Een gedeelte der uit de Oostzee terugkeerende oorlogschepenzalten getale van zestien bodems, indelerschebaven Queenstown worden gestationeerd. Uit Bombay zijn tijdingen ontvangen, die de dagteekening van 31 Aug. dragen. Men maakte de noodige toebereidselen voor den aanleg eener telegra fische linie tusschen de Engelsclie bezittingen en Pegu. De ruiterij van den Nizzam bad hare diensten aangeboden om legen de Russen te strijden maar de En"elsehe autoriteiten hebben dit aanbod, onder dankbetuiging voor den goeden wil, van de hand gewezen. In de omstreken van Canton heerscht eene groole gisting. Te Canton zelf heerscht veel ongerustheid. De vreemdelingen hebben zich onder de bescherming gesteld van de scheper, der natiën, waartoe zij behooren. De Chinesche opstandelingen hebben eenige nabij Canton gelegen plaatseu in bezit genomen, na de autoriteiten gedood of op de vlugt gejaagd te hebben. De indigo-oogst is niet gunstig uitge vallen. FRANKRIJK. PARIJS, 16 September. Naar men zegt, is men eene zamenzwcring op bet spoor, in verband met een helsch werktuig, dat dezer dagen onder het zand bedolven op den Noorde lijken spoorweg is ontdekt. Het voornemen zou geweest zijn, gebruik van dat werktnig te maken, wanneer Keizer Napoleon zich langs gemelden spoorweg naar België begaf, waartoe het voornemen bestaan heeft. De Gen. Lespinasse die, ziek uit de Levant teruggekeerd is, zal weder derwaarts vertrekken, als overbrenger van nieuwe bevelen voor den Maarschalk de Saint Arnaud. Door de Franschc post-adminislratie zijn bijzondere aanstalten gemaakt, om de uit bet Oosten verwacht wordende berigten met allen mogelijken spoed aan den Keizer te doen toekomen. Sedert den lldcn dezer zijn te Marseille 3 koeriers, om die tijdingen met extra-post en snelspoorlreinen over te brengen. Uit een berigt van den Moniteur blijkt, dat de beide Westersche Mo gendheden door eenen Hoofd-Olïicier van hare landmagt vertegenwoordigd zul len worden in het hoofdkwartier van den Generaal von IIcss, den Opperbe velhebber van het mobile Ooslenrijksche leger; namelijk, Frankrijk door den Generaal Lélang, en Engeland door den Generaal Duplat. De Moniteur deelt eene opgave mede van de hoeveelheid levensmidde len en andere bcnoodigdheden voor het leger in het Oosten benoodigd. Ieder soldaat krijgt een rantsoen vleesch van 350 wigtjes tegen 230 in Frankrijk, 1000 w. brood in plaats 350 en 60 w. rijst is plaats van 30, en daaren boven dagelijks koffijsuiker of soms wijn. Tot 20 Aug. was er o. a. al aan meel, brood en beschuit 12,500,000 N'ed. ffi uitgedeeld. Eerstdaags wordt nog o. a. derwaarts verzonden: 137,600 flanellen gordels, 70,000 kapjassen, 15,000 schapenlederen paletots, 280,000 katoenen hemden, 290,000 paar schoenen, 50,000 paar slopkousen enz.; 160,000 tentovertrek- sels, 215,000 dekens, 8,200 tenten van verschillenden vorm, 40,600 groote en 150,000 kleine veldflesschen 45,000 eetbakken en 43,000 kookketels; ge reedschappen tot het maken van kampen, 576,000 hoefijzers enz. Voor 12,000 zieken zijn vliegende hospitalen in de Levant, behalve 45 regiments- cantines; de voorraad linnen kan in de behoefte van 180,000 zwachtels voorzien. Het Aziatisch Genootschap alhier heeft Abd-el-Kader en Sidi-Mohammed- Ech-Chadli, Directeur van de scholen te Konstantinopeltot zijne leden benoemd. De vervaardiging van lucifers houdt eiken dag alhier 10,000 werklieden bezig. Een enkel huis levert dagelijks 4,840,000 lucifers. Dezer dagen is aan hel station van den spoorweg naar Lyon eene kist gebragt door twee jongeliedendie later zouden komen om haar te doen aanteekenen. Drie a vier dagen later gaf deze kist zulk eenen onaangenamen reuk van zich, dat men haar opende; men vond er in een lijk, in slaat van ontbinding en met eene groote wonde aan het hoofd. Aan de ijverige po gingen van de policie gelukte het denzelfden dag nog de vermoedelijke daders in handen te krijgen, zijnde een jongeling van 20 jaren, horologie- maker van beroep, en een van 23 jaren, van beroep reiziger. Zij ontkennen de misdaadofschoon zij niet ontkennen er kennis van te dragen. