LEYDSCHE COURANT. en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. WOEJSSDAG20 SEPTEMBER. ]\0. lil Dc Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke noinmers worden tegen 10 Centen afgegeven. Biet Verslag van «le Haadsvergadcring van lieden namiddag, zal daar de Vergadering ïieden avond te ure zal worden voortgezet, bij het volgend Xommer dezer Courant worden uitgegeven. BIMEXLABiBSCHË BE1UGTKN. LEYDEN 19 September. Gaarne nemen wij uit de Gwet het volgende welgeschreven stuk, van een blijkbaar bevoegde hand, over. Onze stad leed een groot verlies door hel afsterven van Dr. J. H. Molkenboer, die in de kracht des inannclijken Ieeftijds aan zijne gade en vrienden aan de nuttige betrekkingenwaarin hij werkzaam en aan de wetenschap, waarvan hij een ijverig beoefenaar was, na eene hevige ziekte, werd ontrukt. Verschillende maatschappijen, zooals van Tuinbouw en voor Botanie vooral, verliezen in hem een van hare beste voorstanders, en de Plaatselijke Com missie van Geneeskundig Toevoorzigt, een lid dat gedurende den korten diensttijd dien hij heeft vervuld, de overvloedigsle bewijzen gaf van be kwaamheid, onpartijdigheid en ijver. De gelukkige beoefening der botanische wetenschap had hem een leerstoel waardig gemaakt. Grondige geleerdheid werd door minzaamheid cn nederig heid opgeluisterd en in den kring, waarin hij de geneeskunst hoofdzakelijk uitoefende, was hij algemeen bemind. Aan zulke menscben beeft onze stad, beeft ook de wetenschap behoefte; want zij worden moeijelijk vervangen en hunne waardij wordt het meest bij hun gemis gevoeld en erkend. De artilleristen van hier naar Schiedam vertrokken, zijn Zondag 11. terug gekomen, ook is het detachement infanterie te Delft teruggekeerd. Z. M. zal morgen, bij gelegenheid der tentoonstelling van voorwerpen van landbouw, Dordrecht bezoeken, maar geen gehoor verleenen en 's na middags weder vertrekken. Prins Hendrik der Nederlanden is den 13dcn in hel Groothertogdom aangekomen en aan het Kasteel Wolferdange afgestapt. De eigenaar van het Hótel de Bellevue te 's Ilage heeft verzocht le melden dat hoewel Z. SI. de Koning van Portugal bijna bet geheele Hotel ter zijner beschikking had, uit zijne boeken blijkt, dat de rekening bij lang na geen ƒ3.500 beeft bedragen, zoo als dit uit de Arnh. Cour. in andere bladen, en ook in 'tonze, was overgenomen. Naar wij vernemen, beeft de Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappijop verzoek van de vereenigde Hoofdcommissie voor de Parijsche tentoonstelling in 1855, vrijdom van vervoer langs gezegden weg toegekend, voor goederen voor die tentoonstelling bestemd. Hhl In de afgeloopen week is op de rivier de Waal onder Herwijnen, door een' visscber een zalm opgehaald, die meer dan 20 oude ponden woog, bet eren, vooral bij de tegenwoordige schaarschte van dien visch, eene zeldzaamheid is. Men meldt uit Zwijndrechtdat de glasblazerijen aldaar geheel stil staan ten gevolge der moeijelijke verzendingen naar bet Oosten. Te Brielle is de aldaar beslaande katoenfahi iek geheel buiten werking gesteld, uithoofde van den steeds nadeeligen toestand, waarin zij verkeerde. De Officier van Justitie te Dordrecht berigt, dat, op den 30sl™ Aug. jl. in een brievenbus aldaar, is bezorgd een brief aan bet adres van den Heer J. U. D. Roëlltheol. cand. te Utrecht, inhoudende eene geldswaarde van 102.12j te weten3 coupons W. S administratie van der Hoop, Nos. 31389, 9683 en 9815, groot ieder ƒ12.371verschenen 1 Jan. 1854, 1 bankbillet N". 99, groot ƒ25; en 4 muntbiljetten Nos. 540, 815, 721 en 137, groot ieder ƒ10, welke brief tot beden niet aan het adres is bezorgd. De voor noemde Officier verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. De Luit-Gcn. Steenbergen, Inspecteur der artillerie, bevindt zich sedert 2 dagen te Vüssingen, en neemt alles wat de artillerie en magazijnen van dat wapen betreft, in oogenschouw. De voorloopige werkzaamheden aan de groote zeesluis zijn met kracht aangevangenen verschaffen aan eene menigte werklieden arbeid en brood. Wederom is een Nederl. schip door de Engelschen opgebragt. Van Memel wordt dienaangaande onder dagteekening van 11 dezer geschreden: «Gisteren kwam het le Pekel-A te huis behoorend schip, Minima, gevoerd door Kapt. II. van Weerden Poelmanmet Engelsche bemanning alhier in de haven. Dit schip is door de Engelsche korvet Archer op de hoogte van Domesniis aan getroffen cn derhalve prijs verklaard. Het komt van Amsterdam; naar men zegt, heeft Kapitein Poelman de lading, uil kaas, jenever en]tabak bestaande, aan de Oostzee*loot willen verknopen." Uit de Vereenigde Staten wordt het volgende gemeld: De Staal Michigan heeft de eer van de eerste Staat in de Unie le zijn, indien niet in de wereld, welke aan den student van alle deelcn van Amerika kosteloos eenen geheelen akademie cursus van geneeskundig onderwijs aanbiedt. De Hoogeschool is te Ann Arbor; 7 Professoren zijn er aan verhonden en de sludieloopzegt men, is volledig en grondig. De aanvangstijd is 1 October en duurt 6 maanden. 