aangewend om haar die onzijdigheid te doen verlaten. Anderen echter, en naar men zegt, zijn deze het best onderrigt, willen, dat de spanning der ge moederen in het binnenste des rijks, als een gevolg van de constitutionele hervorming, wel de ware reden kan zijn van deze ontwikkeling van krijgs- magt in de hoofdstad. De vesting Rensburg in het Hertogdom Ilolstein, die de Duitscbe Bonds dag bij herhaling te vergeefs getracht had tot bondsvesling te maken, is op last der Regering ontmanteld. Men weet, dat de omwenteling in Sleeswijk- Holstein, in 1848, in die vesting haren voornaarnsten steun vond en ze be zigde als onneembaar bolwerk tegen het Deensche leger. De stoomboot de Reine Ilortense, ligt hier op de reede, zij heeft aan boord genomen de Ministers van Engeland en Frankrijk, om ze naar het kasteel Stodsberg te brengen, waar de Koning zich thans bevindt. RVSLAW Uit Petersburg is omtrent den nederlaag der Turken in Azie, liet vol gende gemeld: Het leger van Kars is door den Russischen Generaal Bebutoff geslagen3000 man moeten bij deze gelegenheid aan de zijde der overwon nenen gevallen zijn, terwijl voorts 2300 soldaten en 84 officieren door de Russen zijn krijgsgevangen gemaakt. De vijand heeft 15 kanonnen en zijn kamp moeten achterlaten. Het verdient opmerking, dat het cijfer der Russische voortbrengselen op bijna elke Russische jaarmarkt, dat der buitenlandsche meestal in een aan zienlijke mate overtreft; welke opmerking tot nog gewigtiger resultaten leidt, als men daarbij het oog op die artikelen zei ven vestigt, zijnde meerendeels dagelijksche benoodigdheden van verschillenden aard, in welk opzigt Rusland alzoo van de vreemde markten en fabrieken in zekere mate als onafhankelijk, en zich zelf genoegzaam zou kunnen worden beschouwd. TÜRHÏE. KONSTANTINOPEL, 12 Augustus. Den 7den dezer zijn de bureaux van het algemeen bestuur alhier, geslo ten, en sedert dien dag stonden de regeringszaken er schier stil, wegens de plegtigheid der echtverbindtenis tusschen de oudste dochter des Sullans en den zoon van Reschid-Pachaden Minister van Buitenl. Zaken, wien in deze verzwagering een nieuw en schitterend blijk van de gunst zijns Souvereins ten deel valt. Den 10den waren de plegtigheden aangevangen. Het uitzet der jonge Prinses werd op eene waarde van ruim 60 millioen piasters (7) mil- liocn gulden) geschat, en bestond grootendeels uit zeer kostbare edelgesteen ten afkomstig van hare moeder. Alle hooge Staatsambtenaren waren uit- genoodigdom de plegtigheid bij te wonen die met een groot gastmaal zou besloten worden. Men had gezegd, dat ook het Corps Diplomatique, als naar gewoonte, daarbij tegenwoordig zou zijn; doch ditmaal is de Porte van die gewoonte afgeweken wegens de benarde omstandighedenwaarin het land ver keert. Er was geen geld in de schatkist om de kosten der bruiloft van des Sultans dochter te kunnen betalenom in dat gebrek te voorzienheeft men de tienden der stad Magnesia verkocht voor 10 millioen piasters in papier geld; en denzelfden dag zijn zij door den kooper weder verkocht voor 18 j millioen piasters in zilver. Daar men bij de inwisseling van papier tegen zilver eenige pCt. verliest, heeft de Turksche schatkist bij dien verkoop op 18 millioen 11 verloren. Bou-Maza is alhier aangekomen met de laatste Fransche stoompakef. In een brief uit deze stad van den 10den dezer leest men het volgende: Eenige koopvaardijschepen, o. a. twee Nederlandsche, welke onlangs in de Zwarte zee waren prijs gemaakt door Engelsch-Fransche kruisers, zijn voor waardelijk weder in vrijheid gesteld. Deze beslissing is genomen door de commissie, welke hier is gevestigd om uitspraak te doen nopens