BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. vormdom op den 244ten October eerstk. door een diner te vieren bet 200-jarig jubilé van bet in Oclober 1654 alhier gevierde Sl. Lukas- feest (dit feest van kunstenaars enz. werd in de S'. Jorisdoelen gevierd door een broederschap van ongeveer 100 leden, J. van den Vondel was tegen woordig, bet zou jaarlijks gevierd worden; doch dit besluit is verijdeld en de broederschap te niet geloopen; zie Wagenaar, BescJir. van Amst.deel I, bock XVII, blz. 591), en waaraan ter deelneming zullen worden uitgenoo- digd allen, die in ons Vaderland zich aan beeldende, toon- of dichtkunst en uiterlijke welsprekendheid wijden. De Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen hield den IS15011 dezer, hare jaarlijksche vergadering alhier, onder voorzitting van den Heer J. C. van Marken, die de bijeenkomst met eene toepasselijke rede opende. Uit de voorgestelde vragen, werden de volgende aangenomen, om beantwoord te worden vóór of op 1 Januarij 1856. Uit het vak der Theorie der Schoone Kunsten: Geschiedenis van hel Hollandsche Blijspel. Uit het vak der Geschiedenis: Geschiedenis der Staatkunde van Jan de Wit. Voor eene proeve van Proza: Een Tooneelspelwaarin karakters worden voorge steld. Er heeft geene bekrooniug plaats gehad. De Maatschappij looft haren gouden eerpenning, ter innerlijke waarde van 30 gouden dukaten, uit aan den schrijver van hel best gekeurde stuk, en eenen zilveren van liet naastbij komende. De Auteurs behouden den eigendom van de bekroonde antwoor den, onder voorwaarde, dat zij die stukken niet door den druk gemeen ma ken, vóór de uitgave door de Maatschappij. Is deze binnen hel jaar na de bekrooning niet geschied, alsdan verkrijgt de Auteur onvoorwaardelijk het regt tot de uitgave. De antwoorden kunnen ook in hel Latijn Fransch of Hoogduitsch, (mits met Italiaansche letters) geschreven zijn, indien de aard van het onderwerp goen bezwaar daartegen oplevertvoorts vrachtvrij in te zenden aan den algemcenen Secretaris. Tot Voorzitter voor het volgendejaar is gekozen de lieer Dr. G. A. Schneilhcr, en tot Secretaris dc Heer Mr. H. J. Burger, beiden te Rotterdam. ARNHEM, 27 September. De inzendingen voor de Kon. Nedcrlandsehe Tentoonstelling van Landbouw alhier, den 4Jen Oclober e. k. te openen, geschieden geregeld en bet laat zich aanzien, dat deze tentoonstelling verre de daarvan gekoesterde verwach ting zal overtreffen. Men verneemt, dat 7.. M. de Koning, die den 3den October het landgoed Bronbeek, dat aanmerkelijk veranderd en verfraaid is, zou betrekken de opening der tentoonstelling met zijne tegenwoordigheid zal vereeren, en gedurende die week binnen die gemeente zou verblijven. GRONINGEN, 27 September. Den 12d™ October zal de maskerade van I1II. Studenten plaats hebben. Men verwacht, dat de costumes, door pracht en netheid uitmuntende, zoowel bij dag als bij avond, goede uitwerking zullen doen. Alhier is in liet Gcertruids-Gasthuis in den ouderdom van 103 jaren, overleden, Stijntje Klassens. Zij was tweemalen gehuwd geweest, doch had nimmer kinderen gehad. Zij was tot hel einde van haar leven steeds vlug eu in het genot van bare verstandelijke vermogens geweest. ENGELAND. LONDEN, 27 September. Alhier is heden een dépêche ontvangen van Admiraal Plumridgc in de Oostzee, volgens welke eerstdaags een aanval der Oostzee vloot tegen de ver sterkte Russische haven Beval te verwachten is. In de volgende maand wordt het muziekkorps der Keizerlijke guides uit Parijs te Londen verwacht, om een groot concert in het glazen paleis te geven, ten behoeve der weduwen en weezen van hen, die in den strijd met Rusland het leven mogten verliezen. Volgens eene opgaaf van de Regering zijn in het jaar 1853 uit het vereenigde Koningrijk 329,937 personen, meest Ieren, ais landverhuizers vertrokken; dat is 38,827 minder dan in 1852. Even als vroeger hebben die landverhuizers zich voor verre hel grootste gedeelte naar de Ver.