Brieven uit Palermo van 19 Aug. alhier ontvangen meldendat de cholera in die stad groote verwoestingen aanrigt. Den lldcn Aug. heeft de ziekte zich geopenbaard door het overlijden van een 20-tal personen. Van 11 tot 17 Aug. bedroeg het getal slagtoffere reeds meer dan 1000. Op den 174en beliep het getal overledenen 8G5. Onder de aanzienlijke slagtoffers noemt men den Prins Lampedusa, pair van het rijk. SPASJE. MADRID, 1 September. Bij een besluit der Koningin van 27 Aug.zijn de leerstoelen der Theologie aan de Hoogescholen van Madrid, San Jago, Sevilla en Saragossa weder op- gerigt. In de daartoe strekkende voordragt wordt gezegd: De Faculteit der Theologie, de oudste aan onze Hoogescholen, is tot groot nadeel voor het openhaar onderwijs opgeheven. Het is thans behoefte de innige eenheid tusschen de godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke wetenschappen te herstellen." Bij Koninklijk besluit is hel corps gardes te paard der Koningin ontbon den en wordt daarentegen het corps hellehardiers hersteld hieruit spruit voor de schatkist eene jaarlijksche hesparing voort van 1,400,000 realen. De Clamor Publico meldtdat de Koningin bevolen heeft eene Junta zanten te stellen van de hoofdambtenaren van het paleis, onder Voorzitter schap van den Majordomo. Deze Junta heeft in last de bezuinigingsmaatre gelen voor te stellen, die zij zal nuttig en noodig achten. Aan eene andere commissie is de taak opgedragen het belastingstelsel te onderzoeken, en met het oog op den toestand en de behoeften der schatkist, de vereischte verande ringen voor te stellen in de wetsontwerpen, die aan de Cortes zullen moeten worden onderworpen. Tot Voorzitter der laatstbedoelde commissie is de heer Ramon Santillan benoemd. De Maarschalk Narvaez heeft van de Regeringwegens den staat zijner gezondheid, daar hij te Loja ziek ligt, verlof gevraagd en verkregen, om zich naar eene badplaats in het zuiden van Frankrijk te begeven. Als om open lijk te doen blijken, dat hij der tegenwoordige Regering met vijandig is, heeft hij 1000 realen ingeschreven voor het oprigten van een standbeeld ter eere van den Generaal San Miguel, die zooveel heeft bijgedragen om de tegen woordige orde van zaken in Spanje tot stand te brengen. De Gaceta bevestigtdat het vorige Ministerie de schatkist in een deerniswaardigen toestand heeft achtergelaten. Het te kort bedraagt, volgens het verslag der daartoe benoemde commissie, 707,644,645 realen, terwijl eene uitgaaf van nagenoeg 53 mill, realen door geen bewijs hoegenaamd gestaafd wordt. Uit de boeken blijkt, dat Salamanca zich ca. 58 mill, vlottende schuld heeft doen ter hand stellen, waarvoor hij obligatien op tijd in de plaats gaf. Mendoza heeft op die wijze eveneens eene som ontvangen van ruim 6 mill, realen. Men heeft koninglijke besluiten in de ministerieele portefeuilles gevonden, waaraan geen uitvoering gegeven is; terwijl de on kosten aan die ten uitvoerlegging verbondenals uitgaven geboekt staan. De tegenwoordige Minister van Finanlien verklaart dan ook bepaaldelijk, dat Spanje op het punt stond van een staatsbankroet te maken en dat het gevaar daarvoor zelfs nog niet geweken is, tenzij de vrede ongestoord hl ij ve en de belastingen zeer regelmatig worden opgebragt. Buitengewone maatre- regelen zullen dan nog hoogstwaarschijnlijk noodzakelijk blijken. Men vreest, dat de burgerlijke Gouverneurs, die in der haast benoemd zijnop de verkiezingen een betreurniswaardigen invloed zullen uitoefenen en evenwel hangt van de bijeen te komen Cortes de toekomst van Spanje grootendeels af. Als nadere bijzonderheden van het vertrek van Maria