BLITENLANDSCHE HERIG TEN. men worden. liet Iweedc amendement werd met 32 tegen 2G stemmen ver worpen. De voortzetting is bepaald op morgen. Zitting van Woensdag 26 Juli'j. In deze zitting is bet amendement van den lieer Godefroi op art. 45 aan cene nieuwe stemming onderworpenen daarbij met 28 tegen 20 stemmen afgewezen waarna het art. zonder hoofdelijke stemming is goedgekeurd. Op art. 47 over de verdragen met Indische vorsten en volken, heeft de Heer van ïloëvell een amendement voorgesteld, de strekking hebbende, om van den inhoud dier verdragen door den Koning mcdedeeling te laten doen aan de beide Kamers der Staten-Generaalzoodra Hij oordeelt dat het belang en de zekerheid van het Rijk en van Nederl. Indië zulks toelaten: welk amendementmet 51 tegen 5 stemmen is aangenomenwaarna het aldus gewijzigde artikel is goedgekeurd. Over art. 43heeft eene lange beraadslaging plaats. De beraadslagingen zijn niet geëindigd, maar zullen op morgen ten 11 ure voortgezet worden. Zitting van Donderdag 27 Julij. De beraadslaging over art. 48 wordt voortgezet, en dit art. gewijzigd door een amendement aangenomen met 44 tegen 10 stemmen. Art. 49 wordt ge wijzigd door een amendement aangenomen. Art. 50 wordt met een amen dement met algcmeene stemmen aangenomen. Art. 51 komt is in beraad slaging. Zoo ver het laatste berigt. Provinciale Staten van Xuidholtand. Zitting van Woensdag 26 Julij. In deze zitting zijn de beraadslaging voortgezet en ten einde gebragt over het ontwerp tot wijziging van het reglement van orde en is dat reglement in zijn geheel aangenomen. Het zal aan de goedkeuring des Konings worden onderworden. Vervolgens is, naar aanleiding van hel gisteren bepaalde, in behandeling gekomen de vraagdoor de bijzondere Commissie aan de beslissing der Ver gadering onderworpenof de bewaar- en kleinkindcrscholen geacht kunnen worden al dan niet aan de bepalingen der wet van 1806 onderworpen te zijn. Hierover hebben onderscheidene leden het woord gevoerd en zijn ver schillende motion van orde gedaan. De discussien over het bedoelde vraag stuk zijn niet afgeloopen en zullen morgen ten 10} ure worden voortgezet. De verkiezing van een lid der Prov. Statenin het hoofdkiesdistrict Alphen, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den lieer J. I. van Hees van Berkelzal plaats hebben op Woensdag den 23slen Augustus aanstaande. MGELAKB. LONDEN, 20 Julij. Eergisteren zijn in het llooger- en Lagerhuis de beraadslagingen gevoerd over de door de Regering aangevraagde 3 millioen ter bestrijding der oor logskosten, die ten slotte toegestaan zijn. Lord Clarendon heeft bij deze gelegenheid in het Hoogerhuis gezegddat er tusschen Frankrijk en Engeland eene volmaakte overeenstemming bestaat nopens de voorwaardenwaarop met Rusland de vrede gesloten dient te wor den en dat er reden bestond om te geloovendat men op Oostenrijk kon rekenen. Overigens verklaarde hij, dat men geen anderen vrede zou sluiten, dan die op hechte grondslagen rust en algeheele voldoening aan de Westersche mogendheden zou schenken. De Graaf van Aberdeen vei klaarde, dat de zittingen van hel Parlement waarschijnlijk niet meer van langen duur zullen zijn, en dal, wat de aan gevraagde 3 millioen betrof, deze geenszins eene nieuwe belasting, of eene nieuwe leening daarstelden, zijnde de sommen eigenlijk reeds toegestaan. De Regering vroeg alleen vergunning otn de geldendoor het Parlement toege staan zonder daaraan eene bijzondere bestemming te hebben gegeventot bestrijding der oorlogskosten aan te wenden. In het Lagerhuis heeft Lord Dudley Stuart eene motie voorgesteld, dat het Parlement niet verdaagd zal worden vóór