E^'fiKLAXi. LONDEN7 Augustus. De Schout-bij-Nacht Henry IS yam Martin heeft bevel ontvangen om zich bij de vloot van Sir Cb. Napier in de Oostzee te voegenaan den Schout-bij- Nacht Montague Stapford is bevolen zich bij de vloot in de Zwarte Zee aan te sluiten. De Mom. Adv. meldt, dat er verschil van gevoelen bestaal tusschen Prins Napoleon en Maarschalk St. Arnaud en dat de laatste teruggeroepen zou zijn. Ook deelt dat blad mede, dat de landing der verbondene troepen op de kust der Krixn plaats zal hebben op ongeveer 80 eng. mijlen van Sebastopol en dat er minstens drie weken zullen moeten verloopenalvorens men iels be slissends vernemen kan. Het schip Nile heeft te Liverpool 17,391 oneen goud, ter waarde van 69,564 uit Port-Philip aangebragt. Gedurende deze week is voor omtrent 320,000 aan specie uit verschillende oorden der wereld aangevoerd. F St AS H 5tS«9fi. PAFilJS, 8 Augustus. De Mon. de VArmee deelt thans officieel de lijst mede der Bevelhebbers bij het legerkamp van het noorden. Aan het hoofd van het kamp staat de Keiz.er zelf; voorts is de Divisie-Generaal Rolliri benoemd lot Chef van den Generalen staf; de Generaals Graaf Schramm, Gues-Viller en Carrelet voeren het bevel over het 3d(! arméekorps. De gezamenlijke infanterie vormt 6 batal jons scherpschutters en 24 regemenlen; de gezamenlijke ruiterij 12 regementen. De stad Parijs gebruikt thans jaarlijks voor 25 millioen fr. aan water- j stofgas; een bewijs van den vooruitgang, welken de openbare verlichting in de laatste jaren heeft gemaakt. Een brief uit Cairo aan den Moniteur van 20 Jul ij meldt, dat Saïd- I Pacha zijnen intogt te Cairo heeft gehouden en bezit heeft genomen van de citadel. Na de voornaamste ambtenaren en de Ulemas ontvangen te hebben, woonde hij in hun midden het vertrek bij der Karavaan van Mecca. De be volking hief op zijnen doortogt vreugdekreten aan. Des avonds was de stad verlicht. De schatkist is door den oorlog en de voortdurende krijgstoerustingen tamelijk ledig, zoodat het noodzakelijk wordt om naar nieuwe middelen om te zien. Daar alle bronnen reeds uitgeput zijn, zal men wel tot eenc nieuwe leening moeten overgaan waartoe het plan reeds bij het Ministerie van Fi- nantien gereed moet liggen, hetwelk nu des te meer op de algemeene bereid willigheid tot het brengen van geldelijke offers rekent, dewijl de ontworpene togt naar de Krim algemeen goedgekeurd wordt. Uit een onlangs medegedeelden officielen staat blijkt, dat gedurende het dienstjaar van 1853, Iluslandwat den invoer betreft, slechts op den achtsten rang van de invoerende staten voorkomtwaarbij de granen nog een aanmerkelijk deel van den invoer uitmaken. Voor den uitvoer staat R.usland slechts op den 22sten rang van de Mogendhedenmet welke Frankrijk in be- trekking is. Belgie daarentegen, komt onder de eerste landen van productie, I en onder den 3den rang als land van bestemming voor. Deze cijfers nemen veel weg van de vrees voor de gevolgenwelke een oorlog met Rusland voor Frankrijk kan hebben. Volgens den Mess. de la Cliar. zijn 5 zusters van liefdadigheid van Boulogne vertrokken ten einde op de vloten in de Zwarte- en Oostzee haren liefdadigen werkkring uit te breiden. Uit officiële staten betreffende de bevolking van Algcrie, deelen wij de volgende cijfers mede: De Europesche bevolking, op 31 December 1852 tel- lende 124,401 zielen, bedroeg op 31 December 1853 133,192, en is dus in één jaar met 8791 zielen toegenomen; de zieken in de hospitalen, weezen, kwcekelingen in opvoedingsgestichtenin gemeenschappelijke woningen levende geestelijken, gevangenen enz. medegerekendwordt