BUITENLAKDSCHE BERIGTEN. Eerste Kamer der Staten-Generaat. Zitting van Woensdag 30 Augustus. Het ontwerp, strekkende, tot wijziging en verhooging van het lXdc hoofd stak B der Staatsbegrooting voor 1853 is met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp tot wijziging van het tarief. De Heer v. Ryckevorsel drong zeer aan op de trapsgewijze opheffing van al de nog in het tarief voorkomende beschermende regten. Vermits hij echter het ontwerp eene groote schrede voortswaarts acht op den weg der vrijgevige handels-beginselen, zal hij hetzelve aannemen. De Minister van Finantien heeft den vorigen spreker beantwoord en gewe zen op de gevaren eener te spoedige opheffing van al de in het tarief nog voorkomende beschermende regten. Daarna is de voordragt, met algemeene stemmen aangenomen. Het wetsontwerp, inhoudende, dat het algemeene nut de onteigening vor dert van percelen, tot uitbreiding van de gemeente Arnhem, wordt zonder beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen. Bij de beraadslaging tot het verleenen eener buitengewone bijdrage aan de Maatschappij van Weldadigheid, heeft de Heer van Swinderen verklaard tegen te zullen stemmen, vermits het hem, met den besten wil, niet gelukt is, om met juistheid bekend te worden met de behoeften der Maatschappij. Na dat zijne bedenkingen door den Minister van Binnenl. Zaken waren beant woord, is het ontwerp aangenomen, met 29 tegen 2 stemmen, te weten die van de Heeren v. Eysinga en v. Swinderen. Daarna is de zitting tot morgen verdaagd. Zitting van Donderdag 31 Augustus. Aan de orde is het ontwerp van het reglement op het beleid der Regering in Nederl. Iridic. De Heeren van Ryckevorsel, v. Dam v. Isselt, v. Becck v. Vollenhoven, Oudermeulen en v. Swinderen voeren het woord. Nadat de Minister de sprekers beantwoord had, is hel ontwerp aangenomen met 33 tegen 1 stem, (tegen de Heer v.Swinderen). Hierna is de zitting opgeheven. Te Woolwich zijn 2 wagens gereedbeladen met ijzerdraden in gutta percha, voor electrieke telegrafen in de legerkampen van de Levant. Volgens de jongste berigten uit China is de stad Shanghae nog steeds in de magt der opstandelingendaar deze echter geene genoegzame versterking ontvangen, gelooft men, dat de stad spoedig door de Keizerlijken zal worden hernomen. Sir J. Bowring en de Engelsche Admiraal Stirling zijn den 8deo Junij te Shanghae aangekomen. Het tractaat, gesloten tusschen Noord- Amerika en Japanis thans wettelijk geteekend. FRANKBUK. PARIJS29 Augustus. De Keizer is heden ten 6 ure van Biarritz alhier teruggekeerd. De Gene raal Baraguay d'Hilliers is tot Maarschalk van Frankrijk verheven. De Moniteur berigt, dat de Regeringen van Engeland en Frankrijk be sloten hebben de vestingwerken van de Aland-eilanden te vernielen en Bo- marsund te ontruimen. Op de munt alhier is een gedenkpenning geslagen op de verovering van Bomarsund. Op de eene zijde ziet men het borstbeeld en profil van Napo leon III, en de keerzijde prijkt met het opschrift: Inneming van Bomar sund door de verhonden legers van Frankrijk en Engeland16 Aug. 1854. De bemagtiging van Bomarsund heeft het denkbeelddat graniet niet bestand was op den duur tegen zwaar gescbut, bevestigd. Het verlies, door het beleg van genoemde sterkte, aan den eigendom van particulieren toege- bragtwordt op 100,000 geschat. De Moniteur meldtdat eene overeenkomst is getroffen waarbij zoo veel mogelijk de gevangenen tusschen Frankrijk en Engeland worden verdeeld. De Heer Olozaga, de nieuwe Spaansche Gezant bij het Fransche Hof, bevindt