over aan hel ontwerp zijne stem te gevenomdat hij daarin ccne hetere in- rigting van bestuur aantreft, dan in liet bestaande. De Heer Mackay vreest, dat het reglement de ontwikkeling zal tegenhouden. Niemand vraagt meer het woord. Het woord is thans aan den Minister van Koloniën, doch wegens het vergevorderde uur wordt de vergadering ge scheiden tot morgen ochtend ten 11 ure. Zitting van Woensdag 19 Julij. In deze zitting is bepaald, dat, na het wets-ontwerp op het beleid der Regering van Nederl.-Indiëzullen behandeld worden 1°. Drie wets-ontwerpen lot verhooging van hoofdst. V der Slaatsbegroo- ting voor 1854 (stichting van een stoomgemaal op den JJssel), 2°. tot ver- hooging van hoofdst. V der Staatsbcgr. tot voldoening der uitgaven bij de koloniën der maalsch. van weldadigheid over 1854, en 3°. tot het vcricenen ecner bijdrage tot een uitwaterings-kanaal van Grave naar den Amer. De algemeene beraadslagingen over het Regeringsreglement van Nederl.- Indië zijn in deze zitting voortgezet. De Minister van Kol. heeft in eenc uitvoerige rede op de, tegen het wetsvoorstel in het algemeen, gemaakte bedenkingen geantwoord. Na die rede, hebben de IlII. van Bossc, Rochussenvan Lennep, Sloet tot Oldhuis, ThorbcckeStolte en van Iloëvellalsmede de Min. van Kol. herhaaldelijk het woord gevoerd. De algemeene beraadslagingen zijr. gesloten. Op morgen zal het lstc hoofdst. van de zamenstelling der Regering van Nederl.-Indië" behandeld worden. Zitting van Donderdag 20 Julij. Is ingekomen een adres van P. Clébanhoudende grieven tegen hel Indisch Bestuur. Verzonden naar de Commissie. Aan do orde van den dag zijn de algemeene beraadslagingen over hoofdst. I. van hel Ontwerp van het Reglement op de Regering in Neerl.-Indië. Nadat de IIH. van Bossevan Golstein en de Min. van Kol. het woord heb ben gevoerdworden de algemeene beraadslagingen over hoofdst. I. gesloten. Art. 13 worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat over Art. 4 de IlII. van Golstein, de Min., de IIII. van den Hoëvell van Nispen, Baud, Thorbccke, Elout en Sloet tot Oldhuis gesproken hebben, wordt hetzelve met 27 tegen 25 stemmen verworpen. In behandeling is Art. 5. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 19 Julij. Z. M. de Koning van Portugal en Z. K. H. de Hertog van Oporto hebben, vergezeld van een talrijk gevolgeergisteren namiddag het Kon. Zoölogisch Genootschap Nat. Arlis Magislraden Hortus Bot.de synagoge der Ncdcrl. Port.-IsraëJ. gemeente, 's Rijks werf, de Oosterdoksluizen en het kabinet schil derijen van wijlen den Ileer A. v. d. Hoop bezocht, en op al die plaatsen alles met de meeste belangstelling bezigtigd en inlichtingen ingewonnen. On der anderen vernemen wij, datZ. M.in den Hortus Botanicus rondgeleid door Prof. Miquelblijken gaf van eene bijzonder groote botanische kennisdaar het niet weinig verwondering wektedat de jeugdige Vorst de bloemen en planten bij hare Latijnsche benamingen wist te noemen, en over geslacht en groei zich met den Ilooglecraar wist te onderhonden. Gisteren morgen zijn de doorluchtige reizigers uitgereden om andere merk waardigheden onzer stad in oogenschouw te nemen, onder anderen 'sRijks Museumde Nieuwe kerk en het Werkhuis. Met den trein van 4J. ure zijn Z. M. en deszelfs broeder naar de residentie teruggekeerd. AmstC.) De vereeniging, Amstels Mannenkoor, heeft het voornemen om in Au gustus a. s. den rocmvollen tiendaagschcn vcldlogt alhier feestelijk te her denken, met het doel om de opbrengst dier feestviering te doen strekken, als bijdrage lot de oprigting van het gedenkteeken van wege het Metalen kruis. Z. M. de Koning van Hanover heeft bij een Kabincls-schrijvcn van den 3<l"> dezer, DC II. M. Duparc, alhier, eenc kostbare gouden medaille vereerd, versierd met het portret van Z. M.als een blijk van zijne tevredenheid over de uitgave van zijne verhandeling over de blindenverzorging. Hbl lip;lAI) SCI! il liklMGTEM. EKGELA WIS. LONDEN, 18 Julij. In het Lagerhuis is een onderstand van 17,300 aan den nieuwen Mi nister van Oorlog verleend, na eene kleine woordenwisseling, en zonder dat er zelfs over gestemd is. De daadzaakdat te Boulognewaar de legerkampen zijnook de groote armee van het jaar 1804 gevormd is en dat van daar de soldaten vertrokkendie bij Austerlitz de zege behalen zondengeeft aan de Times aanleiding tot geschiedkundige herinneringen. Juist eene halve eeuw geleden, leest men in dat blad, stond een Keizer, in den eersten roem van voorbeelde- looze overwinningen, op de hoogte van Boulogne, en hield eene wapenschou wing over eene groote krijgsmagt, wier