Men verneemt uit Lissabondat liet paleis van Belem aldaar in gerced- licid wordt gcbragt ter ontvangst van Maria Christina, en dat zij den 9dcn is aangekomen, vergezeld van den Hertog van Rianzares en den Generaal Garrigo. De rijtuigen van het hof hebben haar naar het hötel van den Spaanschen Gezant gebragt, waar eene eerewacht geplaatst is, echter zou de Portugesche regering niet dulden, dat zij in dat rijk haar vast verblijf hield. De Koning-Regent van Portugal had een Ministerraad bijeen geroepenom te raadplegen, zoowel over Maria Christina's bezoek aldaar, als over eene poging tot ontvoering eener rijke Dame te Oporto, welke men dwingen wilde in den echt te treden met den ecnigen zoon van den Hertog v. Saldanha, ITT AL. IE. ROME, 13 September. De als geleerde zoo beroemde Kardinaal Angelo Maï, is den 9den dezer in 72 jarigen ouderdom te Albano overleden. Hij was den 12dcn Februarij 1838 benoemd. Hij was vooral vermaard door de belangrijke palimpsesten of in later tijd op nieuw beschrevene Handschriften, waarvan hij het uitgewischte schrift weder wist te ontcijferen. De Ridder Castillo y Ayensa, Spaansch Gezant bij de Pauselijke Rege ring, beeft zijn ontslag ingediend. Onmiddellijk nadat hij hiertoe was over gegaan, ontving hij berigt nit Madrid, dat hij ontslagen was. De Hertog van Modena heeft dezer dagen een besluit uitgevaardigd tot algemeene ontwapening van de inwoners der stad Carrara en harer naaste omstreek, zullende allen die niet wegens hunne ambtelijke of militaire be trekkingen of krachtens eene speciale vergunning wapenen mogen dragen binnen 14 dagen alle wapentuig en ammunitie aan de Overheid moeten afge ven, op straffe van verwijzing naar den galeikerker voor den tijd van 5 tot 20 jaren. De reden van dezen maatregel is, dat er in den laatsten tijd een aantal moorden, wegens redenen van staatkundigen aard, gepleegd waren. Des wege is tevens bepaalddat manslag en het opzettelijk toebrengen van won den in de stad en omstreek van Carrara met den dood, en elke andere po ging tot moord, met levenslange of twintigjarige opsluiting in den galeikerker zal worden gestraft. Al wie onder de strafbepalingen van dit besluit valt, zal voor eene militaire commissie worden te regt gesteld. PRUISSE1V. BERLIJN, 13 September. Van eene goed onderrigte zijde wordt van hier berigt, dat thans met Oostenrijk wordt onderhandeld, om in het tractaat van den 20slen April jl., zoodanige wijzigingen te makenwaardoor tusschen do Duitsche regeringen en de Westersche mogendheden meer overeenstemming ter zake der Russisch- Tarksche quaestie, zal worden te weeg gebragt. Het Pruissisch-Piussisch grensverkeer vermindert met eiken dag. Noch de vreemdelingkaartennoch de gewone reispassen kunnen den houders dier stukken toegang verschaffen op Russisch grondgebied, om er hunne bezittin gen te bezoeken. Dr. Moleschott, in Heidelberg, houdt zich tegenwoordig bezig met het schrijven van eene volks-physiologie voor welk werk hijvolgens de Schwab. Mercurvan den uitgever Brockhaus, een honorarium van 10,000 fl. ontvangt. De gezondheidsapostel Ernst Mahnerdie op den avond van den 5 dezer te Saarbrück eene voorlezing zoude houden tot opwekking van moedbetoon tegen de cholera, doch waarbij slechts 3 personen tegenwoordig waren, is den volgenden dag door de policie gearresteerd, als beschuldigd te Saarlouis aan een reiziger een som van omstreeks 200 th. aan goud te hebben ontvreemd. