Naauwclijks had Koning Max. van Beijeren de treurmai'e vernomen van liet overlijden des Konings van Saksen, of hij hegaf zich naar Possenhofec alwaar de Koningin-Weduwe zich bevindt, om haar over hel plotselinge verlies te troosten. je Munchen heeft de cholera zich den 29sten Julij het eerst vertoond, doch in geringe inate. Tot 7 Augustus waren slechts 23 personen aan die ziekte bezweken. Het eenige socialistische dagblad, dat tot dus verre nog iu Zwitserland bestond, La Tribune Suisseheeft wegens gebrek aan lezers, sedert cenige dagen opgehouden te verschijnen. In onderscheidene kantons is de secte der Mormonen dermate toegenomen, dat dit de aandacht der Regering heeft tot zich getrokken. Tegen hare verdere uitbreiding, worden maatregelen te gemoet gezien. Men houdt zich ernstig met het plan onledig, om den omvang van eenige der voornaamste Zwilsersche rneeien, ten deele door af damming te verminderen. De kosten worden op 6 a 7 millioen fr. berekend, die echter ruimschoots, door de aanwinst van een zeer vruchtbaren bodem, waaraan de landbouw groote behoefte heeft, gedekt zullen worden. §AKÜE TH. DRESDEN, 11 Augustus. Hertog Johann (Johann Nepomucenus Maria Joseph) heeft de Regering aanvaard. De vermoedelijke troonopvolger is thans de oudste zoon des nieu wen KoningsPi ins AlbertHertog van Saksen. Omtrent den dood van den Koning verneemt men naderdat bet voor val gebeurde op den weg naar het Pilzlhalhet rijtuig viel omhet handpaard werd schuw, sloeg achteruit en trof den Koning aan het achter hoofd. De kamerlakei trok den Koning onmiddelijk weg, legde hem op het gras en droeg hem met behulp van eenige tot bijstand ontboden personen in de herberg te Breunbiicld. Twee geneesheeien werden geroepen. Zij ont waarden, dat de hersenen geschokt waren; de Koning had onmiddelijk zijn bewustzijn verloren en kwam niet weder bij. Een half uur na het voorval gaf de Koning den geest. De postillon heeft hoegenaamd geene schuld aar. het ongeluk. OffiiTENÏlIJK. WEENEN, 13 Augustus. Tot den 7den dezer was voor de nieuwe leening te Ofen ingeschreven voor 21,566,090 fl.Brunn 12,891,075 11., Praag 24,385,495 fl., Milaan 3,129,340 fl. Opmerkelijk is de inschrijving door het Docloren-Collegie van de geneeskundige faculteit voor 333,280 fl. Ook in het buitenland wordt voor belangrijke sommen geteekend; men verzekert, dat deze buitenlandsche inschrij vingen volgens geloofwaardige opgaven reeds meer dan 100 millioen bedragen. De Lloyd zegt, dat de hoofdpunten van bet concordaat met Rome door ons bewind zijn vastgesteld, en dat het ontwerp eerstdaags naar Rome zal zal gezonden worden ter goedkeuring door den Paus. Een Oostenrijksch Officier is naar het hoofdkwartier van Omer-Pacha afgezonden, om met dezen de noodige maatregelen voor het binnenrukken der Oostenrijkers in de Donau-Vorslendommen vast te stellen. Het staken van het oprukken van troepen naar de oostelijke grenzen wordt thans van verschillende zijden bevestigd. In een brief uit Krakau wordt gemeld, dat de Russische Kolonel v. Kowztewskivan Warschau terugkeerende, op de Ooslenrijksche grenzen herhaaldelijk teruggewezen is, en zich dien ten gevolge weder naar Warschau heeft begeven. De van hier reglstreeks naar Gioergewo vertrokkene stoomboot, heeft zijne bestemming zonder verhindering bereikt. De gemeenschap tusschen Bucharest en Gioergewo is sedert het aftrekken der Russen zeer levendig. Kooplieden, uit Bucharest te Weenen aangekomen, doen daar groote bestellingen. Prinses Marianne der Nederlanden is alhier den 8stcn aangekomen, zich naar Konstantinopel begevende. Onlangs is gemeld, dat de regimenten Russische kurassiers van de