LEYDSCHE COURANT. BINNEXLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag s Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 6 SEPTEMBER. uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 5 September. De li"10 verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, is bier gisteren door bet houden eener luisterrijke parade, benevens het uitsteken van vlag gen gevierd. De openbare Promotie en Prijsuildeeling onder de Leerlingen van bet Stedelijk Gymnasium heeft 11. Zaturdag des namiddags ten drie ure in de Stads-Gelioorzaal plaats gehad. Tot opening dezer plegligheid las de Rector I)1', W. H. D. Suringar, een Verslag voor van den Toestand des Gymna siums gedurende den laatsten Cursuswaarin bij o. a. mededeelde, dat de in het vorig jaar tot stand gchragte School-Bibliotheek aanvankelijk aan de goede verwachting bad beantwoord. Nadat hij voorts de namen had op gelezen van de Leerlingen, die bij de laatst gehoudene Examens waren be vorderd geworden en nu prijzen zouden ontvangen, reikte de Heer President- Curator de Boekgeschenken uit; waarvoor door den Primus van iedere klasse een woord van dankbetuiging gesproken werdte welen in de 1° klasse door R. Jesse. in de Hollandsehe taal. oe 2C 3« 3e 4e a a. h. a. I. a. J: J. C. Francken, Fransche a A. J. CoeberghHoogduitsche J. Montagne, Lalijnscbe W. J. D. van ItersonEngelschc N. G. StnffkenLalijnscbe Daarna hield D. C. J. A. Ponse, die, na den ganschen Cursus op Afd. h. te hebben afgeloopen, eervol als Leerling van het Gymnasium ontslagen werd, eene Afscheids-rede, waarin hij Over den toestand van Engeland onder de regering der Stuarts handelde. De Rector andermaal opgetreden wenschte dezen jongeling geluk met zijne tot dusverre gelukkig volbragte studie, en spoorde hein, gelijk ook daarna de overige Leerlingen, aan tol volharding in het goede. Voorts begroette bij de ITH. Mr. D. Tieboel Siegenbeek en Prof. J. Geel, die in den loop dezes jaars tot Curatoren benoemd waren. Ten slotte nam hij van den Heer DG G. Greven, die een beroep naar Deventer had aangenomen, een hartelijk afscheidonder dankzegging voor de goede diensten door hem aan het Gym nasium bewezen. De plegtighed, als naar gewoonte, met muziek begonnen, afgewisseld en besloten, werd bijgewoond door de ouders en naaste betrekkingen der Leer lingen, gelijk mede door vele voorstanders van wetenschap cn letterkundige beschaving. LI. Zaturdag is alhier de 4',e jaarl. Vergadering der onderwijzers-zang- vereeniging van Zuid-Holland gehouden. De afdeeling Rotterdam, 's Hage en 's Gravensande werden des morgens ontvangen in de Stads-Gehoorzaal op de Breedestraatwaar de uilvoering zou plaats hebber.. Na liet gebruiken van eonige ververschingendoor de afdeeling Leyden aangeboden, verraste deze afdeeling de van elders gekornenen door een voor die gelegenheid ver vaardigden welkomstgroot, op muziek gezet door den Heer Nicolaivan 's Hage. Des avonds werden een twintigtal zangstukken door de afzonderlijke afdeelingen uitgevoerd welke uitvoering in de eivolle zaal veel toejuiching ten deel viel. Na den afloop werden er onder gesprek en gezang nog een paar uren genocgelijk doorgehragt. De afdeeling Leyden zong nu weder den van elders komenden een hartelijk afscheidslied toe, daarbij geaccompag neerd door den Heer Nicolaidie de vergadering met zijne tegenwoordigheid vereerd en haar op nieuw aan zich verpligt had door de vriendelijke bezor ging van de muziek. De Minister van Financiën zal aanst. Donderdag geen gehoor verleenen. LI. Zaturdag geraakte een hooiberg op de woning van den bouwman C. Langcveldloebehoorende aan Mr. G. J. Martini, onder Voorhout op de grenzen van Lisse door broeijen in brand; bij 't uithalen vlogen er vonken op het rieten dak der woning, dat terstond vlam vatte. Bijna onmiddellijk was er de brandspuit bij van den Heer Baron v. Pallandt van Keukenhof, en de Burgemeester van Voorhout Mr. E. van Olden zond dadelijk een man te paard naar Lisse om de spuit, die binnen 'tlialf uur aankwam; doch in weerwil van liet ijverig beleid van den Burgemeester, bijgestaan door zijn ambtgenoot van Lisse Mr. J. C. van Rosse, was. vóór 12 uren bijna de gansche woning afgebrand, maar mogt bet tocli gelukken riog een schuur te behouden. De Burgemeester van Voorhout is, daar de vlammen zich gedurig nit liet uitge