LEYDSCHE COURANTi YRIJDAG, 29 SEPTEMBER. N°. life, i: -- Do Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad Jf». 26. liIENI ADSC IIE HËIÏIftTElV. LEYDEN28 September. De Russische Prins Woronzow en familie, vergezeld van een zeer talrijk gevolg, hebben gisteren, in gezelschap van den Russischen Gezant te 'sHage, onze stad bezocht en onderscheidene wetenschappelijke inrigtingen en merk waardigheden bezigtigd. Dikwerf ontslaat brand, of wordt diefstal gepleegd door pligtverznim van wakers, vooral in fabrieken enz., weshalve zich ecnige HII. fabriekanten Wachtklokken uit Engeland hebben aangeschaft, die het verzuim kenbaar maken. AVij hebben met genoegen vernomendat onze stadgenoot H. AV. de Bruin, reeds gunstig bekend door zijne vereenvoudigde torenuurwerken, er in geslaagd is, dusdanige klokken te vervaardigen, die nog meer dan de En- gelsche aan het doel beantwoorden en tot veel minder prijs zijn te bekomen. A'an wege het Ministerie van Oorlog is inagtiging verleend om aan de miliciens der ligting van 1851, die de vergunning tot het aangaan van een huwelijk mogten vragen, de daartoe vereisebt wordende toestemming uil te reiken, met bepaling, zoo zij schuld op het kleedings- en reparatiefonds mogten hebben, die eerst aan te zuiveren. Voor bet geval van onvermogen, zal hun evenwel die toestemming kunnen worden verleend, mits het daartoe strekkende bewijs door de bevoegde autoriteit worde overgelegd. Bij het afbreken van het feestgebouw te Rotterdam zijn eergisteren 4 timmerlieden van eene vrij hooge stelling gestort, van welke 2 zoo belangrijk gekwetst werden, dat men aan het behoud van hun leven twijfelt. Naar wij vernemen, zegt de P. O. C.bestaat het voornemen bij de Hooge Regering, om in de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal een wets-ontwerp aan te bieden omtrent de begraafplaatsen en het begraven, tot regeling van liet punt der begrafenis-regten. Den 23sten dezer zijn de nog te verrigten werkzaamheden aan de kerken te Frederiksoord en AA'illemsoordvan wege de maatschappij onlangs in bezit genomen aanbesteed, Negen aannemers dongen naar het werk. Aannemer is geworden O. K. Meek van Dragten van de werkzaamheden aan de kerk te Freder.ksoord voor ƒ1,000 en van die te AA'illemsoord voor 950. 'sGRAVENHAGE, 28 September. Z. AT. beeft aan zijnen Raad van Legatie J. Z. MazelSecretaris-Generaal van bet Dep. van Buiten!. Zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ondersclieidingsteekenen van Commandeur der Koninklijke Christus- Orde van Portugal, en aan den Luit. ter Zee der eerste kl. Jhr. F. de Casern- broot, zijn Adjudant, tot het aannemen en dragen van de versierselen van Officier in de Koninkl. Militaire Orde van den Toren en het Zwaard, hun door Z. AI. den Koning-Regent van Portugal geschonken. Z. AI. heeft den Generaal-Alajoor P. van Poolsum Bony koinmanderende de 2<)e brig. inf.. benoemd tot Adjudant in buitengewone dienst. Bij Koninkl. besluit zijn de verminderde regten op den invoer van granen en andere levensmiddelenwaarvan de termijn op 1 October eerstk. zou verstreken zijnverlengd tot 31 Dec. Een wets-ontwerp tot bekrachti ging hiervan zal eerstdaags aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Ook verneemt mendut eene wet zal worden aangeboden op de heffing van reg ten wegens het gebruik van openbare werken in het belang der gemeenschap te land en te water. Z. AI. de Koning is reeds heden morgen ten 4 ure naar het Loo vertrokken. Z. AI. heeft, op het adres van de Tweede Kamer geantwoordnik ver zoek u der Kamer te willen overbrengen, dat het Alij eene zeer aangename voldoening is van baar de verzekering te ontvangen, dat zij door bare ijverige medewerking, de welvaart en den bloei van bet Vaderland zal helpen beharti gen. Het heil van dat A'aderland zij steeds, onder Gods zegenons eenig doel." De Tweede Kamer zalna in hare afdeclingen de Staatsbegrooting voor de dienst van 1855, onderzocht te hehbengedurende 14 dagen uiteengaan en na hare terugkomst zich bezighouden met de gewigtigste wetsontwerpen, die haar zijn aangeboden (Alinisleriecle verantwoordelijkheid, onderwijs en regt van vereeniging en vergadering). Alen verneemt, dat er bij den Raad van State een ontwerp van wet ainhangig is, ten einde den wetteloozen toestand van de ingezetenen van den Haarlemmermeer-polder, wat het burgerlijke en reglerlijke betreftte doen ophouden, Bij Keizerlijke ukase is het verbod van den uitvoer van granen uit de Russische havens aan de