LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG25 AUGUSTUS. BINNENLANDSE!!E BEBÏGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatu rdug Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 24 Augustus. Wij vernemen, dat de Curatoren van liet Athenaeum te Deventer, ter vervulling der vacature, ontstaan door liet vertrek van Prof. Jonckbloet, naar Groningen, hebben aanbevolen de HH. Mr. Otto van Rees, Advocaat te Utrecht, en Dr. J. van Vloten, alhier. De berigten aangaande den oogst zijn uit. Boskoop, Waddinxveen, Ha- zerswoude en omstreken bijzonder gunstig. De aardappelen zijn echter nog duur in prijs, dewijl er nog weinig gerooid werden, uit gebrek aan banden, die alle in den korenbouw gebruikt worden. Het beschot is echter ongemeen veel beter, dan in vorige jaren, zoodat in alles spoedig eene groote daling wordt te gemoet gezien. Aan bet Ned. Zendeling-Gen. is door wijlen Mevr. Crommelin geb. Brouwer een legaat van ƒ1000 gemaakt, onder bepaling, dal daarvan ƒ300 ter beschikking van de afdeeling Friesland zal blijven. liet vonnis der Arr.-Kegtb. te Amsterdamwaarbij J. de Vries als uit gever eener brochure, wegens boosaardigen boon tegen Z. M. den Koning en ccnige leden van bet koninklijk geslacht, tot 3 jaren gevangenzetting veroor deeld werdisop hel daartegen door den veroordeelde aangeteekend liooger beroep, bij arrest van het Prov. Geregtshof in Noordbolland, den 22sten dezer uitgesprokenvolkomen bevestigd. In den Gemeenteraad te Enkhuizen is, overeenkomstig een ingediend ontwerp ter regeling van het stedelijk middelbaar en lager onderwijs, beslo ten tot het daarstellen van een gymnasium. De tegenwoordige Lalijnsche en Fransch-Nederduitsche scholen zullen zich in deze inrigting oplossen. Wij vernemen, dat te Leeuwarden, in een der voornaamste kofTijhuizen bet gebruik is ingesteld, om des avonds geen sterken drank meer te tappen. Mogt dit voorbeeld aldaar en elders navolging vinden dan was er weder eene belangrijke schrede gedaan voor de afschaffing. De Prov. Gr. C. deelt mede, dat in de vergadering van April 11. van de algerneene maatschappij tot bevordering van kunsten en nijverheid te Lon den aan de HH. van der Veen Oomkens, van Bakkenes en Damstéletter gieters en graveurs te Groningen, eene medaille is toegekend. Men verneemt, dat door de Engclsche Regering order is gegeven om de Wilmina, Kapt. S. J. Vosman, onlangs te Pillau opgebragt, onverwijld te ont slaan. Ook zijn de Jacob van Cleef, Kapt. Rozema en de Johanna Calliarina, Kapt. Keundie te Sulina waren aangehouden en door de Engelsche stoomboot Furious te Konstantinopel opgebragt, den 10den dezer vrij verklaard, en hebben zij hunne papieren terug ontvangen, na een opontbond van 21 dagen. Hbl 'S GBAVEN11AGE, 24 Augustus. Z. M. beeft benoemd tot Regter in de Arr.-Regtb. te Leeuwarden, Mr. G. E. Ie Maire, thans Regter in de Arr.-Regtb. te Ilcerenveenlot Tiegter in de Arr.-Regtb. te Sneek, Mr. M. van Heioma, Substituut-Griffier bij dezelve Reglbankte Assen Mr. L. Oldenhuis Gratamaplaatsvervangend Kanlonreg- ter en Procureur aldaar; en tot Notaris te Utrecht E. P. Teinminck Cand.- Not. te Breukelen. Z. M. beeft C. G. Boonzajer, opzijn verzoek, eervol ontslagen als Noraris te Gorinchem, en aldaar tot Notaris benoemd, M. F. Boonzajer; Cand.-Not Het beeft Z. M. behaagd te bepalendat aan bet bij 's Rijks werf te Vlissingen aan te bouwen fregat der lstc klasse, inet stoom vermogenvan 51 stukken, de naam zal worden gegeven van Evertsen, alsmede, dat de schooncrbrik, met stoomvermogen de Vuurpijlvoortaan den naain zal voeren van Montrado. Bij Koninklijk besluit is aan den Ilcer Adolphe Dubois Nihoul. aan nemer te Brusselvoorloopige vergunning verleend tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg, aanvang nemende te Vlissingen en van daar leidende over Middelburg, het Sloe, Goes, de Ooster-Sehelde, langs Bergen op Zoom, Rozendaal, Breda en 's Hertogenbosch tot de Maas, tegenover Vcnlo. II. M. de Koningin beeft aan den Heer G. E. Meijer, kunstpenteekenaar te Amsterdam, doen toekomen een fraai gouden cilinder-borologie, als blijk van tevredenheid voor een door dien kunstenaar aan H. M. opgedragen arbeid Ie Eindhoven is benoemd tot lid van de Tweede Kamer, in