LEYDSCIIE MAANDAG, 31 JULIJ. BI.WEXLANDSCÏIE BERIGTEX. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdug Avond Du Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 24 25 26 27 28 29 X) 146. 153. 169. 162. 156. 160. LEYDEN, 29 Julij. Uit België wordt gemelddat de llooglecraar de Vries van hier thans te Stutlgardt is, en aldaar den beroemden Komburger Codex afschrijft. Men weetdat dit handschrift, waaruit Jac. Grimm het eerst een gedeelte van den Reinaert en later de Wurtcmbergsche Hofraad E. Kauslcr de Rijmkroniek van Vlaenderendie Rosede Ileimeliclieit der JJeimelichedede Boek van Seden, Catoen's leerenIVapene Dlartyn enz., medegedeeld hebben, eene der belangrijkste en rijkste bronnen is voor onze letterkunde, en dat bet nog talrijke stukken bevat, die lot hiertoe geheel onuitgegeven zijn. Wij twijfelen geenszins, of de Iloogleeraar de Vries zal weldra ons met dit alles bekend maken. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 23 Jii 1 ij 104 volwassenen, 28 kinderen, te zamen 132 113 33 118 35 126 43 123 39 119 37 122 38 Er is uit Leeuwarden aan hel Ildbl. gemeld, dat door Lord Clarendon, namens de Engelsche Begering het schip en de lading van Kapt. van der Zee formeel van de Ned. Regering zijn opgeèischt. Men voegt er bijdat binnen acht dagen antwoord werd verwacht. De twee oudste Hoogleeraren aan hel Athenaeum te Deventer zijn bij nieuwe organisatie, ten gevolge van een door hen gedaan verzoek, eervol ontslagen, waarbij hun de titel is verleend van Iloogleeraar honoris causa, met bevoegdheid om in overleg met Curatoren, openbare lessen te blijven geven in een of ander vak van wetenschap. De jaarwedden zijn dienvolgens verminderd tot ƒ800. Uit eene opgave in* de Kunst- en Letlerb. blijkt, dat onder de 57 gou den en 122 zilveren munten Nov. van 1853 te Wesikapelle gevonden en thans in bezit van den Heer A. II. G. Fokker een halve gouden nobel of zoo genaamd schuitken is, door Maximilaan voor zijnen minderjarigen zoon Fi- lippus den Schoonen als Hertog van Gelderland geslagen van welke munt tot hiertoe het bestaan niet hekend was. De qpkomst der verlofgangers van de ligting van 1851 en 1852, die lol de najaarsoefeningen worden opgeroepen, is nu zoodanig geregeld, dat zij allen op 13 Aug. aanst., des namiddags vóór 4 ure, bij hunne corpsen moe ten zijn aangekomen. Zij, die in gebreke blijven, op dien dag onder de wapenen te komen, zullen evenwel gedurende eene geheele maand in den wapenhandel woeden geoefend; ook zij, die zich op de eene of andere wijze aan de instructie onttrekken, of daarin achterlijk mogten zijn, zullen zoo veel langer in werkelijke dienst worden gehouden, als dat noodig zal worden geoordeeld. De op hunnen tijd onder de wapenen gekomen manschappen moeten overigens den IS110" Sept. cerstk. weder in bet genot van groot verlof worden gesteld, met uitzondering dergenen, die aan het oe'eningskamp deel nemen, die eerst na de terugkomst in de garnizoensplaatsen in het genot van zoodanig verlof zullen worden gesteld. 's GRAVENIIAGE. 29 Julij. Z. M. heeft den Kapitein ter Zee Ridder Joseph de Pölll en den Luit. ter Zee F. des Tomhes, beide in Ooslenrijksche dienst, benoemd tot Ridders der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft den Schout-bij-Nacht J. EnslieMinister van Marine bevor derd tot Vice-Admiraal. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan J. Bruins Kantonregter te Ommen en aan Mp. A. P. J. de Schepper, Kantonregter te Enschedé: en benoemd lot Kantonregter te Ommen, Mr. W. D. Coninek Liefsting, thans Griffier. De Staats-Cour. bevat een besluit van Z. M. waarbij hoofdzakelijk bepaald wordt, dat er zal worden aangesteld een zeker aantal jongelingen met den rang van adelborst 3^e klasse, naar de beslaande behoefte, Neder landers en inzonderheid zijdie kinderen zijn van Officieren of Ambtenaren van den Staal; of wel, wier ouders door bijzondere daden op ondersteuning van Staatswege aanspraak zouden kunnen maken. Deze jongelingen moeten op 1 Januaftj des jaars, waarin het examen wordt afgelegd, den leeftijd van 13 jaren reeds, en bet levensjaar nog niet zijn ingetreden. Uit een geneeskundig onderzoek zal dan moeten blijken van eene gezonde ligchaamsgesteldheid. Het