LEYDSCHE COURANT N°. 10 i. WOENSDAG, 23 AUGUSTUS. BIXXËXLAXDSCHE BERIGTEX. Wij vernemen, schrijft de De». Cour. dat eerstdaags door Curatoren aan den Raad zal worden aangeboden een concept-reglement voor het onderwijs aan liet Athenaeum dezer stad, benevens eene lijst van aanbeveling ter ver vulling der vacature van Hoogleeraar in de Nederduilscbe taal- en letterkunde en in de vaderlandsche geschiedenis. Wij hopen, dat Curatoren spoedig in staat zullen zijn, om eene aanbevelingslijst op te maken voor de betrekkingen van lloogleeraar in de oude talen en algemeene geschiedenis, en van Hoog leeraar in de kruidkunde, ten einde te voorzien in eene dringende behoefte bij den aanvang der academische lessen r.a de groote vacant ie. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdag Avond. N a> De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 22 Augustus. In rlen maand September zullen 1435 bunders land in den Haarlemmer- mcer-pulder te Lisse worden verkocht. Men ziet Ie Katwijk met verlangen de spoedige goedkeuring des Konings te geinoet op de door de Staten van Zuidholland aan Z. M. gedane voordragt tot het verleenen van vrijheid, om den baring bij de steurharingvisscherij ge vangen, ook te mogen kaken, ten einde van die vrijheid, bij de eerlang aan te vangen visscherijvoor welke men zich thans reeds moet gereed maken, in het aanstaande najaar reeds gebruik te kunnen maken. Uit het Nieuwediep schrijft men, dat de Adelborsten van het tweede studiejaar met 1 October eerstkomende op het te Vlissingen gestationneerde wachtschip de Rhijn zullen worden geplaatst, en zou deze maatregel genomen zijn, ten einde de Adelborsten eene meer doelmatige practische opleiding te geven, waartoe aan de Akademie te Breda de vereischtc gelegenheid ontbreekt. Het bestuur der afdeeling Dordrecht en omstreken van de Hollandschc Maatschappij van Landbouw heeft dezer dagen verwittigd, dat de aangiften voor de algemeene tentoonstelling, door de maatschappij van 20 tot en met 24 September 1854 binnen Dordrecht te houden, door de inzenders moeten geschieden bij den Secretaris der afdeeling vóór den lslen September. Zaturdag 11. beeft te Dordrecht de aanbesteding plaats gehad van het daarstellen eerier vlasbereiding-fabriek, met gedeeltelijke levering der mate rialen, in de nabijheid dier stad, waarvan de fundering reeds in aanbouw is; en is dit werk door den lieer W. A. Schram, aannemer te Sliedrecht, aan genomen voor de som van ƒ22,099. Gelijktijdig is aanbesteed de leverantie van de voor die fabriek benoodigde kuipen. Deze. is aangenomen voor de som van ƒ8987, door den lieer A. Reus, Mr. Timmerman, te Dordrecht. Men verneemt van goeder hand, dat de directie der Ned. Rijnspoorweg maatschappij heeft overgenomen het feestgebouw voor bet laatst gehoudene muziekfeest te Rotterdam, orn te bezigen, als provisioneel of hulp stationsge bouw voor die stad. Hetzelve zal met eenige wijzigingen en bijbelimmerin- gen gesteld worden op bet tijdelijke stationsplein, dat zal worden aangelegd tusschen het Baerengat en de Plantagie, ten noorden van de Maaslaan, en waarvan de aanbesteding op 31 Augustus e. k. is bepaald. Men twijfelt niet, of dit gebouw zal ruimschoots voldoen aan al de behoeften van een tijdelijk stationsgebouw en merkt daarbij op, dat daardoor eene overdekte binnen ruimte wordt verkregen die ongetwijfeld den reizigers veel zal gerieven. Men ziet hieruit, dat de directie onvermoeid bezig is om den zijtak naar Rotterdam te doen voltooijen, en dat er alle hoop bestaat, dat die tak in bet volgende voorjaar zal kunnen gebruikt worden. tr. C.) Tegen 1° Sept. zal bet getal dagelijksche treinen der spoorwegen tus schen Antwerpen en Rotterdam, met één worden vermeerderd, hoofdzakelijk tot vervoer van goederen. Het vertrek is bepaald van Etten, des morgens ten 9 ure 10 min., en van Antwerpen, des namiddags ten 4 ure 30 min. Te Alkmaar biedt de eigenaar van een museum van oudheden, schil derijen enz. hetzelve in zijn geheel of in groote afdeelingcn te koop aan en wel van den 24sten dezer tot den 30stcn Sept. Het bestaat uit 3 afdcelingen en bevat voorwerpen van groote kunstwaarde en hooge oudheid alsook uit meer dan G00 schilderijen van beroemde meesters en 1000 stuks porcelein. Het is tewcnschen, dat deze inderdaad merkwaardige verzameling, hetzij inbaar ge heel hetzij in afdcelingen, bier te lande een kooper moge vinden, ten einde de kunstschatten, die de eigenaar met opoffering van zooveel tijd, moeite en geld heeft bijcengebragt niet lot den vreemde overgaan. Het veel besproken Nederl. kofschip, de Jonge