is daarvoor verleend 557,177. De pensioen-staat, in 1854 ten bedrage van ƒ26,335, is met ƒ3750 verminderd, en alzoo gebragt op 22,685. Voor bet 3de boofdst., Buitenl. Zaken. Voor 1854 is daarvoor verleend ƒ484,040. De pensioen-staat is iels verhoogd, en van 50.241), voor 1855 gebragt op ƒ51 774. Voor hel 4de boofdst. Justitie, 2,454,023. Voor 1854 is daarvoor ver leend 2,453,401. De pensioen-staat is van 67,027 tot 76,598 verhoogd. Voor bet 5dc hoofdst.Binnent. Zaken, f 5,843,713. Voor 1854 is daar voor verleend 5,712,689. De pensioen-staat is van ƒ142,591 verhoogd tot ƒ149,870. Voor bet 6de boofdst., de Herv. Eeredienst enz., ƒ1,686,629. Voor 1854 is daarvoor verleend ƒ1,677,906. Voor pensioenen en wachtgelden is voor 1854 toegestaan 188,900er. wordt voor 1855 voorgedragen 187,400. Voor het 7de boofdst., B. K. Eeredienst enz.580,253. Voor 1854 is daarvoor verleend ƒ573,329. Voor pensioenen en wachtgelden is voor 1854 toegestaan ƒ49,430, en wordt voor 1855 voorgedragen ƒ47,363. AMSTERDAM, 29 September. In de zitting van den Gemeenteraad van gisterenis door den Voorzitter kennis gegeven, dal de Commissie, door den Raad belast met de aanbieding aan den Koning van een adres, Zaturdag bij Z. M. is toegelaten, dat het Z. M. behaagd heeft het adres gunstig aan te nemen en nog denzelfden avond aan den Minister van Ooi log bevel toe te zenden, om ten spoedigste te zor gen dat een escadron ruiterij bier wederom in bezetting kwam. Wijders is op voorstel van Burgemeester en Wethouders aan bet dagelijks bestuur een crediet van 16,000 gevraagd, om daaruit te bestrijden de onkosten van meerdere hulp aan Stads-Doctoren te verleenen. Dienvolgens is na zeer lang durige beraadslagingter zake van de bekende missive, waarbij Stads-Doctoren bun ontslag verzoeken, besloten dat bun zal worden geantwoord, dat aan bun wenschom meerdere hulp zal worden voldaan. MJITENLAM)SCliE BEIUGTEfl. KI* GEI. AND. LONDEN29 September. De Koningin zal ditmaal vroeger dan gewoonlijk de Scholsche Hooglanden verlaten en waarschijnlijk reeds den 7Jt,Q October de hoofdstad passeren om zich naar bet eiland Wight te begeven. Daar zal liet Hof 2 of 3 weken vertoeven en dan naar Windsor vertrekken. De Koningin beeft de weduwe van James Taylor, den man, die de stoomscheepvaart in het praktische leven heeft geroepeneen pensioen van 100 geschonken. De reistogten van voorname Indische Opperhoofden naar Europa schij nen meer en meer in de smaak te koinen. Men verwacht alhier binnenkort Pultialla Radschah, uit Indie, die tot reiskosten 300,000 zal mede brengen. Naar men verneemt zijn 300,000 die ten behoeve van de Turksche leening zijn gestort, reeds op weg naar Konstantinopel. Het Brilsch Bijbelgenootschap heeft gedurende 1853 zoowel binnen- als buitenlands 1,367,528 Bijbels verspreid. Het geheele getal sedert de oprig- ting der maatschappij heeft 27,938,631 bereikt. Het oorlogsschip Miranda is ternggekomenna 3 maanden dienst in de IJszee en Witte zee. 80 dagen is het in de noordelijkste wateren van Euro- pcesch Rusland geweestin dien tijd heeft zij 43 malen voor anker gelegen en onder weg of voor anker 375 schepen aangehouden. Slechts 3 van die schepen zijn genomen, en ten voordeele van de bemanning der Miranda goede prijs verklaard. Maar het voornaamste wapenfeit der Miranda was de ver woesting van Kola, de hoofdstad van Russisch Lapland, die men vroeger buiten het bereik van oorlogsschepen