het lot der prijs gemaakte bodems, in afwachting van het eindvonnis der Geregtshoven voor de prijs gemaakte schepenwelke onlangs in Engeland en Frankrijk zijn opgerigt. De cholera heeftvolgens ontvangen berigtente Varna 7000 Franschen en 500 Engclschen ten grave gesleept. Alleen een bataillon Zouaves, be- hoorende tot de divisie van Canrobert en 1100 man sterk, heeft 850 man door de cholera verloren. Uit Varna wordt gemeld, dat al het materieel voor de expeditie naar de Krim, met name het zware belegeringsgeschut, nog niet voorhanden was; zoodat er nog eenigen tijd zou moeten verloopen eer een aanval op de Krim of althans op Sebastopol zelf zou kunnen worden ondernomen. Te Battoun is een Fransch Consulaat gevestigd, en tot Consul benoemd de Heer Steyer, reeds Fransch agent te Tiflis. Gallipoli wordt door de aldaar gelegerde Fransche en Engelsche troe pen versterkter worden drie forten gebouwddie den naam van Keizer Napoleon, van Koningin Victoria en van Sultan Abdul Medschid, zullen voeren. Van Omer-Pacha is, gedagleekend uit Roestschoek, eene proclamatie aan de ingezetenen der Vorstendommen verschenen, waarin hij het binnen rukken der Oostenrijksche troepen uiterlijk voor den 25sten dezer aankondigt. Uit de Donau-Vorstendommen is officieel berigt, dat den 20sten dezer het binnenrukken van Oostenrijksche troepen in Wallaehije is begonnen. De Commandant van alle bezeltings-troepenGraaf Coroninidirigeerde de bri gades Schwazl en Burlo naar Bucharest, waar 5 brigades zullen binnen rukken. Van de divisie Jellachich zijn 2 brigades naar Krajowa gemarcheerd; deze zullen Wallaehije hezet houden. Coronini zelf zal, na aftrek der Rus sen, met 3 andere brigades, Moldavië bezetten. De Russen trekken met allen spoed over de Pruth terug. Volgens de laatste berigten uit Bucharest is het moeijelijk eene getrouwe beschrijving te geven van de geestdrift, waarmede de Turksche troepen door de bevolking aldaar werden ontvangen. Er waren overal eerebogen opgerigt, terwijl de huizen mat bloemen versierd en 's avonds prachtig verlicht waren. Halim Pacha werd door de Bojaren en de voornaamste ambtenaren op bet hartelijkst begroet. Het vertrouwen in de gehechtheid der ingezetenen is zoo groot, dat de voornaamste posten in de stad door de Walachijsche militie be zet worden. Onder de Turksche soldaten beerscht de lofwaardigste krijgs tucht; zij betalen alles met baar geld. De kruisers in den Archipel maken steeds jagt op de zceroovers. Bijna geen dag verloopt of zij houden een verdacht vaartuig aan. Ongelukkiglijk zendt men de meeste gevangengenomen roovers naar Konstantinopelen daar door verzekert men in eenig opzigt hunne straffeloosheid: de Turken welen ten aanzien dier misdadigers niet streng genoeg te handelenen wanneer men denkt, dat de snoode Yani Cattergi, die gedurende twee jaren de schrik van Smyrna was en menigen inwoner aldaar in diepen rouw dompeldenog niet is gevonnisd en eenigermale vrijheid geniet in dezelfde stad, welke getuige was van zijne woeste handelingen en talrijke moorden, dan mag men wel met eenigen grond twijfelen, of de zeeroovers te Konstantinopel hunne verdiende straf zullen erlangen. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 26stea Augustus 1854, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Rekening van ontvangst en uitgaaf der gemeente, over 1853. 2°. Adressen tot vrijstelling van betaling van het minerval aan het Stede lijk Gymnasium. 3°. Benoeming van leden, buiten den Gemeenteraad, in het Bestuur van het Werkhuis. