De Staats-Courant bevat den. volgenden Staat van de opbrengst dei- Middelenin de zeven eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de zeven eerste maanden van 1853. 1854. 1853. ƒ9,858,998.89 9,884,348.23 In- en uitgaande regten, scheepvaart-regten vuur-, ton- en bakengeld 2,697,251.68 2,826,704.18 11,337,323.50 11,399,668.22 Registratie-, zegel-, successieregten enz. 6,633,047.27) 6,229.092.54) Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken 133,781.85) 122,439.87 874,476.20 835,692.96) Loterij 275,835.00 275,839.50 Totaal ƒ31,815,714.40 ƒ31,573,835.51 Meerder in 1854 ƒ241,878.89. AMSTERDAM, 18 Augustus. De Nederlandsche maatschappij van onderlinge verzekering op binnenlandsche vaart, België en op den Rijn lot Keulen, alhier gevestigd, onder bestuur der lleeren Klaas Hartkamp en A. Goldberg, bragt gisteren haar verslag uit over liet afgeloopen zesde boekjaar. Daaruit blijkt, dat de maatschappij weder met ruim 100,000 is vooruitgegaan, en haar maatschappelijk kapitaal meer dan ƒ600,000 beloopt. Meer dan 30 verschillende groote en kleine rampen vonden plaats, en de omslag bedraagt ƒ3.521 per mille. De directie maakt de leden opmerkzaamdat de deelnemers bij deze maat schappij over de afgeloopen 6 jaren, met inbegrip van administratie- en alle andere kosten ƒ101.47) voor een schip van ƒ3000 waarde betaald hebben, terwijl zijindien zij bij maatschappijen tegen vaste premie verzekerd waren geweest, niet minder dan ƒ360 zouden hebben moeten betalen. De feiten spreken te duidelijken de behoefte aan verzekering is te zeer bekend, dan dat wij nog eenigzins zouden twijfelen, of het getal verzekerde vaartuigen, thans ongeveer 300 beloopende, zal spoedig verdubbeld en ver drievoudigd worden. NIEUWE DIEP, 14 Augustus. Heden morgen ten 7* ure kwam hier onder het lossen van saluutschoten ter reede, 's Lands korvet, Heldin, Kapt. ter zee W. Start, komende van Cu racao, hebbende 6 weken reis. Gezegde bodem moet zoo spoedig mogelijk weder naar Hellevoetsluis vertrekken. Gisteren avond ten 9 ure kwam hier nog ter reede 's Lands brik ZeehondLuit. ter zee lste klasse de Jonghko mende van Hellevoetsluis, om op orders te wachten. Uit Texel wordt gemeld, dat het schip Susanna, van Suriname, den 15den aldaar binnengekomen, aan boord van welk schip heeft geheerscht de gele koorts, waaraan de Kapitein en Stuurman zijn overleden, is gevoerd en binnengebragt door den Heer C. F. Lucke, Officier van Gezondheid bij de marine, als passagier, aan boord van gemelden bodem. TIEL, 12 Augustus. Gisteren en heden werd alhier de 10dc algemeene vergadering gehouden van het Nederl. Onderwijzersgenootschap, onder Voorzitterschap van Prof. Hof stede de Groot. Met de werkzaamheden werd gisteren morgen in de Groote kerk der Hervormden een aanvang gemaakt, door de voordragt van eenige uitmuntende dichtregelendoor den Voorzitter voorgedragen en door den Heer Warnsinck vervaardigd, waarin spr. den aanwezigen het welkom toeriep, en hen tot belangstelling en medewerking in de groote zaak van onderwijs en opvoeding aanspoorde. Daarna trad de Heer D. W. Bosch Dz.van Amster dam, op en hield eene zeer belangrijke redevoering, over de staatszorg voor het onderwijs met betrekking tot de schoolpligtigheid. Vervolgens werd met de algemeene vergadering een aanvang gemaakt en de punten van be schrijving behandeld. Wij kunnen daarover thans niet in bijzonderheden treden maar vermelden alleendat er belangrijke punten van onderwijs en opvoeding werden behandeld. Bij stemming werd bepaalddat de volgende algemeene vergadering te Middelburg zal worden gehouden. Daarna werd de vergadering tot heden verdaagd, als wanneer de verdere punten van behande ling zijn afgedaan. COEVORDEN, 13 Augustus. In het jaar 1846 kocht de Heer van Runen van de marktgenooten van Noord- en Zuid-Barge eenige honderde bunders veen, tegen ƒ60 de bunder; het verkochte is niet geleverd. Nu heeft de Heer van Runen de deelhebbers der inarkte, ten getale van 167, tegen den 4dcu Sept. a. s. voorde Arrond.- Regtbank te Assen gedagvaard, tot vernietiging van het koopcontract, en tot terugbetaling eencr som van ƒ36,000welke som de Heer van R. den ge- volmagtigden der mark te aan geld en waarden op korting zou hebben be taald, met kosten schaden en intressen. Hbl BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELCrIE. BRUSSEL, 15 Augustus. Naar men wil, zou het complot, waarvan in ons vorig noinmer berigt is gegeven, niet tegen de Fransche, maar tegen de Belgische Regering ge smeed zijn. Het getal der gevangen genomenen is 4: van der Eist, Victor Considérant, Brunei, (de l'Argentière) en Sanders, van Luik. Men zegt dat de Heer Brunet, ond Officier in Belgische dienst, sedert verscheidene jaren alhier woonachtig, en dus geen politiek uitgewekene, aan den wapensmid Sanders eenige lonten besteld heeft. Bij de bestelling waren 60 fr. op reke ning gevoegd. In den brief van Brunet aan Sanders zou o. a. voorkomen »Wat den Heer Considérant betreftik heb lieverdat gij met hem zeiven spreekt." Alleen op deze woorden zou Considérant