-Staten van Noord-Amerika en naar Canada begeven. In de drie eerste maanden van het loopende jaar zijn 49,756 landverhuizers vertrokken, legen 60,867 in 1853, en 59,532 in 1352. De Kngelsche zendeling Livingston heeft de gevaarlijke taak volbragt om het vasteland van Afrika door te trekken. Van Angola wordt daarom trent den 22stcn Junij II. geschreven: Den 31stl'n Mei is te dezer stede aan gekomen de Eerw. lieer Livingston die in Mei 1852 van de Kaap dc Goede Hoop vertrok met oogmerk om het binnenland van Afrika te onderzoeken en vriendschapsbetrekking met de inlandsche stammen aan te knoopen, ten einde daaronder zenitingsposten op te rigten. Na eene reis van ongeveer 8 maanden van de Kaap, en na het meer N' Gaini ten westen overgetrokken te zijn, kwarn de Ileer Livingston aan de oevers der Zamhczc, waar deze stroom, tusschen 14 en 18 gr. zuiderbreedte, zich noord- en zuidwaarts in het mid den van het Vasteland verspreidt. In de landstreek aldaar, werd hij op de vriendelijkste wijze door Sekelelu, het voornaamste oppeihoofd, ontvangen, en is aldaar 8 maanden verbleven, ten einde het Evangelie te verkondigen en kennis van hel land en deszeifs bewoners te verkrijgen. Met de jongste berigten uit New-York, loopende lot 14 dezer, is al hier tijding ontvangen, dat een Engelsch-Fransch eskader, uil 3 oorlogsche pen inet 260 stukken geschut beslaande, in de laatste helft der vorige maand Julij de Sandwichs-eilanden aangedaan heeft, jagt makende op 2 Rus- sische fregatten, welke reeds ruim 3 weken geleden die eilanden verlaten hadden. Men verwacht berigt te zullen ontvangen, dat hel bedoelde En- gelsch-Fransche eskader aan de Russische bezittingen in Noord-Amerika een vijandig bezoek heeft gebragt. fiRASHR E«f PATvIJS 26 September. A'an hier wordt gemeld dat de Keizer en Keizerin een bezoek zullen gaan afleggen bij Koningin Victoria op het eiland AA'ight. Des middags van den 23sten ruim 12 ure brak een brand in den schouw burg te Boulogne uit. De Keizer begaf zich onmiddellijk en te voet naar het tooneel des ongeluks en heeft gedurende 2 uren persoonlijk orders gege ven om de vlammen te stuiten, waarin men dan ook eindelijk is geslaagd. Men spreekt veel van de aanstaande komst van den beroemden A. von Humboldt alhier. Men zegt, dat de Heer Emile Pereire naar de Pyreneën is vertrokken, om 6000 kubieke ellen marmer aan te koopen ten behoeve van het llötel de l'Univers, dat op de place du Palais Royal gebouwd wordt. Horace Vernet zal voor de Regering het beleg van Silislria afschilderen. Bij een koopman in de rue des Bourguignons alhier, zijn 8000 kannen vervalschte wijn in beslag genomen. Sedert een paar dagen heeft men een aanvang gemaakt met het plaat sen in de ruimte tusschen de brug der Invaliden en het nijverheidspaleis alhier, van eene groote stoommachine, welke al de machines der tentoonstel ling en de ventilateurs in beweging brengen en het paleis van water voor zien moet. Op 's rijks werf te Brest, wordt thans een linieschip gebouwd, voor een stoomtuig van de ongehoorde kracht van 1,200 paarden. Dit schip heeft eenigen tijd geleden den naam van la Brélagne ontvangen; maar aan dezen naam zal thans, naar gemeld wordt, liet woord Grande worden loegevoed. Afin zijnen kant wil de Britsche Regering aan een nieuw linieschip den naam van la France geven. De daling der graanprijzen op meest alle markten van Frankrijk, maakt nog altijd nieuwe vorderingen. Toch gelooft men in den handel zoo stellig