BUITEiVLANDSCHE BERIGTEN. Jen ijver voort te gaan in liet streven naar de verwezenlijking van liet menseh- licvend doelhetwelk de Maatschappij beoogt. Mogen zij ook strekken lot verhooging der belangstelling in de Maatschappij en de meerdere kennis, die velen daardoor van hare stichtingen verkregen, leiden tot welwillende medewerking om hare belangen krachtdadig voor te slaan en te bevorderen. 's GRAVENIIAGE10 Augustus. Z. M. heeft tot Broeder der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd J. E. Teysmann Horlulanus bij 's Lands plantentuin te Buitenzorg op Java. Z. M. heeft den Heer G. II. van Rhedenop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Dcil (Gelder land). met pensioen. Z. M. heeft aan de Commissie uit de Prov. Staten van Zuidholland mag- tiging verleend, om na het sluiten der Statenvergadering hare werkzaamheden voort te zetten. M. M. de Koningin, vergezeld van den jeugdigen Prins, is gisteren avond ten 7f uur alhier aangekomen. De Baron d'André, Minister van Z. M. den Keizer der Franschcn bij het Nederl. Ilof, zal den 15,ien dezer, ter gelegenheid van den naamdag van Keizer Napoleon I, een groot diner geven, tol welks bijwoning de leden van het Corps Diplomatiek, de Ministers, de Voorzitters van de beide Kamers, de provinciale en militaire Gouverneurs der residentie en andere aanzienlijken zijn uitgenoodigd. In de residentie bevindt zich ccne Commissie uit Limburg, in last heb bende om aan de Limburgschc spoorwegen eene meerdere uitbreiding te geven, of er verbetering aan te brengen. Gisteren heeft een persoon, in verregaanden staat van dronkenschap, zijne vrouw eene zware verwonding in den buik toegebragt. De dader is in hechtenis genomenen de vrouw verkeert in gevaarvollen toestand. De Eerste Kamer der Staten-Gencraal is bijeengeroepen legen Woensdag den 23stcn dezer, tot hervatting harcr werkzaamheden. De 4 volgende telegrafische berigten zijn van den 7den dezer uit Triest ontvangen De Nederlandschc expeditie tegen de Chinezen op Borneo is gelukkig ge slaagd. Montrado is genomen. De Nederlandschc korvet Sumatra is bij Kema in brand geraaktde be manning is gered. Berigten uit Bombay van 1 Julij gewagen van eene vredelievende gezind heid van de zijde van het Hof van Ava. De Russen hebben de sterkte van Eoran bemagtigd. TTtveetle Kamer eter Stttien-deneraat. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 8 Augustus. Art. 127 van Hoofdstuk VIII (over het Onderwijs) heeft de goedkeuring van den Heer Thorbecke weggedragen als getuigende van vooruitgang. Het luidt aldus: »IIet openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg van den Gouv.-Gen. De inrigting daarvan wordt, met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, geregeld." Een voorstel van genoemde Heer, dat de inrigting van het onderwijs bij algemeene verordening zal worden ge regeld, is aangenomen, en alzoo hel art. goedgekeurd. Art. 128, over het geven van onderwijs aan Europeanen, is aangenomen. Het geheel van het reglement op het beleid der Regering van Neerl.-Indië in stemming gebragt, (zie Telegr. berigten in ons vorig nommer) is met 38 tegen 9 steramen aangenomen. Zitting van Woensdag 9 Augustus. In deze zitting zijn in behandeling genomen de wets-ontwerpen waarvan de beraadslaging heden aan de orde is gesteld. Het wels-onlwerp tot wijziging in het tarief van regtcn op den in-uit en doorvoer. De Heer van Rosse heeft voorgesteld een nieuw artikel in de wel te bren gen van den navolgenden inhoud «Van de opzegging van een verdrag, waarbij verminderingen van reglen van in- of uitvoer zijn toegestaanwordt kennis gegeven