jïaagd was het vuur te doen ophouden. De Balkons der Paleizen en andere Hotels waren gevuld met straatsleenendakpannen en kokende olie, door de i opstandelingen daar gebragt, om ze op de troepen te werpen. Den 20sten en j 21stcn werd op cene vormelijke wijze door de overheid met de opstandelingen onderhandeld als stonden de legers van twee oorlogvoerende mogendheden J tegen elkander over. Na veel vruchtelooze onderhandelingen gelukte het j Generaal San Miguelden reeds begonnen aanval op het Koninklijk Paleis te doen ophouden en benoemde de Koningin voorloopig Espartero tot Presi dent van den raad. Kolonel Garrigo, hierboven genoemd werd, nadat hij den 18den 's namid dags uit den kerker ontslagen wasdoor het volk in zegepraal naar het Hólel van Binnenl. Zaken gevoerd, en daar gekomen, hield hij van hot Balkon eene toespraak tot zijne bevrijders. Den 23sten verwachtte men Espartero te Madrid; doch de groote vraag is of hij zich inet de overige hoofden van den opstand zal verstaan. Mogt dit het geval niet zijn, dan heeft men al de rampen van een burgeroorlog te duchten. In de hoofdstad hoopte men dat Espartero, O'Donnell en Serrano elkander te Alcala zouden ontmoeten en te zamen hunnen inlogt in Madrid zouden doen, om van hunne overeenstemming te doen blijken. De magt der Koningin bestaal niet meer dan in naam, en zij is als 't ware cene gevangene iu haar eigen paleis. Omtrent de Koningin-Moeder was nog niets naders bekend. Eenigen willen dat zij zich nog in het paleis bevindt, terwijl anderen van meening zijn, dat zij de wijk naar Portugal heeft genomen. PRUISSESr. BERLIJN, 26 Julij. Men verzekert, dat Oostenrijk en Pruissen het nu ten laatste omtrent alle hoofdpunten eens zijn. Een Oostenrijksch leger van 50,000 man zal tusschen Szcgedin en Arad worden zamengetrokken. De reserve, die onder de wapenen geroepen wordt, bedraagt ongeveer 130,000 man. Prins Gortschakoff moet woedend zijn over de volstrekte mislukking van zijne zending. In de volgende maand zal Kleef veel levendigheid vertoonendoordien in haren omtrek groote krijgsoefeningen zullen worden gehouden, en Kleef het hoofdkwartier van den geheelen staf zal wezen. Daarenboven zal de Vorst van llohenzollernen waarschijnlijk ook de Prins van Pruissen herwaarts ko men. De hier bijeen te trekken troepen zullen nagenoeg 5000 man bedragen. De oefeningen zullen van 28 Aug. tot 7 Sept. duren. Reeds worden de toe bereidselen voor de inrigting van het legerkamp getroffen. Uit Memel wordt geschreven, dat het aldaar door de Engelsche korvet Archer opgebragte, naar Pillau bestemde Hollandsche schip, behalve koflij kaas en spoorstaven, ook geweren, ruiters-sabels en gebitten aan boord had, welke gedeeltelijk in de koflij vaten verborgen waren. Hoewel in Rusland de uitvoer van goud streng verboden is, is in Pruissen steeds veel Russisch goudgeld in omloop, waaruit men afleidt, dat Rusland zich genoodzaakt heeft gezien gemunt edel metaal te zendenorn de rente te betalen der Russische effecten in de verschillende handelsteden van Europa geplaatst Vroeger geschiedden de remises der noodige fondsen door wissels voornamelijk op Londen getrokken. Het verkeer tusschen Rusland en Pruissen is zoo levendig geworden dat soms één tolkantoor 1000 th. daags aan regten ontvangt. OOSTENRIJ K. WEENEN, 25 Julij. De Koning van Portugal wordt over acht of negen dagen alhier verwacht. Brieven uit Milaan en Venetie getuigen eenstemmig, dat in Lombardye en in het Venetiaansche de inschrijvingen voor de leening van 350 raillioen guld. even talrijk als