordig waren de H1I. Schroeder v. d. Kolk, Cl. Mulder Stamkart, Harting, van Rees, HalberlsmaJ. v. d. Hoeven, Schneevoogt, Sebastian, Delprat, v. d. Boon Mesch, Storm Buysing, Matlhes, W. Vrolik, Ermerins, Lobatto, MiquelSimons, Glavimans, v. Breda en v. Geuns. De Secretaris geeft kennis: van eene gevoerde briefwisseling met onder scheiden autoriteiten en collegiën over de quaestie van de daling van den bodem van ons vaderland en deelt mede, dat de werkzaamheden reeds zijn aangevangen; van een brief van den Minister van Binnenl. Zaken, mede- deelende, dat de Koning ƒ100 heeft toegestaan voor bet vervaardigen van koperen bussen lot bewaring der prototypen van de Ned. maten en gewiglen. Verder wordt eene beschrijving van een colori- en photometer, van heiriel- ligchamen, door den Ileer P. J. Holman, in handen eener commissie gesteld, en brengt de Heer Vrolik rapport uit over het werk van Or. L. Savoijen. De Heer Schneevoogt brengt rapport uit over een ingezonden rapport van D®. Ooykaas uit Suriname, over de lepra-lijders aldaar. Nog worden eenige rap porten uitgebragt, en geeft de Heer Vrolik een levensberigt van den lieer J. C. Rijk, rustend lid der Academie, waarna deze zitting wordt gesloten. Men leest in de Nederlander: Van eene goed onderrigte zijde wordt ons medegedeeld, dat door een groot aantal leden van de Nederd. Herv. ge meente alhier, naar aanleiding van de uitspraak der Synodale Commissie, op nieuw zal worden geprotesteerd tegen het beroep, op Dr. L. S. P. Meyboom uitgebragt. UTRECHT, 2 October. Onze Hoogeschool schijnt zich weder te mogen verheugen in de aankomst van het grootste aantal nieuwe Studenten. Terwijl de Leyd. C. heeft berigt, dat aan de Akadeinie te Leyden een 50-tal Studenten is ingeschreven, is het aantal Studenten, dat zich hier ter slede is komen vestigen meer dan 70. [Zie ook onder Leyden.) In 't geheel evenwel schijnt het aantal nieuw ingeschreven Studenten aan de Akademien dit jaar iels kleiner dan in de laatste jaren; hier ter stede ontvangt de Theologische Faculteit betrekkelijk eenige mindere aanwinst van leerlingen. Onder de Theologische Studenten ging dezer dagen een adres rond, om de afschaffing te vragen van bet gebruik der Latijnsche taal voor de Theologische studiën. De strekking van dit adres wordt natuurlijk verschillend beoor deeld, ofschoon hel niet te ontkennen valt, dat het verzoek in overeenstem ming is met den geest der eeuw. (Utr. C.) LEEUWARDEN, 30 September. De Heeren van Heemstra c. s. hebben zich genegen verklaard om de door de Ilooge Regering verlangde uitbreiding te geven aan hun plan tot aanleg van spoorwegen in de noord-oostelijke gedeelten des rijks. De concessie, die alsnu aan genoemde Heeren staat te worden verleend, zal, naar wij verne men, tot de volgende vijf lijnen betrekking hebben, als: 1°. Van Harlingen, over Leeuwarden en Groningen naar Leer, 2°. van Leeuwarden naar Zwolle; 3°. van Groningen naar Zwolle; 4°. van Zwolle naar Arnhem; 5°. van Kam pen, over Zwolle naar Rheine. ffbl HUI TEi\L A ND SC H E 11E1U (iTKN ENGELAS ES. LONDEN, 2 October. Volgens een telegrafisch berigt van heden, is ter cere van de overwinning der legers in de Krirn, het geschut van het paleis van S*. James losgebrand. Dr. M'Dougall, een voormalig geneesheer alhier, en nu onlangs tot Bisschop van Borneo benoemdvertrekt eerstdaags naar die plaats zijner be stemming, door een viertal zendelingen vergezeld, welke op dat eiland moe ten werkzaam zijn, en wel op uilnoodiging van den Rajah, die zich met dat doel tot het Engelsche genootschap ter verspreiding van het Evangelie ge wend heeft. Eergisteren ochtend werd in de parochie-kerk van St. James, Pic cadilly, alhier, eene opzettelijke godsdienstoefening tot afscheid aan den nieu wen Bisschop gehouden. Het 46ste reg. infanterie, thans te Windsor in garnizoen, heeft bevel gekregen zich gereed te houden om naar Woolwich te vertrekken, alwaar het naar de Levant zal worden ingescheept. Het schip Algiers van 91 stukken geschut, is met allerlei krijgsbenoo- digdheden eergisteren namiddag nit Plymouth naar de Zwarte zee vertrokken. De in de rotsen gehouwen kasemattcn van Dover, die tot nu toe lot kruidmagazijnen werden gebruikt, zullen in gereedheid gebragt worden, om eene bezetting te kunnen ontvangen. Ook andere punten aan de kust, zoo als het fort Charlotte, zullen worden versterkt. De Schotsche haringvisscherij leverde dit jaar 540 millioen haringen. Hierbij verdient opmerking, dat men thans in Pertshire katoen in plaats van vlas tol de vervaardiging der nelten bezigt, dat de katoenen nellen buig zamer. ligter en goedkooper zijn en buitendien ook spoediger droogen. In de fabriek van geslagen en gegoten ijzerwaren der HH. Bellhouse, te Manchester, wordt thans een voor Australië bestemde ijzeren schouwburg vervaardigd, welke de lengte van 88, breedte van 40 en hoogte van onge veer 30 voet zal hebben. De kosten zijn op ruim 4000 geraamd. In Noord-Amerika maakt thans het werk: Hot Cornvan een' tot dus ver onbekenden schrijver, Solon Piobinson, zelfs een nog grooteren opgang dan de Hut van oom Tom. Binnen 2 maanden werden 200,000 exempl. verkocht.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2