LEYDSCHE COURANT.fi! MAANDAG, 18 SEPTEMBER. BIXXEXLAXDSCÏ1E BEBIGTEX. ft ft IJe Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar f de afzonderlijke nemmers worden tegen 10 Centen afgegeven. •V ir :-7 LEYDEN IC September. Het getal opgenomenen in het werkbuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 10 Sept. 96 volwassenen, 28 kinderen, te zamen 124. 11 105 25 130. 12 112 27 139. 13 110 CO Cl 138. 14 114 30 144. 15 115 35 150. 16 113 co 147. Ll. AA'oensdag ov erzeilde bij den Kinderdijk een tjalkschip bootje met een man van 60 jaren. Men meende, dat bij gezonken was; docli van een ander schip zag men hem zich vasthoudende onder aan de voorsteven van het tjalkschip. 200 el ver had hij zich zoo boven gehouden, toen hij nu nog gelukkig werd gered. Naar men verneemt zal de telegraaf- dienst tusschen Brouwershaven, llcllevoetsluis, Brielle en Rotterdam den lslcn October voor het publiek geo pend worden. Ll. Woensdag is te Benschop hij Oudewater, zekere 17-jarige jongeling in dienst bij zijnen oommet dezen op een geladen wagen gezeten en zich bevreesd makende, doordien het paard buitengewoon hard begon te loopen van den wagen afgesprongen, met dal ongelukkig gevolg, dat de wagen over hem heenging en hij na weinige oogenblikken den geest gaf. De gemeenteraad van Vianen heeft, bij besluit van 5 dezer, tot het instellen van eene jaarmarkt besloten, aanvangende den tweeden Maandag in October en eindigende Zaturdag daaraanvolgende. Volgens berigt van eenige met 8 a 13 last haring te Vlaardingen aan gekomene schepen, begon de visscherij zich merkelijk te verbeteren, en de laatste nachten allhans hadden sommigen van 90 tot 60 tonnen gevangen. Volgens het Nieuws- en Advert, van Zeeuwsch Vlaanderen zijn dezer vlagen in onderscheidene gemeenten van Zeeuwsch Vlaanderen, op de toren spitsen, welke daarvoor geschikt waren, door een Officier van de genie, op last der Regering, krijgskundige opnemingen gedaan. Volgens een berigt uit Harlingen in het Handelsblad is Kapitein van der Zee den IS"11™ met een paar zeelieden van hier naar Engeland vertrokken, om het ko'schip de Jonge Albert terug te halen. Als een bewijs, boe goed hel de landlieden in Groningen en Friesland •gaat, deelt men ons mede. dat er nog nimmer te Groningen en Leeuwarden zooveel goud en zilver aan landlieden is verkocht als thans. Twee van hen, in de piov. Groningen woonachtig, moeten gouden kofiTijkannen bij een goud smid te Groningen besteld hebben, terwijl te Leeuwarden onderscheidene land lieden gouden tabaksdoozen en sommige gouden lepels en vorken hebben laten maken. Een landman in Friesland beeft, zoo verhaalt men, dit jaar aan koolzaad alleen zuiver gewonnen ƒ17,000. C.) Uit Axel wordt gemeld, dat de tarwe zoo buitengewoon is uitgevallen, dat boeren, die verleden jaar slechts 30 a 40 zak konden verkoopen, thans ruim 200 zak ter markt brengen. Te Jena is de Hofraad J. de AVackenrode, de oudste der Iloogleeraren (in den ouderdom van 69 jaren overleden. Gedurende 32 jaren bekleedde hij aldaar de leerstoel in de Scheikunde. Dezer dagen is in het licht verschenen: Mededeelingen uit bet leven van Prins Tallegrand, uit de nagelatenc papieren van den Heer Colmache, •diens Secretaris, naar de tweede uitgave, uit het Engelsch Vertaald door Dr. M. P. Lindo, Leeraar der lste klasse in de Taal- en Letterkunde aan de Kon. Akad. te Breda. Opmerkelijk is hetgeen in dit werk voorkomt, om trent lalleyrands wenseh (onder de restauratie) geuit, om vriendschap tus schen Engeland en Frankrijk te slichten. Men leest aldaar: Het gesprek liep over Engelanden de Prins uitte zich over dat land met de meeste dankbaarheid en bewondering. allet is altijd een geliefkoosd denkbeeld van mij geweest, zeide hij, om een vast en duurzaam verbond tusschen Engeland en Frankrijk lot stand te brengen. Het zal mij echter niet gegeven worden, datgene te zien, waar naar ik zoo vele