V A W J E. MADRID, 23 September. In de Gaceta de Madrid van 19 deiter, is bekend gemaakt, dat de provinciale Junta's van Lugo, Orense en Corogna door de Koningin ontbonden zijn, uithoofde dat zij, in strijd met de uitdrukkelijk door 11. M. vastge stelde bepalingen, uil baar midden leden hebben afgevaardigd, die den Sslen dezer in de stad Betanzos eene bijeenkomst gebonden en aldaar gehandeld hebben over zaken, die buiten hare bevoegdheid lagen. De Commissie belast met bet opmaken van een rapport over de ge beurtenissen van 23 Aug. jl.beeft hare taak volbragt. Waar aanleiding van haar rapport, zijn de Markies d'Albeida (Orensc), Kolonel Milans en zijn broeder, Don Sixtus Camara, die onlangs een vliegend blaadje, la Veridad uitgavenbenevens 20 andere personen gedagvaardom binnen 30 dagen voor de rept banken te verschijnenten einde zich te verantwoorden op de beschuldiging van deel te hebben genomen aan dien opstand. De Heer Gaminde, gewezen directeur der douanen, heeft aan den Cla mor publico een brief geschreven, houdende openbaring der redenen, waarom hij zijn ontslag beeft genomen. Daarin verklaart de lieer Gaminde, dal bij, als lid der commissie van financiën en belast met het onderzoek der vlot tende schuld, met aandrang had geëischt, dat men het land en geheel de wereld bekend zou maken met den rampzaligen toestand der geldmiddelen; dat echter deze meening hem den haat op den hals heeft gebaald van de hoofd-amhtcnaren bij het Departement van Financiën, en hij mitsdien ge noodzaakt was zijn ontslag in te dienen. Dom Pedro V, Koning van Portugal, is den 15dca van zijne reis door verschillende landen van Europa, in welstand teruggekeerd. Tot den 17den hield hij quarantaine. Bij zijne ontscheping werd luisterrijk feest gevierd en twee avonden achtereen was Lissabon geïllumineerd. ITALIË, ROME20 September. Van hier wordt geschreven dat de Regering een middel gevonden beeft om het deficit van 1,700.000 scudi in hare begrooting te dekken, daar de Prins Torlonia deze som wil voorschieten, onder de voorwaarde, dat hem het zout en tabaksmonopolie op nieuw verleend worde. Doch de L'nivers berigt, dat de Pauselijke Regering met het huis Rothschild eene leening zou hebben ge sloten van 4 milhoen kroonen (ruim ƒ10,000,000). De eerste storting zal een derde bedragen en reeds in October volgen. De voorwaarden der leenirig zijn niet naauwkeurig bekend. De opbrengst dier leening schijnt voornamelijk bestemd om het papierengeld in te trekkendal deels den 31st™ October deels den 3l5tcn December e. k. builen koers komt. Nieuwe bronnen zal de leening dus niet openen. Ook zou men bedacht zijn, om, ten einde in de dringende behoeften te voorzien de zoogenaamde belasting op de kunsten en handwerken, die wegens de schaarschle aan voedingsmiddelen ten vorigenjare was afgeschaft, voor het volgende jaar te herstellen. Men hoopt ook, dal de opbrengst van het zout en den tabak, hooger zal zijn. Aan de dativa (grondbelasting) zal men een half millioen kroonen vragen, en voorts eene geringe verhooging der belasting op de dranken invoeren. De Mon. Tosc. bevat een Groothertogelijk besluit, waarbij het begra ven van lijken binnen de stad Florence tot op nadere beslissing verboden wordt. PRÜISSE1V. BERLIJN, 26 September. De Regering heeft geantwoord op de voorgestelde vier hoofdpunten van schikking. Zij bel ofl daaraan haren zedelijken steun, doch wenscht de be raadslagingen daarover te zien uitgesteld. Zij vraagt inlichtingen betreffende de eventuele tegenwoordigheid van vreemde troepen in de Vorstendommen, alwaar de Duits lie belangen vooral door de tegenwoordigheid van Oosten- rijksche troepen zouden worden beschermd. Dezer dagen