aan de Staten- Generaal, terstond, indien zij plaats heeft gedurende hunne zitting, en an ders binnen 30 dagen na de opening der eerstvolgende zitting. «Binnen zes maanden na de opzegging wordt door Ons een wets-ontwerp aangeboden strekkende tot regeling van de gevolgen dier opzegging." Dit nieuwe artikel is met 30 tegen 16 stemmen aangenomen. Art. 2 over de goederen met vrijstelling van regten bij den invoer toe te laten, is zonder beraadslaging goedgekeurd. Art. 3, gelijk ook de considerans der wet, werden zonder hoofdelijke stem- ming goedgekeurd waarna het wets-ontwerp met algemeene (47) stemmen aangenomen werd. Hoofdstuk 1X5 Staatsbegrooting over 1853, werd zonder beraadslaging met 45 tegen cëne stem (zijnde die van den Heer Westerlioff) aangenomen. Het wets-ontwerp eener ruiling tusschen het bestuur der domeinen en de gemeente Middelburg werd met algemeene (46) stemmen goedgekeurd. Van het wets-ontwerp tot voorloopige indeeling der gronden van het Haar lemmermeer onder de aangrenzende gemeenten is art. 1 met 33 tegen 13 stemmen verworpen, en hierop is door den Minister van Binnenl. Zaken het wetsontwerp ingetrokken. De beraadslagingen over het fonds voor de Koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid zijn niet geëindigd, maar zullen morgen om 11 ure voort gezet worden. Zitting van Donderdag 10 Augustus. De beraadslagingen worden voortgezet over de Staatsbegrooting en over het bijzonder fonds voor de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid over 1854. Nadat hierover de II tl. Storm van 's Gravesandevan Gollstcin, Mackay, Hugenholtz en de Minister van Binnenl. Zaken het woord hebben gevoerd, zijn de algemeene beraadslagingen gesloten, en het wels-onlwerp is in zijn geheel aangenomen met 32 tegen 5 stemmen. Tegen de Ilecrcn WcsterholF, Reinders, de Poorter, Storm van 's Gravesande en Hugenholtz. De beraadslagingen worden geopend over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1854. (Stichting van een stoomgemaal, enz.) Nadat de Heer van Bosse hierover het woord had gevoerd, bemerkt de Voorzitterdat er slechts 34 leden tegenwoordig zijn. Bijgevolg wordt de voortzetting der beraadslagingen bepaald op morgen ochtend ten 11 ure, AMSTERDAM, 9 Augustus. Gisteren morgen hiekl de maatschappij tot Nut van't Algemeenhare 70stc jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitting van den Wel-Eerw. Heer Dr. H. J. Spijker. Van het algemeen verslag ontleenen wij de navol gende punten De maatschappij bestaat thans uit 13,837 contribuerende en 683 honoraire leden. Terug zijn getreden de departementenEchtenGenemuiden Loos- drecht, Nunspeet en Groningen aan de Saramacca. Nieuwe departementen zijn ontstaan te Wijk (prov. Drenthe), opgerigt 21 Oct. 1853, met 10 leden, en te Winterswijk (prov. Gelderland), opgerigt 1 Jan. 1854, met 19 leden, welke afdeeling in 1850 te niet gegaan, nu met verjongde kracht zich her steld heeft. Er zijn dus 300 departementen. Als leden des hoofdbestuurs zijn afgetreden de Heeren P. J. Veth en J. Brester Az. en verkozen de oud-hoofdbestuurder J. P. Heije en Mr. W. C. Mees. De Heer D. II. AVildschutsedert 30 jaren hoofdbestuurder, heeft om rede nen van gezondheiddeze stad met ter woon verlatenen daardoor opgehou den lid van het hoofdbestuur te zijn. De mede-hoofdbestuurder Ds. J. Bocke, is op den 10 Julij jl. overleden. Ter voorziening in de beide opengevallen plaatsen, zullen eerlang de vereischte maatregelen getroffen worden. Prof. J. van Gilsc, heeft zich bereid verklaard tot het voorzitterschap van de algem. vergadering in het eerstvolgend jaar. Aan den inzender van de