Het Ministerie beeft niet toegegeven aan de eisclien van eene partij die op algemeen steraregt aandrong; dat van 1837, volgens 'twelk nu de Cortes zullen worden gevormd, is ecbter zeer ruim gesteld. Volgens die wet van 1837, is ieder Spanjaard op den leeftijd van 25 jaren kiezer, mits be talende 200 realen (ƒ25.aan directe belastingen en een jaarlijksche in komen bezittende van 1500 realen (ƒ137.50) 't zij uit vaste goederen, 't zij van een beroepwaartoe volgens de wettenvoorbereidende studiën en examens vereischt worden, of 3000 realen 375) pacht betalende, in zilver en in voort brengselen of een jaarlijkscben buur ontvangende te Madrid van 2500 realen (ƒ362) of van 1500 realen in de sleden van 50,000 zielen en daarboven, 1000 realen in die van 40,000 tot 50,000 zielen en van 400 realen (ƒ50) in al de overige plaatsen. Om Afgevaardigde te zijn moet men Spanjaard zijn, geen geestelijke, 25 jaren oud en verder de overige voorwaarden in zich vereenigen bij de kies wet vastgesteld. De commissie, die benoemd is om eene naaukeurigc schets te vervaar digen van den staat, waarin bet nieuwe Bewind bij zijn optreden de Spaansche schatkist heeft gevonden, bad den 13den dezer, bare taak bijkans volbragt en, naar verzekerd werd, een tekort van minstens 700,000,000 realen (om streeks 87j millioen gulden) bevonden. In bet leger was sedert lang een regementhetwelk den naam droeg der Koningin Regentes. Het heeft krachtens een besluit der Koningin dien naam thans afgelegd, en daarentegen den naam aangenomen van het rege ment van Cordova, hetwelk eenige maanden geleden tegen het nu gevallen bewind in opstand gekomenen deswege ontbonden was. Alhier ontwikkelt de Overheid weder meer kracht. Er is afgekondigd dat er voortaan niet langer huiszoekingen mogen plaats hebbendan in de wettelijk bepaalde gevallen, en dat alle inwoners de wapenen moeten afleg gen, behalve de militairen en de burgerwacht. De clubs hebben eene deputatie afgevaardigd tot Espartero, om hem haar verlangen kenbaar te makendat de in bet dekreet tot bijeenroeping der Cortes opgenomen bepaling, «dat het vraagstuk, betreffende het rege rende stamhuis niet door die vergadering zal worden behandeld," worde in getrokken. De deputatie beeft van den Minister-President een afwijzend ant woord bekomen. De Junta's van Malaga en Lerida weigeren de nieuwe Regering te erken nen en dringen nadrukkelijk op het behoud harer voorregten aan. Ten aanzien der aaneensluiting van Spanje en Portugalschrijft de Parijsche Constitutionnel, schijnt men vooreerst niet meer te wachten, dan de invoering eener gezamenlijke wetgeving en administratie voor de in- en uit- voerregten, den aanleg van spoorwegen tusschen de beide landen en eenige overeenkomsten ter regeling van bijzondere aangelegenheden. De beide vol ken kennen elkander nog naauwelijks; en zoo de zamensmelting der beide landen een geliefkoosd denkbeeld bij het Spaansche volk isin Portugal is men daarmede minder ingenomen. De verwezenlijking zou zeer groote moeije- lijkheden doen oprijzen. Men verzekert, dat Engeland Spanje heeft gewaarborgd tegen de aan spraken, welke van de Vereenigde Staten van Noord-Ameiika ter zake van het eiland Cuba te verwachten zijn. Er zijn thans in Spanje 115 sleden, 4366 vlekken, 13,228 dorpen en 18,781 kerspelen. Madrid heeft 200,000 Barcelona 130,000, Sevilie 91,600 Grenada 80,000, Valencia 66,000 inwoners. Van de grondoppervlakte zijn 8,512,000 bunders bebouwd, 23 millioen bunders liggen braak, of zijn tot j weiland ingerigt, en 3,122,000 bunders zijn met bosschen bedekt. De geheele bevolking van Spanje bedraagt 15 millioen zielen; men telt er 500,000 