zijn van hier twee zendelingen naar China vertrokken, om daar de uitbreiding van het Christendom te bevorderen. Aan de uitvoering der nieuwe wel op de winkel-etiketten en adres kaartjes, houdende verhod om deze zoo te vervaardigen, dat zij op papier geld gelijken, wordt met de meest mogelijke gestrengheid de hand gehouden. Voor cenige dagen nog weiden adreskaarten eens boekdrukkers alhier in be slag genomen, omdat zij cenige, hoewel volstrekt niet duidelijk in het oog loopendc, overeenkomst hadden met de nieuwe Kassen Aniveisungen. De Pruissische marine-troepen zijn van Stettin naar Dantzig verplaatst. De uitvoer over de landgrenzen van Russische grondproduclen blijft zeer aanzienlijk, vooral betreft dit vlas en hennep, welke heide artikelen zeer gevraagd zijn en steeds in prijs rijzen. Vooral zijn het Engelsche fabriekan ten die grootc aankoopen doen. Men kan zich moeijelijk een denkbeeld vor men van het onnoemelijk aantal wagens, die op de grenswegen van Pruissen in gebruik zijn voor liet vervoer van Russische voortbrengselenook komen elke week twee Engelsche stoomschepen volle ladingen innemen, om ze naar Huil en andere Engelsche fabrieksteden over te brengen. De Kamer van Koophandel te Koningsbergen heeft, in gemeenschap met die te Memelden Minister van Koophandel verzocht de quaestie van den Sondtol weder tot onderwerp van onderhandelingen met de Deensche Regering te maken. FR A AH FOUT. 24 September. Op den 7den Evang. kerkdag is met algemeene stemmen het volgende voor stel van Dr. Miiller aangenomen: Aan de werkzaam blijvende Commissie uit den kerkdag wordt opgedragen om op de door haar te bepalen wijze, 1°. de Regeringen der Duitsche Staten uit te noodigende herstelling van het huwelijksregt op de oorspronkelijke grondslagen der Evangelische veror dening tot stand te brengen, en vooral alle gronden lot echtscheiding, be halve die, welke de Hervormers hebben aangenomen, te verwerpen; 2°. de be dienaren des Goddelijken Woords aan te schrijven, hij de Landsregering aan te dringen op eene weigering der huwelijksvoltrekking van zulke personen, wier huwelijk, orn andere redenen dan de boven aangevoerde gronden, door echtscheiding is ontbonden." Men verzekert, dat het plan bestaat om bij den Duitscben Bond aan te vragen, om pogingen aan te wenden, ten einde Jerusalem lot vrijstad te doen verklaren, onder de bescherming van alle Europesche groole Mogend heden. Aanvankelijk zal men zich met het verzoek wenden tot den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Pruissen, opdat zij bij eene eventuele sluiting van den vrede en regeling der Oostersche zaken, deze quaestie ter sprake mogten brengen. Bij den brand in het paleis van hel Ministerie te Wiesbaden(zie ons vorig nommer) is het middelste gedeelte van dat ruim vierkant gebouw na genoeg geheel vernield. De vergaderzaal der Stenden en de prachtige troon zaal zijn geheel uitgebrand; een gedeelte van het archief is geborgen, maar vele papieren zijn verloren gegaan. Bovendien zijn vier metselaars, op eene bovenverdieping omgekomen, en nog een ander werkman zwaar bezeerd. Men zegtdat de vlammen zich sterk hebhen uitgebreid door de achtelooze wijze, op welke men bij de aanvankelijke blussching te werk ging. Uit Munchen wordt gemeld, dal ingevolge de verloogen der Regeringen van Frankrijk en Engeland de Beijersche Regering besloten heeft, een bijzon deren Gezant tot Koning Otto af te vaardigen, die dezen Vorst op zijde zal slaan en in last heeft hem tot gematigdheid en kalmte te stemmen. De keus van het Kabinet van Munchen, ter vervulling van die zending van zoo veel vertrouwen, heeft zich gevestigd op een voormaligcn Minister van Justitie, een