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat aan boord der Fransche schepen de cholera nog steeds blijft heerschen. Het getal manschappen op die bodems aan die ziekte bezwekenwordt op 1600 geschat. OOSTENRIJK. WEENEN, 13 September. De Keizer en de Keizerin zullen tegen het einde dezer maand eene reis naar Hongarije ondernemen. Daarna zal de Keizer Zevenbergen en de zuide lijke deelen van Hongarije bezoeken, om er de legercorpsen te inspecteren; middelerwijl zal de Keizerin te Ofen vertoeven. Die reis zal ongeveer 4 of 5 weken duren. Aan den bekenden humorist Saphir is door den Keizer een jaargeld toegelegd. Dit is het eerste voorbeeld van dien aard in Oostenrijk, wat schrijvers en letterkundigen betreft. Generaal von Hess zal onmiddelijk de werkzaamheden van den ijzeren spoorweg van Krakau naar Lemberg doen aanvangen, en daartoe, gedurende een deel van den winter, de onder zijne bevelen staande troepen gebruiken. De troepenbeweging naar Zevenbergen geschiedt thans in grootere mate dan vroeger, omdat de Regering de van daar naar Wallachije en Moldavië uitgetrokken krijgsmagt zoo spoedig mogelijk wil doen vervangen. Van de bezetting van Weenen zelf zijn twee regementen naar Zevenbergen bestemd, werwaarts zij eerstdaags zullen vertrekken. Terwijl in de Donau-VorstendommenOostenrijksche en Turksche troepen cendragtiglijk te zamen zijnen met onderlinge vriendschap gelijktijdig de dienst verriglenwerd den 10den dezer op den Kahlenberg in de nabijheid van Weenen eene eenvoudige godsdienstige feestviering gehouden, ter gedach tenis aan het ontzet van Weenen na de tweede Turksche belegering. Hetgeen te Kronstadt in Zevenbergen voor een los gerucht gehouden werd, wordt bevestigdnamelijk het aanleggen van mijnen op den weg tus schen Kronstad en Bucharest. De genietroepen hebben de mijnen ontdekt, welke de Russen in het Praowa-dal hadden gegraven; in eene daarvan vond men niet minder dan 2 centenaars buskruid. De Deensche Graaf Bille Brahc heeft, na zijne terugkomst nit Kopen hagen, aan ons Kabinet uitgebreide inlichtingen gegeven, omtrent de ziens wijze van zijn Kabinet ten aanzien van het Ooslcrsche vraagstuk. RUSLAN0. Een Keizerlijk manifest beveelt eene twaalfde ligting van recruten, 10 man op de 1000 zielen, in de westelijke provinciën des rijks. De ligting moet van 1 November tot 15 December volbragt zijn. Men rekent door dien maatregel 200,000 strijders te erlangen. De uitvoer van talk gedurende dit jaar van hier naar Engeland, is, vergeleken met eene gemiddelde berekening der laatste 10 jarengrooter dan in 1853. Brieven uit Odessa gewagen van groote toebereidselen door do Russen tot verdediging van Sebastopol gemaakt; onder anderen rustte men een aantal branders uit, welke tegen de vijandelijke schepen zouden worden gerigt, en de Russische vloot te Sebastopol was van goede loodsen voorzien. Uit Bucharest is van 5 Sept. de volgende tijding ontvangen: De terug trekkende Russische troepen hebben tegenbevel ontvangen, en bewegen zich weder in zuidwestelijke rigting naar Wallachije. In een brief uit Jassy wordt hunne getalsterkte op 30,000 man geschat en voorts gezegd: In geval de Rnssen weder eene aanvallende houding mogten aannemenhetgeen zeer onwaarschijnlijk is, kunnen zij zich met nog 20,000 man, die bij Fosschani staan, versterken, en dus een leger van 80,000 man vormen. Aan dit korps echter zouden de troepen van Omer-Pacha, thans in Wallachije gele gerd, gemakkelijk het hoofd kannen bieden. TURKTE. Tot verzamelplaats der 3 vloten is het Slangen eiland aangewezenin het Turksch liane Adessi, in 't Grieksch Fidonisi, in 't Russisch Zmenioï Ostrow geheeten. Het is een klein rotsachtig eilandje van slechts 1{ mijl omtrek. Het blijkt daaruit, dat men niet in een regte lijn de zee zal oversteken, maar noordwaarts langs de kust zal varen tot genoemd eilandje, om van daar over te steken naar de Krim; liggende dit