dat het Ministerie duidelijke ophelderingen heeft gegeven nopens de staatkunde, die het in den tegenwoor- digen.oorlog gevolgd heeft en zal volgen. Lord John Russell heeft verklaard, dit als wantrouwen te beschouwen. De motie werd in hoofdelijke stemming gebragt en verworpen. Van bet eskader van den Admiraal Napier wordt berigt, dat Bomar- sund, de voornaamste Russische sterkte op de Alands-eilandenzal gebom bardeerd worden zoodra de uit Frankrijk afgezonden troepen zullen aange komen zijn. Sedert de vloot de reede van Barösund verlaten beeftis de cholera aan boord der schepen bijkans geheel verdwenen. Er zijn dezer da gen door den Admiraal Napier voorschriften gegeven voor de vereeniging en gezamenlijke werking van de gewapende booten der vloot. Zij zullen eene flotille van 80 tot 90 bodems uitmaken, verdeeld in drie divisien; de helft nagenoeg van het geheele aantal booten zal met houwitsers worden voorzien. Er zijn met de gewapende booten groote oefeningen gehouden, om de man schappen in hel landenbestormen van verschansingen enz. bedreven te maken. FRANHRIIJK. PARIJS, 25 Julij. Eerlang zal alhier een taalkundig congres geopend worden. Het voor name vraagpuntwaarover gehandeld zal wordenisof er mogelijkheid be slaat om de alphabelen van alle talen te vereenvoudigen en in een te smelten. Het comité heeft eene oproeping gerigt tot alle taalkundigen in de oude en nieuwe wereld. Het Gemeentebestuur alhier heeft na zijne goedkeuring gehecht aan bei 'reglement op de bakkerij. Iri Parijs zal 1 bakker op iedere 1800 ingezetenen zijn en in de gemeenten in het departement der Seine 1 bakker op iedere 1500 bewoners. Zij zullen een borgtogt moeten stellen, die, naar gelang van hun debiet, van 2000 tot 6000 fr. bedragen zal. Hel is hun strengelijk verboden zich op de paslijbakkerij toe te leggen. De staat van de legers der oorlogvoerende Mogendheden, welke aan den oorlog zouden kunnen deelnemen, is volgens het Bulletin de Paris als volgt: Frankrijk 600,000 man, Engeland 160,000, Oostenrijk 750,000, Pruissen 400,000, Turkye 100,000, Rusland 700,000, waarvan slechts 370,000 man in staal is om te velde te trekken, de Duilsche Bond 250,000, Zweden 60,000, Denemarken 50,000. Er zouden daarvan op dit oogenblik reeds aan den oor log in het Oosten tusschen 700,000 a 1 mill, soldaten deel kunnen nemen. S» A KT J IS. Volgens een berigt uit Perpignan van 24 dezer, door de Nacion medege deeld zou de Generaal Blaser naar Portugal de wijk genomen hebben en komen de namen van O'Donnel en Esparlero, in alle proclamation der junta van Madrid voor. In hetzelfde berigt wordt gezegd, dat Sarragossa, Valen cia, Barcelona, Cadix, Sevilla, Santander rustig zijn en dat de goede orde in die steden verder niet gestoord is geworden. Men heeft tijdingen uit Lissabon loopende tol 19 en van Oporto tot 20 dezer. Er heerschte te Vigo een sterke gisting en men verwachtte den 22sten een pronunciamento tegen de Regering. Te Oporto heeft de Regering den uitvoer moeten verbieden, en den invoer van zekere graansoorten tot 25 Sep tember moeten toestaan. Aan de Kamer van Afgevaardigden was een ontwerp van herziening van het tarief aangeboden. RENEÏIARREN. KOPENHAGEN, 25 Julij. Het Engelsche stoomschip Sphinx is met Fransche troepen alhier aangeko meneen Fransch transportschip insgelijks troepen aan boord hebbende, be vindt zich op de reede van Helsingör, en de overige bodems van het smaldeel met Fransche troepen zijn in het gezigt. Reeds hebben de Hannibal met de vlag van kommodore Grey, de SL Vincent, de Algcr, de Royal William en 3 stoomschepen den Groolen Belt gepasseerd. Generaal Baraguay d'Ililliers, Opperbevelhebber