LEYDSCHE COURANT^T WOENSDAG, 16 AUGUSTUS. Vs-ïi Jvt BÜViYENLANDSCHE BE1UGTEY. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdug Avond. De Prijs der Courant is IS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN15 Augustus. Z. K. II. Prins van Oranje woonde II. Zondag voor het eerst alhier de voormiddag godsdienst-oefening bij in de Pieters Kerk, onder het gehoor van den oudsten Leeraar N. Berkhout, die tol tekst had de woorden uil den Brief van Paulus aan den Philippcnsen III: 8b. «Opdat ik Christus moge gewinnen." Na eene indrukwekkende rede, die eene voorstelling bevatte dat «Christus te gewinnen, voor eiken mensch het allergrootste gewin is," droeg de grijze Leeraar den jongen Prins in 'l gebed ernstig en hartelijk op aan den hoogon en genadigen God, Diens leiding en bescherming en zegen over hem inroe pende; waarna hij hem op eene regl vaderlijke en voor de gemeente verrassende wijze toesprak. Wij hopen en vertrouwendat deze zoo ernstige als liefde volle woorden diep in het gemoed van den Vorstelijken jongeling mogen be waard blijven, opdat hij eenmaal een ecre van Christus, en een zegen zij voor Nederland. Dat geve God Z. K. II. de Prins van Oranje heeft aan de sloeproeijers van het stoom schip Amsterdam, waarmede Z. K. II. onze havens bezocht, 100 en tevens aan een stoker, die aan eene hand gekwetst is geraakt, eene aanzienlijke gift doen uitreiken. Ten aanzien van den persoon van Bird, te 's Gravenhage aangehouden op den 17dcn Julij jl.ter zake van het uitgeven van verdachte guldens, verneemt men, dal het munt-collegie te Utrecht verklaard heeftdat de gul dens werkelijk valsch zijn, en dat zijn voorgeven, dat hij de guldens te Lon den van zekeren Charles, die in het maken van valsche munt een bestaan schijnt te vinden, had gekocht, met de waarheid overeenstemt. In de afgeloopen week is te Rotterdam het gas ontploft in eene der buitengewoon groote lantaarns, die aldaar aan de achterzijde van liet raadhuis geplaatst zijn, op het oogenhlik, dat de lantaarnopsteker het licht ontstak. De lantaarn is met een geluid als van een kanonschot van zijn voetstuk ge rukt; de opsteker werd een eind ver weggesmeten, en is reeds aan de won den, welke hij bekomen heeft, overleden. Ook zijn twee voorbijgangers ernstig aan den arm gekwetst. De glasruiten, in de benedenverdieping van het raadhuis, zijn verbrijzeld. Uit Gorincliem meldt de N. R. C. hel. volgende: De artillerie is sinds 4 weken ook hier bezig met het verzenden van geschut en ander krijgsmate- rieelniet minder dan 24 schepen zijn of worden van hier geladen onder de laatst afgezonden schepen is er een bestemd geweest naar Delfzyl en den Helder; terwijl ook de nieuw gebouwde torens om deze vesting zooals te Vu ren, Llindcwijk enz., mede gewapend worden. Thans voert men wederom krijgsinaterieel aan, zoodat er bij voortduring veel drukte is. Zaturdag 11. is van Hellevoetsluis vertrokken het Amorikaansch schip Cheshire, gezagvoerder N. Rich, naar New-York, aau boord hebbende 215 landverhuizers, waarvan 178 Duitschcrs en 37 Nederlanders. Men verneemt, dal het schip de Jonge Albert zondag ochtend te drie ure, met de equipagie, Harlingen heeft verlaten. Daaruit mag worden opge maakt, dat de moeijelijkhedenwelke, wegens het bezit van dien bodem, lusschcn den Kngelschen prijsmeestcr en den gezagvoerder bestonden moeijelijkheden, waaraan de Regering voor het overige geheel vreemd schijnt te zijn geweest, uit den weg zijn geruimd. (Ifaail. Conr.) Den loden dezer is te Amsterdam de jaarl. alg. verg. van het Nederl. Bijbelgenootschap gehouden, onder voorzitting van den Heer Mr. S. Baron van Heemstra. In hel door den Secretaris, Mr. B. J. Ploos van Arnstel, uitgebragte verslag werd herinnerd aan het 40-jarig bestaan van het Genootschap, en de bloei, waarin het verkeert, aangewezen. Hel getal der afgeleverde Bijbels en Testamenten heeft bedragen 33,730. Uit het door den Seer. Prof. J. van Gilse medegedeelde verslag, omtrent de werkzaamheden van het Gen. in en voor de overzeesche bezittingen, bleek, dat door den afgevaardigde Gcricke de herziene tekst is toegezonden van de Javaansdhe vertaling der Evangeliën van MaltheusMarcus en Lucas en naar aanleiding van een in de vorige verga dering genomen besluit, de noodige maatregelen zijn voorbereid, om het Ja- vaansche N. Test. in kleiner formaat legen een geringen prijs verkrijgbaar te stellen. De verspreiding der II. Schrift op Java is, even als vroeger, naar gelang der behoefte onbelemmerd voortgezet. Verder