het cijfer der Europesche bevolking op 136,378 gebragt. Op 31 December 1853 was het getal der, om politieke misdrijvengedeporteerden 3000. Het effectief des legers telde 72,557 man waaronder 6289 inlanders. Het getal der vreemdelingen in Algerie heeft de volgende verandering ondergaanverminderdEngelschen en Ieren met 4, Polen 4; vermeerderd: Spanjaarden met 360, Portugezen 42, Italianen 108, Maltezers 59, Belgen en Hollanders 31, Duitschers 787, Zwitsers 267, Grieken 5, en van verschillende andere natiën te zamen 28. De Fransche bevolking, op 31 December 1852 71,356 zielen sterk, telde op 31 December 1852 3202 meer, of 74,558 zielen. IPAÜiIE. MADRID, 5 Augustus. Men zegt, dat de Koningin binnen kort naar de zeebaden zal vertrek ken, en dat Espartero haar op deze reis zal vergezellen. Ook wordt verhaald, dat de Koningin een manifest aan de natie zal uitvaardigen, door haar alléén gelcekend. Generaal Ros de Olano heeft een gehoor gehad bij de Koningin. De Regering heeft de betaling bevolen van het vervallen halfjaar rente. De 32s'e verkoop van amortisable schuld van de lste en 2de klasse blijft voorloopig uitgesteld. Men verhaalt, dat de Hertog der Overwinning aan den Graaf van Lucena als maatregel van orde voorgesteld heeft, om de Koningin-Moeder, die zich nog altijd in de hoofdstad bevindt, onverwijld te verbannen. De Graaf moet zich met dit denkbeeld echter in geenen deele hebben kunnen vereenigen. Beter vond hij het om de Koningin-Moeder onder het bereik te houden, ten einde te gemakkelijker hare kuiperijen te kunnen doorgronden, en ze te beter onschadelijk te kunnen maken. De Graaf schijnt overigens van mcening te zijndat de voorname kracht van Marie Christine in de schatten ligtwaar over zij te beschikken heeft. Het moet althans voornamelijk om deze reden zijn, dat hij aan Iispartero van zijne zijde het voorstel deed: dat de Koningin- Moeder zal worden uitgenoodigd en des noods gedwongen, om in de ten ecnen- male uitgeputte schatkist de som te storten van 150,000,000 realen (ruim ƒ16.000,000). Deze woorden van O'Donnell moeten op Espartero een zeer diepen indruk gemaakt hebben. Over het algemeen schijnt men niet zeer tevreden met het nieuwe Ka binet, voornamelijk uit vrees dat Espartero en O'Donnell niet lang eensge zind zullen blijven. Aan eenige Fransche uitgewekenen is bet verder verblijf in Spanje ontzegd. Onder andere heeft de Heer Louis Caussanel, bankier alhier, die hooge ach ting geniet, bevel gekregen de stad te verlaten. Bij gelegenheid der gebeurtenissen in Spanje heeft Dom Miguel, de pretendent naar de kroon van Portugaleen memorandum gezonden aan de Hoven van Weenen en Berlijnwaarin hij protesteert tegen de vereeniging van Spanje en Portugal onder één hoofd, waarvan eenoogenblik sprake schijnt te zijn geweesten zijne regten op de Portugesche kroon bij herhaling doet gelden. Ofschoon de toestand van Madrid aanmerkelijk verbeterd is, kan het van geheel het land niet gezegd worden. Den 6dcl> vreesde men voor onlus ten te Barcelonaen was men daar meer bepaald voor een militairen opstand beducht, doch de Junta heeft krachtdadige maatregelen genomen om de pogingen tot opstand tegen te gaan. Ook zijn de fabrieken weder geopend. Te Seville, Grenada, Malaga, Cordova en Cadix was het echter rustig; daar entegen was Valencia het tooneel van opschudding. PRUISSEU. BERLIJN, 9 Augustus. De Generaal-Majoor, Graaf van Waldensee, is bepaald benoemd tot Minis ter van Oorlog. Eene Bonds-Commissie, bestaande uit den Pruissischen Luit.-Gen. v. Rcit- zenstein, den Bcijerscben Gen.