Het officiële dagblad van de Regering behelst in zijn nommer van den 8sten dezer eene aanschrijving des Ministers van Financiën aan den Directenr- Generaal der schatkist, welke hoofdzakelijk het volgende inhoudt: De Rege ring wenscht aan het land eene duidelijke schets te geven van den toestand waarin het bij zijn optreden de schatkist gevonden heeft; doch daar het za- uienstellen derzelve eenigen tijd zal vorderen, verlangt het, dat onverwijld een uitvoerige staat worde opgemaakt van de vlottende schuld op den 17deQ Julij jl., alsmede van de schuldvorderingen ten laste der hoofdkas, die met den 31sten Julij jl. opvorderbaar waren, maar niet betaald zijn, en ten laste der staatsbegrooting kunnen gebragt worden; zullende deze heide staten door eene van Regeringswege te benoemen commissie van deskundige en aanzien lijke mannen onderzocht, en goedgekeurd moeten worden. De toestand der Koningin Maria Christina is zeer ongunstig. Men wil datten einde de zaak ten spoedigste af te doenhet voornemen is haar proces niet aan de Cortes op te dragen, maar aan eene bijzondere commissie, welke onverwijld zou worden benoemd. Volgens sommigen zou zij, die nog in het paleis harer dochter gevangen wordt gehoudenin afwachting van haar proces, naar het klooster de Las Salesas worden overgebragt. Er is een buitengewoon crediet aan de Junta verleend, ten einde aan 4000 werklieden in deze stad werk te verschaffenals mede om al de wa pens op te koopen die niet aan de nationale militie behooren. Aan eene commissie van de Junta, welke zich den 8sten dezer bij den President van den Ministerraad begeven had, is bij die gelegenheid te kennen geven, dal Spanje zal open staan voor Victor Hugo, alsmede vooralle vreemde staatkundige bannelingen, wier gedrag geen wettige redenen tot ongerustheid oplevert voor de regeringen der met Spanje bevriende of verbondene natiën. De torreador Pucheta is, naar men verneemt, benoemd tot chef der geheime policie, in de plaats van den Heer Chico, die op zijn bevel, tijdens den opstand, door het volk werd dood geschoten. Hij zet zijne huiszoekin gen voort, daar men steeds wil, dat er nog muiters te Madrid verborgen zijn en houdt een naauwleltend oog op de Hotels der Gezanten want niet Espar- tero, maar Pucheta de torreador, wiens manschappen de huizen op 4 mijlen in den omtrek doorzoeken, is thans de magtigste persoon in Spanje. De hoofdstad blijft bestendig in de magt der politieke genootschappen, welke niet alleen de Koninginmaar ook Espartero heheerschen. Gewapende benden dringen de verdachte woningen, waardoor zij die der rijken verstaan, binnen, en begaan daar, volgens de getuigenis der liberale bladen zelve, allerlei buitensporigheden. De huizen worden onder de oogen der policiedie niets daartegen durft aan te wenden, doorzocht en leeg geplunderd. In den nacht van 6 op 7 dezer zijn de clubs te San Isidore, nabij Madrid, verga derd geweestoin over het lot van Maria Christina en hare dochter te beraad slagenen zullen gewis hunne bevelen deswege aan de Regering toezenden, die zich denkelijk daaraan onderwerpen zal. Te Barcelona is het nog erger gesteld. 