Neutrale koopvaarders, welke ladingen inlieblien, ter goeder trouw ge kocht en aan boord geleverd vóór de blokkade van Archangel van 1 Aug., zullen wel verlof hekomen om van daar te vertrekkenmaar aangehouden niet worden vrijgegeven, dan tegen bewijs, dat de lading voor 1 Aug. is aan loird genomen. In de Kloosterkerk alhier is een wit grijsgeaderde marmersteen om den pilaar sluitende gesteld, waarop de naam van Jacob Cats in verheven letters gebeiteld is. Cats ligt er, genoegzaam aan den voet van den oostelijken pi laar, begraven. Eergisteren heeft de 2de Luit. van der Sijssen, van de batterij rijdende artillerie, de uit de Stad vertrekkende batterij tot buiten Delft uitgeleide gedaan. Terugkeerende werd zijn paard door een aankomend rijtuig, waarin zich muzijk bevond, schichtig, met dat gevolg, dat ruiter en paard in de diepe gracht voor de Akademie stortten en het niet dan met de grootste moeite is mogen gelukkeu gemelden officier te redden, terwijl het paard in de gracht bleef. BUITEXLANDSCIIE BEillGTEN. B BS K. <5 I 83. BRUSSEL, 13 Augustus. De Belgische Moniteur kondigt in zijn officieel gedeelte een Koninkl. besluit af, waarbij de gouden stukken van 10 en 25 fr. afgeschaft worden. Men zal deze stukken in de staatskassen kunnen inwisselen zonder verlies, van den i 14dcn Jezer tot den 4den September. Te beginnen van 5 September zullen de gouden stukken geen wettigen koers meer hebben. Gisteren zijn een groot aantal personen met den pleiziertrein naar Parijs vertrokken tot het bijwonen van de feesten van 15 Aug. VEtoile Beige meldt, dat er Vrijdag 11. alhier eenige personen in hechtenis zijn genomen o. a. zeker Victor Considérant, beschuldigd van wa penen gekocht te hebben, tot een aanslag tegen de Fransche Regering; echter geeft de beschuldigde op die wapenen aangekocht te hebben, om ze naar den Texas te verzenden; ook nog van der Eist, beambte bij den spoorweg, die een kist had ontvangen waarin zich een helsch werktuig en een pistool met 12 loopen bevonden. ENGELA SD. LONDEN, 13 Augustus. De Koningin heeft gisteren het Parlement verdaagd. In de door haar uil- gesprokene rede begon zij met hare tevredenheid te beluigen over den ijver en de kracht, waarvan het Parlement de bewijzen had gegeven, ten einde den oorlog, waarin Engeland gewikkeld was, krachtdadig voort te zetten. Met de medewerking van den Keizer van Frankrijk, zeide zij verder, zal ik trachten dien heerschzuchtigen en overweldigenden geest van Rusland te on derdrukken een geestdie ons gedwongen heeft de wapenen op te vatten ter verdediging van een Bondgenoot, en om de toekomstige rust van Europa te verzekeren. Zij eindigde met den wensch, dat de leden door een geest j van eendragt mogten blijven bezield, en dat, nu Engeland beroofd was van den vrede met het buitenland, allen zouden trachten rlen binnenlandschen toestand te verbeteren. Ten bewijze, dat de Regeringen van Engeland en Frankrijk op de nood zakelijkheid rekenen van een tweeden veldtogt in 1855, dient, dal onlangs contracten zijn gesloten met de leveranciers van vleeschgroenten en ge vogelte en alle andere levensmiddelen, gedurende den tijd dien de Fransche vloot in de Oostzee en hare twee golven in 1855 zal doorbrengen. In het Lagerhuis heeft Lord D. Stuart ecne ruim 372 vt. lange en door 13,564 ingezetenen van Glasgow onderteekende petitie ingediend, waarin aan gedrongen wordt, dat er geen vrede met Rusland gesloten worde, tenzij het koningrijk Polen in zijne vorige onafhankelijkheid en integriteit hersteld