Christina uit Spanje naar Portugal vindt men, dat zij den 28sten Aug. het paleis door eene achterdeur heeft verlatenvergezeld door den Hertog van Rianzares en begeleid door een escadron lansiers, onder bevel van den Garrigo. Den volgenden dag was reeds een regiment ruiterij langs den weg van Estrama- dura gpposteerd, ten einde haar den vrijen doortogt te verzekeren; terwijl de ruiterij, die te Badajoz garnizoen houdt, bevel heeft ontvangen om haar met hetzelfde doel te gemoet te rijden. Op deze wijze zal zij de reis naar de grenzen afleggen en daartoe gevolge! ijk een geheele weck behoeven. Ten 11 ure werd haar vertrek algemeen hekend. Onmiddelijk ontstond eene levendige gisting. Do Noordelijke wijken en de straat Desengano, geraak ten in opstand; men hoorde overal de kreten Te Wapen! Uit sommige volksgroepen hoorde men zelfs den kreet opgaan: De Dood aan Espartero Haar den galg met den verrader De goederen van Maria Christina, na hare vlugt uit Spanje, zijn in beslag genomen en de betaling van haar pensioen is geschorst. De Epoca deelt mede, dat het socialisme in Eslramadura en Andalnzie vele aanhangers krijgt, en dat in eenige steden dier provinciën reeds talrijke weigeringen om de huur te betalen waren voorgekomen; de socialistische geest in die provinciën baart veel ongerustheid. PRUISSEBT. BERLIJN, 4 September. De Graaf Benckendorff heeft aan den Koning het antwoord van Keizer Niko- laas op de jongste voorstellen tot vredesvoorwarden overhandigd, en dit ant woord is eene weigering. Eenige dagen geleden, werd het park van Charlottenburg te land en te water plotseling door krijgsvolk afgezet. Een vaartuig in de Spree werd onderzocht, waarop men een menigte voorwerpen van allerlei soort vond, af komstig van diefslallen den vorigen winter in de stad en omstreken gepleegd. Er was niemand aan boord, doch de ontvlugte boosdoeners, 11 in getal, werden spoedig aan boord gebragt, voorloopig verhoord en met het gestolene naar deze stad vervoerd. Twee uren duurde het lossen dezer voorwerpen waaronder een kanten Dameskleed van 5000 th. waarde. Reeds 117 perso nen hebben zich als eigenaars aangegeven. Sedert hebben ook elders talrijke inhechtenisnemingen plaats gehad. Uit Dantzig wordt hel volgende gemeldDe Engelsche stoomboot Bulldog is op onze reede aangekomen. Zij had de Anglo-Fransche vloot, den 30 Aug., in de wateren van Ledsund verlaten. De Russen zijn na het vernielen der versterkingen van Hangoe op Abo getrokken, alwaar 15000 man vereenigd zijn. Abo, de hoofdstad van Fin land zalvolgens een ander berigtdoor de bondgep.ooten worden aangetast. Den 18 Aug. had bij Abo een gevecht plaats gehad tusschen 4 Engelsche oorlogschepen en 50 Russische kanoneerboolen en 4 stoomschepen. De uit slag wordt niet opgegeven. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 September. De Keizer is uit Ischl teruggekeerd. Het antwoord van Keizer Nikolaas is ontvangen; hij weigert de voor stellen tot vredesvoorwaarden. Rusland zal in eene verdedigende houding blijven. Gisteren na den beurstijd liepen zeer ongunstige geruchten. De ontvangst van de Russische nota drukte de fondsen in hooge mate. Het tijdperk tol betalingen voor de nieuwe leening is op 5 jaren vast gesteld; er is reeds voor 500 milliocn ingeschreven. De Baron A. v. Rothschild is uit Frankfort alhier aangekomen. Alhier wordt verzekerd, dat Graaf Esterhazy, de Ooslenrijksche Gezant te Petersburg, binnen kort zal worden teruggeroepen. Het 4de Ooslenrijksche leger (in Gallicie en Zevenbergen) telt reeds, naar men van eene geloofwaardige zijde verzekert200,000 slagvaardige strijders, en het