jaren verlangd heb; maar gijlieden kunt nog getuigen we zen van den uitslag, tot welke de gebeurtenissen der drie laatste eeuwen aan leiding hebben gegeven. Er zijn vele landen, vele luchtstreken in Europa:; maar binnen kort zullen er niet meer dan twee volkeren zijn: Engelschen en Franschen. Vóór dat vele geslachten meer ten grave gedaald zijn, zullen ze alleen staan op de wereld. Zij moeten niet alleen bondgenootenmaar vrien den worden. Gij ziet reeds, dat bun onderlinge haat tot niets meer, dan ecne overlevering geworden is. De veldslagen lusschen deze twee groote vol keren, hebben dikwijls veel overeenkomst gehad met den ridderlijken aard van het aloude tweegevechtwaarin men veel minder uit vijandschap óf wraakzucht streed, dan uit eene jeugdige zucht naar roem en onderscheiding. Gelooft medaar waar het genie en de moed even groot is bij beide strij ders, wordt de vrede eene noodzakelijkheid. Twee landen kunnen elkander niet beoorlogen tot dal beide vernield worden op het slagveldde vernieling is ook geene overwinning. Het goede, 't welk te midden van onderlinge wan gunst ontstaan is, bl ij ft onberekenbaar groot: men heeft veel meer gezaaid, dan lot dusver geoogst werd; maar met den tijd zal het zaad zijne vruchten opleverenom het geheel menschelijke geslacht te verkwikken. Als gij de geschiedenis nagaat, zult gij ontwaren, dat beide volkeren het goede werk slecds te zamen verrigt hebben, als ware het door eene stilzwij gende overeenkomst, mei dezelfde volharding arbeidende, en met denzelfden voorspoed ook, om de ontwikkeling der rede en den vooruitgang der welvaart in de geheele wereld te bevorderen. Het was juist op hetzelfde oogenhlik, dat de kreet van verontwaardiging over de dwingelandij en de onderdrukking van het volk zich verhief bij beiden, en hunne wijsgeeren en mannen van talent werkten hand aan handom de vorderingen van het despotismus tegen te gaan. Beide volkeren zijn bestemd om de wereld te hervormen." 's GRAVENHAGE 16 September. Z. M. heeft tot Voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting van 18541855, benoemd den Heer Mr. J. A. Philipse. Bij Koninkl. besluit is aan Jhr. Mr. A. van der Goes, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als Referendaris der lstc klasse hij den Raad van State, en zijn bevorderd: tot Refer, van de lste kl.de Heer Jhr. Mr. W. Boreelthans Re "er. van de 2lIe kl.; tot Referendarissen der 2de kl., de HH. Jhr. Mr. AV. Quarles van UlTord en Mr. P. F. van Hoogstraten, thans Com- miesen van Staat. 11. M. de Koningin is den 12dcn te Frankfort aangekomen en heeft den volgenden dag de reis naar Stuttgart voortgezet. Z. Exc. de Baron van Steinberg, Minister van Z. M. den Koning van Hannover bij het Nederl. Hof, bevindt zich op de goederen van den Minister van Hall, onder Haarlem, om deel aan de jagt te nemen. Z. D. H. Prins de AVoronzow die zich thans in het groot stedelijk bad huis te Scheveningen bevindt, is Gouverneur-Generaal van den Kaukasus, en heeft zijne residentie te Tiflis. Als een proeve van de vorstelijke wijze, waarop Z. M. de Koning van Portugal alhier gelecSd heeft, kan volgens de Grondwet strekken, dat zijne vertering en die van zijn gevolg, gedurende de weinige dagen van zijn ver blijf in het hotel Bel'evue ƒ3,500 bedragen heeft. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelenin de acht eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de acht eerste maanden van 1853. 1854. 1853. ƒ11.997,665.06 ƒ11,959,189.695. In- en uitgaande regten, scheepvaart-reglen, vuur-, ton- en bakengeld 3,081.877.82 3,335,064.69 12,982,168.69 13,078,890.445 Registratie-, zegel-, successieregten enz. 7,405,633.84 7,027.045.595 Regt van waarborg op de gouden en zil- 155,483.36 142,868.495 995,727.67 960,543.61 275,835.00 275,839.50 Totaal ƒ36,894,391.44 ƒ36,779,442.03 Meerder in 1854 114,949.41.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1