's GRAVENIIAGE 19 September. Z. M. beeft Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, voormalig lste Luitenant der genie bij de militaire Academie, benoemd lot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. beeft aan zijnen Hofmaarschalk, Jhr. Mr. H. M. C. Cliffordver gunning verleend tot hel aannemen en dragen der onderscheidingsleekenen van Commandeur der lste kl. van de Orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem door Z. K. II. den Groothertog van Saksen-Weimar-Eiscnach geschonken. Nog bij verschillende besluiten heeft Z. M. vergunning verleend: aan Mr. L. N. Graaf van llandwyck, Grootmeester van zijn Huis, aan Jhr. Mr. F. L. W. de Koek, Directeur van zijn Kabinet, en aan Jhr. Mr. H. M. C. Clifford, Hofmaarschalk, tot bet aannemen der onderscbeidingsteèkenën van Comman deur der Koninklijke Christus-Orde, hun door Z. M. den Koning-Regent van Portugal geschonkenalsmede aan den Heer J. Nolet de Rrauwere van Slee- land te Brusseltot bet aannemen van het Ridderkruis dierzelfde Orde. Z. M. dc Koning heeft heden ten 10 ure in een bijzonder gehoor aan liet paleis ontvangen, de nieuw gekozen leden voor de Tweede Kamer, lot bet afleggen van de gevorderde eeden. Z. Exc. de Minister van Binnen). Zaken was bij die plegtigheid tegenwoordig. Rij besluit van den 16,len dezer, beeft Z. M. bij de Koninklijke Aca demie te Delft benoemd: tot Leeraar in de Wiskunde, den Heer R. van Goens, en tot Leeraar inde Scheikunde, den Heer E. Mulder, Doctor in dc Wis- en Natuurkundige wetenschappen. Z. M. heeft G. Thin van Keulen, op zijn verzoekeervol ontslagen als Burgemeester der gemeente Diepenheim, en in zijne plaats benoemd Jlir. Mr. G. J. G. Schimmeipenninck. 11. M. de Koningin heeft den 13dcn dezer een bezoek aan het Nassausche Hof afgelegd en zette den 14den de reis naar Stuttgart voort. Den 5'ic" dezer zijn te Lissabon uitgewisseld de acten van bekrachtiging op de overeenkomst tol wederzijdsehe uitlevering van boosdoeners den 22steB Junij 11. lusschen Nederland en Portugal gesloten. De vrijwillige bijdragen tot öprigting van een monument, voor wijlen Z. M. Koning Willem II, door het Metalen Kruis hebben alhier opgebragt ƒ613. Bij den Minister van Financien is ontvangen een bankbiljet van ƒ25, door een onbekende, onder het postmerk Middelburg van den 14den dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Naar wij vernemenbestaat het voornemenom naast het departement van Koloniën, op het Plein alhier, een ander gebouw te plaatsen van dezelfde grootte, ten einde in de behoefte aan localitcit ook voor het personeel van dat departement te voorzien. De daartoe benoodigde gelden zullen op de be grooting van* het volgende dienstjaar worden aangevraagd. (Pi.) Het 2de regement dragonders, dat uit de residentie naar bet kamp van Rcijen is vertrokken, wordt aanst. Vrijdag van daar alhier terugverwacht. Zondag II. is le Scheveningen aangekomen de eerste pink ter steur- haringvisscherij uitgezeild, medebrengende 21,000 stuks, dat vrij gunstig is. De baring is op de kusten van Flainborough gevangen, bij heeft ongeveer ƒ50 de 1000 stuks gegolden. Bij gelegenheid van bet huwelijk van den Heer O. Baron van Wasse naar Catwyck, Luitenant-Ingenieur, en J. Hoffman, is, behalve de gift van ƒ300 aan de IV. K. armen, vroeger door ons vermeld, aan Diakenen der Nederd. Herv. gemeente eene som van 600 ter hand gesteld. §TATE1S-«EKERAA3,. OPENING DER GEWONE VERGADERING VAN 1854—1855. Vereenigde Zitting der heide Kamersvan Maandag den 18 September 1854. Nadat de beide Kamers zich in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer j hadden vereenigdwordt de vergadering door den Heer Mr. J. A. Philipse ge opend. De Griffier der Eerste Kamer leest een besluit van Z. M. den Koning

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1