werden beriglcn mede gedeeld van de afgevaardigden, Hardeland, Neubronner van der Tuuk en Matthes, welke laatste een gedeelte van zijne Macassaarsche spraakkunst had overgezonden. De rekening en verantwoording, waaruit de goede staat der geldmiddelen van het Gen. bleek, zijn door de Vergadering goedgekeurd, de ingezonden, voorstellen behandeld en de opengevallen plaatsen in het hoofdbestuur \ervuld waarna de Vergadering met dankzegging aan God is gesloten. De Officier van Justitie te Amsterdam heeft medegedeeld, dat dezer da gen bij verscheidene personen op verschillende plaatsen van ons rijk over de post brieven bezorgd zijninhoudende prospectussen van eene Badensche spoor- haan-leening-lolerijonderleekend Stern cn Grein, bankiers te Frankfort a/M. Dat de verspreiders dier brieven zich zei ven bewust zijn eene ongeoorloofde daad te doen, mag daaruit worden afgeleid, dat bijv. de brieven, naar Gro ningen verzonden, het postmerk Amsterdam dragen, terwijl brieven, voor ingezetenen van Amsterdam bestemd, het postmerk Haarlem of Leyden voeren Ook te Utrecht zijn diergelijke brieven ontvangen, zij zijn ongefrankeerd. Uit Amsterdam wordt gemeld dat J. H. Kamper (welke zich aan het Nieuvvediep en te Londen Frans de Haas heeft genoemd) Zaturdag jl. omstandig hekend heeft, de moordenaar te zijn van vrouw Prikwirikel en hare kinderen, met bijvoeging, dat hij gecne medepligligen heeft. Uit de opgave van zijn plan, van de opvolging der misdrijven, welke hij beging ten huize van Prik- winkel, cn van de redenen, die hem tot het een cn ander geleid hebben, blijkt, dat volstrekt geene wraakzucht tegen de vrouw of jaloczij, maar heb zucht alléén, en de zucht om zich van alle getuigen van zijnen diefstal le ontslaan, hem van den eer.en moord tot den anderen bragten, en dat hij de braak pleegde na die moorden. De werken voor de verlenging van den Rijnspoorweg van Arnhem naar Pruisssen naderen met rassche schreden hunne voltooijjug. De aarden haan tusschen het station Arnhem en den IJsseJ is bijna op de hoogte gehragt en de daarin voorkomende kunstwerken zijn mede nagenoeg voltooid; de cilin ders of pijlers voor de brug over den IJssel zijn nagenoeg gesteld en men is thans druk bezig met het stellen der ij ze ren-hoven constructie van dit be langrijke werk. Het overige gedeelte der baan, met de daarin zijnde kunst werken tusschen den IJssel en de Pruissisehe grenzen, is voltooid. Van de zijde van Pruissen wordt mede tusschen de Nederlandsche grenzen en Ober- hausen met kracht gewerktvoor sommige is de aardenbaan reeds aangelegd en voor het overige laat het zich aanzien, dat deze spoorweglijn van Arnhem naar Oberhauscn in liet aanstaande voorjaar zal gereed zijn. De Officier van Justitie le Groningen maakt bekend, dat, volgens berigt van den Burgemeester der gemeente Iloogezand, zeker vreemdeling, zich noemende Hendrik Kielin het bezit van drie in het Duitsch geschrevene wisselsieder groot 500onderteekendII. Pentermanvan E. Frimamolenaar aldaar, eenig geld op deze heeft opgenomen. Die wissels, welke in het bezit van den vreemdeling zijn gebleven, moeten, volgens het berigt, valsoh zijn. De vreemdeling heeft zich daarop verwijderd, volgens zijne opgave naar Zijl- dijk, gemeente 't Zandt, gaande. Uit .Groningen wordt gemelddat op de drie laatste marktdagen aldaar ongeveer 3800 last koolzaad aan de beurs was, waarvoor ruim een milliocn guldens is besteed. Groote opbrengst (30, 35 en meer mud per bunder) en hooge prijs (ten gevolge van de blokkade der Russische havens) loopen thans zamenom het voor den landbouwer in dit artikel hoogst gunstig te doen uitvallen. Eenige dagen geleden heeft er hij Oss, in Noordbrabanteon treurig ongeval plaats gehad. Een plotseling ontstane brand, ten huize van een landbouwer, heeft .niet slechts geheel diens bezitting in ascli verteerd, maar ook zijn ruiiu 5-jarig zoontje is daarbij omgekomen. 'sGRAVENHAGE, 15 Augustus. Z. M. heefL den Heer Kramers, Hoofdonderwijzer aan het opvoedingsgesticht te Noorthey, benoemd tol Ridder van de Orde der Eikenkroon. Naar inen verneemt zal Z. M. de Koning zich den ,54en Sept. naar liet Kamp van Zeyst begeven. Hrl. KK. 1111. Prins en Prinses Frederik benevens de jeugdige Prinses Marie, hunne dochter, zullen zich den 28sten dezer op reis begeven naar hunne goederen in Silezië. Het 6taatsll. behelst de wet lol regeling van het armbestuur. Men verneemt dat zij met 1 Sept e. k. in werking zal treden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1