oorlogszuchtige soldaten en de ziekte; doch in weerwil van de pest en de pogingen van 3 legers, kwamen zij, met eer gekroondin hun vaderland terug." De stukken geschut, die te Bomarsund zijn veroverd, zullen op het plein der Invaliden geplaatst wordenom de aldaar reeds aanwezige zege- teekenen te vermeerderen. Generaal Prim en de Spaansche Officieren, die hem vergezellen; zijn uit het leger van Omer-Pacha alhier aangekomen. ZWITSEULAKl). In vele gemeenten van het kanton Freiburg worden petitien onderteekend tot herstel van de kloosters. De Regeringsraad van Bern heeft besloten aan den Grooten Raad het voorstel te doen, om jaarlijks 160,000fr. ten behoeve der landverhuizing te bestemmen. Uit Bern wordt gemeldHet conflict met Oostenrijk zal in cene con ferentie worden besprokenwaarbij alle betrekkingen van Tessino tot ge noemden Staat in behandeling zullen komen. Middelerwijl zal aan enkele Tessinezen, op hun bepaald verlangen, de terugkeer in Lombardije worden toegestaan. SPANJE. MADRID, 19 Augustus. Bij een besluit der Koningin van den 1 i(len dezer is een onderschcidings- teeken ingesteld voor hen, die den 17den, ÏB^" en 19dea Julij jl. in de straten van Madrid tegen de Koninklijke troepen gevochten hebben. Het heeft tot opschriftHet dankbare vaderland aan de verdedigers der vrij- héid in Julij 1854. Dit beslnit is genomen op eene Ministeriele voordragt, die het volgende inhield: De opperste junta van redding, wapening en ver dediging der provincie Madrid, thans raadgevende junta geworden, getuige geweest zijnde van de treffende blijken van dapperheid en vaderlandsliefde, waardoor de gedenkwaardige Julij-dagen onvergetelijk geworden zijn, heeft beslist, dat er een burgerlijk eereteeken zou worden ingesteld voor de dappe ren, welke in die dagen het vaderland vrij gekocht hebben door de vrijheid te heroveren. De Ministers van Uwe Majesteit, welke die dagen als eene be droevende, maar roemrijke voltooijing der in Junij aangevangen revolutie be schouwen zijn ook van oordeeldat een zoodanig eereteeken behoort inge steld te worden, als de edelste helooning, waarop de dappere strijders van Julij aanspraak maken. Aan de Indép. Beige is van den 1 dezer, uit deze stad geschreven: Eergisteren hebben hier eenige inhechtenisnemingen plaats gehad, die eene groote en nog niet geheel bedaarde ongerustheid hebben te weeg gebragt. Om de woelige scharen ledigloopend arbeidsvolk van de straten der hoofdstad te verwijderen, had de Overheid, al spoedig na de zege des opstands, bekend gemaakt, dat zij aan allen, die ten gevolge der jongste gebeurtenissen zonder arbeid warenwerk zou gevenen zij had het rneerendeel dergenendie zich op die aankondiging aanmeldden, bij de aardwerken van het ïsahella-kanaal hetwelk nabij de hoofdstad aangelegd wordt, aan het werk gesteld tegen een behoorlijk loon, hetwelk althans, in verhouding tot het door die vrijheidlievende burgers geleverde werkrnim genoeg was. Evenwel heeft eergisteren een ge deelte van hen het werk gestaakt, verklarende, dat zij voor een zoo laag loon niet langer arbeiden wildenen op dreigenden toon hooger daggeld eischcnde. Zij trokken de poorten binnen en eene van de voornaamste straten van Madrid door, roepende: niets voor de dappere Cataloniersleve de republiek meer loon of barricaden Terstond werdenop een bepaald bevel van den Minister van Binnenl. Zaken, alle posten door de gewapende burgerij bezet, en den ganschen nacht werd de hoofdstad door patrouilles doorkruist; en zoo werd de rust hersteldzonder dat men echter op de voortduring derzelve durfde rekenen; de gegoede ingezetenen herinnerden zich met schrik, welke gevolgen men te Parijs gezien had van de opeenhoopingen van bandeloos ar beidsvolk, in de geschiedenis van