haalde hooi verhieven, tot 'savonds te 11 ure, wanneer het hooi was wegge reden er bij gebleven. De inboedel en het vee is gereden niemand heeft eenig letsel bekomen. In Augustus zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 115,641 personen cn is ontvangen ƒ127,064.82; op den Rijnspoorweg vervoerd 56,202 per sonen cn ontvangen ƒ87,141. Van goederhand is medegedeeld dal de cholera te Breda, naar gelang der bevolking (ruim 14,000 zielen) in zeer geringe mate zich vertoond heeft. Tot verleden Vrijdag avond waren sedert 3 weken niet meer dan 15 lijders aan die ziekte bezweken; er waren toen nog maar een paar lijders. Te Brusselzijn aldaar gedurende het eerste halfjaar van 1854 aange komen 457 en van daar vertrokken 693 Nederl. schepen. 's GRAVEN HAGE5 September. Z. M. beeft benoemd lot Burgemeester der gemeente Hi!varenbeekG. Kuipers. Bij Kon. besluit, is ter vervanging van den teruggeroepen Gezant van Z. M. te Konslanlinopel, Baron N. XV. MoIIerus, benoemd tot zaakgelastigde bij de Ottomannische Porte de Heer Mr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Nyevelt, laatstelijk Raad van Legatie bij bet Gezantschap te Londen, en is benoemd tot Secretaris van Legatie, de attaché Jhr. Mr. M. J. L. J. H. A. Heldewier, met bepaling dat bij, vooreerst en tijdelijk, als zoodanig dienst zal doen bij Z. M. Gezantschap te Londen. Z. M. beeft benoemd den Sellout bij Nacht J. F. D. Boaricius, thans Directeur en Kommandant der Marine te Willemsoord, tot Kommandant van 's Rijks zecmagt in O.-I. en Inspecteur der marine aldaar, ter vervanging van den met die betrekking belasten Vice-Admiraal E. G. van der Plaat, en tot Directeur en Kommandant der marine te Willemsoord den Schout bij Nacht W. J. Jolly. Z. M. is Zondag avond niet alhier aangekomen, zoo als verwacht werd; maar is van bet Loo naar het kamp van Zeist vertrokken. Z. K. H. de Prins van Oranje is Zondag 11. van Leyden in de residentie aangekomen, om den volgenden dag zijne verjaardag in den kring der Konink lijke familie door te brengen. Deze verjaardag werd alhier gevierd zoo door het uitsteken der vlaggen van de openbare en vele bijzondere gebouwen, als het bespelen van het klokkenspel en het houden van eene parade in de Maliebaan. Gisteren middag beeft er bij II. M. de Koningin, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje, groot diner plaats ge had dat ook door II. K. H de Groot-Hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach en Z. K. II. Prins Hendrik, werd bijgewoond. Naar men verneemt zal Z. K. 11. Prins Hendrik zich beden nit de Residentie naar Soesdijk begeven om van daar naar Luxemburg te vertrekken. Men verneemt, dat bet II. M. de Koningin behaagd beeft, eene gift van ƒ100 te schenken aan liet patronaat voor hulpbehoevende Protestanten bier ter slede, ten behoeve der lagere school, door die instelling opgerigt. Naar men verneemt, zullen er bij den tloogen Raad in den aanvang van liet jaar 1854 1855 een 4-tal processen behandeld worden tegen de Hooge Erfgenamen van Z. M. Koning Willem II, van bedienden, die ver- meenen dat zij door de commissie van verevening ten aanzien van bet hun toekomende zijn benadeeld. Naar men verneemt worden er in het hotel de Bellevue een aantal ver trekken in gereedheid gebragt voor Z. II. den Prins AVoronzow, komende van Petersburg, die na eenigc dagen verblijf aldaar, zich met zijn gevolg naar het groot stedelijk badhuis te Scheveningcn zal begeven om de baden te gebruiken. Gedurende de afgeloopen maand zijn aan bet groot stedelijk badhuis met de groote badkoetsen ruim 3400, met de kleine of ontklcedkoetsen ruim 8300, en aan de zeebadinrigting Maas, met de groote koetsen ruim 3000, en met de kleine ruim 2700 baden in zee genomen. Het cijfer der baden gaat alzoo dat van de vorige maand nog te boven. VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS. Zitting van Maandag 4 September. In deze zitting is de vergadering der Slalen-Generaal van 18531854, namens Z. M. den Koning, door den Minister van Binnenlandsche Zaken, met de navolgende rede gesloten Mijne lleeren! Op last des Konings heb ik mij in uw midden begevenom deze zitting der Stalen-Gencraal te sluiten en uw dank te zeggen voor den ijver in het behartigen van 's Lands belangen betoond.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1