Overtuigd van uwe bereidwilligheid om tijd en rast ten offer te brengen ■waar die belangen het vorderen, heeft de Koning met vertrouwen verschil lende en daaronder belangrijke voorstellen van wet aan uwe beraadslagingen onderworpen, en ofschoon de zitting daardoor lang van duur zij geworden, hare uitkomsten zijn in dezelfde mate veelvuldig en gewigtig geweest. Zoo werden ter uitvoering van de 5de additionnele artikel der Grondwet de wetten betreffende het armbestuur en het beleid der regering van Ned. Indië vastgesteld. Door nieuwe wettelijke voorschriften betreffende het straf- regt werden verouderde en met tegenwoordige denkbeelden strijdende bepa lingen vervangen. Met uwe eenparige goedkeuring werden in het tarief van reglen op den in-, nit- en doorvoer wijzigingen gebragt, welke de ontwikke ling van den handel vorderde. Door de regeling van het muntwezen in de Indienen door het aanwijzen der middelen lot zijn herstel werd voldaan aan hetgeen de billijkheid en het welbegrepen belang van het moederland en der koloniën eischten. Met onbekrompenheid hebt gij uwe ondersteuning verleend tot het aan vangenof voortzetten van werken van publiek nut, en de Regering kracht dadig bijgestaan in hare pogingen om door ontwikkeling van nijverheid en ondernemingsgeest de algemeene welvaart te bevorderen. Het zal niet noodig zijn, Mijne Hceren, u te herinneren de verschillende wetten, die behalve de opgenoemde zijn tot stand gekomen, om deze zitting met grond te mogen rangschikken onder die, welke rijk aan uitkomsten zijn geweest, ook al moge men het betreuren, dat de tijd niet heeft toegelaten eenige gereed liggende onderwerpenwaaronder dat tot regeling van het lager en middelbaar onderwijs, te behandelen. Wanneer wij het oog vestigen op den afgeloopen werkkring, dan mogen wij ons verheugen, dat deze zitting op nieuw het hen ijs heeft geleverd, dat in de vergadering der Statcn-Generaal van Nederland de gewigtigste onder werpen ook bij verschil en strijd van meeningenmet warme belangstel ling, maar te gelijk met kalmte en bezadigdheid worden behandeld, en mogen wij tevens met dankbaarheid het voorregt erkennendat wij met vol harding voortgaande, onze werkzaamheden lot een goed einde hebben gebragt. Mogen zij, onder den zegen des Allerhoogstenrijke vruchten dragen voor het dierbaar Vaderland. In naam des Konings verklaar ik deze zitting der Stalen-Generaal ge sloten. ZEIST, 3 September. Heden avond omstreeks 6 ure steeg van het centrum tot den regter vleu gel een aanhoudend hoera, en weldra vernam men, dat Z. M. de Koning op het onverwachts met een rijtuig in het kamp was aangekomen gekleed als Kolonelin jas met sabel om en kleine tenue nieuw model schacot op. Z. M. op het centrum aangekomen, begaf zich langs de tenten naar den regter- vleugelvan daar terug naar den linker-vleugel en weder terug naar het centrum, alwaar onder gestadig hoera en leve de Koning, eenige duizende militairen van verschillende rangen Z. M. waren gevolgd. Muziekkorpsen lieten het Wilhelmus en andere volksliederen hooren tam boers sloegen de parade-marsch en een daverend hoera verhief zich uit aller mond. Op het centrum formeerden de OfficierenOnder-Officieren en Soldaten een quarréwaarin Z. M. met den Opperbevelhebber en andere Hoofd-Officieren. De Opperbevelhebber gaf in marinetaal het doel van het daarzijn te ken nen en die toespraak beviel Z. M.die zulks met eene buiging eerst beant woordde en liet volgen: dat, wanneer wij tot den strijd mogten geroepen wordenZ. M. op hel eerste schot zich aan ons hoofd stellen zou. Na een oogenblik stilte, wendde Z. M. zich tot alle