plaats van wijlen den Heer J. F. van der Hengst, Mr. A. A. J.Meylink, Advocaat alhier. Naar men verneemt, was bet ontwerp van wet tot wijziging der wet op de jagt en visscherij reeds zoo ver gevorderd, dat het waarschijnlijk nog in den loop der tegenwoordige zitting bij de Tweede Kamer ingediend zou hebben kunnen worden, indien de zitting langer geduurd bad. Men zegt, dat bet nieuwe ontwerp vele mildere bepalingen, dan de bestaande wet, be vat, en verwacht, dal liet bij den aanvang der volgende zitting in behande ling zal komen. Dingsdag morgen zullen de beide battaillons van bet regement grena diers en jagers (zijnde bet 2,le batt. grenadiers, onder kommando van den Majoor Stas en bet 4de batt. jagers, onder kommando van den Luit.-Kolonel Koelegracbt) van bier naar bet kamp van Zeist marcheren. Den eersten dag zullen beide batt, te Leyden nachtverblijf houden; den volgenden dag zal het 2dc balt. grenadiers te Bodegraven en Zwammerdam, bet 4de batt. jagers te Woerden verblijven, den volgenden dag zullen de beide batt. zich te Utrecht vereenigen om daarop bet kamp van Zeist te betrekken. SCerste ECtititer der Staten-fïeiteraal. Zitting van Woensdag 23 Augustus. In deze zitting zijn ontvangen van wege de Tweede Kamer zeven missives, ten geleide van de door baar aangenomene ontwerpen van wet. Zij zijn naar de afdeel ingen verzonden. Ontvangen twee adressen, als: 1°. van kiesbevoegden te Nijmegen, hou dende bezwaren over de toepassing van eenige bepalingen der kieswet en herstel daarvan verzoekende; 2°. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, nopens het ontwerp wegens bet tarief. Aan de Commissie voor de Verzoekschriften verzonden. De Kamer is overgegaan tot de zamenslelling der afdeelingen, en is de centrale afdeeling bijeengekomen tot regeling der werkzaamheden. BELGIË. BRUSSEL, 21 Augustus. De instructie in bet complot wordt met ijver voortgezet. De Heeren San ders en Fourdin hebben een zeer langdurig verboor ondergaan. Men zegt, dat Brunei, die onder den naam van Gillès bij het Belgische leger diende, verklaart alleen de projectilen aan Sanders te hebben besteld. Hij weigert mede te declen, tot welk doel bij ze wilde gebruiken, ofschoon hij tevens verklaart, dat het België niet betrof. De overige aangeklaagden volharden bij de betuiging hunner onschuld. Bij gelegenheid van hel 4de eeuwfeest van het Lucasgilde te Antwerpen, hebben zich eenige Nederl. letterkundigen en deputatien van rederijkerskamers derwaarts begeren. De dagbladen weiden uit in den lof van Mr. J. van Lennep, die eene redevoering en een fraai gedicht beeft voorgedragen. Het feest zelf was zeer luisterrijk en liep in goede orde af. ENGEUAN B. LONDEN, 21 Augustus. Gisteren ochtend, gedurende kerktijd, is liet grootste gedeelte van het werk buis te King's Lynn ingestort, waardoor verscheiden personen gekwetst en 2, waaronder de Directeur, gedood werden. -- Te Greylown zijn, na de bekende verwoesting dier Midden-Amerikaan- sclie havenplaats door een schip van de Marine der Vercenigde Staten, twee Engelsche oorlogschepen gekomenen hebben er maatregelen genomenom de plaats voor nieuwe aanvallen of rustverstoringen te behoeden. De eischeu om vergoeding •der door bet bombardement van Greylown aan Noord-Ameri kanen, EngelscbenSpanjaarden en Franschen berokkende schade, zouden meer dan twee millioen dollars bedragenen door den Franschen Gezant ondersteund worden. FRANKRUR. PARIJS, 21 Augustus. De Keizer zal den 2(istcn een gedeelte van den spoorweg van Bayonnc naar Bordeaux inwijden. Deze weg zal niet geheel ingewijd kunnen worden voor de terugkomst der vorstelijke personen. Men verneemt, dat de Keizer en de Keizerin den 27sten van Biarritz zul len vertrekken, om eenige dagen te St. Cloud door te brengen. De Keizer zal daarna liet bevel over bet kamp te Boulogne op zich nemen. In de proclamatie van den Keizer, aan liet leger in bet Oosten uitge vaardigd, komen o. a. de navolgende woorden voor: Reeds zijn Bomarsund en 2000 krijgsgevangenen in onze magt. Solda len, gij volgt bet voorbeeld van bel leger in Egypte; de overwinnaars dor Pyramidcn cn van den berg Thabor, hadden even als gij te strijden tegen

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1