garde, met de artillerie order hadden gekxegen naar de Poolsche grenzen op te rukken thans verneemt mendat aan deze troepen bevel is gezondenom hunnen marsch te staken, TIJ RKTE. Ismaïl-Pacha bevindt zich met zijn legercorps te Kaloegerenien Omer- Pacha heeft Roestschoek nog niet verlaten. Ilalim-Pacha heeft met 10,000 man Bucharest bezet. Generaal Vorst Gortschakoff bevindt zich te Bneso. Het corps van Generaal Luders heeft den 7den Aug. Braïla verlaten. Al de Engelsche en Fransche schependie hier ter reede liggenzijn naar Varna ontboden. Admiraal Boxer voert het bevel over het transport-eskader. De Bevelhebbers van het leger bij Kars, dat door Generaal Androkinoff geslagen is, zullen voor een Krijgsraad ter verantwoording worden geroepen. Volgens een telegr. berigt te Weenen ontvangen, is den 14de" Aug. aan 90,000 man van het verbondene leger bevel gegevenom zich van Varna naar de Krim in te schepen. OOST - E 19 I E. BATAVIA, 17 Junij. Tot lid van het besluur over de Protest, kerk in Ncd.-Indië is benoemd E. W. Cramerus, en tot Predikant bij de Prot. gemeente te Amboina, E. J. C. van den Berg. Den 15d«n Junij zijn alhier aangekomen 's lands stoomschepen Borneo cn Onrust, het berigt brengende van den gelukkigen afloop der krijgsverrig- tingen in Wester-afdeeling van Borneo. De Javasche Cour. van 17 Junij deelt daaromtrent mede, dat de Luit.- Kolonel Andresen den 2<ie" dier maand met het grootste gedeelte der expe ditie Monlrado was binnengerukt. Dadelijk werd bezit genomen van de drie door de oproerige Chinezen versterkte kongsiehuizen, van waar den volgenden dag, onder een saluut van 21 schoten, de Nederlandsche vlag werd gehe- schen. De bevolking van Monlrado had te voren om genade gesmeekt en onvoorwaardelijke onderwerping aangeboden. Ongeveer dertig der voornaamste ingezetenen van den bazar vielen den overste, bij de nadering der troepen, te voet. Alle bewoners lagen voor hunne woningen geknield en zijn in die houding gebleventot dat alle troe pen voorbij waren getrokken. Het hoofddoel der expeditie het nemen van Montrado, is alzoo bereikt. Het verlies van onze zijde is betrekkelijk gering. Wij hebben slechts 1 gesneuvelde en 27 gekwetstenbenevens 3 gekwetsten van de marine en 3 van de opvarenden der praauwen van Pon- tianak. Slechts voor en in de nabijheid van Sinkawang-Loahang en Koelor is gestreden. Sinkawang en Djintang waren door de bevolking verlaten, zoo ook de tusschenliggende door landbouwers bewoonde streken. De bazar van Kollor is, toen bij het laatse gevecht de opstandelingen waren uiteengejaagd, door hen op hunne vlugt in brand gesloken. Slechts weinige huizen ble ven gespaard. De door Montrado afgezonden bezending ontving van den overste de verzekering, dat daar waar hij geen verzet vond, personen en goe deren zouden worden gespaard en dat hijte Montrado aangekomende be velen der Regering aan de bevolking zou bekend maken. De troepen hebben zich zoo als altijd uitmuntend gedragen. Onbeschrijfelijk zijn de vermoeijenissen die zijvooral bij het doortrekken van het terrein tusschen Bentoenai en Sinkawang, hebben moeten doorstaan. En evenwel geschiedde de marsch met zooveel orde, dat men overal steeds strijdvaardig was. Door de marine zijn ook nu weder uitstekende diensten bewezenhet aanvankelijk welslagen der expeditie is te danken aan hare krachtdadige on dersteuning en medewerking. De Gouverneur-Generaal heeft zijne tevredenheid nopens dezen gelukkigen afloop aan de Bevelhebbers en de manschappen te kennen gegeven. Van Menado ontvangt men de tijding dat 'slands korvet Sumatra, Kap.