»In het Verslag, bedoeld bij het ls,c lid van art. GO der grondwet, wordt jaarlijks opgave gedaan van de maatregelendoor den Gouverneur-Generaal naar aanleiding van dit artikel genomen." Over dit art. ontstaat eene langdurige beraadslaging de Minister van Ko loniën verdedigt het beginsel er van. Bij de afzending is de lieer Thorbecke aan het woord. AMSTERDAM, 27 Julij. De dader van den moord in den Diemermeer is te Londen gevat. De Amst. Cour. meldt hieromtrent nog de volgende bijzonderhedenDingsdag zon per telegraaf uit het Nieuwe Diep aan den Officier van Justitie alhier berigt zijn, dat zekere de Haas, van Nieuwersluis, Zaturdag ochtend 22 Julij van het Nieuwe Diep naar Londen was vertrokken met de stoomboot Lyon; dat deze de Ilaaseen pyeckcr verkoe,htof geruild en een gordel ge kocht had die hij met rijksdaalders had gevuld. Iemand door den Officier van Justitie per namiddagtrein naar Nieuwersluis gezonden, bragt, met den laatsten trein teruggekeerdhet berigtdat aldaar geen de Haas bekend •was, en niemand van daar naar Engeland was vertrokken. Gisteren (Woensdag) ochtend vroeg werd daarop door den Officier van Justitie getelegrafeerd, aan onzen Konsul-Generaal May. Ten 6 ure reeds had men van hem het ant woord ontvangen, dat de zich noemende de Haas was gevat. De pyeckcr, gisteren middag uit het Nieuwe Diep hier aangebragtmoet reeds door den bestolen knecht van Prikwinkel voor de zijne zijn herkend, en daardoor wal nog maar sterk vermoeden was, tot zekerheid geworden zijn. APELDOORN, 26 Julij. Het gedenkteeken dat vroeger in de Hcrv. kerk was geplaatst van wijlen den Admiraal van Kinsbergen, in 1819 alhier overleden, zal in het gemeente huis overgebragt worden, en aldaar in de vestibule eene geschikte plaats ont vangen waartoe de werkzaamheden bereids zijn aangevangen. Het aanhoudende gunstige weder lokt een aantal vreemdelingen her waartszoodat men somtijds geene kamers in de logementen kan bekomen; het meest wordt daartoe dan ook door 's Konings goedheid bijgedragendoor het openstellen van het Park, hetwelk van jaar lot jaar wordt verfraaid. ARNHEM, 25 Julij. In den nacht van Zaturdag op Zondag 11. had hier, in de nabijheid der slad, een voorval plaats, dat de hand der wakende Voorzienigheid duidelijk doet inzien. De timmerman-haas en de aannemer O. had in de keet een bed en toebehooren doen brengenom er te kunnen overnachten. Zaturdag naar de stad gegaan zijnde, om geld voor zijne knechts te halen, had hij ze des avonds uitbetaald en nog een zakje met geld overgehouden. De man begaf zich vroegtijdig te bed, maar kon niet inslapen. Eenigen tijd daarna hoort hij, buiten de keet, stemmen; hij staat op en luistert een gesprek lusschen twee zijner knechts af. Wij moeten niet te veel geweld aan de deur ma ken, want dan wordt hij wakker." »Dat is niets wij zullen kloppen en zeggendat wij zijne broeders zijnen doet hij opendan krijgt hij dit pistoolschot in het gezigt." O., niet wetende wat te doen, en geen scherp bij zich hebbende, besluit om onder het ledikant te gaan liggen. Bre ken zij dan in en schieten zij in het duister op het beddan ben ik gered. Dit doet hij; maar ziet, zijne twee broeders W. en T., hun broeder over een of ander nog willende sprekenkloppen hard op de deuren roe pen»Doe maar open, wij zijn het." Nu vliegt O. op, opent de deur en roept zijne broeders toe: grijpt dien schelm!" De andere bad de vlugt genomen. De misdadige werd gegrepen men bond hem handen en voeten en vond het met hagel geladen pistool bij hem. De schuldige is in de handen der Justitie