het jaar 1848 bekend onder den naam van nationale werkplaatsen. Heden verneemt men, dat de Regering dienstig ge oordeeld heeft aan het muitende werkvolk iets toe te geven en het dagloon van 6 realen te verhoogen tot 8. Het is te vreezen, dat deze inschikkelijk heid nieuwe eischen zal doen oprijzen en tot nieuwe botsingen zal leiden. In de Tribuno leest men: Men verzekert ons, dat de Pauselijke Nun tius verklaart zou bebben zijne passen te zullen vragenindien aan het be staande concordaat met Rome de hand geslagen wierd zonder voorafgaando toestemming van het Pauselijke Hof, en het Diario Espanolvoegt er bij: men verzekert, dat een der eerste vraagstukkenwaarop de Minister van Justitie zijne aandacht zou vestigen, de geheele opheffing der Jezuiten-gestichten en der mannenkloosters zou zijn. Ook zouden met [het Romeinsche Hof onderhan delingen aangeknoopt worden, ten einde te bewerken, dat de vergunningen om door het kerkelijke regt verboden huwelijken aan te gaan, door de Bis schoppen hier te lande kunnen worden verleenden niet langer te Rome be hoeven te worden aangevraagd. De Prelaat, die den titel van patriarch van Indië draagt, de kloosterzuster Patrocinia, de monnik Fulgencio en anderen, die hunnen invloed bij de Ko ningin tot bevordering van particuliere belangen deden strekkenzijn van het hof verwijderden hebben bevel van het Ministerie ontvangen om niet weder in het Koninklijk paleis te komen. Van hier wordt gemeld, dat de ultras van beide partijen hoe langer hoe meer vijandig tegenover elkander slaan. Men tracht Espartcro in de oogen der Koningin te bcnadeelendoor er op te wijzendat men hem in Aragon tot Koning heeft willen uitroepen. Isabella moet wanhopig zijn over den toestand, waarin hare moeder thans geplaatst is, en kan maar niet ge- loovendat zij voor de Cortes zal moeten teregt staan. De Heer F. Estrada is benoemd tot Gezant te Bern. Men wil dat de Heer Ventura de la Vegn, Spanje te Mexico zal vertegenwoordigen. Volgens eene naauwkeurige opgave, zijn er in de hospitalen der hoofd stad, ten gevolge van de jongste gebeurtenissen, gebragt 101 personen, zoo wel burgerlijke als militaire; 15 zijn er uitgegaan en 20 gestorven, zoodat er nog 66 in behandeling blijven. SAIISSINJSE. TURYN21 Augustus. Er is eene onteigening ten openbare nutte, doch zonder vorm van proces, door de Regering ten nadeele van kloosterlingen te werk gesteld. In de Gazeta Piemontese van den IS110" dezer, leest men het volgende: De Regering heeft zich in de volstrekte noodzakelijkheid gezienom ten behoeve der militaire geneeskundige dienst het klooster van het Heilige Kruis in een hospitaal te veranderen. Door tusschenkomst der Kerkelijke Overhe den waren sedert eenige dagen met de aldaar gehuisveste vrouwen onderhan delingen aangeknoopt, en haar voorgesteld, zich tijdelijk naar het Clarissen klooster te Asti te begeven. Daar dit aanzoek niet baatteheeft de Regering heden nacht het klooster in bezit genomen, na dcszelfs bewoners tijdig daarvan verwittigd te hebben. Een bijzondere spoortrein stond gereed om de kloosterzusters, die zich naar Asti wilden begeven, derwaarts te brengen; doch geene van haar verkoos het. Daarop zijn zij alle in rijtuigen, die door de Regering tot hare beschikking gesteld waren, naar een door haar zelve aangewezen verblijf gebragt. Ilct kloostergebouw in bezit nemende, heeft de Overheid alle hardheid vermeden. De roerende goederen waren door toedoen der kloosterlingen meercndeels verwijderd. Van Overheidswege zal de tegenwoordige staat van het gebouw opgenomen en in eene geregtelijke akte beschreven wordenen terstond daarna zal het gebouwvoor de verpleging der choleralijders van het garni zoen alhierworden in gebruik genomen. PKUISSE1V. Uit Dantzig