LEYDSCHE COURANT* 4 854. MAANDAG, 21 AUGUSTUS. za De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdag Avond JN°. 100. i De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BÏMENLANDSCIIE BEilIGTEN. LEYDEN 19 Augustus. De onlangs ten behoeve dezer gemeente opengestelde leening van ƒ60.000, is, blijkens kennisgeving van den Burgemeester in de Raadsvergadering van beden, volteekend, zijnde er 15,000 ingeschreven tot drie en 45,000 tot vier ten honderd. Met getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 13 Aug. 101 volwassenen, 38 kinderen te zamen 139. 14 116 43 161. 15 125 46 171. 16 127 V 47 i 174. 17 132 45 V 177. 18 129 44 i) 173. 19 125 46 171. Gedurende langen tijd heeft de handel in wol in lusteloosheid verkeerd; in de laatste dagen hebhen er echter eenige omzettingen in plaats gevonden waardoor de voorraad in de eerste hand tot op 650 b. is verminderdwelke tegen 19 Sept. e. k. in veiling zijn aangeslagen, en waarvoor men, in na volging der Engelsche markt gereedelijk koopers denkt te vinden. Ook voor Inlandsche wol openbaart zich meer vraag; de bestede prijzen hebben echter de hoogte van A°. P°. rtog niet kunnen bereiken. (Amst. C.) In de Lanih. Cour. leest men. Wij vernemen dat de Minister van Binrtenl. Zaken dezer dagen gunstig heeft beschikt op het verzoek van de MH. Jhr. Mr. C. L. van Beyina thoe Kingma, Mr. A. F. Jongstra en A. Mei- nesz, betrekkelijk de droogmaking en ontginning van het Tjieuwke-Meer in Friesland. De inzenders van voorwerpen voor de tentoonstelling voor den land bouw in October aanstaandete Arnhemworden herinnerddat de opga ven van de in te zenden voorwerpen moet geschieden tusschen den lstcn en den 15del1 September; dat de voorwerpen zeiven moeten zijn aangekomen tusschen den 15den en den 28sten September, en dat voor het vervoer door de directien der spoorwegen en onderscheiden stoomboot-maatschappijen vrijdom is toegezegd. De loten voor de loterij zijn, tegen ƒ1.het lot, verkrijg baar bij de leden der tloofd-Commissie. Uit Vlaardingen wordt gemelddat aldaar eene geregelde stoomboot- dienst in werking zal worden gebragtop 's Hertogenboschtot driemaal ver voer in de week, en welke alle plaatsen tusschen beide steden gelegen, zal aandoen. Door deze dienst zal aan eene wezentlijkc behoefte worden voldaan, daar men de goederen op die wijze dadelijk naar Gelderland en Noordbrabant zal kunnen verzenden, zonder gedwongen te zijn ze eerst naar Rotterdam te doen vervoeren, hetwelk tijdverlies en onkosten veroorzaakt. Omtrent het ontslag van onzen landgenoot Dr. Moleschot, Privaat Docent aan de Hoogeschool te Heidelberg, aan de Badensche Regering aangeboden ten gevolge van eene onverdiende kennisgeving, welke hem van wege die Regering was geworden, bevat een Duitsch dagblad een stuk, onderteekend door een aantal Professoren, Doctoren en Studenten, waarbij zij hunne over- tuiging te kennen geven, dat de zuiver wetenschappelijke handelwijs van dien lloogleeraar, door den laster, aan het hooge Ministerie in een verkeerd dag licht is gesteld, en zij, uit liefde tot de waarheid en uit dankbaarheid, als mede uit achting voor zich zeiven zich verpligt zien tegen de meergemelde beschuldiging plegtig te protesterenen verzoekendat het Ministerie de gron den bekend make, waarop het bewuste verwijt van onzedelijkheid en ligtzin nigbeid steunt, opdat de wereld vrij en onpartijdig over de zaak kunne oordeelen. Naar men verneemt, zullen in deze en de volgende maand in de kam pen van Reijen en Zeist vele en groote wapen-oefeningen gehouden worden en zullen verscheidene Officieren van den grooten Staf en van de Genie zich derwaarts begeven, 'tgcen ten vorigen jare niet of minder plaats had. Dond. 11. omstreeks 10 ure barstte boven Arnhem en omstreken een hevig onweder los, hetwelk uit het zuidwesten opkwam. De spits der groote of S'. Eusebius-Kcrk is door den bliksem getroffenzoodat den daarop ge plaatsten haan de kop is afgeslagen, en eene zwarte streep op den afleider zigt- baar was. In de omstreken der stad zijn vrij groote hagelsleenen nedergevallen. Voor eenige dagen is te Hardenberghin Overijsselbij eenen verkoop van roerende goederen op den huize Ileemse o. a. eene schilderij verkocht voor ƒ2.60. Voor dit stuk is ƒ600 geboden, doch door den tegenwoordigen