LEYDSCIIE COURANT fU 1854. VRIJDAG, 11 AUGUSTUS. N°. 96. l BIi\l\ENLANDSCHE BERIGTEiY. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 11*» y De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 10 Augustus. Wederom heeft onze stad de eer en het voorregt een telg uit het Vorstelijk Huis van Oranje binnen hare muren gevestigd te zien. Eergisteren betrok Z. K. 11. de Prins van Oranje, vergezeld van 11D. Gouverneur Jhr. E. A. O. de Casembroot, het huis op het Rapenburg, tot verblijf voor Z. K. ÏI. door Z. M. aangekocht en in gereedheid gebragt. Gisteren omstreeks 6 ure is H. M. de Koningin door deze stad gekomen zich naar 's Ilage begevende. 11. M. werd door Z. K. 11. den Prins van Oranje en lloogstdeszelfs Gouverneur, die gedurende eenigen tijd daartoe in het Logement van den Heer L. C. Smits aan de Witlepoort vertoefden, afgewacht, doch II. SI. heeft zich niet eerst daarheen, maar terstond naar het huis van Z. K. 11. begeven, en naar een kort vertoef hare reis vervolgd. De maatschappij Tol Nul van 'l Algemeen heeft op hare Algemeene Vergadering te Amsterdam, aan den Heer A. W. Sythoff alhier, de premie van 300 toegekend, wegens zijne ingezondene modellen van verbeterde kinderprenten. De Huil. Maatschappij van Landbouwafdeeling Leyden en omstreken hield gisteren eene Harddraverij te Levderdorp. Des ochtends namen daaraan deel 13 paarden, welke nimmer cenen prijs gewonnen hadden. De prijs, bestaande in een zilveren Inktkoker, werd behaald door P. Scholten te Lisse, met de bruine merrie, Doortje genaamd, hereden door M. Hylkanta, en de premie, zijnde een zilveren Tafelschel, door N. L. van der Vlies te Ilazers- woude, met zijne vos merrie. Des middags bedroegen de paarden van zessen klaar, het aanzienlijke getal van 22 stuks. De prijs, een zilveren Theeservies, werd behaald door P. II. Ilylkama van Oldenboorn, in Friesland, met zijne blaauwe bles genaamd llillze, door hem zelvcn hereden, en de premie eene fraaije étui met zil veren lepeltjes en toebehooren, door M. Koopmans, mede van Oldenboorn, met de bruine merrie genaamd Snel, bereden door P. Ilylkama. Deze Harddraverij, door fraai weder begunstigd, werd opgeluisterd door de uitmuntende muziek van liet batailion Jagers alhier in garnizoen, en kenmerkte zich door de uitstekende orde, die er heerschte, niettegenstaande het getal leden der Maatschappij, die lot dit nationale feest waren opgeko men, en dat der toeschouwers, buitengemeen groot was. Maandag 11. is te Haailem de eerste graanmarkt gehouden. Al het aangevoerde, en daaronder ruim honderd mudden zaad uit den Haarlcinmer- meerpokler, is gereedelijk verkocht. Onder de giften en legaten, hij het Ned. Zendeling-Genootschap sedert de laatste jaarlijksche vergadering ingekomen, bevindt zich een legaat ge schonken door wijlen den Wel-Ed. Heer 11. W. Sprenger van Eyk te Rotter dam groot ƒ4000. Uit Vlaardingen meldt men dat, op de hoogte van Ililland, volgens een brief door een schipper van daar geschreven, geen haring te vangen was; er waren schepen die hoegenaamd nog niets aan boord hadden anderen hadden van 1 lot 6 tonnen, zoodat het er zeer treurig uitzag. Naar men verneemt, heeft Z. M. voor zoo veel noodig, goedgekeurd het algemeen Reglement voor de Parochiale Kerkbesturenin het Bisdom van Haarlem, zoodanig als het door den Bisschop van dat diocese op den 19lle<i Junij bevorens is vastgesteld. Het reglement beslaat uit 43 artikelen. Men ziet alsnu weldra de invoering der Kanonieke Parochiën te gemoelof schoon sommigen willen, dal zich daartegen hier en daar bijna onoverkome lijke zwarigheden voordoen. G W.) Te Hoorn heeft zich eene afdeeling der vereeniging van het Metalen Kruis gevestigd. Gen. afdeeling is opgerigt door de II. H. II. Bakker, ge pensioneerd noord hollandsch vrijwillig jager; J. Broens, voormalig opper wachtmeester bij liet regiment huzaren n°. 