LEYDSCHE MAANDAG, 28 AUGUSTUS. liI.\.\E\LA.\DSC!IK BERIGTEN. BUITENLANDSCllE BEBIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 26 Augustus. Gisteren is alhier de 3fie verjaardag van Prins Alexander, jongsten Zoon des Konings, op de gebruikelijke wijze herdacht. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 20 Aug. 103 volwassenen, 40 kinderen, te zamen 143. 21 114 37 151. 22 133 52 185. 23 24 25 26 128 132 130 135 46 43 45 42 2> 174. 175. 175. 167. Bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Alphen, verkreeg BIP. J. H. V. Baron van Rheede van Oudls- hoorn 106 en Mr. C. van der Vlies 90 van de 403 stemmen. Er moet dus over die beide Heeren eene herstemming plaats hebben. De bevolking der Nederlanden bedroeg den 31sten December 1853, 3,203,232; en 31 Dec. 1852, 3,168,006 personen. Dezer dagen bad te Katwijk aan Zee, het volgende treffende voorval plaats. Een der dorpsbewoners, met de garnalen-vangst bezig, had zich daartoe met zijn paard en netten wat te ver in zee gewaagd, en werd door den stroom medegesieepthet paard raakte in de netten verward en viel. De badknecht J. W. de Vreugd, zoodra hij de ongelegenheid gewaar werd, waarin zijn dorpsgenoot verkeerde, spoedde zich al zwemmende naar de plaats van bet ongeluk. Het reeds gezonken paard moest hij aan zijn lot overla ten het werd later levenloos op het strand geworpenmaar hel gelukte hem den man te redden en levend aan wal te brengen. Een paar der badgastendie bij de redding tegenwoordig waren, maakten terstond verslag op van het ge beurde. en deden dit der Maatschappij tot redding van drenkelingen toeko men. Het is niet de eerste maaldat de wakkere man bet leven van een medemenschmet gevaar van zijn eigen leven redt. Het paard is den ge redde vergoed. Naar men verneemt zal de algemeene synodale commissie in de eerste dagen van September zitting houdenen zal deze bijgewoond worden door den Voorzitter der Synode, den AVel-Eerw. Heer Ds. Molhuizenvan Zutphen. De sterkte der troepen welke zich binnen weinige dagen in het kamp bij Zeist zullen bevinden, wordt aldus opgegeven: 250 Hoofd- en andere Offi cieren 6660 Onderofficieren en manschappen, waaronder de 260 mineurs, 60 waschvrouwen en 225 paarden. Bij de paarden zijn 23 voor de Opper- officieren. De jagers te paard, sterk 5 Officieren en 110 manschappen, met 122 paarden, zullen belast zijn met de politie in het kamp. De veldartil lerie, sterk 120 man en 80 paarden, en de jagers te paard zullen te Amers foort worden gecaserneerd. De Divisic-Kommandant in het karnp is de Ge neraal van Poolsum-Booyen de Brigade-Kommandanten de Generaals Oude mans en Menning. Behalve de Chefs der staven, heeft men er 2 Intendan ten en bij de ambulance 3 Officieren van Gezondheid. Uit Arnhem wordt gemeld, dat men aldaar thans begonnen is met het plaatsen van naambordenlot aanduiding van de stralen dier stad. Tot dusverre bevinden zij zich nog slechts aan ééne zijde der straat en niet, zoo als in de Hollandsche steden, aan beide zijden. De telegraafdraad is thanszoo onder als boven den grond van Gro ningen tot Assen gereedzoomede het telegrafen-kanloor te Groningenmen verwacht, dat de gehcele lijn, in verband met andere telegrafen, in de helft van September in werking zal worden gebragt. In de Drentsche Cour. leest men het volgende: Het blijkt meer en meer, dat het doodbijten van vee in de weiden in onderscheidene gemeenten van dit gewest aan honden moet worden toegeschreven. Er hebben geruchten geloopen van het aanwezig zijn van wolven; zelfs zijn in dagbladen berigten opgenomen, dat er wolven zouden gedood zijn; dit laatste kunnen wij ten stelligste tegenspreken. Op onderscheidene plaatsen beeft men pogingen aan gewend, om de boven bedoelde bonden af te maken; men is daarin nog niet geslaagd, en tot schrik der veehouders blijven zij het oostelijk gedeelte der provincie verontrusten. Uit Goes wordt van den 22stcn dezer bet volgende medegedeeldDe wolmarkt is bier afgeloopen; de prijs was van ƒ2.tot 2.25 per steen, of zes halve Ned. ffi heigeen een derde minder is dan verleden jaar. Be halve