eigenaar niet afgestaan als zijnde hij stellig van meening de echte Kenan Simon Hasselaar, van Rembrandt van Rliijn in zijn bezit te hebben verkregen. In de Gron. Cour. leest men: den 14dcn dezer is alhier aangekomen een Officier, komende van Leeuwarden, tot het afhalen van 20,000 scherpe en 12.000 losse patronen, ten behoeve der schietoefeningen voor de korpsen infanterie en ruiterij, aldaar in garnizoen; en van de Willemstad een schip met balterij-bedding-hout en verder artillerie inateiiëel, bestemd voor de uit rusting dezer vesting. Te Haulerwijk, (prov. Friesl.) hebben de eigenaars van de uitgestrekte veenen aldaar, al de in die vecnen groeijende russehen gegeven aan de com- ssie, die zich ter dier plaatse vereenigd heeft, om in den aanstaanden wintertijd daarvan door de minvermogenden, matten te laten weven, ten einde, als er geen werk buiten 's huis is, hun werk en brood te verschaffen. De te 's Hertogenbosch opgerigte Rederijkerskamer, Tollens de Lau rierenheeft onzen beroemden volksdichter Tollens, tot Eere-Voorzilter dier kamer verkozen; eene commissie is benoemd, om den Heer Tollens het di ploma dier benoeming te gaan overbrengen, welk diploma, vervaardigd door den Heer J. P. Ritselde aldaar, een uitmuntend kunstprodukt kan genoemd worden. Hbl Volgens een berigt van Zr. M\ Consul te Riga zijn aldaar gedurende het eerste halfjaar van 1854 aangekomen regtstreeks uit Nederland 20 Nederl. schepen. Uit vreemde havens aangekomen 15. Naar Nederland vertrokken 18 Nederl. schepen en naar vreemde havens 17. 's GRAVEXHAGE 18 Augustus. De Tweede Kamer heeft gedurende het laatste gedeelte van het zitting jaar 18531854 achtereenvolgens aangenomen de volgende ontwerpen van wet, die nu aan de overwegingen van de Eerste Kamer, zijn onderworpen; (welke vergadering, zooals men weet, Woensdag den 23steo dezer zal hijeen- komen), als: 1°. tot vaststelling van het reglement op hel beleid der Rege ring van Nederl. Indie; 2°. tot wijziging in het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer; 3°. strekkende tot verhooging van Hoofdstuk V der Staats- begrooting en van de begrooting van het bijzonder fonds tot voldoening der uitgavenvoorlvloeijende uit de kolonisatie van behoefligen in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid voor 1854; 4°. tot goedkeuring eener ruiling tusschen het bestuur der Domeinen en de gemeente Middelburg; 5°. tot onteigening van percelen tol uitbreiding van de gemeente Arnhem en 6°. tot wijziging en verhooging van Hoofdstuk 1X5 der Staatsbegrooting over 1853. Door de Tweede Kamer zijn, hij haar uiteengaan, onafgedaan gelaten de volgende ontwerpen van wet, als: 1°. betreffende de eindbestemming der baten, voortspruitende van de voormalige Wees- en Momboir-Kamers; 2". be treffende de 5 jarige verjaring van de coupons der certificaten van Nationale Schuld; 3°. tot het verleenen eener bijdrage voor het uitwateringskanaal van Grave naar den Amer; 4". tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbe grooting voor 1854, (stichting van een stoomgemaal ter ontlasting van Rijn lands boezem op den IJssel5". tot afschaffing van de regten op den uitvoer van gemunt en ongemunt goud en zilver in Ned. Indie; en 6°. tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1852. BUITENLANDSCHE BKKKiTEX. ES «SIS LAN». LONDEN, 18 Augustus. Een vreeselijke brand is 11. Donderdag alhier in de City, in een gebouw van 100 vensters breed uilgebroken. Bij hel vertrek van den Courrier woedde het vuur met toenemende hevigheid. Ten gevolge van het toenemen der cholera is het getal der sterfgevallen in deze hoofdstad, gedurende de afgeloopene week, tot 1832 gestegen, hetwelk 611 boven het gemiddeld getal in dezelfde week der tien laatste iaren is. Eergisteren avond zijn op den North London spoorweg nabij Kingsland twee treinen zoo geweldig tegen elkander gereden, dat een stoker en een machinist gedood en verscheiden reizigers gekwetst werden. Twee Russische oorlogschepen zijn den 10dcn Julij te Rio Janeiro ten verkoop aangeboden. Zij hebben echter gecne koopers gevonden, daar de dag bladen daags te voren verklaard hadden, dat de verkoop vóór de oorlogsverkla ring had moeten plaats vinden, indien zij niet prijs gemaakt zouden worden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1