worde. De voorwaarden, waarop de Turksche leening gesloten zal worden, zijn de navolgendeZij zal bedragen 2 inillioen uitgegeven worden a 80 te gen 6 pCt., bepaaldelijk gewaarborgd door de Egyptische schatting, begroot op 282,000 af te lossen a pari bij jaarlijksche stortingen van minstens 1 pCt.te beginnen met 1° Maart 1856, alles gehypothekeerd op de in komsten van Turkye. De eerste betaling zal 15 pCt. bedragen, en gevolgd worden door maandelijksche stortingen van 15 pCt.20 pCt. en 2 maal 15 pCt. Een deel der leening zal te Parijs worden aangeboden, en de deelnemers zul len het regt hebben voor een millioen meer in te schrijven, op dezelfde voorwaarden, binnen het tijdsverloop van eene maand. Boven die som rekent men 2 millioen te krijgen na verloop van 5 maanden tegen 85. Een afzonderlijke firman zal de betaling van de Egyptische schatting aan Enge land bevelen. Van haren kant zal de Engelsche Regering aan de inschrijvers al haren bijstand verleenen. De Regering heeft de Orient. Steam Nav. Comp. ontheven van de ver- pligting, om door hare, naar Australië vertrekkende, vaartuigen Batavia te doen aandoen mitsdien heeft de regtstreeksche postverbinding tusschen Londen en Batavia over Singapore opgehouden. De Neaerlandsche paketschepen zullen in het vervolg de brievenmalen te Singapore moeten afhalen. De Plymouth-mail verzekert, dat er ernstig sprake is om Admiraal Dundas, thans in de Zwarte zee kommanderendeterug te roepen, en dezen vlootvoogd tot lid van de Admiraliteit te benoemen, welk collegie eene geheele verandering zal ondergaan. Alhier is het herigt ontvangendat 3000 Fransche soldaten en 600 Engelsche mariniers, den 8sten dezer, zonder tegenstand te ontmoeten op 3 verschillende punten der Alands-eilanden zijn ontscheept. IleJS Engelsche transportschip Eliza zal naar Calais vertrekken, om Fransche troepen naar de Oostzee te brengen. Naar men verneemt zullen het 85te ba- taillon jagers van Vincennes en hel 15de, 23ste, 4isle en 568te regiment van linie op Engelsche schepen naar de Alands-eilanden getransporteerd worden, om deze gedurende den winter te bezetten. Tusschen Bremen, Havre, Southampton en New-York zal weder eene nieuwe stoomboot-verbinding tot stand komendoor middel van de General Screw Stcam-Nav. Comp. Twee stoombooten van 2500 ton zullen tusschen Bremen en New-York, en 2 andere van 1860 ton tusschen Havre en New-York, de dienst waarnemen. Alle 14 dagen zal eene boot van Breinen en Havre vertrekken en Southampton of Cowes aandoen. FRANÏ4R IJK. PARIJS14 Augustus. De Keizer en de Keizerin hebhen een stierengevecht bijgewoondhetwelk te Bayonne gegeven werd. De Keizer heeft bij deze luisterrijke vertooning het voorzitterschap bekleed. De Keizer zal eerst den 26sten te Parijs komen. De Keizerin had het voornemen te kennen gegeven, om het bal te Bayonne le bezoeken. Een berigt van den 10Jcn uit Weenendoor den Moniteur medege deeld, zegt, dat men om het intrekken der Oostenrijksche troepen in de Vor stendommen te bevelen, slechts het antwoord afwachtte op de mededeelingen van den Kolonel Kalisch, die zoo als men weet, met de Opperbevelhebbers der vereenigde legers in overleg is getreden. Het gemeentebestuur van Marseille heeft aan 2 bakkers en 15 vleesch- houwers aldaar, die uit vrees voor de cholera hunne winkels hadden gesloten en de stad verlaten, hunne patenten ingetrokken. §PANJE. MADRID, 9 Augustus. Omtrent het verschil van gevoelen onder de Ministers, verneemt men, dat 3 meeningen elkander den voorrang betwisteneenige leden