LEYDSCHE COURANT? N°. I8S4. De Courant, wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Z a tar dug Avond. YRÏJDAG28 JULI}. T c - l'i &0 De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven RIXXEXLAXDSCIIE BERIGTEN. LEA'DEN 27 Julij. lieden nacht ongeveer ten 2 ure brak alhier in de Spinnerij en Vollerij van de Ileeren Eigeman en Coinp. in de Vervverstraat een hevige brand uitdie zoo laat ontdekt werd, dat. in weerwil der spoedig aangebragte hulp, het ge- heele fabriek gebouw met de stoommachine binnen 2 uren vernield is. Het aangrenzend woonhuis is van achter zwaar beschadigd, maar overigens nog behouden gebleven. Groole schade is er, behalve aan de fabriek die voor brandschade verzekerd was, aan voorbande zijnde wol en in het woonhuis aan den inboedel geleden. De oorzaak is lot nog toe onbekend. De Officieren der schutterij alhier hebben zich verbonden, om geza menlijk bij te dragen, tol de oprigting van hel gedenkleeken van het Meta len Kruis, dat iri 1856 te Amsterdam geplaatst zal worden. De opvoering van het stuk Mathilda of een Vrouwenhart gisteren avond in den Schouwburg alhier door den 1111. Breedé en Valois, heeft zoo veel bijval gevonden, dat bet morgen andermaal zal worden gegeven. Bij liet langdurig gemis aan dergelijke uitspanning, verdient de komst van dit ge zelschap wel opmerking voor de liefhebbers van het tooneelte meer daar wij vernemen, dat de uitvoering over 'talgemeen zeer wordt toegejuicht. AVij maken onze lezers opmerkzaam op de kunslverrigtingen die de lieer Lassaigne nog hier zal geven; zie de adv.) daar omtrent de reeds ge- gevcne door hel Publiek met zoo veel lof over de zeldzame vereeniging van de veelzijdige kennis, onbegrijpelijke vlugheid en aangename wijze van voor stelling, welke dien Heer onderscheiden, is gesproken. De nieuw gebouwde zoo luchtige als sierlijke zaal van Zomerzorg draagt mede tot het genoegen van het Publiek het hare hij. Op Dingsdag den 18doD dezer en beide volgende dagen is te Haarlem de 77ste Algem. Vergadering gehouden van de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, onder bet A'oorzillerschap van den Heer C. J. de Bruyn Kops. liet verslag werd uitgebragt van hetgeen door het Hoofdbestuur in het afgeloopen jaar verrigt was. Voor Is is bepaald het houden van een Congres voor nijverheid te Amsterdam, het eerste dat in Nederland plaats heeft. Onder de bekrooningen komen voor: de twee gouden medailles aan den lieer N. G. Tholen te Boskoop, voor cene verhandeling over de houlcultuur; eenc zilveren medaille aan de Ileeren Lulkie en Crancnburg te 's Ilertogen- bosch voor gekleurd marmerpapier. Er zijn daarenboven weder een groot aantal belangrijke prijsvragen uitge schreven, waaronder eerie over de broodbereiding, op welker beantwoording de gouden medaille, door Z. M. den Koning aan de Maatschappij toegestaan, is uitgeloofd. Er is eindelijk cene Commissie benoemd, tot onderzoek en bepaling van de voeder-waarde der verschillende voedergewassen. Hiertoe zijn benoemd de lloonlceraren van der Boon MeschMulder en Kerkhof. U 's Lands brik de Zeehond onder bevel van den Luit. ter Zee lslc kl. B. G. F.seberaan boord hebbende de adelborsten van hel tweede en derde studiejaar, is laatst]. Vrijdag, van cenen kruislogt in de Spaansche Zee, te Plymouth binncngeloopen. Uit Haarlem vernemen wij dat aldaar den 25<ten door de marechaussees gevankelijk is binnen gebragl een persoon die men zegt te zijn Johann llcmrich Kamper, de vermoedelijke moordenaar van bet huisgezin van II. Prikwinkel, aan den Ringdijk in de AVa! erg ra afsmeer. Een gedeelte van het kamp van Zeist is reeds door het bataljon mineurs en sappeurs betrokken. Dit bataljon heeft, nagenoeg ten westen van het groote kamp, zijne tenten opgeslagen, en houdt zich reeds dagelijks bezig met exerciticn van verschillenden aard. Ook worden bij de regeincnten reeds toebereidselen gemaakt orn eerlang naar hel kamp op te rukken. UC.) Wij vernemen, dat hel aanzienlijk landgoed genaamd Sparrendaalon der de gemeente Rijzenburg, provincie Utrecht, is aangekocht lot oprigting van een seminarie ter opleiding van R. K. geestelijken. Het seminarie-gebouw zal op hare gronuen, in eene aan zijne beslemming eigenaardigen stijlworden opgetrokkenen het alom bekende prachtige kasteel zal tot zomerpaleis worden ingerigt voor den Aartsbisschop van Utrecht. (HM.) Ie Deventer heeft het volgende ongeluk plaats gehad. Ecne moeder, die aan de deur een luchtje schepte, werd