20,000 menschen hebbenuit vrees voor het gepeupeldie stad verlaten. De Regering heeft bet plan van den Generaal Manuel Conchatot slooping der muren van Barcelona, goedgekeurd. De vestingwerken aldaar zullen gesloopt worden, naar gelang zich koopers voor den grond en de bouwmaterialen opdoen. De Heer Santa-Cruz heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin bevolen wordt, dat de burgerwacht onmiddelijk op hare respective posten moet terug- keeren, ten einde zorg te dragen, dat er geen aanval op personen of eigen dommen plaats hebbe. Het dagblad Las Novedades verzekert, dat de Fransche Regering aan de Engelsche ophelderingen heeft gevraagdten aanzien van de tusschen- komst, welke deze laatste bij de jongste gebeurtenissen in Spanje heeft kun nen verleenen. ITALIË, ROME, 7 Augustus. Alhier zijn van den 7den Aug. omstreeks 70 cholera-gevallen voorgekomen, welke bijna alle met den dood geëindigd warenden volgenden dag schijnt dit getal bijna verdubbeld te zijn. De regering laat geene bulletins uitgeven maar dat de ziekte niet onbeduidend is, kan men genoegzaam opmaken uit het vertrekken van edelen en wereldlijke geestelijkenzoo waren den 7de[1 drie groote rijtuigen vertrokken met omstreeks 80 priestershetwelk op de bevolking een ongunstigen indruk maakte. Al de schouwburgen waren gesloten. Nopens het heerschen der cholera te Genua verneemt mendat aldaar den Sisten Julij zijn overleden 226, den lstcn dezer 285, den 2den 314 en den 3de|> 304 personen, terwijl zich den 4den dezer in de hospitalen dier stad 1605 cholcra-lijders bevonden. PRUIS SEN. BERLIJN, 14 Augustus. Het schijnt zich te bevestigen, dat Pruissen, met het oog op de moge- lijke gebeurtenissen van den oorlog, wat hem betreft, thans zijne sterkten in de Oostzee volkomen laat wapenen. Op bevel uit Berlijn, is Weichselmundedeze voormuur van Dantzig in staat van beleg verklaard. Alle personen, die over Polen naar Rusland willen reizen, moeten hunne passen door het Russische gezantschap te Berlijn doen viseren. Uit Polen meldt mendat aldaar de nationale partij zeer ter neder geslagen is, omdat hare hoop, dat de tegenwoordige oorlog onvermijdelijk zou leiden tot herstel der onafhankelijkheid van haar vaderlandtot dusverre geenszins verwezenlijkt schijnt te zullen worden. Uit Stockholm wordt van den 14J«n dezer gemeld, dat 10,000 Fran- schen en 2000 Engelschen een versterkt legerkamp ten westen van Bomar- sund bezet hebben. Den 12dcn hebben de Russen een heftigen uitval beproefd; zij werden echter met aanmerkelijk verlies teruggeslagen, en moesten in de forten de wijk nemen; de vesting was in brand geraakt. OOSTENRIJK. AVEENEN, 16 Augustus. Heden is de officiële benoeming van den Heer Bacilbroeder des Ministers van Binnenl. Zakentot Oostenrijksch Stadhouder en civiel Gouverneur van Moldavië en AVallachye, bekend geworden. Men verzekertdat Oostenrijk heeft verklaard met de AVcstersche Mo gendheden in te stemmen op de navolgende punten ter onderhandeling, den grondslag uitmakende van en breedvoeriger ontwikkeld in eene op 11 dezer naar Petersburg afgezonden nota, namelijk: 1°. opheffing van het Russisch protectoraat over de Vorstendommen; 2°. verklaring der onafhankelijkheid van de orthodoxe kerk in Turkije; 3°. onbelemmerde vrije scheepvaart op ge heel den Donau4°. openstelling van eene vrije haven in de Zwarte zee 5". herziening van al de bestaande Piussisch-Turksche tractaten. Men verneemt, dat de AVeener Conferentie, ten gevolge van de nieuwe gebeurtenissen in de Donau-Vorstendommen, eerst in de eerste dagen der vol gende week zal bijeenkomen. De laatste berigten uit Petersburg gewagen van eene ophanden zijnde reis des Keizers naar AVarschau. Men brengt dit in verband met eene bijeen komst aan de grenzen met den Koning van Pruissen. Volgens alhier ontvangen berigten is Aartshertog Albrecht op den 9den dezeraan het hoofd van het 9de legerkorps Moldavië binnengeruktterwijl eene andere afdeeling AVallachije, bij Rotherlhurumintrok. Tusschen AVeenen en Petersburg is de electrische telegraaf reeds