mandie in Griekenland de hoogste achting geniet. Te AVeenen zijn onderhandelingen geopendom de exploitatie der spoor wegen aan eene Fransche compagnie te verpachten. RÜSLAX 1». Volgens een gernchl zou eene Amerikaansche maatschappijdie over de noodige fondsen beschikken kan met de Russische Regering in onderhande ling zijn over de voltooijing van den ijzeren spoorweg van AVarschau naar Petersburg, waarvan tot nu toe nog maar eene lengte van 12 mijlen gereed is. Hainburgsche kooplieden, die terugkomen van de beroemde jaarmarkt van Nishney-Nowgorod eene stad van 30,000 inwoners, in het midden des rijks, aan de AVolga tusschen Moscou en Kazan, verzekeren dat zij, niette genstaande den oorlog, door duizenden koopers en verkoopers, zoo uit Rusland als uit andere landen, bezocht is geworden. De thee, die door karavanen uit China aangebragt is, vond er gereedelijk koopers. Alleen de laatste weken dier jaarmarkt nemende, berekent men, dat er voor vier millioen gulden koopwaren aangebragt en voor 8). millioen verkocht en naar binnen 's lands verzonden zijn. Sedert eenige jaren beeft de Regering getracht den bloei dier jaarmarkt door verbetering der wegen te bevorderendie over land der waarts leiden, zijn thans ook des winters voor zware rijtuigen bruikbaar, terwijl de AVolga bevaarbaar voor stoombooten gemaakt is. Volgens statis tieke opgaven, die onlangs te Petersburg gedrukt zijn, bedragen de goederen, die over de AVolga van Astrakan tot Ryhinski vervoerd worden, thans jaar lijks eene waarde van meer dan twee honderd millioen gulden. Onder de Russische troepen in Bessarabië rigl de cholera onbeschrijfe lijke verwoestingen aan; ook lieerscht de runderpest daar zoo hevig, dat aan voorzorgsmaatregelen niet meer te denken valt. TÏT RKTE. Uit berigten van den 15dcn dezer uit Konslantinopel blijkt, dat 25,000 man Turkschc troepen op weg zijn, om zich met Schamyl te vereenigen, die voornemens is Tiflis aan te tasten. Ismaïl-Pacha wordt door het Turksche leger te Kars verwacht. Overal is deze, op zijn togt van Silistria met de meeste geestdrift door de Turksche soldaten ontvangen. Uit Konstanlinopel is van den 15dcn berigt, dat Daniël Bey, Onderbe velhebber van Schamyl, in Georgie twee veldslagen aan de Russen onder den Generaal AVrangel had geleverd. De Russen waren geslagen. De Polen had den hunne zijde verlaten en waren met 2 stukken geschut tot de Turken overgeloopen. Er was een comité, uit de voornaamste kooplieden bestaande, benoemd om eenëh nieuwen munt-standaard vast te stellen. A'olgens een schrijven uit Bucharest van 20 dezer, zouden de geschillen tusschen Omer-Pacha en de Oostenrijksclie Generaals bijgelegd zijn. Men voegt er bij, dat een gedeelte van het Turksche leger in Europa, naar Azie gezon den zal worden. De Constitutionnel deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de landstreek der landing in de Krim. De oude sterkte, waar de landing is geschied, ligt 45 Ned. mijlen ten noor den van Sebastopol en op 23 Ned. mijlen ten zuiden van Eupatoria. In een brief uit AA'eenenzegt men weldal de troepen terstond den weg naar Sem- feropol en Bachti-Seraï waren opgeruktmaar misschien geldt dit alleen eene afdeeling om den vijand te verkennen. Dat gedeelte des legers, dat langs de kust zal trekken zal 4 rivieren ontmoeten: de Boeganak,de Alma, de Katcha en de Eelbek. Deze laatste rivier overtrekkende, staat men tegenover de sterkte van het Ntorderi en die van Conslantijn. Het eerste zal waarschijnlijk geregeld moeten worden belegerd, het andere zou wclligt door een levendige aanval van de vereenigde vloot, even als Bomarsund, kannen worden vernield.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3