zich reeds alhier. Alhier is de belangrijke tijding ontvangen, dat de Spaansche Oud- Koningin Maria Christina den 28sten, met goedvinden der Regering, Madrid had verlaten en den togt naar Portugal aangenomen. De Minister van Openb. Onderwijs en Eeredienst heeft den Heer Didron, Ond-Secretaris van het historisch comité der kunsten en gedenkleekenenden last opgedragen zich naar Italië te begeven, om onderzoek te doen naar de gedenkstukken betreffende dekennis en beschrijving der beelden, op het gebied der Christelijke kunst. Iiij is naar Rome, Florence, Ravenna, Venetie en Milaan vertrokkenvergezeld door twee teekenaars. Volgens eene te Straatsburg openbaar gemaakte officiële opgave is de oogst in het dep. van den Nederrhijn zeer gunstig uitgevallen en zijn aldaar de graanprijzen sedert 14 dagen ongeveer 50 pCt. en de broodprijzen 30 pCt. gedaald. De opbrengst van den oogst wordt geschat: aan tarwe op 1.300,000 hectoliters, aan rogge op 190,000 en aan garst op 975,000 hectoliters. De vrouw van een kroeghouder te Baulne (dep. Aisne) is tot 14 dagen gevangenis veroordeeld, omdat zij iemand een kan brandewijn had toegediend, welke aangenomen had, dien uit te drinken en ten gevolge daarvan was ge storven. De prefect heeft daarenboven de kroeg doen sluiten. Te Rijssel (Lille) zijn uitgeloofd 3 prijzen, een van 6000, een van 3000 en een van 1000 francs voor de drie beste plans en bestekken eener kerk. De stijl zal de boogvormige der IS36 eeuw moeten zijn en wel de meest eenvoudige en minst versierde van dien tijd. De kerk zal lang zijn van 100 tot 120 ellen en bevatten: een koor, eene kruiskerk en eene kerk, ruim genoeg voor groote godsdienst-plegtigheden en om het personeel van een kapittel te bevatten, indien Rijssel eenmaal de zetel van een Bisdom werd. Zij, die plannen en bestekken mogten willen inzenden, behooren dat te doen voor 1 April 1855; terwijl bouwkundigen uit alle landen tot de mededinging worden toegelaten. SPANJE. MADRID, 28 Augustus. De leening van 85 millioen realen (ƒ10,000) welke de Regering voorne mens was te doengewaarborgd door de inkomsten van Cubais tot stand gekomen. Een berigt uit deze stad van gi.-leren houdt in, dat de Gaceta een ver slag behelst van den toestand der schatkist, en dat daaruit blijkt, dat Espar- tero en eenige andere aanzienlijke kapitalisten aan den staat eene som van 56 mill, realen hebben voorgeschotenop de opbrengst van Cuba. Bij aanschrijving van den Minister van Gratie en Justitie moeten alle geestelijken die zich thans zonder uitdrukkelijk verlof te Madrid of in de provinciën tijdelijk of bij voortduring ophouden, binnen 14 dagen naar hunne standplaatsen terugkeeren. Den 21sten heeft alhier het aangekondigde stierengevecht plaats gehad, waarvan de opbrengst bestemd is voor de gekwetsten en de bloedverwanten der gesneuvelden. Die opbrengst was zeer aanzienlijk. De Koningin, hoewel verwacht, verscheen niet, en dit veroorzaakte geene geringe teleurstelling. Ook Espartero was afwezig. O'Donnell en andere Generaals woonden het feest in burgerkleeding bij. Het volk was daarover zeer ontevreden, en beschouwde het niet verschijnen der Generaals in uniform als een gebrek aan eerbied voor de slagtoffers der omwenteling. Eene bijzonderheid echter zette aan het feest een grooten luister bij: Pucheta, de torero, Pucheta, de profeet van het straatgepeupel, de koning der versperringen, Pucheta, de man, die gedurende eenige uren, in den volsten zin des woords, Spanje's gebieder was, verwaar digde zich in het worstelperk te treden, en