LEYDSCHE COURANT. ÜvfS VRIJDAG, 18 AUGUSTUS. BI.WKMAXBSCHK BEIIÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven. v A LEYDEN 17 Augustus. Bij liet onderkoelt van het ontwerp van wet aangeboden tot regeling van liet gebruik van liet koloniaal batig slot over 1852 in de afiJeeliiigen der Kamer is onder anderen ook gesproken, over het vestigen van Europesclie volkplantingen in Suriname, over welke aangelegenheid verschil van gevoe len heerschte. Sommige leden hadden met leedw ezen geziendat de proefnemingen om trent het vestigen eener Nederlandsche volkplanting aan de Saramacca den Lande in Augustus des vorigen jaars reeds op eene uitgave van zes cn eene halve ton gouds te staan was gekomen. Bij al de teleurstelling cn rampen dezer kolonisatie, voegt zich dus nog eene aanmerkelijk en nutteloos geld verlies, daar de volkplantingen óf uitgestorven óf weder naar elders verhuisd zijn. Deze leden vonden daarin een nieuw bewijs, dat het een ijdel pogen is, om Europeanen met eenig goed vooruitzigt naar Suriname te willen over planten. Men moet dus, van alle verdere proefnemingen van dezen aard, die op niets anders uitloopen, dan op schade voor de schatkist en, wat nog meer zegt, op het ongeluk der volksplanlelingen zeiven, afzien. Anderen achtten het niet onmogelijk, en konden daarom zij het niet goed keuren, dat de Regering ontwerpen begunstigde tot het overbrengen van Duitschers en Zwitsers. Thans nu zich ook hier te lande, meer dan vroeger, eene sterke neiging tot landverhuizing openbaart, behoorde de Regering het mogelijke te doen, om de Nederlanders naar Suriname te lokken. Zoodoende bleven zij voor het Vaderland behouden, en konden bevorderlijk zijn tot den bloei onzer YV.-F. bezittingen. Wierden daarentegen vreemdelingen daarheen overgevoerdSuriname zou allengs het karakter eener Nederl. bezitting verliezen. Anderen beweerdendat er bijzondere redenen bestaanwaarom in Suri name eene Nederl. kolonisatie nog minder kans heeft te slagen, dan die van vreemde Europeanen. Volgens hen kan kolonisatie aldaar dan alleen geluk ken, als de volkplantelingen welen, dat zij op eigene krachten moeten steu nen, en op geenerlei onderstand of hulp van de Regering kunnen rekenen. Nederlanders zullen steeds geneigd zijn, bij eiken kleinen nood zich tot de Regering te wenden, en als zij met tegenspoed te worstelen hebben, de schuld daarvan op overheidspersonen werpen. Uit dit oogpunt was het, zoo geheel verwerpelijk niet, dat men nu de proef nam, om Duitschers of Zwitsers daar als landbouwers te vestigen; bleek het, dat de vreemde Europeanen door ei gen arbeid in Suriname een bestaan konden vinden was dus hel voorbeeld gegeven, dan kon bet in aanmerking komen, of ook onder begunstiging der Regering, Nederlandsche landverhuizers naar die bezitting zouden worden overgehragt. In dal geval toch zou het hoofdbezwaar tegen de vestiging van Nederlanders aldaar in mindere mate beslaan. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van de belangheb benden: tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den Rijkstelegraaf, wordt, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens 26 leerlingen toegelaten: de leerlingen ontvangen één gulden daags en kan nen dingen naar de betrekking van telegrafist der derde of tweede klasse, op eene jaarwedde van ƒ600 en van ƒ720; de telegrafisten der eerste klasse, die 's jaars ƒ840 genieten, worden gekozen uit die der tweede klasse; voor hel vergelijkend onderzoek moet men zich vóór of uiterlijk op den 30sten November 1854 bij het Depart, van Binnenl. Zaken aanmelden met een op zegel geschreven adres, en bewijsstukken, waaruit blijktdat men is: Neder lander; tusschen 21 en 30 jaren oud; van gezond ligchaamsgestel en zonder gebreken, als doofheid en bijziendheid, en van onberispelijk gedrag, het ver gelijkend onderzoek heeft plaats te 's Gravenbage op den 18dcn December 1854 en volgende dagen; en de mededingenden moeten blijken geven van ervaren heid in het schrijven van zeer leesbaar schrift, in de Nederlandsche, Fransche en Hoogdiiitsche talen, in hel maken van een opstel in eene dezer 3 talen, in de beginselen der cijferkunst, leer der evenredigheden, gewone cn tien- deelige breuken, Nederl. maten en gewigten cn rekenen, in de beginselen van stel en meetkunst en in het regllijnig teekenen; zij, die ook de natuurkunde de Engelsche taal cn het boekhouden hebben beoefend worden bij voorkeur toegelaten en bevorderd; de adressen, om te worden toegelaten, worden bui ten beschikking gehouden zoo zij, ongezegeld zijnof verzoeken behelzen, om ontheven te worden van eene der bepalingen; die vroeger niet zijn gekozen en weder wenschen toegelaten te worden, moeten zich op nieuw bij gezegeld erzoekschriften met overlegging der noodige bewijsstukken aanmelden. Volgens tijdingen uit 'oGravenbage was aldaar sprake, dat de Heer Mutsaers, Minister der R.