van het Fransche expe ditie-korps in de Oostzee, is den 24sten dezer alhier aangekomen. TU RHÏK. Abbas-Pacha, de Onder-Koning van Egypte, is den 14Jcn Julij aan eene beroerte gestorven. Abbas-Pacha, was de zoon van Ibrahim en bijgevolg kleinzoon van Mehemet-Ali, maar krachtens eene bepaling van de opvolging, in een verdrag van 1841 is niet aan den zoon van Abbas-Pacha, maar aan Saïd-Pachabroeder van Ibrahimen oudsten der nog levende zonen van Mehemet, het Onder-Koningschap te beurt gevallen. Nadat de Ulema's zich tweemaal verzet hadden tegen die opvolging van Abbas-Pacha door Said-Pacha, is deze, door de Consuls van Frankrijk en En geland ondersteund, den 17den Julij erkend, en heeft als Onder-Koning van Egypte het bewind aanvaard. Hij zal te Alexandrie verblijf houden, en beeft bereids de Consuls ten gehoore ontvangen. De zoon van den overleden Ondir- Koning Abbas-Pacha, die voor diens overlijden naar Malta vertrokken was, heeft den 18deB dezer van daar de reis naar Gibraltar voortgezet. Uit Konstantinopel wordt van den 15den Julij gemeld, dat de Russen de vesting Matschin in de asch gelegd en gedreigd hebben om Bucharest het zelfde lot te doen ondergaan. Ten gevolge van het overlijden van 7 mcnschen aan de cholera, gedu rende den overtogt van Marseille naar Gallipoliaan boord van de Egyptus zijn in laatstgenoemde plaats strenge maatregelen tot afzondering der aange komen troepen genomen en bij het aankomen te Konstantinopel is genoemd schip aan eene quarantaine van 10 dagen onderworpen. Men hoopte die stad, door de genomen voorzigtigheidsmaatregelentegen het doordringen der ziekte te behoeden. STAP» BERICTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten dat door den Gemeenteraad in zijne vergadering van den 16den Februarij 1854 besloten is, tot het aangaan eener negotiatie ten behoeve dezer Gemeente, goedgekeurd bij dispositie van Gedeputeerde Staten van den 23sten dier Maand N°. 2op de navolgende voorwaarden Art. 1. »Op nader te bepalen dag of dagen, zal ter Secretarie kunnen worden ingeschreven tot eene som van hoogstens zestig duizend gulden legen 3 pCt. rente, onder eene korting op de ingeschreven som van 2°/„, of tegen 3} pCt. rente, onder eene korting op het ingeschreven kapitaal van l°/o, of tegen 4 pCt. rente, zonder korting. Deze inschrijving zal met dien verstande plaats hebben, dat, indien reeds op den eersten dag de voorschre ven som mogt zijn verkregen, hetgeen alsdan bevonden mogt worden meer dan de voornoemde som te zijn ingeschreven, eerst evenredig over al de in schrijvers ad 4 pCt. zal worden gekort, en bijaldien ook dan nog eene meerdere ingeschreven som mogt overblijven, over die ad 3} pCt.en eindelijk over die ad 3 pCt. worden gekort, zoodat die ad 3 pCt. bij voorkeur zullen worden aangenomen, terwijl daarentegenwanneer de benoodigde som op den volgenden dag mogt zijn ingeschreven, de negotiatie, zoo ras die vol mogt zijn, zal worden gesloten, en geene inschrijvingen van dat oogenblik meer worden aangenomen." Art. 2. De inschrijvers zullen gehouden zijn hunne ingeschrevene som men, in gereed geld te voldoen ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, vóór of op nader te bepalen tijdstippen in twee gelijke termijnen, de eerste op den lsten October 1854 en de tweede op den lsten Januarij 1855." Art. 3. «Voor de eerste storting zullen, onder handteekening van den ontvanger, dadelijk worden afgegeven quitanliën om naderhand te worden ingetrokkenwanneer voor het geheel zullen worden uitgereikt gezegelde Obligatiëndoor Burgemeester en Wethouders geteekend,"

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2