-Luit. H. WipfF, op de reede van Kema den 16dcD Mei door brand geheel is verongelukt, welke ongeluk toe te schrijven is aan de ontbranding van eenen in de kaaska- mer den vorigen middag geborgen zak, gevuld met koffijboonen, welke kort te voren gebrand waren. De gemelde korvet bevond zich op eenen kruistogt in de Moluksche wateren, en was den 14den Mei ter reede van Kema ten anker gekomen om voor de bemanningonder welke velen door koorts waren aan getast verversehingen en quinine aan boord te nemen. In den nacht tus schen den 15den en 16dcn Mei, ten half vier ure voor den middag ontdekte men in brand de bottelarijdie zich zoo snel verspreiddedat men reeds ten 6 ure aan het behoud van het schip moest wanhopen. Ten acht ure voor den middag had het vuur reeds dermate de overhand genomen dat er aan geen behoud van het schip meer te denken was, en men alleen bedacht kon zijn, om de bemanning te redden, waarin men dan ook gelukkig nog is geslaagd. Van hunne goederen en kleederen is weinig of niets behouden gebleven. Van den inventaris van het schip zijn nog eenige voorwerpen ge red. De verongelukten zijn aan den wal met de meeste deelneming en har lelijkheid ontvangen. De schepelingen hebben zich gedurende het onheil uit muntend gekweten. Op de plaats, waar het schip gezonken is, heeft men eene baak opgerigt ter waarschuwing van zeevarenden, die aldaar zouden wil len voorbijvaren. De invoeren op Java en Madura gedurende het jaar 1853 zijn geweest aan voortbrengselen uit onderscheidene landen, tc zaaien 8,039,078. De uitvoeren bedroegen over gelijk tijdvak, te zamen ƒ7,572,793. Men meldt van Poerworedjo: In den namiddag van den 5den Junij keerden cenige Javaansche kinderen uit de dessa Kagoengan, onder het district Kaliwiro, in de afdeeling Ledok (residentie Bagelen), huiswaarts, het vee, hetwelk zij geweid hadden voor zich uitdrijvende. Een dezer kinderen genaamd Saïdo, oud 15 jaren, werd, door eene slang, aangevallen; aan den linkervoet gebetenis hij gevallen waarop de slang zich om zijn geheele ligchaam heeft gekronkeld, met dat gevolg, dat Saïdo daaraan is bezweken, j Het dier is door de te hulpgekoxncnen gedood, terwijl het reeds bezig was het ligchaam van rncergenoemden jongeling, beginnende met het hoofd, in te slikken. Bij onderzoek is gebleken, dat Saïdo aan zijn linkerbeen slechts ligt gewond, doch dat het geheele ligchaam verbrijzeld was. De slang had eene lengte van 16 voet, en eenen omvang van 2 voet en 4 duim. Hare kleur was zwart, wit en geel in ruiten, zij behoorde niet tot de giftige soorten. HAAF »E GOEDE HOOP. Over de Kaapkolonie en den Oranje-Vrijstaat deelt de Utr. Cour. o. a. het volgende mede Onze landgenoot, de Ileer J. C. Groenendaal is benoemd tot Staals-secre- tarisop een tractement van 4,800terwijl de benoeming van den Heer Hoffman, een welgesteld en tevens verstandig landman, tot President der Republiek zoo goed als zeker is. Zijn mededinger, de Heer Striiben, is een Dnitscher van geboorte en Resident magistraat op een dorp, genaamd Lady Smith, in de kolonie van Natal. Vroeger was hij in Engelsche dienst. De Ilollandsche partij in den Oranje-Vrijstaat is de sterkste, doch er is ook eene Engelschedie zichvooral in zaken van handel en ondernemin gen niet op den achtergrond laat plaatsen. Integendeeldie partij is vrij grooten beeft wein.g op met de vrij verklaarde Souvereinileit. De geld-crisis in de Kaapkolonie baart steeds veel zorg. Men zegt, dat er 5 aanzienlijke handelhuizen zijn, die in grooten geldnood verkeeren, en ver zekert zelfsdat de somdie er noodig isom allen op de houdenongeveer 2j millioen gulden zou bedragen. Er wordt echter veel gedaan, om de za-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3