rekende. Thans is zij door Kapitein Lyons aangevallen. Hij moest op eene moeijelijk te bevaren rivier eenen afstand afleggen van 30 Eng. mijlen (10 uren); de rivier is op sommige punten zoo naauw, dat zij naanwlljks toelaat het schip te wenden, en er .gaat een sterke stroom. Ofschoon onzeker, hoe sterk de vijand was, besloot I hij den 23stcn Aug. zijn vaartuig dwars voor het geschut des vijands te leg- gen; en het waagstuk gelukte. De stad werd opgeëischtde Gouverneur J antwoordde afwijzend; hij plaatste de manschappen aan het geschut; elke toren, elk gebouw werd met schietgaten voorzien en met militairen bezet. De Miranda, hoewel binnen een geweerschot afstandsstond het vuur van bommen en gloeijende kogels door; en binnen een uur tijds had zij de bat terijen der Russen in puin gelegd. Nadat het Russische geschut tot zwijgen gebragt was, gingen Engelsche mariniers aan wal; zij begonnen met de Landsmagazijnen en gebouwen Ie j vernielen; en den 24sten was de gansche stad verwoest; gebouwen, maga zijnen, kerk en klooster, alles stond in vlam; de 7 zware kerkklokken vielen achtereenvolgens van de doorgebrande balken. Een enkele toren van de versterkte domkerk slaat alleen nog overeind, om de plek aan te wijzen, alwaar Kola gelegen heeft. Aan boord is de gezondheidsstaat steeds bijzonder goed geweest. Op het kerkhof te Glasmoin is de eerste steen gelegd van een gedenk- teeken op het graf van Daniel O'Connell. Men weet, dat in alle oorden der Katholieke wereld bijdragen ingezameld zijn voor een fonds tot het oprigten eener Katholieke Hoogeschool te Dublin. Dit fonds beval thans eene aanvankelijk toereikende som; en in de aanstaande maand November zullen de lessen aan de nieuwe Hoogeschool aanvangen. De zwarte monniken der Dominikaner-orde hebben zich, voor het eerst sedert 200 jaren, weder in Ierland nedergezet. IRINfiRIJK. PARIJS28 September. De nieuwe leening van 400 rnillioen schijnt te Boulogne door den Kei zer zeiven met Rothschild gesloten te zijn. De voorwaarden moeten zeer voordeelig wezen. Men zegt echter, dat de leening niet bekend gemaakt zal worden voor dal de tijding van den val van Sebastopol ontvangen is. De gehouwen alhier, waarin zich de keizerlijke stallen bevinden, rue de Courcelles, zijn eene prooi der vlammen geworden. Voor de policie alhier zijn thans nog geen 800 personen werkzaam; de nieuwe inrigting vordert de dienst van ruim 3500 personen, en eene uit gaaf van jaarlijks ongeveer 5,600,000 fr. Eene wet van 1814 verbiedt het verkoopen op Zon- en Feestdagen. Men geloofde, dat deze wet niet meer van kracht was, doch dezer dagen heeft het Hof van Cassatie het vonnis eener Regtbank bevestigd, waarbij, op grond van die wet, een koopman tot 10 fr. boete was veroordeeld, terzake van op Zondag te hebben verkocht. SPANJE. MADRID, 26 September. Het schijntdat men aan het Ministerie van Binnenl. Zaken ijverig arbeidt aan de noodige beschikkingen omlrent de telegrafie. In eene kiezersvergadering, in den avond van 21 dezer, in hel district del Ixio gehouden, zijn de leden der vereeniging vrij ernstig handgemeen geweest. De Cuba-quaestie is en blijft steeds het groole vraagstuk van den dag. Het verlangen van Noord-Amerika om in bezit van dat eiland te geraken is zoo levendig, dat de Unie de schitterendste aanbiedingen aan Spanje daarvoor doet. Louisiana werd voor 12 rnillioen dollars aangekocht, voor Cuba echter moeten de Amerikanen