aanzienlijk zijn. DENEMARSE1V. KOPENHAGEN, 26 Julij. De Regering heeft aan de verbonden Mogendheden geweigerd hel verzoek, om hospitalen aan te leggen voor de cholera-zicken. In de haven alhier, is gisteren binnengeloopen de schroefstoomboot Dauntless, Kapt. Ryder, der Engelsche marine, aan boord hebbende zieken en gewonden van de Oostzee-vlootwaaronder de Sckout-bij-Nacht Corry. De Generaal Baraguay d'Hilliers heeft zich met zijn staf op de Reine Horlcnse ingescheept, waarna het vertrok, in zuidelijke rigling koers zettende. Den 12den Juüj werd te Upsal (in Zweden) het standbeeld onthuld, in het Carolina-park aldaar opgerigt voor wijlen Koning Karei XIV (Bernadotte), gcmodeleerd door den Zweedschen beeldhouwer Fogelbjerg en in brons gego ten te Rome. De Koning is voorgesteld in krijgsmans-uniform, met den Koninklijken mantel. Het voetstuk van gegoten ijzerdraagt dit opschrift in Latijn en Zweedsch: Aan de nagedachtenis van Karei XIV Jan krijgsman en /bewaarder des vredeseen blijk van eerbied en gehecht heid. 1854. De Koningin-Weduwe woonde de plegtigheid bijen heeft bij die gelegenheid aan de stad ten geschenke gegeven het portret ten voeten uit van haren overleden gemaaldoor Troili van Florence geschilderd. I&SJSEAIV SS. PETERSBURG, 21 Julij. De Keizer heeft den Luit.-Gen. Vorst Andronikoff I benoemd tot Ridder der Orde van den II. Alexander Newskiter belooning van de door hem bij Guriel op Selim-Pacha behaalde overwinning. Het J. de St. Petersb. van heden bevat eene Ukase, waarbij de uitvoer van hoornbeesten, schapen en paarden naar Oostenrijk en Pruissen van den atsten Mei af. verboden wordt. De cholera woedt alhier nog altijd in hevigen graad. Den 16den dezer be droeg het getal zieken 777; op dien dag kwamen er 66 nieuwe zieken bij, 40 genazen en 38 stierven zoodat er nog 765 in behandeling bleven. Volgens een berigt uit Odessa van den 21slcn heeft de uitwisseling der krijgsgevangenen van den Tiger plaats gehad; 124 Engelsehen zijn in vrij heid gesteld tegen een gelijk gelal Russen die zich in de magt van Admiraal Dundas bevondenen heeft het Engelsche schip Triion een vaartuig prijs ge maakt, bemand met 15 Grieksche zeeroovers, die de wateren van Negroporit onveilig maakte. TÜSKYE. Omer-Pacha en Prins Napoleon bevinden zich te Gioergewo. Een groote veldslag, nabij Fraleschti wordt te gemoet gezien. Van Orsowa 24 Julij wordt gemeld De Turksche troepen hebben den 2lsten ju]ij hunne stellingen bij Gioergewo verlatcu, en schenen voornemens te zijn zich van Bucharest meester te maken. Geen legerkorps der verbon denen was dien dag nog den Donau genaderd, maar men verwachtte er elk oogenblik de aankomst van Engelsche pionniers, om eene vliegende brug bij Roestschoek te bouwen. Vorst Gortschakoff, die schijnt te geloovendal Fran- sche en Engelsche troepen zich reeds op Wallachijschen bodem bevinden begeeft zich met twee legerkorpsen en 150 stukken gesehut naar den Donau. Naar Varna zijn drie Russische koopvaardijschepen, die onder Spaansche vlag voeren, als prijzen opgebragt, welke schepen slavenhandel dreven. Aan boord van een der schepen bevonden zich meer dan 40 Circassische meisjes welke de Russen, deze bevorderaars der beschaving, te Konstantinopel aan •de markt wilden brengen. YEKEEXIGDE STATE1V. In een der voorname New-Yorksche dagbladenden Herald van dén IS4"1 dezer, leest men het volgende: Over San Francisco ontvangen wij het berigt van de definitive sluiting van het verdrag, hetwelk namens de Vereenigde Staten door onzen Vlootvoogd Perry met de Japansche Pvegering