eilandje op ruim de helft van den weg. Men zal ten noorden van Sebastopol landen, denkelijk tegen den 10dcn, vóór den 22sten kan men naauwelijks tijding verwachten. Sebastopol ligt 320 Ned. mijlen van Varna. Men zegt dat de Tartaren in de Krim, hoewel sedert 80 jaren onder Russische heerschappij, meer Turksch- dan Russisch-gezind zouden zijn, en de verbondene Mogendheden met vreugde ontvangen. Lord R.aglan en de Maarschalk Arnaud zouden beide aan boord van het schip, de Ville de Paris, gaan. De Generaal Canroberl zou zijne afdec- ling het eerst ontschepen. Uit Varna wordt van den 5den dezer gemeld: Heden hebben de En- gelschc en Fransche smaldeelen deze haven verlaten; zij zullen spoedig door het Turksche smaldeel gevolgd worden. Volgens een later berigt zijn zij den 8st«n op de hoogte van Sebastopol verschenen. Het aantal schepen naar Sebastopol vertrokken wordt begroot op om streeks 100, waaronder 200 sleepstoombooten. Volgens de genomene maatre gelen zal men in één uur 7000 man en 14 stukken geschut kunnen ontschepen. De magt der verbondene Mogendheden wordt op 70,0G9 man landingstroepen begroot. Schamyl heeft, zooals van den 30stcn Aug. gemeld wordt, het zomer kamp der Russen bij Racheta aangetast, dat door hem deels vernield, deels veroverd is. De Circassische aanvoerder heeft een zeer groot aantal gevan genen medegevoerd, waaronder 50 Russische adelijke gezinnen. Tusschen Perzie en Turkye zou eene vredebreuk ophanden zijn.' Uit Bucharest wordt van 9 dezer gemelddat door Derw isch Pacha den Commissaris der Porte voor het burgerlijk bestuur der Vorstendommen een voorloopige Regeringsraad voor Wallachye is ingestelddie, in afwach ting der terugkomst van den Hospodar, het bewind zal voeren. De Luitenant- Veldmaarschalk Paar, is tot Krijgsbevelhebber van Moldavië benoemd; hij zal te Jassy verblijf houden. De bevolking van Wallachye toont zich steeds zeer gunstig voor Turkey's zaak gestemd. Omer-Pacha heeft van nagenoeg 400 invloedhebbende ingeze tenen een adres ontvangen, waarin voor de Wallachysche troepen vrijheid gevraagd wordt, om zich hij het Turksche leger te voegen, en met hetzelva de R.ussen te bestrijden. Zoo de Sultan de diensten afwijst, die hem alzoo vrijwillig aangeboden worden, en die Rusland zelfs niet met geweld heeft kunnen verkrijgen, dan zal het alleen zijn om Oostenrijk te believen. In de Donan-Vorstendommen is, onder den waarborg der AVestcrscbe Mogendheden, en ter voorziening in de behoeften der Turksche troepen, een nieuw papierongeld uitgegeven onder de benaming van mandaat op de ver goeding der oorlogskosten. Dit papier zal ingewisseld worden tegen goud en zilver, uit het aandeel, dat aan de Vorstendommen zal toekomen in de later door R.us!and te betalen schadevergoeding. De verzorging des Turkschen legers wordt steeds moeijelijker, naar gelang het noordelijker trekt, daar de Russen alles, wat zij niet kunnen medevoeren, verbranden of vernietigen. Uit Galatz wordt van den 7den dezer berigt, dat de Russische Generaal von Lüders, wiens hoofdkwartier den 4dcn nog in deze stad gevestigd was, het thans te Reni heeft overgehragt. Tegen de helft dezer maand verwacht men het hoofdkwartier van Generaal Vorst Gortschakoff te Ismaïl. Te Konstanlinopel zijn tegenwoordig 396 muktebs of openbare scholen, bezocht door 22,700 kinderen van beiderlei kunne. Het lager onderwijs is gratis en verpligtend. Na 4 of 5 jaren op deze lagere scholen doorgebragt te hebben, kunnen de kinderen op eene tweede school, insgelijks gratis, worden toegelaten. Ook zijn er vele boekverzamelingenhet getal boekdcelcn kan op 80,000 gesteld worden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3