LEYDSCHE COURANTS 18 54. YRIJDAG, 1 SEPTEMBER. U BINXEXLANDSCDE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 'SA-T iu De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 31 Augustus. De Zuidhollandsche Onderwijzers Zangvereeniging zal op Zaturdag den 2den September, hare vierde Algemeene Vergadering houden onder Voorzitterschap van den Deer J. II. Eichmanin de Stads-Gehoorzaal alhier. Bij die gele genheid zullen een 10 tal zangstukken worden voorgedragen onder Directie van den lleeren Lancel en van Weel, Hoofdonderwijzers, alhier en te Rot terdam; terwijl door elk der Vereenigingen een 2-tal stukken zal worden uitgevoerd, onder de leiding harer eigene Directeurs. In navolging van hier en Amsterdam wordt ook te Leeuwarden beproefd, om deelneming te verwerven in de rentelooze negotiatie van ƒ3,000, ter instandhouding van de afschaffings-kantine in het kamp, en het oprigten van een kantine-fonds, en ziet men de inteckening op aandeelen reeds aanvanke lijk met cenig gevolg bekroond. De 7de verkooping van gronden in den Haarlemmermeer-polder, voor het grootste gedeelte gelegen nabij de gemeente Lisse, zal op Woensdag 27 Sept. e. k. des morgens ten 10 ure te Lisse worden gehouden. Het schip de Goede Verwachting, Stuurman C. de Hooy, is den 23stcn dezer te Vlaardingen aangekomen. Dit is het eerste schip, dat van de lJslandsche visscherij terugkeert. Het heeft circa 23 last zoutevisch aange- bragt. [Schied. Cour.) Uit eene opgave omtrent den vermoedelijken uitslag van den oogst hier te lande in 1854, blijkt, dat in Zuidholland, de graanoogst zich uitmuntend laat aanzien, vooral in het land van Voorne en Pulten; aldaar getuigen de oudste landbouwers, hoogst zeldzaam een zoo algemeen voordeelig veldgewas van tarwe, rogge, wintergersterwten enz. als in dit jaar voorhanden is, Ie hebben beleefd. Ook is de aardappeloogst overvloedig. Wel heeft de ziekte zich vrij algemeen doen ziendoch zonder dat daardoor de vrucht zelve aanmerkelijk is beschadigd; er zijn namelijk niet veel zieke aardappe len onder delot aan de opgaaf, gerooide gevonden. Men rekent in het land van Voorne en Pulten het beschot op 150 mud het bunder, schier het dub bel van 1853, terwijl de hoedanigheid, die van dat jaar ver overtreft. In den Hoekschen AVaard vleit men zichdat de aanstaande oogst der tarwe bijna het dubbel van dien over 1853 zal bedragen. Men heeft aldaar sedert jaren geen zoo seboonen oogst van vlas en koolzaad te gemoet gezien. Gelijke gunstige vooruitziglen bestaan ook in den Alblasserwaardwaar al de te velde staande gewassen een ruimen oogst beloven, inzonderheid de hennep, die het voornaamste product aldaar uitmaakt. In de nadere circulaire betreffende het aanst. 4de Nederl. Taai-Letter kundig Congreste houden binnen Utrecht, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, op 20, 21 en 22 Sept. e. k. wordt de orde der werkzaam heden opgegeven en medegedeeld, welke voordraglen bij die gelegenheid zullen plaats hebben. Onder de sprekers vindt men denamen van de 1111. L. G. Vis- scherte Utrecht; J. M. Dautzcnberg, te Brussel; Bormans, te Luik; Prudens v. Duyse, te Gent; David, te Leuven; A.de Jager, te Rotterdam; Heremans, Ie GentL. de Buecker. te Sb AA^inoxbergenJ. Nolet de Brauwere van Steeland, te Brussel; -J. I. F. Wap, te Utrecht; J. van Dam, te WoerdenAI. M. Cohen te O.-Pekel-A; II.J. Koenen en I.daCosta, te AmsterdamN. Beetste Utrecht; de A'ries, te Leydenenz. De lieer A. D. Schinkelgebruik makende van de kunst- en letterschat ten, welke hij gedurende vele jaren met onvermoeiden ijver heeft verzameld, beeft thans weder onze Letterkunde van de zeventiende eeuw verrijkt met de uitgave van een merkwaardig dichtwerk van Anna Roemers l'isschers. Het sierlijke boekje draagt den volgenden titel: Honderd Christelijke zinne beelden naar Georgette de Montenaydoor Anna Roemers Cis sellers. Uitgegeven naar het oorspronkelijke handschrift, door A. D. Schinkel. Met een fac simile. Niet in den handel. Het bevat de honderd Erriblèmes van G. de Alontenay, Staaldame van Jeanne d'Albret, de moeder van Hendrik IV en de navolging daarvan door onze landgenoole, welke het oorspronkelijke verre achter zich laat. A'an het werk der Frar.sche dichteres kent men G drukken en de indruk, welke het op Anna Roemers maakte, blijkt