paar den, 3 mill, hoornbeesten en 18 mill, schapen. Het leger is 150,000 man sterk. Er zijn 9 Ridderordennamelijkde orde van den H. Jacobus van den degen; die van Alcantara; van O. L. Vrouw van Monteratvan het Gul den Vlies; van Karei III; van Isabella la Catolicavan Koningin Maria Louisa; van den H. Ferdinand en van Louisa Isabella. NAPELS. Men meldt van hier, dat behalve de Prinses Charl. Bonaparte, nog aan de cholera overleden zijn, de Hertog Lieto, drie Generaals, de Kolonel Nun- ziante, de Graaf Arche en de Prins d'Aci. De Koning houdt zich op het eiland Ischia van de aanraking met iedereen verwijderd. In den jongsten tijd hebben opgravingen te Syracuse zeer gewigtige uitkomsten opgeleverd. Men meende, dat het eiland Ortygia vroeger met het Syracusische vasteland onder de zee in verband stond. De jongste opgra vingen onder de leiding van den Prins di St. Elea en den Heer Cavallero hebben het bestaan van eene waterleiding tot zekerheid gebragtdie ter diepte van 110 palmen in den grond gaat en aan het punt, waarbij men met de opgravingen gekomen is, zich 15 voet onder de zee bevindt. PR UI S E1V. BERLIJN, 19 Augustus. De Koning heeft den Majoor Roullard tot Directeur der genie over de ves ting Luxemburg benoemd, ter vervanging van Luit.-Kolonel Bó'lcker, die aan het hoofd der derde vestings inspectie wordt geplaatst. Te Memel worden bij voortduring ontzaggelijke partijen vlas, hen nep en lijnzaadzoo te land als op de binnenwaleren aangehragt. Van nog grooter belang is de uitvoer naar de R.ussische grenzen voornamelijk in zout, haringen, ijzerwaren, medicamenten en alle mogelijke weelde en mode-artikelen welke vroeger over de thans geblokkeerde havens werden in gevoerd. Ter verbetering en vergrooling van de haven van Riga, zullen de daartoe benoodigde geldmiddelen, met toestemming des Keizers, gevonden worden door eene leening, die weder geamortiseerd zal «orden door eene ver hooging van 4 pCl.op de in- cn uitgaande regten tot in 1890. De stoomboot Basilisk heeft te Dantzig de tijding aangehragt, dat Bo- marsund den IC611 dezer door de verbondene troepen geheel is bemagtigd. 2000 Rossen zijn krijgsgevangen gemaakt; aan de zijde der Franschen en En- gelschen telt men 120 dooden en gekwetsten. De grootste man van Pruissen en wclligt van het vaste land is, den 13dcn Augustus, te Potsdam ter aarde besteld, te weten de grenadier der lijfwacht, Grabe, die in 1850 als jager vrijwillig in dienst trad. Zijne lengte was 7 voet 1 duim. Den 10den Aug. overleed hij aan eene borstkwaal. Voor het te Koningsbergen op te rigten gedenk leeken ter eere van den grooten wijsgeer, Kant, zijn tot dusver slechts 2182 tb. ingetcekend; bijna 2 jaren heeft men besteed om deze kleine som bijeen te brengen Konings bergen zelf, zijne geboortestad, heeft slechts voor 816 lh., ingetcekend. O T E Y II IJ K. WEENEN, 19 Augustus. Onder de vredesvoorwaarden door Frankrijk en Engeland aan Rusland opgelegdbehoorde ook vergoeding van oorlogskosten. Men vindt evenwel die voorwaarde in de dépêche van den Heer Drouin de l'Huys niet. De D. A. Ztg. verhaalt daaromtrent het volgende: In een Ministerraad, aan welken de Keizer zelf deel genomen had en waarin dit onderwerp ter sprake kwam, zou deze gezegd hebbendat Europa door de vrijheid van de Zwarte zee en der monden van den Donau zoo veel boven alle berekening wint, dat reeds daardoor de tegenwoordige oorlog een gewin zou zijn, welke offers hij ook eischen mogt. Men voegt er bijdat men ook te Londen van die meening is. De Graaf von Arnim Heinrichsdorff, Pruissisch Gezant alhier, heeft den 14Jcn dezer, laatstgemelde stad verlaten, om zich naar Berlijn te