aangegaan was. Den 28sten Maart jl. heeft die groote gebeurtenis plaals gehad, welke misschien eene nieuwe omwenteling in de handelswereld zal ten gevolge heb ben. Een van de schepen onzer naar Japan gezonden vloot, de korvet Sara toga is terstond vertrokkenom den tekst van het gewigtige verdrag naar de Vereenigde Stalen te brengen. Twee Japansche havens worden door dat verdrag voor den Amerikaanschcn handel opengesteld, namelijk Samodi, op het eiland Nippon, 40 of 50 mijlen ten westen van den ingang der golf van Jeddo, en Chickadara, op het eiland Yessoin dat gedeelte der landstreek Malsmay, hetwelk zich tot de zceëngle van Sangii uitstrekt. In de eerstgenoemde van deze beide havensteden zal eene opslagplaats van steenkolen voor stoomschepen worden gevestigdhet is eene stad van 15 tot 20,000 inwoners, gelegen in de nabijheid der hoofdzetels van het Japansche fabriekwezen. De andere van de beide genoemde havens ligt in de streek, die gewoonlijk door onze walviscbvaarders bezocht wordt, en waar zij tot nog toe geen toevlugt vonden, maar vijandig behandeld werden. Bij het'verdrag is bepaald, dat in die beide havens een Consul van de Vereenigde Staten mag worden aangesteld, en dat de aldaar verblijfhoudende Noord-Amerikanen in de omstreek, doch niet verder dan 12 mijlen van de zee af, mogen reizen. Het Russische eskaderhetwelk korten lijd na de Noord-Amcrikaansche expeditie iu de Japansche wateren verschenen was, is in de maand Februarij van Nangasaki vertrokkenwaarheen het zich toen begeven heeftis nog niet gebleken. De ijzerberg in den Staat Missowri is nog weinig bekend, doordien hij tamelijk ver van de Mississippi is verwijderd en het ijzer ook elders in groots hoeveelheid wordt aangetroffen. Uit een geologisch oogpunt beschouwdis zijn voorkomen hoogst belangwekkend. D1'. Engelmann uit FrankfortGe neesheer te SL Louis, Prof. Whitney en Dr. Scherzer uit Oostenrijk, die den ijzerberg onlangs hebben bezocht, waren verbaasd over hetgeen zij zagen. Men verbeelde zich een berg van 700 voeten hoogte boven hel vlak der zee, en drie of vier Engelsche mijlen in omvang, geheel van ijzer. Gedurende hun verblijf te St. Louis was er sprake om eene verecniging van aandeel houders te vormen, ten einde dezen berg te exploiteren. Zijn rijkdom is zoo verbazend groot, dat hij voor eene spoorbaan rondom de geheele aarde de staven zou kunnen leveren, zonder dat daardoor zijn omvang merkbaar zou verminderen. De aanvoer van landverhuizers uit Engeland te Quebec heeft in de eerste zes maanden dezes jaars 24,078 personen bedragenzijnde 7047 meer dan gedurende hetzelfde tijdvak des vorigen jaars. OOST -IWIHIE. BATAVIA, 7 Junij. Bij besluit van den Gouv.-Gen. van Nederl. Indië, van 27 Mei 11., zijn de gouden 10- en 5-guldenstukkenopgehouden wettig betaalmiddel te zijn, doch blijven als negotiepenningen in omloop. Bij het civiel departem. van Nederl.-lndië is ontslagen, op zijn verzoek, eervol, de Nederl. Consul te Kanton, in China, R. Browne, en benoemd in zijne plaals Tonce Modderman Jr.koopman te Batavia. Den 24slen Mei heeft 's Lands stoomschip BataviaLuitenant ter Zee lste kl. G. F. G. Gobius, de reede Batavia verlaten, zich begevende over Muntok en Riouw naar Singaporetot het medebrengen en afhalen van de landmaalpaketten. Het getal brieven, met deze maal naar Europa verzonden bedraagt 4574 stuks. Op zijne reis van Sydney naar Pasoeroeangin straat Endeavourheeft Kapt. Wap, voerende het Nederlandsch schip Jan Hendrik, den Gezagvoerder

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3