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Een bataillon gendarmerie is naar het eiland Aix gezonden, tot bewa king der Russische krijgsgevangenen. Men verzekert, dat thans bepaaldelijk bet plan is vastgesteld, tot het aanleggen te Boulogne van eene hulphaven, waarin de grootste vaartuigen een toevlugtsoord zouden vinden. De kosten worden op 18 a 20 mill. fr. begroot. ZWITIERLA1VD. Het J. de Genève beweert, dat Mazzini allezins regt heeft zich in zijn openbaar gemaaklen brief aan den Bondsraad over dien raad vrolijk te ma ken, daar hij toch, zoo als men verhaalt, zijne jongste reis naar Genève volbragt heeft, zittende naast den Heer Druey, die bet naauwkeurige signale ment van Mazzini in den zak had. Mazzini moet een meester zijn in de kunst om zich onkenbaar te maken. Zoo had hij bij de bewnste gelegenheid geheel en al den toon en de manieren van een behoudenden Lombardischen Graaf aangenomen, op wiens naam zijn valsche pas luidde. Te Genève moet werkelijk van de zijde der Rnssische regering eene be stelling van 100,000 uurwerken met muziek ontvangen zijn. FOHTUGAL. Omtrent de poging tot schaking eener rijke Dame te Oporto, die men dwingen wilde om den eenigen zoon van den voorzillenden Minister Hertog van Salhanda, te huwen, verneemt men, dat deze Hertog, zijn eigen vermo gen verkwist hebbende, door een huwelijk met de 12-jarige vaderlooze Dona Tercetra, zijns zoons fortuin trachtte te maken. Afgewezen zijnde zou het meisje worden geschaakt en was een Priester omgekocht om 't huwelijk in te zegenen doch de moeder was in tijds met haar onlvlugt. Het Engelsch blad, the Morning Heralddeze tijding mededeelende, ba- rigt verder, dat de Minister den ongeloofelijken overmoed zou gehad hebben, om zijnen zoon een bevel aan de burger lijke en militaire Overheden te geven, om hem te ondersteunen, en dat de moeder, zich nu nergens veilig ach tende, daar zelfs de Abdis van het klooster Das Cliagas, haar uit vrees voor den Minister eene schuilplaats voor hare dochter had geweigerd, met hare dochter het land had verlaten. SPANJE. MADRID14 September. Bij een besluit der Koningin van 9 dezer zijn alle sedert Augustus 1850 benoemde Hoogleeraren afgezet, omdat bij hunne benoeming niet op de wet telijk bepaalde vereischten gelet, en het voorgeschreven vergelijkend examen niet gehouden was. Zij zullen echter voorloopig in hunne betrekking blij ven, tot dat er een vergelijkend examen ter vervulling der hooge leerstoelen gehouden wordt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eene premie uitgeloofd van 20,000 realen, voor de beste populaire handboeken der Natuur-, Werktuig- en Schei kunde, toegepast op landbouw en nijverheid; zullende dit besluit, voor zoover het 's lands financien raaktaan de Cortes ter goedkenring voorgelegd worden. De Regering geeft veel ongenoegen door de wijze, waarop zij in de verdeeling van ambten en bedieningen te werk gaat. Men merkt namelijk op, dat alle posten aan bekende vrienden van de Regering worden toever trouwd en verwijt haar zelfs, dat zij posten voor bare aanhangers maakt. Het dagblad las Novedades bevestigt, dat het Kabinet te Newcastle een nieuw consulaat