tienmaal zooveel aanbieden; van deze 120 rnillioen doll, zouden zij 20 rnillioen dadelijk in 1855 voldoen, en de overige 100, naar het verlangen der Spaansche Regering, in 3 of 5 jaren afbetalen. De Noord-Amerikanen oordeelen, dat Spanje de hulpbronnen van zijn aan be vaarbare rivieren arm land, het spoedigst en bet best tot 'stands welvaart zou dienstbaar maken, wanneer het deze 120 rnillioen doll, besteedde tot den aanleg van spoorwegendaar in dat geval de Spaansche Regering voor- deelige handelsverdragen zou kunnen sluiten en kapitalen tot groote nijver- heidsondernemingen in hel land trekken. (TALIE, ROME, 22 September. De Paus heeft, in plaats van den overleden Kardinaal Maï, de Staats secretaris Kardinaal Antonelli tot Protector van de Benedictijner-orde benoemd. Alvorens een besluit te neinen omtrent de tot dekking van het tekort voorgeslagen middelen, wilde de Paus de Kardinalen raadplegen. In eene buitengewone vergadering zijn verschillende plannen besproken, liet oudste lid, de Kardinaal Maccbi, voerde met nadruk het woord; hij sprak van de noodzakelijkheid otn 's Lands geldwezen in orde te brengen, orn de staatsuit gaven te verminderen, om den druk der belastingen voor de mingegoeden te verligten en voor de vermogenden zwaarder te maken, en ook de geestelijk heid een deel van dien last te doen dragen. Deze taal heeft een diepen in druk op de vergadering gemaakt. Vooreerst zal men van het buis Rothschild de vroeger gemelde som van 4 rnillioen scudi opnemen; verder beeft de Paus aan den Kardinaal-Secretaris de behartiging aanbevolen van de wenschen door den Staatsraad geuit. Te Bologne zal in den herfst van 1855 eene nijverhcidstentoonstelling worden gehoudenwaarop ook voortbrengselen van bet buitenland zullen worden toegelaten. riinssE*. BERLIJN, 27 September. De militairen in het legerwier diensttijd met den l«ten October ver streken is, zullen worden ontslagen. Ook verneemt men, dat de tweede helft der leening van 30 rnillioen voorloopig niet zal worden opgenomen. Zelfs ingeval Pruissen in den oorlog zou worden gewikkeld, verwacht men niet dat het noodig zal zijn vóór den winter het leger mobiel te verklaren. De spoorweg, welken Pruissen krachtens de tractaten van 20 Julij en 1 Dec. 1853 in het Groothertogdom Oldenburg naar de door de Pruissische Regering aangekochte oorlogshavcn Jahde moet laten aanleggen, zal dit jaar grootcndeels voltooid en spoedig in gebruik genomen worden. FRANKFORT. 23 September. De zevende Kerkendag der Evang. Kerk van Duitschland, dit jaar alhier gehouden, is den 26steD dezer gesloten. Ruim 1500 personen, veelal predi kanten uit al de oorden van Duitschlandhebben er aan deel genomen. Er is o a. beraadslaagd over de speelbanken en hare overgroote nadeelen, voor de maatschappij. Men is eenstemmig tot het besluit gekomen, oin de aanblijvende commissie te magtigen, zich, tot al de Duitsche regeringen te wenden, meL de bede, dat dergelijke inrigtingen in geheel het Duitsche va derland mogen worden verboden. Men verzekert, dat thans van de zijde der Fransche regering ernstige stappen bij den Bondsdag gedaan worden, om diens toestemming te erlan gen lot het bouwen van eene vaste brug over den Rijn bij Kehl. Zij wil van de tegenwoordige gunstige stemming in Duitschland gebruik maken tot verwezenlijking van dezevoor het handelsverkeer zoo belangrijke verbinding.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2