eveneens slagvaardig staande 3de leger (in Hongarije) moet reeds ver de 100,000 man te boven gaan. Het in Wojewodina staande ob servatiecorps onder de Generaal Coronini is in Wallachije gerukt, zooals men weet. Wat nu het 2de onder bevel van den Banus staande korps (in Kroatië, Slavonie en Dalmatie) betreft, dit heeft thans het bevel ontvangen, om zich in gelijke deelen met het 3de en 4de leger te vereenigen, waardoor deze legers met 33,000 man versterkt worden. Te Petersburg heeft op 25 Aug. een zware brand plaats gehadwaar door een lOOtal gebouwen zijn in de asch gelegd. DENEltlARHElV. KOPENHAGEN, 1 September. Den 29stcn Aug. werd alhier eene vergadering gehouden van de leden der constitutionele verceniging; 3000 personen van allen rang en stand woonden haar bij. Met geestdrift werden eenige besluiten genomen ten voordeele der grondwet, en alle aanwezigen, het jongste patent van eene nieuwe constitutie eene dwingelandij noemende, hebben zich pleglig verbonden de Wetgevende Kamers te ondersteunen om de Ministers in staat van beschuldiging te stel len, en de betaling der belastingen te weigeren, zoolang dit niet is geschied. Staande de vergadering is voor eene som van verscheidene duizenden rijksdaal ders ingeschreven, om hulp te verleenen aan de burgerlijke ambtenaren, die leden van een der beide Kamers zijn, en aan de constitutionele drukpers. De naam des Konings werd niet uitgesproken. De vergadering ging uiteen onder de levendige kreten van leve de ConstitutieBij voortduring dreigen de Ministers al de personen die hen in den weg staan, als ook de leden van het Parlement die openbare bedieningen vervullen. Talrijk zijn de ontslagen. TÜRKÏE. Uit Athene wordt van den 25sten Aug. berigt, dat Turkye van Griekenland eene schadevergoeding van 70 millioen piasters (rnim 7 mill. Ned.) eischt, dat Griekenland een beroep heeft gedaan op de Mogendheden, dat Pruissen en Oostenrijk zich tegen het beginsel van schadeloosstelling zouden hebben ver klaard, en dat Frankrijk en Engeland hunne meening daarover nog niet zouden hebben doen kennen. Volgens een berigt van den 24sten Aug.is te Varna eene soort van staat van beleg afgekondigd. Een militair cordon is om de kruidmagazijnen geplaatst. Vijf schepen met troepen waren den 22slea vertrokken en 6 an dere den 23sten. STADS BERICiTEN. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, doen te weten, ingevolge art. 203, laatste zinsnede, der Gemeentewet, dat de Be grooting der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven voor de dienst van 1855, op heden aan den Raad is aangebodenop de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing nedergelcgd en in druktegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leïden, 5 September 1854. De Secretaris v. PUTTKAMMER. Ter Secretarie dezer Gemeente is van heden af (5 September) tegen beta ling van 25 Cents verkrijgbaar, de Begrooting der Ontvangsten en Uit gaven met de Memorie van Toelichtingvoor de dienst van 1855. AKABEMIE-NIEIIHS. PROMOTIE AAN DE U TRECIITSCHE HOOUESCUOOL. Den lsten September, de Heer P. A. Bergsma, van Gend, in de AVijsbe- geerte, na verdediging van zijne Hollandsche Dissertatie de Phosphorescentia per irradialionemdat is: over de Phosphorescentie door bestraling. De Bibliotheek der Hoogescliool te Ley den is, naar gewoonte, toegankelijk op MaandagWoensdagVrijdag en Zaturdagvan 12 tot 3 ure namiddag. De verkeerde opgaaf in de laatst uitgegeven Series Lectionum maakt deze aankondiging noodig. De Eerste Bibliothecaris der Hoogeschool Ley den 4 September 1854. J. GEEL.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3