zijn voor Dom Pedro, anderen voor Isabella II, terwijl de overige den afstand der Koningin verlangen. Mogt Isabella II afstand doen, hetgeen door sommigen wel i wordt verwacht, dan zal een driemanschap het Piegenlschap uitoefenen tot op I de meerderjarigheid van de Prinses der Asluriën. Deze 3 Regenten zullen dan zijn: Esparlero, O'Donr.ell en San Miguel. De belofte van Esparlero, om Maria Christina niet uit de hoofdstad te laten vertrekken, kan allergewigligste gevolgen na zich slepen, daar de staatkundige partijen hierdoor op nieuw in beroering kunnen worden gebragt; want de in beschuldigingstelling dier Vorstin door de Cortes kan niet uil- i blijven, wanneer zij in het paleis gevangen wordt gehouden. Er zijn er die beweren, dal van Isabelle II en zelfs de omverwerping van den troon er de gevolgen van kunnen zijn. Geen besluit der Cortes toch j kan uitvoerig erlangen, zoolang het niet door de Koningin bekrachtigd is; en zal nu de Koningin dit doen omtrent een besluit, waardoor hare moeder op eene onteereride wijze getroffen wordt. Het Ministerie heeft door middel van den telegraaf 4000 geweren nit Sevilla laleu ontbieden, ten einde de nationale militie te Madrid le wapenen; ook te Burgos, Santander en in andere plaatsen is om wapenen gevraagd. De Junta heeft twee geschiedschrijvers der omwenteling benoemd. Twee Franschende Ileeren Pujol en Delmas, Oud-Kapitein van den staf in Frank rijk, zijn met die taak belast. De eerste was aanvoerder bij de groote bar ricade der straat das Cazetas. Het werk zal met platen en portretten worden versierd en ten titel voeren: De bevrijders van Spanje, staatkundige en cri- tische geschiedenis der omwenteling van 17, 18 en 19 Julij, met eene in leiding over de buitenlandsche staatkunde. Nog zullen daaraan worden bij gevoegd de levensberigten der Generaalsdie aan den opstand deelgenomen hebben, als Espartero, O'Donnell, San Miguel, enz. Te Barcelona zijn den 10den twee werklieden, overtuigd de plunderaars le hebben aangevoerd, die de fabrieken hebben vernield, opgehangen. In die stad is een regement aan het muiten geslagenwaarbij twee Officieren den dood hebben gevonden. Na deze muiterij te hebben bedwongengaf Gene raal Manuel de la Concha bevel om van dit regement, van ieder tien man een dood te schieten; hij kwam echter hiervan terug, en krachtens een later hevelschrift werden slechts drie opstandelingen doodgeschoten. De Junta van Cadix heeft de doodstraf voor staatkundige misdaden af geschaft ook heeft zij het concordaat onwettig verklaard en de teruggave aan de natie bevolen van de goederen die, krachtens dit concordaat, aan de geestelijkheid zijn overgeleverd. PRUISSE\'. BER.LIJN, 13 Augustus. Het toezigl der policie op de drukpers is in den laatslen lijd nog strenger geworden. Vele bladen zijn aangemaand om meer gematigdheid aan den dag le leggen. Dezer dagen werd berigtdat uit België over Pruisen wapens naar Rus land gezonden zijn. De Voss. Zeit. logenstraft deze tijding, en zegt dat de bedoelde zending bestond uit 140 centenaars telegraafdraden, in Pruissen vervaardigd en naar Polen bestemd. De stad Ehrenbreitstein wordt van vestingwerken voorzien. Te Memel lagen volgens de laatste tijdingen 1300 neutrale schepen in lading. FRANKFORT. 12 Augustus. Van 22 tol 26 September zal de Evang.-Proteslantsche kerkdag in deze stad vergaderen. Reeds worden toebereidselen gemaakt, om de leden dier ver gadering op eene bijzonder waardige wijze te ontvangen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2