-Maj. v. Xylander en 3 Staf-Officieren van de genie, is naar Luxemburg gezonden, om deze vesting in oogenscbonw te ne men. Deze inspectie zal gedurende 8 dagen voortgezet worden. Uit Koburg wordt gemeld dat het vertrek van den jeugdigen Koning van Portugal wegens ongesteldheid wordt verhinderd. HAMBURG. De Admiraal Parceval-Deschènes heeft een dagorder uitgevaardigd getee- I kend, Ledsund den 30stcn Julij, waarin o. a. het volgende staat. De Russen weigeren den strijd, maar de Keizer heeft niet gewild, dat de werkzaamheid i der vloten bepaald 1>1 ijve tot het blokkeren van eene streek kusten van 500 mijlen. Hij heeft een ander gewigtiger doel aan onze pogingen aangewezen. De Generaal Baraguay d'IIilliers beeft zich met 10,000 man troepen bij de vloten gevoegd, om aan de noordelijke streken van Europa te toonen, wat de wil van Frankrijk vermag. De Koning van Zweden heeft volgens een berigt uit Slokholm van den gden Aug. bevolendat de te Carlscrona ter reede liggende vloot vooreerst ge heel uitgerust en zeilvaardig zal blijven. Men schrijft dit hevel toe aan het j onderhoud, dat Generaal Baraguay d'Hilliers met Koning Oscar heeft gehad, en waarin hij, namens de Fransche Regering, zijn leedwezen heeft betuigd, dat Zweden nog geen werkdadig deel heeft genomen aan den oorlog tegen Rusland en de Zweedsche troepen zich nog niet met de Fransch-Engelsche I krijgsmagl hebben vereenigd. OOSTEKRIJS. WEENEN, 9 Augustus. De Veldtuigmeester, Generaal Baron von Hess, was heden nog niet ver- trokken. Men verwacht, dat hij nog andermaal een belangrijk onderhoud met Graaf Buol zal hebben. TIIRKÏE. Er zijn tijdingen van hier te Marseille ontvangen, welke tot den 30steB Julij loopen en het volgende behelzen: Dat Admiraal Hamelin met 12 sche pen te Varna achter gebleven is, en de Turksche vloot en alle transportsche- I pen van Konstantinopel zijn ontboden, alsook, dat de Generaals Canrobert en Brown den 27sten te Varna zijn teruggekeerd, voorafgaande de vloot, die de kusten aan de Krim heeft verkend. De Russische vloot lag onbewegelijk te Sebastopol. Eene afdeeling troepen der verbondene Mogendheden is op marsch gegaan naar Kustendsche; ook heeft een Engelsch oorlogsfregat eene ontmoe ting gehad bij Samos met Grieksche zeeroovers, wier vaartuigen genomen werden. Twee der roovers werden aan de masten opgehangen. Uit Varna wordt van den 30stcn Julij gemeld, dat Generaal Brown van Sebastopol is teruggekeerd, en onder het vuur van Russische kruisers die hem vervolgden, met overhaasting de haven aldaar is binnengeloopen. Te Bucharest is den 6dcn Aug. eene afdeeling ligte Turksche ruiterij onder bevel van Iskcnder-Beybinnengerukt. VEIiEENICÏÖE STATEN*. De New-Yorksche dagbladen van den 26sten Julij jl. melden, dat cr tus schen de Amerikaansche regeering en den zaakgelastigde van Rusland te Washington een verdrag gesloten is, waarbij de Vereenigde Staten zich tot strikte onzijdigheid in den tegenwoordigen oorlog verbindenen Rusland be looft die onzijdigheid te eerbiedigen. Dit verdrag huldigt als een beginsel van het volkenregt de leerdat een vrij schip vrij goed" maakt en dat bet eigendom van onzijdigenmet uitzondering van oorlogs-contrabande, ook aan boord van schepen des vijands moet geëerbiedigd worden. Ilet is aan den Senaat te Washington voorgelegd en door dezen bekrachtigd. Een der New- Yorksche bladen voegt hierbijIlet is niet onmogelijkdat deze onderhan deling mede ten doel had den weg te banen voor onze bemiddeling tusschen Piusland en de beide Weslersche Mogendheden, ten einde den oorlog tot een eind te brengen."

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3