LEYDSCHE COURANT. -i 4854. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdug Avond MAANDAG, 24 JÜLIJ. N°. 88V -- "V Xv 11 f :M De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BHVIVENLANBSCIIE BERÏGTEN. LEYDEN 22 Jnlij. lieden hebben Illl. KK. HH. Prins Hendrik der Nederl. met zijne Ge malin zicli eeriige uren, ter bezigtiging van het Museum van Oudheden en het Japansch Museum, binnen onze stad opgehouden; zijn vervolgens aan het Logement de Zon afgestapt, hebben daarna den Academischen Tuin bezocht cn zijn toen weder naar 's Hage vertrokken. -Tot docent in de wiskunde aan liet gymnasium te Deventer is benoemd de Heer Dr. G. Greven, thans 2<le docent in de wiskunde aan het gymnasium alhier. Wij vernemen met genoegen, dat het Handboek der Dierkundedoor Prof. J. van der Hoeven alhier, waarvan reeds eene Hoogduitsche vertaling hel licht ziet, thans ook door Prof. Clark, te Cambridge, in het Engelsch wordt overgezet. Het is streclend voor het vaderlandsch gevoel, dat een we tenschappelijk werk, door een geleerden landgenoot vervaardigd, ook builen 's lands, tot leiddraad der studie zal verstrekken. AmstC.) liet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 16 Julij 117 volwassenen, 35 kinderen, te zamen 152. 17 120 33 153. 18 124 38 i> 162. 19 122 34 s 156. 20 126 35 161. 21 125 31 159. 22 118 35 153. De Haarlemmermeer-Commissie zal op Maandag den 31stcn dezer, aan hel locaal van hel Ministerie van Binnenl. Zakenbij inschrijving aanbeste den: Het bouwen eener rolbrug over de ringvaart, met brugwachlerswoning, nabij de Bcnnebroeker-vaart. Het bestek ligt zoowel aldaar, als op de gewone plaatsen te lezen, en nadere inlichtingen 2ijn te bekomen bij den Ingenieur N. T. Michaelis, te Haarlem. Uit de volgende vergelijking in de IV. Rott. C. opgegeven blijkt, dat de haringvangst dit jaar aanvankelijk zeer ongunstig is geweest. In 1853 werden door dc zes eerste haringjagers aangebragt 1030) ton, en dit jaar slechts 254£ ton. Naar wij vernemenzal aan den Heer H. Zollinger eene concessie wor den verleend tot het planten van kokosboomeri en het bereiden van kokos olie. Daartoe zullen hem 1800 bouws woeste grond, in de eene of andere residentie van Java in erfpacht voor 99 jaar worden afgestaan. De Oud- Gouverrieur-Generaal Ilochussen en eenige andere kapitalisten verstrekken hem het noodige kapitaal. lijdschrv. Ned. I.) Uit JJsselinonde wordt medegedeeld als een voorbeeld van buitengewone groeikracht, dat in den polder Fijenoort er van 3 lijnzaden, Piigasch zaad, zijn voortgekomen 8 halmen vlas, wier kroon beladen is met 168 bollen. Zij hebben nagenoeg eene lengte van 1.25 el en bijna gelijke dikte. Te Reilen, in Drenthe, is men begonnen met het houwen van een armen-werkhuis, op eene groote uitgestrektheid heideveld, alwaar aan de be deelden gelegenheid lot nuttige werkzaamheid zal worden gegeven. Er is uit Wiesbaden gemeld, dat de beruchte chevalier d'industrie, die onder den naam van Graaf v. Alvensleben, Baron v. Sternberg, enz., in on derscheidene Duitsche Staten alsmede in de Nederlanden, talrijke bedriegerijen heeft gepleegd, aldaar den 17Jcn dezer in verzekerde bewaring genomen is. De bekende letterkundige Conrad v. Orelli, een jonger broeder van den nog beroemder letterkundige J. Casper v. Orelliis den 10Jen te Zurich overleden. 's GRAVENHAGE, 22 Julij. d. M. heeft benoemd tot Secretaris bij het Gezantschap te Parijs, Mr. W. 1], Baron van der Duyn, en lot Secretaris van Legatie bij het Gezant schap te Weenenden Heer Mr. K. Baron van Brienen. Voorts is door Z. M. bevorderd tot Raad van Legatie, de Heer Mr. II. C. du Bois, bij het Gezant schap te Brussel. De Minister voor de zaken der Herv. Eeredienst cn andere kerkgenoot schappen zal op aanst. Dingsdag aan de leden der Synode een groot diner aanbieden. Naar men verneemt zal de vergadering van de Herv. Synode den 28sttn Julij hare zittingen staken cn den 15^" Aug. die hervatten. Volgens een lrerigt van Zr. Ms. zaakgelastigde te Lissabon, van den -'sltn Junij j 1was de ziekte van den wijnstok in Portugal, gedurende de laatste 14 dagen, aanmerkelijk toegenomen, zoodal men beducht is voor het verlies van een aanzienlijk gedeelte der druiven. Hierbij komt dc ziekte der oranjeboomenwaarvan de wortel verrotzoodat de boom moet worden uit geroeid. Ook de citrocnboomen lijden, ofschoon minder. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging het Metalen Kruis heeft vernomen dat onderscheidene Gemeenten verhinderd zijn geweest de inlcekening voor het monument, in 1856 te Amsterdam te onthullen, tijdig genoeg te openen om op het einde dezer maand de lijsten van deelneming reeds te kunnen sluiten. Dientengevolge wordt de termijn van inschrijving bij deze verlengd lot en met 31 Augustus eersik., doch na dien tijd zal alle verder uitstel on mogelijk zijn. Na dien datum zal de wijze van storting bij den penning meesterMp. J. II. Burlage, te Amsterdam, aan de Gemeentebesturen cn de Afdeelingen van het Metalen Kruis worden bekend gemaakt. ï'ioccde Si atner tier State n-fw ene mat. Vervolg van de Zitting van Donderdag 20 Julij. Bij de behandeling van art. 5, bepalende, dat aan den Gouverneur-Gene raal kan worden toegevoegd een Luilenanl-Gouverneur-Generaalbestemd om hem voorloopig op te volgenen om inmiddels zoodanig w erkzaam te zijn als door den Koning of door den Gouverneur-Generaal zal worden voorge schreven, werden door de HH. van Hoëvell, van Goltstein cn van Nispen van Sevenaer eenige opmerkingen gemaakt. Nadat de Minister van Koloniën hierop had geantwoord, werd het artikel met 40 legen 12 stemmen aangenomen. De artt. 6, 7, 9, 10 en 11 werden zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming goedgekeurd, terwijl art. 8 door den Minister van Koloniën, ten gevolge van het verwerpen van art. 4, vervallen werd verklaard. Op art. 12, opgevende de voorschriften, waarop in de vervulling eener opengevallen plaats in den Raad van Nederlandsch-lndië moet worden voor zien, werden twee amendementen voorgedragen; een door den Heer van Hoë vell, een tweede door den Heer Godefroi. Nadat de HII. van Hoëvell, Baud, van Nispen van Sevenaer, van Rappard, de Man, Roehussen, Thorbecke, Godefroi, van Lennep, Storm van 's Gra- vesande cn de Minister van Koloniën gesproken hadden, zijn de beide wij zigingen de eerste met 29 tegen 22 en de laatste met 26 tegen 25 stem men verworpen terwijl het artikel zelf onveranderd met 31 tegen 19 stem men werd aangenomen. Op morgen zullen de beraadslagingen worden voortgezet. Het eindverslag omtrent het wcls-ontwerp tot goedkeuring eener ruiling tusschen het bestuur der domeinen en de gemeente Middelburg is heden uit- gebragt. De beraadslagingen over dat voorstel zullen plaats hebben vóór die over het verleenen eener bijdrage voor den aanleg van een uitwalerings- kanaal van Grave naar den Arner. Zitting van Vrijdag 21 Julij. In deze zitting zijn ingekomen de geloofsbrieven van den Heer Huguenin, cn gezonden aan eene Commissie. De Commissie voor bet wetsontwerp tot wijziging van bet tarief van in-, uil- cn doorvoer, heeft haar eindverslag uitgebragt. De dag der behandeling zal nader worden vastgesteld. De beraadslagingen over bet beleid der Regering van Ned. Indie, worden voortgezet. De artt. 13, 14, 16, 18, 19 en 21 zijn zonder beraadslaging, art. 15 na eene korte woordewisseling tusschen de Heer Sloet tot Oldhuis en den Minister van Kol. en art. 20 na eenige opmerkingen van den Heer Donker, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 17, over de tijdelijke waarneming der waardigheid van Gouvern.-Gen. heeft eene lange beraadslaging uitgelokt, tusschen de HH. van Goltstein, van Lennep, Baud, Roehussen en de Minister van Kol. Het is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Yan het llde Hoofdst. (bevoegdheid en de pligten van de Regering van Ned. indie) zijn artt. 22 en 23 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd geworden. Art. 24 is met 41 tegen 21 stemmen aangenomen. Over art. 25, zijn de beraadslagingen aangevangen, die op morgen ten elf ure voortgezet zullen worden. Zitting van Zaturdag 22 Julij. De beraadslaging over bet wets ontwerp omtrent bet beleid der Regering in Indië wordt voortgezet. Art. 25 wordt naar aanleiding van eene door de Heer Thorbecke voorgestelde verbetering, gewijzigd aangenomen. Over art. 26 werd bij de afzending van dit berigt nog beraadslaagd.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1