Zwarte en Azofsche zeeën, voor onbepaalden tijd verlengd. Volgens een berigt van Z. AI. Zaakgelastigde te Konstantinopel, beeft de Turksche Regering, bij een memorandum van den 31sten Augustus jl., aan de vreemde gezantschappen aldaar bekend gemaakt, dat het vroeger ver bod van uitvoer van granen zou worden gehandhaafd en bij uitzondering be paald, dat, om in den nood van de hoofdstad te voorzien, granen uit Klein- Azie te Konstantinopel zullen kunnen worden ingevoerd, doch met het beding van aldaar te worden verkocht. De Slaats-Commissieingesteld ten einde te onderzoeken welke maatre gelen met het oog op den legeriwoordigen toestand der slavenbevolking in de koloniën, door de Regering kunnen en behooren te worden genomen enz., heeft jl. Zaturdag alhier weder eene vergadering gehouden ter voortzetting harer werkzaamheden, en naar men verneemt, is de eerstvolgende zitting van die commissie bepaald op den 30sten dezer. AC.) Bij particulier schrijven van het Ministerie van Oorlog, is aan de corpsen bekend gemaakt, dat voortaan aan geene Onder-Officieren en Korpo raals verlof met behoud van soldij voor beloonden ijver bij de instructie der miliciens, zal worden verleend. (IJLI.) Bij de beraadslaging over bet adres van antwoord door de Tweede Ka mer aan Z. Al., heeft de lieer v. Iloëvell inlichtingen gevraagd, ten aanzien van onze betrekkingen met de Regering der Vcreenigde Statenten gevolge van het gebeurde met zekeren Gibson. De Minister van Buitenl. Zaken beeft geantwoord, dat de vordering van schadevergoeding door Gibson is eene op zich zelve staande daad; dat zijne zaak met zorg is onderzocht, dat van zijne schuld is gebleken; dat de brief, het bewijs daarvan opleverende, in handen is der Regering, en dat betgeen van de teruggave is medegedeeldbezijden de waarheid is. De Minister heeft verder aangemerkt, dat voor het overige bet regt tot bet vorderen van scha devergoeding door de Nederlandsche Regering met ernst is tegengesproken, op grond, dat een zoodanig persoon, als Gibson, wel straf, of gratie, maar nimmer schadeloosstelling kan verkrijgen, en dat hij niet twijfelt, of bet Be wind der Ver.-Staten zal daarmede instemmen. De Aliuister heeft erkend, dat Gibson in de daad zich hier te lande heeft vertoond, maar, bemerkende dat de aandacht op hem gevestigd werd, terstond is vertrokken cn niet we der teruggekomen. AV'at de teruggave betreft van stukken, heeft de Al mister verklaard, dat de Amerikaansche Regering heeft verzocht de teruggave van cenige bijzondere brieven en boeken, cn dat bij Alinister daar geene zwarig heid in heeft gezien, en zich gaarne verantwoordelijk stelt voor de gevolgen; dat het stuk, 'twelk bet corpus delicti kan worden genoemd, niet is terug gegeven, maar dat wrelbij vergissing, zijn uitgeleverd proccssale stukken, doch die anterieur zijn aan bet arrest van veroordeeling, en alzoo, in de ge- gevene omstandigheden, van geene waarde; dat die bij vergissing uitgeleverde stukken ook zullen worden teruggegeven, maar dat, in elk geval, eene der gelijke vergissing in de bureaux wel den ambtenaardie dezelve heeft begaan kan worden verweten, doch geenszins den Alinister kan worden te last gelegd. AAISTERDAAI27 September. Naar wij vernemen, hebben 11 der 12 Stads-Geneesheercn gisteren een ge motiveerd adres aan den Stedelijken Raad ingezonden, waarin zij verklaren hunne betrekking te moeten nederleggen. indien op 1°. October aanstaande niet voorzien zal zijn in de vereischte geneeskundige hulp, en hun tevens niet de verzekering zal gegeven zijn van eene spoedige verbetering der ge neeskundige armen-verzorging dezer stad. AmstCour.) Door de zorgen van den Heer Ruyssenaers, Consul der Nederlanden te Alexandrië in Egypte, zijn herwaarts overgezonden, bestemd voor het Zoölo gisch Genootschap Nalura Arlis Alagistra alhier, 2 jonge leeuwen, 1 lui paard, 2 jonge hyena's, 4 jakhalzen, 5 vossen, 3 pelikanen, ecnige slangen, 3 grues eouronnées van den AA'illen Nijl, 4 jonge apen, 2 geitjes van den Senaar en eene hagedis, begeleid door een Nubiër, Ahmet Aly geheelen. Deze niet onaanzienlijke bezending is aan boord van het F.ngelsche schroef- stoomscbip Bal bic van Alexandrië naar Liverpool overgezonden en 11. Zatur dag met de schroefstoomboot Ranger van daar te Rotterdam aangebragt. Door eene Commissie, bestaande uit de Heeren van Boom, de Bul', Greive, ten Kate. Rochussenvan der Star en Dr. Viotta, is bet plan ge-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1