de wol uit den Wilhelmina-polder was de productie in dit eiland na 24,630 Ncd. ffi, ter waarde van ruim ƒ17,000. Aanvankelijk waren de landbouwers ongenegen tot verkoopen omdat de prijs zoo veel minder was dan verleden jaar, doch zij zijn daarvan spoedig teruggekomen. Te Hamburg zijn regtstreeks uit Nederland, gedurende het eerste half jaar van 1854 aangekomen 104, en uit vreemde havens 74 Ncderl. schepen. Naar Nederland vertrokken 76, en naar vreemde havens 104 Ned. schepen. Te Odessa zijn gedurende het eerste halfjaar van 1854 aangekomen uit Ne derland 10, en uit vreemde havens 18 Ned. schepen. Naar Nederland gin gen 12, en naar vreemde havens 23 Nederl. schepen. Den l6ten Julij was in de haven van Odessa nog slechts 1 Nederl. schip in lading, en een ander op de rcede. 's GRAVENHAGE 26 Augustus. Bij Kon. besluit is de Euit.-Kolonel A. J. Andresen van het wapen der infanterie bij bet leger in Oost-Indië, en Kommandant der expeditie in de westcr-afdccling van Borneo, bevorderd van Ridder der 4de tot Ridder der 3de kl. van de Militaire Willems-orde, en benoemd tot Zr. M*. Adjudant in buitengewone dienst. Bij Kon. besluit is de Staatsraad in buitengewone dienst J. P. C. Ruloffs, thans lid van den Raad van Ned.-Indië, benoemd tol Vice-President van dien Raad. Dit jaar werden van de visschersvloot van Scheveningenthans bestaande uit 113 pinken of bomschuiten, niet minder dan 90 vaartuigen ter steur- haring-visscherij uitgerust, zoodal er slechts 23 overblijven, om de kust- of kant-visscherij heizij met het hoekwant, betzij met de netten, uit te oefenen. Z. M. vertrekt den 5den Sept. c. k. naar het kamp van Zeyst en blijft aldaar 10 dagen. De Pruissische Generaal von IVedel, Bevelhebber der ves ting Luxemburg, die zich thans op last van Z. M. den Koning van Pruissen in Frankrijk bevindt en het kamp van Boulogne zal bezoekenzal ook de manoeuvres van ons leger in het kamp bijwonen. (Z7. C.) Gisteren heeft er, bij gelegenheid van den verjaardag van den jeugdi gen Prins Alexander, ten Hove groot diner plaats gehad, dal door de Groot- Hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach en Z. K. H. Prins Frederik werd bijge woond. II. K. H. Pri nses Frederik werd door eene ligte ongesteldheid verhinderd. - HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik, benevens Prinses Maria, hunne dochter, begeven zich heden, met een talrijk gevolg, naar Berlijn. In de residentie is aangekomen, de Baron von Kriidener, komende van Petersburg. De Heer BelmontZaakgelastigde van de Vereenigde Stalen bij bet Nederl. Ilof, is van zijne reis, in de residentie teruggekeerd. EYGELAA' I». LONDEN, 23 Augustus. Men weel, dat Oostenrijk, na van de terugroeping der Russische troe pen uit de Donau-Vorstendommen verwittigd te zijn, den 8steD dezer nota's met de beide Westersche Mogendheden gewisseld heeft, ten einde te doen blij ken van de overeenstemming der 3 Kabinetten, omtrent de middelen om het bestaan des Turkschen rijks wederom met bet Europesche evenwigt in verband te brengen, en om de betrekking tusschen dat rijk en Rusland op een hechten en duurzamen grondslag te vestigen. De tekst dezer nota's is thans van wege de Engelsche Regering openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de 3 Kabinetten, onder voorbehoud der vrijheid om elk te zijner tijd bijzondere voorwaarden aan Rusland te stellenzich verbinden om in geene schikking met Rusland te treden, tenzij Rusland het beschermheerschap over Moldavië, Wallachye en Servie en over de Grieksche onderdanen der Porte opgeve, de vaart op den Donau vrij late, en bewillige in eene herziening van het met Turkye in 1841 gesloten verdrag. De inhoud dezer nota's is door bet Weener Kabinet aan de Russische Re gering medegedeeld en ook door Pruissen aan hare gunstige overweging aanbevolen. Er was noch definitief noch voorloopig antwoord uit Petersburg ontvangen. De Times zegt hierover: In den grond der zaak, hoewel nog niet in vol len diplornatieken vormis de uitwisseling dier nota's de grondslag van een

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1