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne Vergadering van den 31s,en Julij 1854 is vastgesteld de volgende VERORDENING op het hakken en verkoopen van brood. Art. 1. Alle ten verkoop bestemd brood is aan keuring onderworpen. Art. 2. Geen ander brood mag ten verkoop worden aangeboden dan goed bewerkt en doorbakken. Het moet in soort en hoeveelheid uit die bestand- deelen zijn zamengestelddie onmisbaar zijn om het te doen strekken tot gezond voedsel. Art. 3. Het roggebrood envan de tarwebroodsoortenhet gebraakte of zoogenaamde hoogbrood mogen niet verkocht worden dan duidelijk gemerkt met een cijfer, aan de bakkers door Burgemeester en Wethouders te geven. Art. 4. De bakkers en broodslijters moeten de wagens en manden waarmede zij hun brood vervoeren of rondbrengenmet hunne namen en het hun overeenkomstig art. 3 gegeven cijfer duidelijk merken. Art. 5. In eiken broodwinkel moet eene schaal en het noodige gewigt voorhanden zijn, ten einde de verbruikers, dit verlangende, het gewigt van het brood kunnen onderzoeken. Art. 6. Op een zwart bord, dat in de broodwinkels zoodanig voorhanden is, dat het van de straat af kan worden gelezen, worden de broodsoorten, aldaar verkrijgbaar, vermeld, met opgave van den prijs, naar het gewigt berekend. Art. 7. Een in plano gedrukt exemplaar dezer verordening moet in de winkels der bakkers en broodslijters voorhangen. Art. 8. Wanneer de brood keurders, ter betere beoordeeling van eenig brood, noodig achten dit door te breken of door te snijden, mogen de bak kers of broodslijters dit niet beletten. Art. 9. De bepalingen van artt. 1,2, 3 en 4 dezer verordening zijn ook toepasselijk op het brood, dat, buiten de Gemeente gebakken, daar binnen wordt gesleten. Art. 10. De broodkeurders, de beambten van politie .en de ambtenaren der stedelijke belastingen zijn belast met de handhaving dezer verordening, en maken van alle overtredingen op den ambtseed proces-verbaal op, aan der. Burgemeester in te dienen. Art. 11. Aan de broodkeurders wordt de bevoegdheid toegekendommet inachtneming der bepalingen van art. 3 der wet van 31 Augustus 1853 StaatshlN°. 83), ter uitvoering van art. 2 dezer verordeningde winkels, de bakkerijen, en de plaatsen, waar de bakkers en de broodslijters hun brood en hun meel bewaren, ten allen tijde binnen te treden. De bakkers en de broodslijters zijn verpligt hun op de eerste aanmaning die plaatsen aan te wijzen. Art. 12. Met geldboete van een tot tien gulden worden gestraft de bak kers, en de broodslijters, welke de voorschriften van de artt. 3, 4,5, 6, 7 en 8 niet hebben opgevolgd. Art. 13. Met geldboete van vijf tot vijf en twintig gnlden en gevan genisstraf van een tot drie dagen, zoo te zamen als afzonderlijk, worden de bakkers en broodslijters gestraft, die in strijd met de bepaling van art. 2 gehandeld hebben. Art. 14. Het door de broodkenrders afgekeurde brood wordt verbeurd verklaard. Art. 15. Alle vroegere verordeningen op het bakken en verkoopen van brood vervallen. - Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leydenin de openbare Ver gadering van den 6dcn Julij 1854. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuidhollandvol gens hun berigt van den 15den dezer maand, Lilt. B. N°. 4554 (lc Afd.) G. S. N°. 27in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24s,en Augustus 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris y. PUTTKAMMER. Burgerlijke &tanb. Van den 13 tot en met den 23 Augustus 1854. BEVALLENF. A. G. Meijer, geb. EckenhousenD. A. K. Cortsgeb. Na- jer, Z. D. Mulie, geb. van Engelen, D. C. Kriek, geb. van ZonneveldD. F. A. Keilergeb. BuitendijkD. levenl. J. de Graaf, geb. KruiverZ. S. H. van der Kaaygeb. van der Milt, Z. - A. J. Peterse, geb. Libert, D. W. A.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3