heeft gevestigd, met welke betrekking de lieer L Relortillo is be giftigd, die daarvan een jaarlijksch inkomen van 60,000 realen trekt. Hetzelfde dagblad klaagt mede over de talrijke benoemingen tot Regters van lsten aanleg, daar onder deze een aantal personen voorkomen, die noch door hun karakter, noch door hunne kennis, tot de rcgterlijke magt moesten behooren Koningin Isabella heeft, sedert hare moeder zich in veiligheid bevindt, weder haar ouden overmoed teruggekregen. Zij geeft aan hare Ministers allerlei bijtende benamingen, welke zij hun door de kleine Prinses van Aslurie in het gezigt laat zeggen. Den 12aen dezer moeten de kiezerslijsten openbaar worden gemaakt. Volgens de wet van den 18dei1 Julij 1837 moeten zij gedurende 14 dagen ter visie liggen, ten einde een ieder, die er iels op zou meenen te moeten aan merken, daartoe gelegenheid hebbe. Het schijnt, zegt het dagblad Las Novedadesdat op verzoek der Regering de Spaansche uitgewekenen, die zich te Bayonne bevinden, door de Fransche Regering naar het binnenland gezonden zullen worden. De Graaf van San Luïs zal zich naar Parijs begeven en verscheidene zich te Bayonne bevindende Generaals zullen naar het binnenste gedeelte van bet land vertrekken. Te Malaga is een der Kommandanten van de nationale militie ver moord, waardoor eene groote gisting is ontstaan, welke echter door de be lofte der stedelijke Regering van den moordenaar te zullen straffenis tot bedaren gebragt. ITALIË, Te Messina beeft de cholera vreeselijk gewoed. Den 23stcn Augustus den tweeden dag na bare uitbarsting, kwamen meer dan 100 sterfgevallen voor, en in de volgende dagen klom dit getal tot 300,'400 en 500. Den 29sten Aug. steeg het zelfs tot 1000 en daalde vervolgens weder tot 500 a 600 dagelijks. Reeds dadelijk bij de verschijning der ziekte vluglte een groot ge deelte der inwoners uit de stad, zoodat er niet meer dan 25,000 van de 70,000 overbleven. Priesters, geneesheeren en apothekers moesten, om de woede des volks te ontgaan, de vlugt nemen. In de stad Napels heeft de cholera bin nen de tijdsruimte van eenige weken meer dan 6000 offers weggerukt. Bologna is van de cholera verschoond gebleven. PRUISSEN. BERLIJN, 17 September. De Koning woonde heden de eerste groote herfst-manocuvre bijPrins Frederik der Nederl. vergezelde den Koning, gelijk mede de Prinsen van het Koninklijke Huis, de Prins-Regent van Baden, de Ooslenrijksche Generaal Maycnhofer en de Russische Generaal v. Benckendorff. De Koning heeft op Sanssouci in een bijzonder gehoor ontvangen den nieuw benoemden builengewonen Gezant van de Verheven Porte bij ons hof, Kemal Effendidie Z. M. een eigenhandig schrijven des Sullans, betreffende zijne benoeming, heeft overhandigd. Hll. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en hare dochter, Prinses Maria, zijn in den avond van den IA11™ dezer van bet slot Muskau alhier teruggekomen, waar zij het Nederl. paleis hebben betrokken. De algemeene bijeenkomst van de Katholieke vereenigingenwelke dit jaar te Keulen zou plaats hebbenzal op verbod der Pruissische Regering geen voortgang hebbenomdat deze vereenigingen zich met de staatkundige vraag punten van den dag bezig houden. Eergisteren heeft Alex, von Humboldt zijn 85stfn verjaardag alhier gevierd. Te Heidelberg is overleden de Hoogl. in de Kruidkunde Dr. G. II. Bischoff. FRANKFORT. 16 September. De cholera is sedert eenige dagen te Neurenberg aan het afnemen; sedert den 14dtn hebben geene nieuwe gevallen zich voorgedaan. Men verneemtdat Pruissen en Oostenrijk op de Parijscbe tentoonstelling

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3