Albert, is II. Vrijdag als Engclsche prijs van Harlingen te Harwich binnengeloopen. De eerste Commissaris van policie te Arnhem verzoekt, in het belang der justitie, de ambtenaren van justitie en policie, om te willen opsporen muntbiljetten, groot ƒ10, waarop aan de keerzijde geschreven staal: Clear Leverington verzoekende hij bij ontdekking daarvan terstond berigt. (A. C.) Uit het Kamp van Reijen wordt gemeld, dat Vrijdag II. de gezamenlijk in deze omstreken gekantonnccrde troepen aldaar vereenigd zijn geweest en door den Generaal-Majoor Baron van Heerdtgeinspeclcerd. De oefeningen zullen driemaal 's weeks, Maandag, Woensdag en Vrijdag gehouden worden, terwijl er op nader te bepalen dagen, verschillende groote evolutiën zullen plaats hebben. Ook te Voorst, bij Zulphen zijn de manoeuvres van de lste en 4(le reg. dragonders op de heide, den 18dcD dezer,onder bijna aanhoudenden stortregen en onweder, met eene inspectie in groote tenue begonnen; het terrein stond gedeeltelijk onder water en was moerassig, zoodat vele paarden de hoefijzers verloren, en is het te voorzien, dat hij aanhoudenden regen de exercitiën zullen moeten worden gestaakt; ook heden zijn Officieren en manschappen weder doornat teruggekeerd. Uit Aalten zijn den Augustus ruim een 100-tal landverhuizers naar Amerika vertrokkenten einde aldaar een bestaan op te zoeken. Op hunne reis van hier naar Arnhem had zekere L. liet ongeluk van tusschen een paar elkander voorbij rijdende wagens te geraken en zijn been te breken, waardoor hij verhinderd is de reis te vervolgen zijne vrouw en kinderen zijn echter vertrokken. Een 70-jarige grijsaard, die mede plan had te vertrek ken stierf op den dag bepaald voor de afreis. Een ander landverhuizer vergat te Arnhem zijn kind; men zond het hem spoedig na. De Schwabische Mercurschrijft uit Jerusalem dat de Voorzitter van het Comité uit de Israëlitische Consistorie te Parijs en van de Duitsche hulpmaat schappij aldaar, in tegenwoordigheid van eenige Consuls, het eerste Jood- sclie ziekenhuis heeft ingewijd. Er zijn redevoeringen uitgesproken voor een zeer talrijke vergadering van Joden, in hel Fransch, HoogdiiitschArabisch en Spaansch. Aan de armen van alle gezindten, is brood uitgedeeld. Da Hecren Rothschild hebben de kosten der oprigting gedragen. 's GRAVENIIAGE, 22 Augustus. Z. M. heeft den Luitenant ter Zee der 2de klasse, Jhr. N. A. Holm berg de Beckfelt, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl, Leeuw. Prins Caradja, onlangs door den Sultan van Turkye benoemd tot bui tengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister van de Porie bij het Hof der Nederlanden, heeft van den Groolen Heer de versierselen der Ridderorde van Medjidié, eerste klasse, ontvangen. De geruchten, alsof de Heer Mutsaers, Minister voor de Zaken van do R. K. Eered., deze betrekking met die van de Commissaris des Konings inde provincie Noordhrabant zoude verwisselen, en als Minister worden vervangen door der. Heer v. Nispen v. Zevenaer, zijn, zooals van eene wel onderrigte zijde wordt verzekerd ten eeneinale ongegrond. Wij vernemen, leest men in de l'Écho, dat de Minister van Finan- tien zich ijverig bezig houdt met aanmerkelijke verbeteringen in liet post wezen uit te voeren. Reeds in meer dan 70 rigtingen binnen 's lands zijn er goede veranderingen tot stand gekomen. Binnen kort zal de buitenlandsche briefwisseling ten 3 ure des namiddags te Rotterdam en ten G ure des avonds te Amsterdam aankomen terwijl eene tweede expeditie binnen kort zal vcr- oorlooven, dat de brieven uit Frankrijk des morgens worden rondgedeeld. Ook is er sprake van eene vermindering van het zegelregt op de buiten landsche dagbladen. Men verneemtdat in het aanst. legerkamp hij Zeyst een wedstrijd in het schieten met de buks, door Ileeren Officieren, zal plaats hebben, waartoe door den Koning belangrijke prijzen zullen worden uitgeloofd. In dc residentie zijn o. a. aangekomen, Z. Exc. de Graaf van Liederkerkc, Gezant hij den Kerkdijken Staat en hij het Hof van Sardiniën, inet zijn ge zin en talrijk gevolg; Martin van Buren, voormalig President der Verccnigde Staten van Noord-Amerikamede met gezin en gevolg. Aan het locaal van het Provinciaal-bestuur van Zuidhollandheeft de aanbesteding plaats gehad van het doen van eenige hezinkingen aan de dam men N°. 4 en 5 zijnde twee der 24 bcsteendc rijzen dammen, liggende op het strand aan de noordzijde van het eiland Goedereede, hetgeen is aangeno men door den Heer J. Sehaddele, te Ouddorp, voor de som van ƒ6890.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1