6 en G. Reek Gz.voormalig vrijwilliger hij het lslc batailion 2iie afdeeling mobiele noordhollandsche schut terij. De afdeeling telt reeds een aanzienlijk getal leden. Uit Utrecht wordt gemeld, dal de lessen in de Scheikunde van den Ilooglecraar Muller voortaan onder zijne leiding zullen worden waargenomen door Dr. Gunning, Lector in de Chemie, door Dr. Oudemans en den Heer Vlaanderen, Philos. Nat. Cand. De paardenmarkt te Utrecht is niet zeer druk geweest, alhoewel er veel verkocht is tegen hooge prijzen er zullen ongeveer lusschen 3 a 400 paarden geweest zijn; vreemde kooplieden waren er weinig. Uit Delfzijl wordt van den 7J™ dezer berigt: een 12 jarig knaapje is alhier het slagtoffer geworden van den sterken drank. Met vier zijner speel makkers tegenwoordig geweest zijnde bij het dorschen van raapzaad, had hij zich weten meester te maken van ecne met jenever gevulde kruik, had daaruit gedronken en aan zijne makkers rijkelijk medegedeeld; allen werden ernstig ongesteld naar de ouderlijke woning vervoerd; een van hen is, in weerwil der aangebragte geneeskundige hulp, overleden. Een treurig ongeval heeft Zondag 11. des avonds bij Eindhoven plaats gehad. Onder de gemeente Nuencn ontstond in ecne tapperij twist lusschen twee jonge lieden. Door den tapper buiten de dear gezet zijnde, heeft de een aan den ander met een mes zoo gevaarlijke verwondingen toegebragt, dat hij op de plaats is dood gebleven. De dader is in hechtenis genomen. - In de Kon. bibliotheek te Dresden is door Dr. Schletter, Iloogl. in de Reglcn te Leipzig, een volledig en goed bewaard handschrift ontdekt van het strafwetboek door Karei V in 1532 uitgevaardigd. Constitutie Criminalis Carolina). Deze ontdekking is van hoog gewigtomdat bedoeld handschrift het eenige is, dat van genoemd wetboek bestaat, welke codex de voornaamste grondslag is van het Duitsche strafregt. Uit het berigt omtrent de Maatschappij van AVeldadigheidmedegedeeld in de Haarl. Courontleenen wij het volgende: Op den 22stcn Junij II. heeft plaats gehad de Alg. Verg. der Commissie van Weldadigheid, onder het Voorzitterschap van Z. K. H. Prins Fredcrik der Neder landen. Op den 24sten Junij 11., werd de eerste Verg. der Comm. van Toe- voorzigt gehouden. Iri die commissie bevond zich van hier de Hoogl. A. II. van der Boon Mesch. Aan de Maatschappij is in de afgeloopen 3 maanden een legaat ten deel gevallen van ƒ100, van nu wijlen den Heer 11. Brinkcrink, te Amsterdam. De bevolking der Koloniën is met 315 hoofden verminderd, door hel ge wone jaarlijksch ontslag, door ontvlugting van vele bedelaars-kolonisten, van welke echter een derde gedeelte is leruggebraglen door sterfte, die ditmaal grooler was, dan gewoonlijk. De bevolking van al de Koloniën bedroeg den Ist™ April 1854 10764, en den 1st™ Jul ij 10449. Het aantal woningen in de gewone Koloniën is met een G-tal nieuwe ver meerderd. terwij! al de bestaande bezet zijn. Het weder was in de afgeloopen 3 maanden den landbouw en de te veld staande gewassen allezins gunstig. De winter-rogge staat veelbelovend. De aardappelen staan thans zóó voortreffelijk als kan verlangd worden, hoewel op een' enkelen akker te Ommerschans, kennelijk de ziekte weêr ontstaan is. Het zomer graan, haver en gerst staat thans mede vrij wel te velde. De boekweit heeft men tijdig kunnen zaaijen. Met de tuinvruchten is het minder gunstig gesteld. De te veld staande gewassen beslaan de oppervlakten van 3005.00 bunders. Er wordt zomer-voer bekomen voor 118 paarden, 80 ossen, 984 koeijen, 12 stieren en G9 stuks jong vee, te zamen 12G3 stuks; terwijl voorts, dit jaar omstreeks 1500 voer hooi zal worden gewonnenzijnde ruim zooveel als ver leden jaar. Het getal schapen bedraagt thans 3201 en dat der varkens, die voor de gewone kolonisten daar buiten, 191 stuks. Van de 512 bunders brem, zijn er 31 bunders twee-jarige zaad-dragende brem, waarvan vermoedelijk ongeveer 12,000 S? zaad gewonnen kan worden. Met het turfinaken heeft men het dit jaar goed getroffen. 1500 dagwerk is er nagenoeg gegraven. De ontginning van een stuk veengrond te Veenhuizen wordt voortgezet. De katoenspinnerij aldaar staat sedert het begin van Mei stildoor her stelling en vernieuwing van de stoorn-ketels. De katoenweverij blijft, met aangekocht Engelsch garen, doorwerken cn levert tot 1200 a 1300 stukken in de week: zoo ook de koffijzakweverij tot gemiddeld 13000 zakken 's weeks. Geen der eenmaal ingevoerde werkzaamheden behoeft men geheel te laten varen. Scholen en calechisalien hij alle gezindheden worden gezet gehouden en bijgewoond, en de openbare godsdienstoefeningen hebben geregeld plaats. Verschillende bezoeken van hooggeplaatste personen, hebben in hel laatst van Junij en in bel begin van Julij plaats gehad, als van Z. M. den Koning te Veenhuizencn in al de koloniën van Z. K. II. Prins Frederik der Neder landenalsmede van 30 leden van het landhuislioudkundig congres te Assen. De bewijzen van goedkeuring en tevredenheid hij die vereerende bezoeken ontvangen, strekken ongetwijfeld tol bemoediging cu aansporing, om met al-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1