examen zal bestaan in het schrijvende gronden der Ned.Engelsche en Fransche talen; der Algem. en Vaderl. geschiedenis en .Aardrijkskunde; der Rekenkunde, daaronder begrepen de loer der evenredigheden en de ge wone en ticndechge breuken met toepassing op het nieuwe stelsel van ma ten en gewiglen wordende vooral vereischt.dat de adspirant naauwkcurig en vlug rekene. Stel- en meetkunst, regllijnig- en handteekenen zijn geene vereischlendoch zullen tot aanbeveling strekken. Zij ontvangen 10 tafelgeid 's maands en het gewone sclieepsrantsoen. Zij moeten zich voor hunne eigene rekening kleedcn en uitrusten. De leerboe ken worden van Rijkswege verstrekt. De plaatsing der adelborsten 3de kl. is uitsluitend aan boord van een der wachtschepen. Na twee jaren, zullen zij tot het examen van adelborsten worden toegelaten, en zwaarder examen moeten ondergaan, en 's maands ƒ15 traclement, het gewone sclieepsrant soen en 10 tafelgeld genieten. Na twee jaren adelborst 2de kl. te zijn ge weest, zal het den adelborsten vergund zijn het examen voor adelborst lste kl. af te leggen, en zullen zij bij vacature tot dien rang worden bevorderd. De Minister van Marine heeft dien ten gevolge bekend gemaaktdat de verzoekschriften, om plaatsing van jongelingen als adelborsten op den in bovengemeld besluit bepaalden voet, uiterlijk op den 25s,cn Augustus aan staande, aan zijn Departement moeten zijn ingezondenen dat ter aanvulling van 24 opengestelde plaatsen in de eerste dagen van September het examen zal plaats hebben. Bij de verzoekschriften moeten overgelegd: eene acte van geboorte van den Adspirant; een bewijs, dat hij is gevaccineerd; en eene verklaring van het gemeentebestuur zijner woonplaats, dat hij is Nederlander. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin in de eerste dagen der volgende maandvan het Loo naar de residentie tertigkeeren. Naar men verneemt zal II. M. de Koningin-Moeder tot de maand Octo ber of November a. s. op Soesldijk verblijven. 1111. KK. Uil. Prins en Prinses Hendrik, benevens de jeugdige Erfhcrlog, die in bet stedelijk badhuis is gelogeerd, zijn gisteren morgen naar Rotter dam vertrokkenom II. K. II. de Groot-Hertogin van Saksèn-Weimar-Eisenacli aldaar te verwelkomen. Bij Ministeriele aanschrijving van den 18lIen dezer, is kennelijk ge maakt, dat voor dit jaar geene Onderofficieren meer naar de Oost-Indië zul len worden overgeplaatst, als zijnde het vastgestelde getal reeds, meer dan voldoende lot die bestemming, vertrokken. Gisteren hebben de vergaderingen van de Synode hare zittingen voor 14 dagen geschorst. Tweede Waneer der Statesi-CSeneraal. Zitting van Vrijdag 28 Julij. In deze zitting is ingekomen het berigt, dat de Heer J. F. van derlleydc, uit hel hoofdkiesdistrict Eindhoven, is overleden. De beraadslagingen zijn voortgezel over het wcts-onlvverp op het beleid der Ficgering van NeJerl. Indië. Art. 58 en 59 zijn zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voorzetting op morgen des voormiddags ten tien ure. De Commissie van Rapporteurs heeft voor het wets-onlwerp, betrekkelijk de indeeling der gronden van hel Haarlemmermeer onder de aangrenzende ge meenten, haar eindverslag uit.gebragt. De beraadslagingen zullen nader wor den bepaald. Zitting van Zaturdag 29 Julij. Is ingekomen de algemi-ene rekening van ontvangsten en uitgaven over de dienst van 1351. In handen eener Commissie bestaande uit de Heeren van Nispen, van Goltstein, van Foreest, Gevers van Endegeest en Thorbecke. Art. 60. De Heer Sloel tot Oldhuis vraagt het woord. De Heer van Hoevell stelt als motie van orde voor om dit art. te behan delen na art. 70, even als dit met art. 55 het geval is geweest, omdat ook hier van inlandsche hoofden gesproken wordt, en die quaestic eerst voorgoed bij art. 70 te pas komt. Dienovereenkomstig wordt besloten. Art. 61 wordt zonder beraadslaging aangenomen. Art. 62 luidt aldus: de Gouverneur-Generaal zorgt, dat overal waar de de landrente geheven wordt volgens den gemeentelijken- of dorpsaanslag, daarmede worde voortgegaan, en dal, binnen een door den Koning te bepa- I: len tijd billijke grondslagen voor dien aanslag worden vastgesteld."

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1