aan eene nog verdere en meer belangrijke daling, dat te Parijs het meel wordt verkocht tegen den prijs van 90 fr. per zak op dadelijke levering, doch te gen den prijs van 80 fr. leverbaar in de maand Oclober. De Ainerikaansche pakelboot Caroline Tucker, in den avond van den 1CJ0" van Havre vertrokken, heeft op de hoogte van Starlpoint overzeild en in den grond geboord het Zweedsche schip Oceanus, bemand met 16 koppen, waarvan slechts 1 in het leven is gebleven. De Caroline Tucker is weder te Havre binnengeloopenom zijne schade te herstellen. W t T S E R L A N 85. Men hondt zich alhier ernstig met het plan onledig, om over den grooten Sb Bernhard eenen rijweg aan Ie leggen. Aan onze zijde, zullen de kosten daarvan op 1 millioen franken komen te slaan; een offer, dat niet te groot wordt geacht, vergeleken met de voordeden, die daaruit voor ons handelsver keer moeten ontstaan. Bij hel aanleggen van eenen spoorweg alhier heeft inen op ccnige voeten diepte, een groot aantal zilveren munten uit de 9de en 10de eeuw ontdekt, die zeer gewigtig worden geacht ter opheldering van de duisterheid, die nog over dit tijdvak der oudere geschiedenis heerscht. BELUI E. BRUSSEL, 26 September. Onder de plegligheden der Septemberfeesten, behoort de openbare uitdeeling der prijzen aan de bekroonde leerlingen van 's lands middelbare en hoogc- scholen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft thans die gelegenheid ge bruikt, om het publiek bekend te maken met de inziglen van de Regering aangaande verscheiden vraagstukken rakende het openbaar onderwijs, en inzon derheid aangaande het geschil over het godsdienslonderrigt. Zijne rede be helsde hoofdzakelijk het volgende: De Regering moest in de eerste plaats hare aandacht op het hooger onder- wijs vestigen. Daarin werden door de mannen der wetenschap, te regt be kommerd over het verval der degelijke en grondige studie, dringend hervor mingen verlangddie strekken konden om aan de Iloogleeraren w eder meer zedelijken invloed op het regelmatig bijwonen der voorlezingen te geven, en om het onderwijs in de hoofdvakken degelijker te maken, door den omvang van bet examen in te krimpen en het meer tot dc belangrijkste onderwerpen te beperken. De behoefte aan zoodanige hervormingen is door de ondervinding gestaafd; tnaar wij moeten, zeide de M.ook te rade gaan met de beginselen onzer staatsregeling, die de vrijheid van onderwijs huldigt; en de geheiligde regten der wetenschap met de reglmalige eischen van ons staalsregt overeen te brengen, zal het streven der Regering en der AA'etgevende Magt zijn. Ten aanzien van het middelbaar onderwijs vervult de Regering bare taak met den ijver en de onafhankelijkheid, die het land verwachten mag van degenen aan wier hand het staatsgezag toevertrouwd is. Behalve in het godsdienst-onderrigtwaarvan de leiding aan de geestelijkheid overgelaten is, zullen onze alhenaca en middelbare scholen onder geen anderen invloed staan, dan dien der wet en van de Regering. Het onderwijs in de wetenschap zal vrij zijn. liet particulier leven der onderwijzers zal, even als de woning, ondoordringbaar gesloten zijn voor elke soort van inquisitie. De onderwijzers zullen van hun onderligt, gelijk van hun gedrag, alleen rekenschap behoeven te geven aan de over hen gestelde overheden, die haar toczigt uitoefenen met geene andere dan door de wet aangewezen middelen, en zonder zich van eene of andere zijde te laten dringen. In de inrigtingen van onderwijs, in welke de geestelijkheid het godsdienslonderrigt geeft, zoowel als in die, waaraan zij hare medewerking mogt onthouden, zal het staatsbestuur vrij en onafhanke lijk werkzaam blijven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2