Hoofd-Officieren, die hij minzaam de hand drukte, en begaf zich vervolgens naar de voor Z. M. in gereed heid gebragte tent. Later wandelde Z. M. nog met zijne Staf- en andere Officieren door het kamp. De Minister van Oorlog heeft last gegeven, dat aan de Israëlitische mi litairen, in het kamp, de gelegenheid moet worden verschaft in eene naburige gemeente hunne eeredienst hij te wonen en daartoe van Vrijdags middags tot Zondags morgens verlof kunnen bekomen. Z. Exc. heeft mede bepaald, dat militairen, die tot de Chr. Afgescheidenen bebooren, in de nabijheid der le gerplaats hunne godsdienstoefeningen kunnen bijwonen. UUUEi\t A\DSC1IE IIKUIGTE.V BELGIË. BRUSSEL, 4 September. Van hier wordt het berigt tegengesprokenals zoude de Heer de Brouckere en zijne amhtgenooten het door hen aan den Koning aangeboden ontslag weder hebben ingetrokken. Het schijnt zeker te zijn, dat nopens de aftre ding van het ministerie niets beslist zal worden, vóór de terugkomst van den Koning. De katoenspinnerij van den Heer Eggermont te Ledeberg, buiten de poort Saint Liévin te Gent is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag door een brand vernield. De schade wordt op 120 a 140,000 francs begroot. ENGELAND. LONDEN, 2 September. De afreis der Koningin naar de Schotsche Hooglanden is nu bepaald. Den 14den dezer zal zij van Londen afreizen en denkelijk nog dienzelfden avond op Holyrood te Edinburg aankomen. Z. K. II. Prins Albert, de Echtgenoot van Koningin Victoria, zou zich den 4den dezer, van Portsmouth in het Koninklijk jacht, vergezeld door 5 andere vaartuigen, naar Boulogne begeven, om eene wapenschouwing bij te wonen, die door den Keizer der Franschen over de in het legerkamp van Saint Omer vereenigde troepen zou gehouden worden. Reeds zijn eergisteren een detachement van het keurcorps der Britsche ruiterij, benevens paarden van den Prins naar Boulogne vooruilgezonden. Een Engelsch blad meldt, dat de Admiraal Dundas, den 12<len Augus tus 40 dooden hebbende aan de cholera, besloot om even als de Frausche vloot, zee te kiezen. Op den 14dcn echter brak in zee de ziekte op de ver scheidene schepen met vreeselijk geweld uit. Van den 14tlcn tot den 16dea hadden 3 schepen 150 man verloren. Twee Frausche schepen verloren ieder 200 man, en op de overige schepen was 'tniet veel beter gesteld. Van het Fransche leger was letterlijk een tiende gedeelte gestorven, en men achtte, dat de togt naar de Krim, thans onuitvoerlijk zou zijn. Men begint thans algemeen als eene daadzaak te beschouwendat de oogst van dit jaar in het vereenigde rijk overvloedig zal wezen. Het gevolg van deze meening is, dat de prijzen der granen overal zullen dalen en de staatsschuldbrievenenz.in waarde toenemen. De Luit.-Gen. Thomas Dalmer, Kolonel bij het 47s,e regement, is laatstl. Zaturdag te Hawkhurst in Kent, in ver gevorderden leeftijd, overleden. Hij telde ruim 57 jaren dienst bij het leger en nam aan de voornaamste krijgs bedrijven, sedert het laatst der vorige eeuw tot den slag bij Waterloo deel, onder anderen in de expediliën naar Noordholland in 1798, naar Vigobaai en Cadix in 1800, naar Egypte met Sir R. Abercromby, naar Hanover in 1805 en naar Kopenhagen in 1807. In 1811 tot 1813 woonde hij de gevechten bij El Bodon en Aldea en de veldslagen van Salamanca en Villoria bij, in den eersten van welke hij zwaar gewond werd. Te Waterloo werd hem een paard onder het lijf doodgeschoten. Voor zijne uitstekende diensten verwierf hij eene gouden en 3 zilveren medailles. Kapt. Perrydie voor eenige dagen uit Straat Davis is teruggekeerd brengt geene tijdingen omtrent Franklin mede; maar wel eene bevestiging van het gevoelendat de temperatuur aan gene zijde van zekere breedte graad weder warmer wordt. Uit Poona, in Brilsch Indie, wordt dd. 8 Julij gemeld, dat het Re gement Huzaren N°. 