wordt gemeld, dat de 2000 Russen, die den 16deQ dezer, 's namiddags ten 12urete Bomarsund de wapens nederlegden en zich op genade of ongenade overgaven, aan boord van Britsche schepen gebragt zijn, om naar Frankrijk te worden vervoerden wel 1000 naar Brestterwijl de 1000 anderen ter beschikking van Napier zijn gesteld. Onder de gevangenen be vinden zich de Generaal Bodisco en de Vice Gouverneur Turnhielm, die vooreerst naar Ledsund zullen vervoerd worden. Men verzekert, dat zoodra de Alands-eilanden geheel zullen zijn bemag- tigd, een aanval door de vereenigde vloten tegen Riga zal worden ondernomen. F1UNKFOR T. 21 Augustus. Brieven uit Hamburg deelen eenige bijzonderheden mede betreffende da verovering van Bomarsund door de Engelsche en Fransche troepen. Daaruit blijkt, dat de Russische Generaal, niet in de mogelijkheid zijnde om een gelijktijdigen aanval aan de land- en zeezijde te wederslaan, zich in den namiddag van den 16dco dezer op genade of ongenade heeft moeten overge ven. Het schijnt, dat het in de lucht springen van een der versterkte torens eene bres voor de belegeraars geopend heeft. Uit Munchen wordt gemeld, dat de inkomsten der tentoonstelling niet rnim uitvallen; blijven zij dezelfde, dan zou de geheele ontvangst over de drie maanden slechts 80,000 guldens opbrengen, en het gebouw alleen kost 880- h 890,000 guldens. Een brief uit Berlijn meldt, dat de Bondsdag eerlang over een zeer ge- wigtig punt zal hebben te beslissen: de vraag namelijk, of er in de tegen woordige omstandigheden aanleiding gevonden wordt, om de noodige bevelen te geven tot het vereenigen en mobiel verklaren van een deel der Bondscon- tingenten Te Weenen is men geneigd die vraag bevestigend te beantwoorden, terwijl te Berlijn wordt geoordeeld dat het er geen noodzakelijkheid bestaat om op dezen oownblik de Bondskrijesmagt te vermeerderen. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Augustus. H. K. II. de Prinses Marianne der Nederlanden heeft den 18dcn deze stad verlatenzich naar Weisswasser begevende. De nieuwe wet voor de beurs alhier houdt o. a. de volgende bepalingen in: Elk burger van. den slaat heeft het regt de beurs te bezoeken, tegen be taling van een jaarlijksch regt door den Minister van Financien te bepalen. De zaken builen de beurs en zonder tusschenkomst van beëedigde makelaars gedaan, zullen even zoo geldig zijn als die welke met die tusschenkomst zijn volbragt; doch daar waar een makelaar is gebezigd, zal ingeval van geschil de handeling niet noodig hebben nader gestaafd te worden. Overigens bepaalt de wet, welke voorregten de makelaars zullen genieten, en welke waar borgen hunne bemoeijingen voor hunne principalen in de handels-operaliën zullen opleveren. Zij zullen van geene andere personen, dan die te Weenen woonachtig zijn, commissiën mogen aannemen. De firma Mardayn heeft hare betalingen gestaakt en het faillissement dezer firma heeft dat van het huis Wertheimstein ten gevolge gehad. Het passief van laatstgenoemd huis bedraagt 5 millioen florijnen. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 21 Augustus. De Dcensche troepen, jthans alhier en in de omstreken der stad vereenigd, zijn zeer talrijk, en maken de helft van het actieve leger uit. Men verneemt, dat de Minister van Oorlog deze krijgsmagt nog zal vermeerderenen dat eerstdaags weder twee regementen ruiterij de hoofdstad zullen binnenrukken. Uit eene, naar men wil, goede bron wordt berigt, dat deze maatregel een gevolg is van het vaste voornemen der Decnsche Regering om hare gewapende onzijdigheid strikt te handhaven, en om des noodig, weerstand te kunnen bieden aan elke poging, die van dezen of genen kant zou kunnen worden

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2