door het klagelijk geschrei van haren zuigeling naar binnen geroepen, [lel kind bleek ernstig ongesteld te zijn. en in weerwil van toegediende geneeskundige hulp was het weldra een lijk. Men schrijft dit ongeval toe aan vergiftiging door lucifers, waarop hel wicht zou hebben geknabbeld; ook de borst der moeder, waaraan zij het kind gelegd had, moet erg ontstoken zijn. Uit Groningen verneemt men, dal de buitengewone hitte van de laatste dagen, voor zoo ver bekend is, in deze provincie 8 slagtoffers heeft gemaakt onder de arbeiders te velde, die óf onmiddeüjk, óf na een lijden van een dag zijn bezweken. Uit Coevorden wordt van Zaturdac II. een diergelijk ongeluk gemeld: In (I U J u u bet naburige Gees was eene weduwe in dagloon ijverig bezig in den rogge bouw, toen zij door de gloeijende hitte zoodanig werd aangetast, dat zij naar bare woning moest lerugkecreneen uur later was zij een lijk. Zij laat 4 hulpelooze weezen na. 's GRAVENHAGE, 27 Julij. Z. M. heeft den lstCD Luitenant G. G. van der Hoeven, van hel corps in genieurs mineurs en sapeurs benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft aan J. II. Embroek, Adj.-Ondcrofficier van het corps rij dende artillerie, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens hel redden eener drenkelinge, verleend de bronzen medaille. Z. AI. heeft benoemd lot Ontvangers der directe belastingen en accijn- sen te Leens c. a.den Heer R. van Snoekeveld thans te Bellingwoldeen te Gent c. a. (Gelderland), den Heer J. L. van Tets. thans te Baarlc Nassau. Z. AI. liceft bcDoemd tot Procureur bij de Arr.-Reglbank te Alkmaar AI. Cohen Stuart, Cand.-Notaris te Delft, en aan den Heer A. E. Roest van Limburg, Not. te Katwijk aan Zee, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van plaatsvervangend Kantonregter te Noordwijk. Z. AI. heeft benoemd lot Officier van Gezondheid van de 3dc klasse bij de geneesk. dienst in Oost-lndië, den Heer II. Gildemeister. Z. AI. heeft aan de Commissien uit de Prov. Staten van Zuid- en Noord- holland, heiast met het onderzoek van het ontwerp-rcglement voor het Hoog heemraadschap van Rijnland, magtiging verleend, om na het sluiten der Statenvergadering, hare werkzaamheden voort te zetten. Z. AI. de Koning van Portugal heeft den Generaal der kavallerie Graaf J. F. du Alonceau van Berg en DaelChef van bet militaire huis des Konings, bij zijn bezoek op bel koninklijk lustslot het Loo, benoemd tol Grootkruis der militaire orde van den Toren en het Zwaard, en de decoratie daarvan ge noemden Generaal eigenhandig overgegeven. Bij den Minister van Finant. is ontvangen cene som van ƒ200, door een onbekende, onder het postmerk Rotterdam van 21 dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Alen verneemt, dat hel aan de onzijdige schepen vrij staat de geblok keerde havens met hallast uit te loopen, en dat indien zin algemeene bevelen aan de blokkerende Erigelsch-Franscbe scheepsmagt zijn gezonden. Eergisteren avond had een jongeling van 16 jaren bet ongeluk, ten ge volge van een noodlottigen sprong, bij de zwemschool aan hel Kanaal, zijn jeugdig leven te verliezen. TTsceede Si&ssips* det' tStntezi-füesseraal. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 25 Julij. In deze zitting heeft de Heer van Iloëvcll zijn amendement op art. 45 in 2 deelen gesplitst, en elk afzonderlijk aan de overweging der vergadering onderworpen. De Alinister van Koloniën veranderde de tweede alinea van het artikel. Nadat nog door de UIL Ter Bruggen IlugcnhollzThorbecke, van Aker laken en van Eek het woord was gevoerd, is de eerste wijziging mot 41 te gen 16 stemmen, de tweede met 34 tegen 24 stemmen verworpen, waarna het gewijzigde artikel zonder hoofdelijke stemming is goedgekeurd. Art. 41, aangevende de ambtsmisdrijven voor welke de Gouverneur-Generaal strafbaar wordt gesteld, is volgens cene gewijzigde redactie van den Minister van Koloniën aangenomen. Art. 42, opgevende de straffen tegen die misdrijven is aangenomen. De Alinister van Koloniën maakte eene verandering in art. 43, regelende, de gevolgen eener vervolging van den Gouverneur-Generaal. Op art. 46, waarbij wordt voorgeschreven wat door den Gouv.-Generaal be hoort te worden gedaan in geval van opstand of oorlog, werden twee amen dementen voorgesteld. A'oor hel eerste verklaarden zich even vele leden vóór als tegen (te weten 29), zoodat deswege eene nadere beslissing moet gerio-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1