verzameling kinderprenten, geteekend: tot Nut van 't Algemeenis de uitgeloofde prijs van ƒ300 toegedacht. Ingevolge de aanwijzing van eenige departementen zijn aan 123 personen eercblijken toegekend voor hel bedrijven van edelmoedige daden of loffelijke pogingen. Desgelijks zijn de verdienstelijke Schoolonderwijzers W. Pannen borg, te Dokkum, P. Oljes, te Purmerland en E. van Amstelte Arnhem, met de zilveren medaille vereerd geworden, uit hoofde van de bijzondere loffelijke wijze, waarop zij zich in hunne veeljarige ambtsbetrekking onder scheiden hebben. Voor een en ander is aan medailles en premiën te koste gelegd, eene som van bijna 1000. Het mag eene merkwaardige bijzonderheid heelen, dat, in een tijdsverloop van naauwclijks anderhalf jaar van de geschiedenis van Jozefdoor Ilulshoff, niet minder dan 10,000 exemplaren door het vaderland verspreid zijn. Ten behoeve van departementale instellingenheeft de algemeene kas eene uitgave gedaan van 7,581.30. Aan subsidien voor scholen werd in het afgeloopen dienstjaar 7581 uit betaald. De som van het schoolfonds beloopt thans 12000. Voor het vol gende jaar is daarvoor 3000 uitgetrokken tot uitbreiding van hetzelve. De geldmiddelen der maatschappij zijn in een' bijzonderen gunstigen staat. De Vergadering beeft den 9den dezer eene Tweede Zitting gehouden en het ontwerp van wet, ingevolge besluit der laastgehoudene algemeene Verga dering in behandeling genomen. Hierover ontstond eene uitvoerige woorden wisseling en in den loop van dezelve zijn verscheidene motien van orde voor gesteld. Nadat de Voorzitter het ontwerp had toegelicht, is het in stemming gebragt. De uitslag der stemming wasdat voor het wets-ontwerp 294 en tegen 284 stemmen zich verklaarden, zoodat het met de meerderheid van 10 stemmen is aangenomen. Ten slotte spreekt de Voorzitter eenige hartelijke woorden tot de Vergade ring en wcnscht haar geluk met de volbrenging van de gewigtige taak, en sluit deze 70ste algemeene Vergadering. Eergisteren hield de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels hare 37ste algemeene vergadering. Een aanzienlijk getal boek handelaars uit verschillende oorden des lands te zamen gekomengetuigde van de onvcrflaauwde belangstelling in deze voor den boekhandel onmisbare en voor wetenschap en letterkunde niet onbelangrijke inrigting. Onder verschillende punten van meer huishoudclijken aard werd eene com missie benoemdbelast met het onderzoek naar de meest doeltreffende mid delen, om den Nederlandschen bockhandel meer in verbinding te stellen met, en bekend te doen worden in het buitenland, en aan het bestuur magtiging verleend, om pogingen aan te wenden tot vertegenwoordiging van den Holland- schcn boekhandel op de aanslaande tentoonstelling te Parijs. Ilct bestuur bestaat thans uit de navolgende Heeren: A. C. Kruseman, te Haarlem; J. 11. Gebhard en F. Muller, te Amsterdam; II. V. van Gogh te Rotterdam, cn R. J. Schierbeek, te Groningen. BELGIË. BRUSSEL, 8 Augustus. Den 4den dezer is de tentoonstelling van kunstwerken alhier geopend. De Koning woonde deze plegtigheid bij, en werd door den Graaf de Beaufort, Voorzitter der Commissie voor de tentoonstellingmet eene toespraak ontvan gen die door den Koning werd beantwoord. Het getal ten toon gestelde voorwerpen is 1108, ontvangen van 611 inzenders, waarvan 407 Belgen met 742 kunstwerken; zijnde de overigen aldus verdeeld: Frankrijk 149 kunste naars met 281 nommers; Oostenrijk 6 met 11; Pruissen 12 met 23; de overige Duitschc Staten 5 met 8; Nederland 27 met 35; Italië 4 met 7, Engeland 1 met 3.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2