vol komen in werking. Heden is alhier een telegrafisch berigt uit Petersburg ontvangendat melding maakt van eene overwinning door Generaal AVrangel bij Bajazet op de Turken behaald, 3000 Turken werden gedood, terwijl de Russen 4 stukken geschut en 17 vaandels hebben bemagtigd. De uitvoer naar de Donau-Vorstendommen begint merkbaar toe te ne men. Zoowel uit Bucharest als uit Klein-AA'allachije worden, bijna dagelijks, bestellingen alhier ontvangenwaaraan ten spoedigste moet worden voldaan voornamelijk heerscht in zijden stoffenlaken en Neurenburger goederen veel levendigheid. Uit Czernowitz wordt onder dagteekening van den 7den gemeld, dat de Russen, den 2den dezer den aftogt over den Pruth aangevangen hebbende, op vijf onderscheiden punten over die rivier trokken, bij Lipkany, Skuliany, Leutscheny, Leowa en boven Rcni. Men vond het opmerkelijk, dat de Rus- sische troepen niet op den anderen oever van den Pruth post vatteden, maar verder binnenwaarts, naar Mohilew, Belz, Bender en Kilia schenen te zullen trekken. Te oordeelen naar de marsch-ordersdie de Russische troepen ont vangen hadden, zou Moldavië vóór het eind van Augustus geheel door hen ontruimd kunnen zijn. TURK YE. Sedert 5 Aug. is de gemeenschap van Bucharest met den Donau hersteld. Toen na de ontruiming van Kalarash door de Russen, de Turken deze stad (in Groot-AVallachye) binnenruktenging de Aartsbisschop van Silistria voor het Otlomanische leger uit. De geestelijke droeg het kruis in zijne hand, en was vergezeld van een talrijken stoet, voorzien van het heilig vaatwerk enz. Het Joum. de Const, deelt mede van den 5den Aug.dat Generaal Yus- suf te Bahadagh de Kozakken heeft teruggeslagenKolonel Dubreuil ontving vijf lansstekendie echter niet van ernstigen aard waren. Te Kars heeft een gevecht plaats gehad tusschen 40,000 goed gere- trancheerde Turken met 110 stukken, tegen 30,000 Piussen met 80 stukken en eene talrijke ruiterij. Klapka is naar Kars gezonden. Men schrijft uit Athenedat het bekende hoofd der Grieksche opstan delingen, Hadji Petros, naar Petersburg zal reizen en zijn weg zal nemen over Triest en AVeenen alwaar hij eerstdaags zal aankomen. EGYPTE. 1 Er zijn uit een goede bron narigten ontvangen, waardoor het zeker wordt, dat Abbas-Pacha een gewelddadigen dood gestorven is. Twee Mamclukken van zijne lijfwacht, die pas eenige kameraden door de wreede grillen des meesters het leven hadden zien verliezenen die zelve met een gelijk lot waren bedreigd gewordenhebben hem te midden zijner zwelgerijen gewurgd en onverwijld de vlugt genomen, alle voor de hand liggende kleinoodien medenemende. Een van hen is, naar verzekerd wordt, in zijne schuilplaats ontdekt en gevat. De groote moeijelijkheid voor Said-Pacba, den Onder-Koning van Egypte, is de slaat, waarin hij de schatkist gevonden heeft. Zij komt nagenoeg 50 millioen francs te kort, hoewel Abbas-Pacha zeer rijk gestorven is; zijn persoonlijk vermogen wordt, zekerlijk niet zonder overdrijving, op 200 mill, in geld geschat, ongerekend aanzienlijke vaste goederen. Het is bekend, dat Abbas-Pacha, in zijne verregaande achterdocht, zijne schatten in sluiphoeken begroef; en het zal zeer moeijelijk zijn, reeds dadelijk op de nalatenschap de terugvorderingen te doen gelden, waartoe de Staat onbetwistbaar regt heeft, maar die Said-Pacha verklaard heeft niet verder te willen uitstrekken dan strikt regtens is. Ten einde het daarin gelegen gevaar af te wenden, hebben zijn broeder, zijne neven, alle personen van de vorstelijke familie, thans voor

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3