overgeleverd. De andere booswicht is nog niet opgespoord. Beide zijn gehuwd en vaders. Mag men deze uitredding geene beschermende hand Gods noemen? (Gwt.) GRONINGEN, 27 Julij. Gisteren heeft hel gewone jaarlijkschc examen van het Doofstommen- Instituut alhier plaats gehad. Nadat de plegtighcid geopend was met eene rede van den Instiluteur Mr. R. T. Guyot, werden proeven gegeven van de gemaakte vorderingen der kweckelingen. Vervolgens ook proeven van vor deringen in handwerken en ambachten. Aan 16 kweekelingen werden be wijzen van ontslag, met gepasle geschenken, tot aandenken overhandigd. Deze plegtigheid loonde, dat de liefdadige stichting, waarop Groningen reeds 64 jaren roem draagt, steeds op de hoogte des tijds blijft. Het getal der kweekelingen bedraagt thans 150. lllilTËMLANDSCIIË ÏIEIUGTO. ËKGELAND, LONDEN, 27 Julij. De Regering heeft bekend gemaakt, dat 50 vrijwilligers uit het korps policie-agentcn benoodigd zijn voor de dienst bij het leger in het Oostenzij zullen twee guinjes weekgeld genieten, en te paard gezeten zijn; zij zijn be stemd om achter het leger toe te zien, dat geene soldaten zich uit de gele deren verwijderen of deserteren. Indien de maatregel aan het doel beant woordt, zullen nog meerdere zoodanige agenten benoodigd zijn. Uit de debatten van den 25sten dezer in het Lagerhuis bleek dat de Regering van Sir C. Napier bcrigten ontvangen had, waarin hij erkent, dat Kronstadt en Sweaborg van de zeezijde onneembaar zijn. De feestelijkheden, die door sommige leden van het Parlement, en door de overheid der city beraamd waren ter eere van het verbond met de Franschen, zijn voor het oogenhlik uitgesteld, en zullen waarschijnlijk geen plaats heb ben. De Times verheugt zich heden daarover als zijnde het oogenhlik on gepast. Voorzeker is het beter feest te vierenwanneer de wapenen ncder- gelegd zijndan wanneer zij opgenomen worden. Er is nog weinig reden tot gejuich. Ter herinnering aan de inscheping te Calais der fransche troepen naar de Oostzee is te Londen een gedenkpenning geslagen. De eene zijde vertoont een Engelschen grenadier en een Franschen jager, elkander de broederhand rei kende onder eene wapenlrofee, omgeven door de vlaggen der beide natiën. Op de keerzijde leest men, in een krans van lauwertakken: Frankrijk en Engeland vereenigd om de onderdrukten bij te staanen liet gehoonde Europa te wreken. Het randschrift isliet heilig verbond. Laatstl. Zondagavond zijn de laatste Fransche troepen uit Duins naar de Oostzee vertrokken. De Engelsche schepen hebben nu in het geheel 9850 man Franschen en 100 paarden daarheen overgebragt. Te Woolwich wordt eene groote hoeveelheid belegerings-geschut naar de Oostzee ingeladen. Men heeft berekend, dat de gezamenlijke hoeveelheid goud, welke uit de Californische mijnen sedert de ontdekking in 1848 tot uit. 1853 is op gegraven en uitgevoerd, eene waarde van 44,000,000 heeft bedragen'ter wijl nog 10 a 12,000,000 tot andere einden zijn gebezigd, of nog in han den van bijzondere personen zich bevinden. De Australische mijnen hebben volgens officiële opgaven, tot Dec. 1853, opgeleverd 25,000,000 in han den van bijzondere personen bevindt zich daarenboven 3,000,000 I, en er lag te Sydney, Adelaide en Melbourne nog voor 13,000,000 ter versche ping gereed. Men kan alzoo aannemen, dat de beide goudlanden tot dus ver de verbazende som van 87,000,000 (ƒ1,044,000,000) hebben opgeleverd. F n A X 81 ïi IJ K. PARIJS, 26 Julij. Prins Lucien Bonaparte is den 24stcn naar Londen vertrokken naar men wilderwaarts overbrengende de uitnoodiging aan Prins