het was door zijne hand, dat de eerste slier viel. Al de strijders waren in de schitterendste kleeding gedost, en bedekt met zijde, goud en zilver. De Ecopa beweert, dat het te kort der civiele lijst buitengemeen groot is. De traclementenpensioenen, wachtgelden enz. vereischen meer dan de BELGIE. BRUSSEL, 29 Augustus. Men verneemtdat Z. M.ingevolge eene van Keizer Napoleon ontvangen uilnoodiging, aanstaanden Zondag of Maandag zich te Ostende scheep zal be geven naar Calaisalwaar de Keizer zich bij 's Konings aankomst zou bevinden. Onder de vele redenenwelke voor de aftreding van het Ministerie wor den opgegevennoemt men thans een sedert lang tusschen den Koning en het Kabinet bestaand geschilbetreffende de benoeming van den Prins de Chimay tot Gezant bij bet Fransche Hof, welke de Koning wenschte en door het Kabinet geweigerd werd; anderen denken aan mocijelijkhedendoor de Fran sche Regering verwekt ter zake van staatkundige uitgewekenen; nog anderen meenen, dat het Belgische Ministerie zich tegen de reis des Konings naar het Fransche Kamp verklaart, en dat dit niet weinig tot de tegenwoordige Minis teriele crisis bijgedragen heeft. Men weet nu niet, of door deze laatste om standigheid eene verandering in dit plan gekomen is. Bij den gemeenteraad alhier is thans aanhangig gemaakt de vraag over de al- of niet afschaffing der broodzetting. Bij deze gelegenheid deelt de Echo Agricolete Parijs, eene opgave mede van de landen, alwaar het brood niet aan eene zetting onderworpen, en die, volgens dat blad, zich er wel bij bevinden, het zijn: Engeland, Schotland, Ierland, Pruissen, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Saksen, Hamburg, Brunswijk, Spanje, Portugal, voorts te Genua en Livorno. Daarentegen bestaat de broodzetting in Frankrijk, België, Nederland (niet meer overal), Wurlemberg, Beijeren, Sardinië, de Beide Siciliën, Oostenrijk, het Lombardisch-Venetiaansch Koningrijk en Polen. In onderscheidene onzer steden hebben eigenaars van fabrieken met goeden uitslag de bekende prachtbloem Victoria Regia gekweekt, door het uit de stoommachine voortkomende warme water in de vijvers te laten waarin deze plant gekweekt wordt, zoodat zij zelfs te Gent in de open lucht in twee tuinen in heerlijken bloei staat, hetgeen men tot dusver voor on mogelijk hield. ENGELAND, LONDEN29 Augustus. De Engelsche bank heeft besloten eene wijziging te brengen in het pa pier en den vorm harer banknoten, ten einde de dagelijks menigvuldiger wor dende vervalschingen tegen te gaan. De Globe zegt in het beursberigt van jl. Maandag: De voortduring der voor de oogstwerkzaamheden zoo bevorderlijke weersgesteldheid, en de gunstige berigten omtrent den graanoogst uit alle deelen van ons land, be ginnen op de graanmarkt alhier te werken, en hebben onder de speculanten eene verslagenheid te weeg gebragt, die eenige zware faillissementen ten gevolge zou kunnen hebben. Heden staat de tarwe 8 tot 10 shilling lager genoteerd dan eene week vroeger. Frederika Bremer, de welbekende Zweedsche schrijfster, heeft ook in de Times eene oproeping aan de Engelsche vrouwen gedaan, tot aansluiting bij eene vereeniging, die zich ten doel stelt aan het opkomend geslacht zulk eene leiding te gevenals het best geschikt is om in het vervolg de zege ningen des vredes te waarderen en te bewaren. De vereeniging voert den naam van Vrede-Verhond. Deze oproeping is gelijktijdig aan de Zweedsche, Russische, Duitsche, Fransche en Amerikaanschc bladen gezonden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2