LEYDSCHE COURANTS** VRIJDAG, 4 AUGUSTUS. BINKENLANDSCI1E BEUIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt uit Zuturdag Avond. i\°. 93. i i r*? De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 3 Augustus. Gisteren hebben zich aan het AVarmondcr Hek de leden van de Afdeeling Arrondissement Leyden (lste Sectie) van het Metalen Kruisvoor zoover zij niet door afwezigheid of andere wettige redenen verhinderd warenmet HH. Officieren van het garnizoen, geregtigden lot het Metalen Kruis, tot een vriendschappelijk maal verecnigd. Opgeluisterd door de muziek van het haf. Jagers, door den Heer Kommandant welwillend ter beschikking gesteld, heeft deze bijeenkomst weder nieuwe bewijzen geleverd van den goeden, echt vader- landschen geest, die de Vereeniging bezielt, en die zich in menige hartelijke toespraak openbaarde, toepasselijk ook op de gelegenheid van den dag, maar toch ver verwijderd van alles, wat slechts in het minst eenige onvriendelijke gezindheid jegens onze zuidelijke naburen kon doen vermoeden. Tegen 10 ure werd het feest ge-lotenen voerde het Stadsjagt de feestgenooten weder naar Leyden terug. Met genoegen vernemen wij, dat onze jeugdige stadgenoot de Heer R. Oudshoorn, op het laatst gehouden concours voor Violoncellen te Brussel van 2 Augustus dezer, door de Jury met algemeene stemmen met den eersten prijs bekroond is. De Minister van Marine zal morgen geen gehoor verlcenen. Uit Londen is aan den Amst. C. geschrevendat het opsporen aldaar van den beruchtcn Kamper vooral bevorderd is geworden, doordien hij zijn goed van boord der Hollandsche stoomboot heeft doen dragen door een der manschappen van die boot, welke dus zijn verblijf wist te noemen. De Staats- Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank Omloopende Bankbiljetten ƒ96,383,840.00. Saldo's van Rekeningen-Courant ƒ6,909,299.80. Munt en Munlmateriaal ƒ96,080,044.78. Ter Algemeene Rekenkamer is overgebragl voor eene som van 1.322,500 aan ingetrokken munlbillettcn van ƒ1000, ƒ500, ƒ100 en ƒ10, zoodat thans, met inbegrip der vroeger vermelde som van ƒ21,550,500, voor eert bedrag van ƒ22,873,000 aan muntbiljetten, krachtens de wel van 17 Sept. 1849 uitgege>en, is ingetrokken. Men wil, dat de Eerste Kamer tegen den 15(lcn dezer zal worden bij eengeroepen. Er beslaat dan ook eenige kans, dat omstreeks dien lijd het reglement op het beleid der Regering in Nederl. Indie zal zijn aangenomen. De Tweede Kamer zou na de behandeling daarvan en van eenige wetten van ondergeschikt belang, uiteengegaan, en het ontwerp, lot wijziging van het tarief op den in-, uit- en doorvoer, onafgedaan laten. (Arnh.C.) Op de 24sle jaarl. vergadering van het genootschap van leeraren aan de Ned. Gynrnasien, zie Letjd. C. van 24 Julij, werd vooral over de invoe ring van een doelmatig staats-examen als verpligtend voor diegenen welke de inschrijving als Student aan onze Iloogescholen verlangen en daardoor doen blijken, naar de akademische graden te willen dingen. Vroeger bad reeds hel genootschap die invoering wensciieiijk verklaard, en zich daaromtrent hij adres aan den Minister van Binncnl. Zaken gewend, maar er was een groot verschil van gevoelen blijven bestaan, zoo zelfs, dat omtrent het oordeel der meerderheid eenigzins kon worden getwijfeld, en men strijd te gemoet zag. Men kwam echter overeen, bij adres don Minister te verzoeken, zoo spoedig en zoo blijvend mogelijk, verschillende maatregelen, omtrent het gymnasiaal onderwijs te willen invoeren, ter wering van bestaande gebreken. De HII. C. M. Krancken en E. J. Kielil werden met het opstellen van dit adres be last. Onder de bedoelde punten komen vooral voorde werisch naar eenen waarborg van praktische bekwaamheid bij aanstaande docentennaar de in voering van een staats-examen, op den grondslag van dat, hetwelk de Haarl. staats-commissie voor het ontwerpen der wet op het hooger onderwijs in 1849 heeft voorgesteld, en van eene rijks-inspectie, tevens tot advies voor deu Minister, voor zoo verre de Grondwet toelaat. Het eerste punt werd zonder stemming, de heide anderen bij meerderheid aangenomen. De genomen be sluiten werden vooral verdedigd door de HH. Prof. Karsten, N. J. B. Kap- pcyne van de Coppello, Francken en Kielil. Van llellevoetsluis is gemeld, dat den 31sten Julij aldaar van baren kruistogt is teruggekeerd's Lands brik de Zeehond, onder hevel van den Luit. ter Zee lste kl. B. G. Escher, aan boord hebbende de Adelborsten van het 2de en 3de studiejaar; zij zijn met verlof gegaan, terwijl genoemde brik, naar men verneemt, vooreerst hier gestationncerd zal blijven. De