duidelijk uit de zorg, welke zij aan die overzetting besteedde en uit het opdragtvers Aen Joffrouw Georgette de Monteneijwaarvan een uitmuntend fac-simile aan het geheel is toege voegd. Eene Inleiding, nieuwe bijzonderheden behelzende aangaande Anna, haren vader en hare beide zusters Maria Tesselschade en Geerlruidalsmede Aanleekcningen van taalkundigen aard, zijn van de hand van Dr. J. van Vloten en verrijken dit lieve boekje, 'twelk, volgens de gewoonte des lleeren Schinkel, uitsluitend bestemd is, om aan zijne talrijke vrienden ten ge schenke te worden aangeboden. Haagsch Daghl.) De tentoonstelling van werken van levende meesters zal den 5den Sep tember in het locaal der Kon. Akademie van Beeldende Kunsten, te Amster dam, voor het publiek worden opengesteld. Den 28stcn dezer is te Groningen het jaarl. feest der verlossing van die stad in 1G72 gevierd. Den vorigen dag was die meikwaardige verlossing, bij de openbare godsdienst-oefeningenin de kerken der onderscheidene ge zindten godsdienstig herdacht. Des vooriniddags had in de Nienwekcrk eeu muziekfeest plaats, waarbij het muziek-corps der stedelijke schutterij, als mede een mannen-koor van 180 zangers en de weeskinderen eenige stukken voordroegen, en de Hooglecraar Hofstede de Groot hel woord voerde, 's Mid dags werden 2000 kinderen in de scholen op koek onthaald. Des namid dags hadden volksvermaken plaats, en buiten de Ebbingepoort eene luister rijke harddraverij. Uit Norg in Drenthe wordt gemeldteen der Hunnebedden bij Zeijen, gemeente Vries, verkeert in groot gevaar om vernietigd te worden, daar het voor de geringe som van 15 ter slooping verkocht is. Het Prov. Bestuur trekt zich het gebeurde aanen wij hopen dat dit gedenkstuk zal bewaard blijven. Uil Aallen wordt gemeld, dat de Heer P. J. Siedenburg, thans land meter aldaar, na afgelegd examen is benoemd tot Gouvernements landmeter in de Hollandsch-Afrikaansche Republiek. Uit Breda meldt het Hbl. De cholera eischt hier ook wederom zijne offers; sedert 3 dagen zijn er ongeveer een 20-lal buitengewone sterfgevallen geweest; het cholerahuis is weder in gebruik gesteld. De gaslhuiszuslers vervullen daar wederom dienst; men prijst algemeen de voorzorgsmaatrege len door het gemeentebestuur ten deze genomen. Er is herigt ontvangen, dat het Nederl. oorlogschip Doggersbank den Igden van Smirna te Malta aangekomen is en binnen eenige dagen naar Texel vertrekken zou. 's GRAVENIIACE 31 Augustus. Z. Al. heeft benoemd tot Burgemeesters der navolgende gemeenten, als: van Nieuwer-AinstelAIr. B. J. F. Marcus; van Beets, G. H. Bast; van Ley- inuiden, J. van Beusekom van Avenhorn, P. Spaans Jzn.van Heerhugo- waard D. de Boer; en van Nijeveen AIr. J. Gratama. Tot Ontvangers der directe belastingen enz. te AVageningen, den lieer 11. Queysenthans te AA'ildervank; en te Loosdrecht, den Heer P. R. van A'lisvliet, thans te Beusichcm. Z. M. de Koning heeft het besluit goedgekeurd, waarbij de Prov. Sta ten van Zuidholland aan de homschuiten vergunning hebben verleend lot het kaken van den gevangen haring, na den 10den October. De Luxcmhurgsehe bladen berigteri, dat Z. K. 11. Prins Hendrik der NederlandenStadhouder van het Groothertogdom voor Z. AI. den Koning- Groothertog, in de eerste dagen der volgende maand te Luxemburg verwacht wordt. Gisteren middag hebben vele leden van de Eerste Kamer deel genomen aan bet diner, dat door den Heer van Hall, Minister van BuitcnI. Zaken, werd gegeven. Naar men verneemt zijn de werkzaamheden bij de algemeene Synode zeer menigvuldig. Men had gedacht, dat haie vergadering deze week zou kun nen gesloten worden, maar zij zal nog wel 14 dagen duren. In de zitting van den Gemeenteraad van 's Gravenhage van eergisteren, is een voorstel vari Burgemeester en AA'ethouderstot het sluiten eener gcld- leening, ten bedrage van 112,000, ter bestrijding der onkosten voor den aanbouw van twee vleugels aan het stedelijke badhuis te Scheveningenmet 17 tegen 7 stemmen aangenomen. De leening zal plaats hebben met aan deelen van ƒ500 en tegen eene rente van 4 pCt. ten hoogste. A'olgens de Grav. Nieuu-sb. zal de Graaf L. Sievcrseerste Secretaris van het Russische Gezantschap alhier, eerlang vervangen worden, en naar Petersburg terug kecien.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1