-Kath. Eeredienst, welligt den lieer Borret als Com missaris des Konings in Noord-Brabant, zou vervangen en dat alsdan de vacante Ministeriële zetel voor de Roomsch-Katholijke eeredienst ingenomen zou worden door Jlir. van Nispen van Sevenaer, thans lid der Tweede Kamer. (Pr. Gr. Ct.) Tegen den middag van den 15dcn dezer kwam te Rotterdam van Har derwijk over Amsterdam per spoor een detachement suppletictroepensterk 140 onder-officieren en manschappen aan, welke terstond zijn overgegaan aan boord van het daartoe aan de Willemskade gereed liggende 4 mast schooner- schip Argo, Kapt. D. Huijers, om daarmede naar Java te worden overgevoerd. Genoemde troepen worden begeleid door de officieren J. W. Jonkers, H. A. Termijtelen, F. K. N. van Bijleveld en J. W. Mekern en den Officier van Gezondheid 3de kl. H. Gildemeister. De Leeuw. Cour. deelt nopens het vertrek van de Jonge Albert, waar van in ons vorig nommer melding is gemaakt, nog het volgende mede: Naar wij vernemen, is de Engelsche Zee-Officier, die zich te llarlingen be vond, in den vroegen ochtend van den 13dcn, met het schip dc Jonge Albert, zonder eenige lading en alléén met de noodige ballast, uit de haven dier stad naar Engeland vertrokken, nadat vooraf het op den bodem gelegde conserva toir beslag door den arrestant was opgeheven. Dit vertrek moet hebben plaats gegrepen buiten eenige daartoe strekkende order van de Nederlandsche Rege ring. De Kapitein van der Zee is niet mede vertrokken. Van Krimpen a/d. IJssel wordt van den lid™ gemeld: Alhier worden aanstalten gemaakt en pogingen in het werk gesteld, om eene afzonderlijke Hervormde gemeente te stichten. Reeds hebben de ingezetenen voor eene som van ƒ6400 ingeschreven, tot het bouwen van eene kerk en pastorij. De gemeente telt bij de 1200 zielen, en de meeste er van wonen van een half uur lot meer dan een uur gaans van de kerk te Ouderkerk, tot welke men dusverre behoorde, verwijderd. Eene openbare school is er, na verba zend vele moeite, sedert eenige jaren tot stand gekomen. Die school bloeit zeer, en oefer.t op ontwikkeling en beschaving, grootcn invloed uit. Moge het stichten der nieuwe gemeente even zoo gelukkig slagen. Men meldt uil FrederiksoordDe rogge-oogst is, zoo lang de kolonie bestaat, nooit zoo voordeelig geweest en bedraagt op eenige hoeven 30 mudden per bunder. De overige gewassen staan alle voordeelig. De opbrengst van het aardappelgewas is ruim, en de hoedanigheid laat niets te wenschen over. 's GRAVENHAGE17 Augustus. Z. M. heeft tot zijnen Ordonnance-Olficier benoemd den 1st™ J.uitenant Jhr. J. F. W. de Geer, van het 5d® regement infanterie, gedetacheerd bij den Staf van Z. M.en toegevoegd aan Z. K. II. den Prins van Oranje. Z. Exc. de Heer Bounman, Minister van II. M. de Koningin van Spanje bij het Nederl. Hof, is gisteren, na eene afwezigheid van ongeveer 6 weken van Madrid in de residentie teruggekeerd. Gisteren ten 11 ure heeft de Synodale Vergadering hare zittingen hervat. Burgemeester en Wethouders hebben een voorstel gedaantot het vragen van vei lof aan den Koning, tot het openen van eene geldleening van ƒ112.000, tegen 4 pet. in het jaar, tot het bestrijden der uitgaven, welke dc voorge nomen en vastgestelde aanbouw van twee vleugels van het gemeente badhuis te Scheveningen mogt vorderen. Dat voorstel zal in eene volgende verga dering worden behandeld. In de aanstaande maand September zal alhier de Industrie- en Hand- werkschool geopend worden. Deze school zal zich gunstig onderscheiden van andere dergelijke inriglingcn, daar het onderwijs, zoo veel mogelijk, practisch zal gegeven worden, en bepaald zal ingrijpen in de verschillende vakken van hand werk-nijvei licid. Het schoolgeld is bepaald, op slechts één gulden per maand, en de leeruren zijn des avonds, wanneer het werk op de winkels is afgeloopcn. De berigtcn nopens de aardappelen in dc Schcvcningsche duinen, luiden zeer gunstig. Wel is het loof op sommige plaatsen vroeger dood gegaan dan gewoonlijk doch zulks heeft aan den knol geen hinder loegebragt. Men heeft slechts hier en daar een enkelen zieken aangetroffen. Ook heeft men uit 13 roeden 12 kinnetjes aarJappelen gerooid dat men als zeer voordeelig mag beschouwen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1