begeven, waar hij 10 dagen zal doorbrengen. Na dien tijd zal hij naar zijn post al hier terugkeeren. De nieuwe zitting der AVeencr conferentie is tot op zijne terugkomst geschorst. RÜSLA1V D. Bij Ukase van Keizer Nikolaas wordt het vrijhaven-privilegie voor Odessa weder voor 3 jaren verlengd. De door de dagbladen aangekondigde blokkade is, zoo schrijft men uit die stad aan de Oest. Corr.nog niet in werking gekomen. De handel is te eenenmale belemmerden op de reede liggen slechts 2 schepen, waarvan één Oostenrijkschdat den 5dcn met eene lading van 600 vaten suiker, kofïij enz. binnenliep. De cholera, welke in den laatsten tijd nog al hevige verwoestingen te Petersburg aangerigt had, schijnt thans geheel uit die hoofdstad verdwenen te zijn, ten minste zegt het J. de St. Petersbourg van 11 Aug., dat van wegc de policie geen bulletin meer was bekend gemaakt. Het Russische Handelsblad behelst weder een berigt waaruit blijkt, dat sedert 23 April (5 Mei) tot 23 Julij (4 Aug.) in de haven van Petersburg 9379 schepen, met goederen beladen, zijn binnengekomen, eene waarde heb bende van 9,100,377 zilveren roebels. TURK YE. KONSTANTINOPEL 10 Augustus. De aanstalten voor de expeditie naar de Krim worden onverpoosd voortge zet; doch zal, wegens de ongemeen heele weersgesteldheid, of wegens de onder de troepen vrij sterk heerscliende cholera-ziekte, niet in het midden, maar eerst op het eind dezer maand ondernomen worden. Andere berigten melden dat het gerucht van dat uitstel geheel ongegrond en alleen verspreid zou zijn, om Russische spionnen te misleiden. Een brief uit Varna van den 4den dezer, betoogt, dat het jaargetijde reeds te ver gevorderd is om nog in dit jaar eene expeditie naar de Krim, met ge gronde hoop op goed gevolg, te kunnen ondernemen. Daarentegen betoogt de Londensche Globedat er reeds veel gewonnen zou zijn, indien eene Engelsch- Fransche krijgsmagt de Krim vermeesterde, gedurende den winter bezet hield en de Russen stuitte in de verdere versterking van Sebastopol, die thans nog met alle rnagt schijnt te worden voortgezet. Saïd-Pacha, de nieuwe Onder-Koning van Egypte, wordt den 25slcI> alhier verwacht. Dezer dagen is alhier de oprigling eener telegrafische lijn toegestaan. Die lijn zal van deze stad op Belgrado loopen en van daar met de lijnen over gansch Duitschland in gemeenschap staan. Een tak zal zich over Adrianopel tot op Schumla uitstrekken, en binnen vier maanden aan de Re gering worden geleverd. Talrijke posten van een Onderofficier met 4 man zullen dag en nacht bij de oprigling van den telegraaf, waken. De echtgenoot van den Maarschalk de St. Aruaud heeft van den Sultan eene prachtige boot met 12 roeijers, welke 20 personen kan bevatten, ont vangen. Zij vond dit geschenk zeer schoon, maar meende, dat de 12 roei jers veel zouden kosten waarop de Sultan liet weten dat hij de roeijers zoude onderhouden. Buitendien ontving dezelfde dame, die ook bij het be zoek van de Harem met kostbare geschenken overladen werd van hem eene prachtige equipage met twee fraaije paarden, die even als de roeijers, bene vens den koetsier, ten laste van de Turksche schatkist komen, welke echter, gelijk men weet, geen geld over heeft voor de herhaalde aanvragen van Omer-Pachazoodat diens soldaten dikwijls aan de eerste benoodigdheden gebrek hebben. Naib-Effendiis, volgens een teleg. berigt te Weenen ontvangen, te Trebisondena met Schamyl onderhandeld te hebbenteruggekeerdvan waar hij naar Varna wilde vertrekken. Het bevestigt zichdat de Circassiers eene geheele onafhankelijkheid voor hunne bergen willen en daarvoor van

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3