10 bevel heeft ontvangen, om zich gereed te maken tot inscheping naar Turkye. Met den laatsten overlandpost heeft men berigt ontvangendat vermoe delijk twee verschrikkelijke schipbreuken in de Indische wateren hebben plaats gegrepen, waarbij nagenoeg 800 menschen moeten zijn omgekomen; althans, de schepen Hygeia, met 508 passagiers van Macao naar San Francisco en Lady Nugent met nagenoeg 400 militairen van Madras naar Rangoon bestemd, zijn, ofschoon in Mei jl. naar hunne bestemmingsplaats gezeild, nog niet aangeko men of ergens ontmoet. FRANHDMK. PARIJS2 September. Heden is de Keizer te Calais, uit Boulogne aangekomen. Z. M. was gezeten in eene open kales met een aide de camp aan beide zijden, zonder eeriig geleide. Ten 1| ure 's namiddags zijn aldaar almede aangekomen de Koning der Belgen en de Hertog van Brabant. De Prefect van het dep. du Nord en een Fransche Generaal zijn op den weg naar Duinkerken de booge reizigers te gemoet gegaan, die onder geleide van een eskadron kurassiers, inet muziek aan het hoofd, zich terstond naar het hotel hebben begeven, waar Keizer Na poleon hen wachtte. Beide Souvereinen hebben een langdurige conferentie met elkander gehad. Ten vijf ure hebben zich de Keizer, Koning Leopold en de Hertog van Brabant in groot uniform in een open rijtuig, vergezeld van hunne officieren, naar de haven hegeven en zijn vervolgens aan boord gegaan van de prach tige stoomboot Reine flortensc. Na hunne terugkomst van dit uitstapje, heeft er bij den Keizer een diner van 30 couverts plaats gehad. De Keizer had aan zijne regterzijde den Koning der Belgen en aan zijne linkerzijde den Hertog van Brabant. Bij een Keizerlijk besluit is het regt op den invoer var. gewone wijnen tijdelijk nagenoeg geheel opgeheven en op 25 centimes voor hel hectoliter be paald. Deze verlaging is door de regering in het belang der verbruikers noo dig geacht, omdat de wijnoogst in Frankrijk dit jaar door de druivenziekte (oïdium) voor een groot deel verloren gegaan is, zoodat de prijs van dezen volksdrank, zonder invoer van buiten, te hoog zou stijgen. De Keizer heeft een crediet van 100,000 fr. toegestaan, ten einde de toepassing van het stelsel der ondergronds-greppeling aan te moedigen. Horace Vernet is aan boord van den Pharamond te Marseille aangeko men. Met dezelfde gelegenheid zijn ook Generaal Espinasse, de Markies de Drcux-Brczé, en verscheidene Officieren van het Fransche leger in de Levant, alsmede eenige Engelsche Officieren van daar, teruggekeerd. De eigenaar van het huis N°. 5, op de kade van Conté, heeft gisteren op den muur van dat gebouw het volgende opschrift in gouden letters doen plaatsen: Geschiedkundig Souvenir. De Keizer Napoleon Bonaparte woonde, nadat hij de school van Brienne had verlaten, als artillerie-Officier, op de vijfde verdieping van dit huis. Met bijzondere vergunning van Z. M. Napo leon 1)1, dd. 14 October 1853." Eene ontzettende volksmenigte stroomt ge durig derwaarts om dit merkwaardig opschrift te lezen. Een hevige brand is gisteren avond uitgebarsten in de Protestantsche kerk van de straat Provence. Niettegenstaande spoedig aangebragte hulp is het gehcele gebouw in asch gelegd. Het aantal personen, welke in geheel Frankrijk dit jaar aan de cholera zijn gestorven, bedraagt 60,000. Gelukkig is de vreeselijke plaag, hoewel niet gewekenoveral aan het afnemen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2