als medepligtig aan het complot beschouwd worden, althans, wanneer er «en complot bestaat. De vrienden van Considérant ontkennen, dat hij de wapenen besteld had, waar van aanvankelijk sprake was; hij had alleen een karabijn voor zich zeiven en eene voor een zijner vrienden in Texas besteld, tot wien hij zich eerst daags zou begeven. E1NCJE1LAW©. LONDEN, 13 Augustus. De leren, welke naar de Vereenigde Staten zijn uitgeweken, schijnen zeer voorspoedig te slagen. De gelden, die uit Amerika overgemaakt worden, om hunne betrekkingen te doen volgen, bedroegen in een kerspel van het Graaf schap Wicklow 1000 per maand, gedurende den laatsten tijd. Volgens berigten uit Buenos-Ayres dd. 2 Julij was de Minister van Finantien aldaar er in geslaagd, om nagenoeg 2,000;000 der achterstallige gelden af te lossen; hij trachtte vergunning te verkrijgen tot het besteden van 2,500,000 doll, aan het oprigten van een nieuw tolkantoor. De gun stige staat der geldmiddelen van dien staat doet vermoedendat weldra spoorwegengasfabriekenwaterwerken en andere nuttige en gewigtige plaatselijke verbeteringen lot stand zullen komen. De bevaarbare rivieren van Uruguay waren voor den wereldhandel opengesteld. Het afschaffen der paspoorten was insgelijks eene schrede op de goede baan. Berigten uit Hong-Kong van 22 Junij deelen mede, dat op verschillende punten van de provincie Canton onlusten uitgebroken zijn. De opstandelin gen hebben zich van verschillende vlekken in de omstreken dier stad meester gemaakt. Het opperhoofd heeft ook gedreigd om de stad zelfs aan te tasten. Er heerschte overal in den omtrek eene groote ongerustheid en de handelaren hebben voor groote sommen ingeschreven, ten einde hun eigendom te verde digen. Uit Shanghae had men geen nieuws ontvangen. FKAIIiRIJK. PARIJS, 16 Augustus. De Moniteur bevat een overgroot aantal benoemingen bij het Legioen van Eer en schenkingen van militaire medailles, welk een en ander niet minder dan 10 kolommen officieel gedeelte van het blad beslaat, voorafgegaan door een rapport van den Minister van Binnenl. Zakenwaarbij aan den Keizer wordt voorgesteldom het Ridderkruis van het Legioen van Eer toe te kennen aan de 3 Dekens der Maires van Frankrijk, welke deze functie, de een sedert 62 jaar, de beide anderen sedert 58 jaren vervullen. De Keizer heeft daarop gunstig beschikt. Bedoelde benoemingen omvatten 6 Groot-Officiereu, 20 Com mandeurs, 44 Officieren en 437 Ridders; het aantal geschonken militaire medailles bedraagt 500. De Keizer heeft voorts aan 2582 personen gratie of vermindering van straf verleenddaaronder behooren 805die wegens staatkundige vergrijpen getransporteerd zijn774 gewone gedetineerden en 1003 veroordeelde mili tairen en zeelieden. De Moniteur behelst het besluitwaarbij de som van 8 millioen francs wordt toegestaan, om de uiterste wilsbeschikkingen van Napoleon 1 ten uit voer te leggen. De Keizer heeft te Boulogne het Hotel van Capécure van 20 Aug. tot 2 Oct. laten huren (en wel voor 42,000 fr.), hetgeen een verblijf van ver scheidene weken aanduidtmen verzekertdat de Keizer aldaar een bezoek van Prins Albertden Koning der Belgen en den Koning van Portugal zal ontvangen. De Minister van Finantien heeft geweigerd magtiging te verleenen tot de ontginning van 1200 bunders land, welke magtiging gevraagd was door een zeer voornaam kapitalist, die een gedeelte der bosschen van Lodewijk Filips, o. a. het bosch van Villiers, had aangekocht. De weigering heeft ten doel om het misbruik tegen te gaandat van de ontginningen van grond wordt gemaakt. Tegenwoordig worden jaarlijks 10,000 bunders in Frankrijk ontgonnen, en gaat dit zoo voort, dan zou, door het doen verdwijnen van boschgronden de openbare gezondheidstoestand worden benadeeld. Eergisteren merkte men bij gelegenheid van de groote revue, onder de Officieren van den Staf van den Maarschalk Magnan, ook eenige vreemde Offi cieren op, o. a. twee Wallachijsche en twee Nederlandsche. Men schat de sterkte van de troependie alstoen vereenigd warenop 25 a 30,000 man. De Moniteur logenstraft de geruchten van het overlijden van verschei dene Fransche Hoofdofficieren in den Levant aan de choleraen voegt er bij dat deze ziekte in den Pireus, te Gallipoli en op de andere door de Fran- schen bezette plaatsen, sterk afneemt. De Heer Lallemand heeft aan de akademie der wetenschappen de be schikking gelaten over een legaat van 50,000 fr., door den testateur bestemd, om een prijs toe te kennen aan het werk dat, volgens het oordeel der aka demie, het nieuwste licht zal hebben verspreid over de anatomie, of de phy- siologieof de pathologie van het zenuwstelsel. Den 10d™ dezer heeft het wetenschappelijk congres van Frankrijk zijne 22ste jaarlijksche vergadering te Dijon geopend. SPANJE. MADRID, 14 Augustus. Het besluit tot bijeenroeping van de constituerende Cortes is heden in het regeringsblad verschenen. Het gevoelendat het proces der Koningin-moeder niet aan de beslissing dier vergadering zou worden opgedragen, bevestigt zicb.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2