Albertom het kampt bij Boulogne te komen bezoeken, als de Keizer van zijne reis iu het Zuiden terug zal zijn. Ook wordt verzekerddat de Heer Ferdinand Barrot tegen dien lijd met den Koning van Portugal te Boulogne zal komen. Den 15den Aug. zal een groot diner van 2000 personen worden gege ven in de glazen galerij der eerste verdieping van het Nijverheidspaleis. De Keizer zal daarbij tegenwoordig zijn. Er zijn alhier wapens en amunitie in de straat Ponthieu in beslag ge nomendit slaat, naar het schijnt, in verband met een komplot, dat het plan had, om eene hclsche machine te doen ontspringenof een strik te span nen onder de voeten des Keizers, wanneer hij de werkzaamheden van het Louvre in oogcnschouw zou nemen. Een 50-tal werklieden zijn in hechtenis genomen, en onder deze bevinden zich eenigen, die aan dat gebouw arbeidden. Dezer dagen is te Boulogne in eene spoortreindie tegenover het sta tion aangekomenen uit zestig wagens beladen met stroo voor de behoeften van het leger zamengcsteld was, brand ontstaan. De wagens vatten vlam door eene locomotief. In het station was meer dan voor een millioen koopwaren. Gelukkig woei de wind naar eene andere rigting, zoodat men gemakkelijk de noodige maatregelen kon nemen, om den voortgang van het vuur te stui ten. Van de zestig met stroo beladen wagens, zijn slechts twintig ver brand; met uitzondering van één, zijn de waggods zelve voor de vlam men bewaard gebleven. De schade wordt, behalve het verlies van de wag gon op 4000 fr. aan verbrand stroo begroot. Men heeft het treurig berigt uit het Oosten ontvangendat de Hertog van Elchingen, een der zoons van den Maarschalk Ney, binnen weinige uren aan de cholera is bezweken. De Vice-Admiraal Parcheval Dcschcnes, Koinmandant van het Fransche eskader in de Oostzeeis volgens berigt bij de Regering ontvangenplotse ling overleden. De Admiraal moet aan de cholera zijn gestorven. Op dit oogenblik heerscht de cholera in 34 departementenhet ergste in de monden van de Rhone en de Opper-Marne, in het ccrstgernelde depar tement lelt men ongeveer 1500, in het tweede 2400 sterfgevallen. Te Marseille blijft het verhuizen voortduren, zoodat volgens de jongste berigten, reeds 80,000 inwoners de stad hadden verlaten, waaronder vele ambtenaren. Heden is te Toulon de Navarineen nieuw oorlogsschroefstoomschip van 100 stukken van stapel gelaten. SPANJE. MADRID, 22 Julij. Het volgende bevat cenige bijzonderheden aangaande het gebeurde alhier op den 17del1 dezer en volgende dagen. Het volk wachtte den 17dcn 's avonds zeer bedaard den afloop van het stierengevecht af, om den opstand te begin nen. Naauw was die voorstelling ten einde, of in den omtrek van de poort van Alcala donderden de kreten: Leven de Generaals O'Donnelly Dulce SevaroRosa MessinaDood aan de verradersaan de tirannen IFeg met Christina en hare creaturenSartorius en CompagnieDade lijk vormden zich groepen voor de woningen der Ex-Ministers, en deze huizen en de zich daarin bevindende kostbaarheden zijn geplunderd en verbrand. Onder de punten, waar het hevigst gevochten werd, wordt het plein Santo-Domingo genoemd. Dit plein was een der slagvelden die Madrid in grootcn getale opleverde. Daar werden zes compagniën van het regement Baza en een sterk detachement der burgerwacht letterlijk ver nield of uitgeroeid. Het volk heeft op dat plein zeer weinig geleden. De slagting zou nog veel langer geduurd hebbenindien niet Kolonel Gar- rigodezelfde, die eenige dagen te voren ter dood was veroordeeld, er in ge-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2