in Julij te Leeuwarden gehouden Tentoonstelling was den laalsten dier maand bezocht door 4271 personen tegen betaling, ongerekend 109 geabbonneerdende inzenders van voorwerpen en de leden der afdeeling Leeuwarden van de Vereeniging. Overigens is de Tentoonstelling den 30s,ctt Julij nog door ongeveer 5000 werkliedenzoo uit Leeuwarden als van elders, en den 31sten door de weeskinderen uit de onderscheidene gestichten gratis bezocht, en den lstcn Augustus door het gclieele garnizoen. De Ko- ninkl. magtiging is aangevraagdom eene verloting van voorwerpen te bon den. De voorloopigc deelneming is reeds vrij belangrijk. In de gemeente Echten, in Friesland, is wederom een persoon ten ge volge van het drinken van koud water, terwijl hij bezweet was, plot seling gestorven. Dit is reeds het derde geval van dien aard, dat dezer dagen in die streken heeft plaats gehad. Moge de ondervinding dier ongc- lukkigcn toch eene leermeesteres voor anderen zijn! In de Zw. Cour. leest men het volgende. De Kon. sloomweeffabriek der Hecren G. en II. Salomonsonte Nijvcrdalis thans in volle werking. Op 360 stuks weefgetouwen worden door 180 a 200 werklieden p. m. 2000 stukken kalikots per week vervaardigd. Onder deze getouwen is er een, waarop in 5 uren tijds een stuk kan worden afgewerkt. Een gedeelte der fabriek tot heden voor magazijn gebezigd zal ook voor weverij worden in- gerigt, waardoor eene ruimte voor nog 100 weefstoelen wordt verkregen; een nieuwe aanbouw voor magazijnen enz. is ten gevolge daarvan te wachten. De gasfabriek is hare voltooijing nabij; men rekent, dat de gasverlichting reeds met den herfst zal kunnen aanvangen. Den 31sten Julij is te Steenwijk de eerste nieuwe rogge, in die omstre ken verbouwd, op de markt gebragt, zijnde mooi groot en blank van korrel bij een gewigt van 146 lot 150 halve Ned. ffi per mud, en is in den handel gebragt van 9 tot ƒ10.40. De opbrengst van stroo is zoo groot, dat zij meer dan het dubbel van die van het vorige jaar bedraagt. De vroegrijpe aardappelen, onder deze en omliggende gemeenten gerooid, leveren veel, bij eene beste kwaliteit; in bet klein worden zij van 12\ tot 15 c. de Ned. kop verkocht en bij kleine partijtjes van 2 tot ƒ2.50 het mud; van de ziekte in de aardappelen bespeurt men hier lol heden nog zeer weinig. Als eene bijzonderheid vermeldt de Gron. Cour., dat er op een land gelegen in den Finstervvolder polder, een koolzaadstam is gevonden van buitengewonen omvang, zoodat zelfs een vogel zijn nest er in had gebouwd; zeer naauwkeurig geleld, heeft men er het buitengewone getal van 4135 peulen aan gevonden; in eene der peulen vond men 30 korrels, zoodat deze ééne plant dus 124.050 korrels zoude hebben kunnen teruggeven, waren al de peulen zoo rijkelijk met korrels voorzien geweest als deze. Neemt men echter aan, dat in iedere peul gemiddeld 20 korrels waren gevonden, dan zou men een getal van 82,700 korrels krijgen, hetgeen onder de zeldzaam heden mag gerekend worden. Te Dinleloord, in Noord-Brabantheeft een treffend ongeluk plaats gehad: Drie_ personen waren op den openbaren weg, door oneenigheid, aan bet vechten geraakt. De vader van een der vechtenden begaf zich tusschen lien, om zijn zoon daaraan te onttrekken, en spande daartoe al zijne krach ten inzonder zijn doel te bereiken. De 60-jarige grijsaard had zich zeker overspannen, althans hij zeeg, zijnen zoon vasthoudende, als het slagtoffer zijner kinderliefde neder, zonder dat hem slag, of stoot was loegebragt. De Volksvriend deelt mede, dat in Schotlandten gevolge eener beper kende wet op den verkoop van sterken drank, waarbij vooral het verkoopen daarvan in kruidenierswinkels en het tappen op Zondag verboden is, de stra ten van Edinburg een verschijnsel opleverden treffend door zijne nieuw heid niet één beschonkcnc werd er gezien. De Lord-Provoost van Edinburg heeft eene opgave medegedeeld der in bewaring genomene personen gedurende de drie eerste Zondagen sedert de nieuwe wel, vergeleken met de drie van den- zelfden tijd in vroegere jaren, waaruit is gebleken, dat in 1852 dat getal bedroeg 78. in het volgend jaar 68 en in 1854 slechts 24. In Glasgow en andere plaatsen wekte insgelijks de verandering in de open bare orde en rust de algemeene aandacht. In het graafschap Fife was de staat der gepleegde misdrijveu gedurende de laatst verloopen maand aanmerkelijk minder dan gewoonlijk hetgeen de Heer Adamsonsuperintendent van polieie, grootendeels toeschreef aan de nieuwe policiewct. Niet ééne verstoring der openbare rust had er de beide

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1