uitrusting hem jaren inspanning gekost had. Rondom zich zag hij een wijd uitgestrekt legerkamp, met troepen van alle wapenen, gereed staande om op het eerste bevel op te breken. Omlaag, in de Lianne en in verscheiden visschcrshavcns langs de kust, lag eene tal- looze vloot van kleine vaartuigen, wier bemanning door opzettelijke oefening leerde in 15 of 20 minuten scheep te gaan, en weder aan land te komen met vele duizendc soldalen. Daar werden gedurig toespraken of proclamation lot de troepen gerigt, allen hierop nederkomendedat mén van daar Engeland kon zien, en dat er slechts 2 of 3 uren tijds noodig was, om een leger over het naauwe water te brengen, waardoor Engeland van Frankrijk werd geschei den. Ten einde zijne soldaten opgewonden te houdenwerd Engeland uitge kreten, als het laatste bolwerk eener heerschzuchtigc aristocratie, als de on derdrukker van zijn eigen volk en van alle andere natiënals de eenigc hinderpaal, die nog in den weg stopd aan de uitbreiding van een rijk, het welk bestemd was, om de gansche wereld te omvatten, en te beschaven. Wij zien thans een Franschcn Keizer van het geslacht van Napoleon te Calais toezigt houden op de inscheping van een te Boulogne zamengebragt leger. De overeenkomst met de tooneelen van 1804 is treffend, uitgezonderd alleen het hoofdpunt. Het leger, hetwelk Napoleon III thans doet scheep gaan, wordt niet tegen onze kusten, maar tegen onzen gemeenschappelijken vijand, Rusland, afgezonden; de plaats der vermaarde vloot wordt door Britsche sche pen ingenomenen de heide natiën zijn thans meer eenstemming in hare wcnschcn en naauwcr onderling verbondendan sedert eeuwen het geval is geweest. Had iemand, eenige jaren geleden, gewaagd zulk eene gebeurtenis te voorspellen, men zou hem gezegd hebben, dat eene Engelsch-Fransehc krijgstogt tegen Rusland te ver buiten den kring der waarschijnlijkheid lag, om zelfs op het gebied der verdichting te voegen. Onlangs is eene parlementaire commissie benoemd tot onderzoek der verordeningen, waaraan thans koffijhuizen, kroegen en alle dergelijke, voor het publiek toegankelijke plaatsen, onderworpen zijn. Deze commissie heeft thans een verslag uitgebragt. Zij wil, dat het slijten van sterken drank voortaan door niemand zal mogen geschieden, dan die daartoe bepaalde ver gunning van de overheid ontvangen heeft; dat echter deze vergunning tegen betaling eener bepaalde geldsom verkrijgbaar zal zijn voor elk, die de noodigc waarborgen voor de naleving der verordeningen aanbiedt, waarvoor verder zou gezorgd moeten worden door eene regelmatige inspectie, van overheids wege, in koffijhuizen en dergelijke, ook in zoogenaamde matigheidshuizen, oestcrkelders enz. te houden. Verder stelt do commissie voor, te bepalen, dat al de bedoelde huizen en plaatsen den ganschen Zondag, behalve van 1 tot 2 ure 's namiddags en van 6 tot 9 ure's avonds, en alle nachten van 11 tot 4 ure moeten gesloten zijn. Doch zij acht het dienstig dat plaatsen van redelijke uitspanning en on derligt," die thans den ganschen Zondag gesloten zijn, dien dag des namid dags ten 2 ure voor het publiek worden opengesteld, terwijl zij aan de hooge regering overlaten wil te beslissen aan welke plaatsenen voor hoeveel tijd deze vergunning zal worden verleend. In de laatste dagen zijn weder een paar stoom-kanonnccrbootcndie vroeger voor den Keizer van Rusland waren bestemd, te water gelaten, om naar de vloot van Napier te worden gezonden zij heeten Ariël en Swallow. Zatnrdag 11. heeft in eene stoomfabriek bij Rochdale een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Bij afwezigheid van den machinist, wilde een onkun dig werkman de machine in beweging brengen. Het gevolg hiervan was, dat de ketel barstte en de geheele fabriek, waarin lusschen de 60 en 70 per sonen aanwezig waren, werd vernield, waardoor 11 personen op de plaats ge dood en 15 in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Van 24 Mei tot 8 Julij zijn 31,374 Engelsche militairen, met 4,923 paarden, en 46,272 Fransche militairen, met 7,426 paarden, over Malta naar Turkye gegaan. Nagenoeg in allo oorden der Vereenigde Staten heerschte eenc ongemeen sterke hitte; te New-York teekende de thermometer van Fahrenheit een en andermaal 96 graden in de schaduw. Men verneemt uit Philadelphia dd. 6 dezer, dat aldaar een verschrik kelijke brand was uitgebarsten. De schouwburghet Chinesche museum en andere gebouwen zijn hierdoor eenc prooi der vlammen geworden. De daar door veroorzaakte schade wordt op meer dan 1 milliocn dollars geschat. FRANHRUR. PARIJS, 18 Julij. Bou Maza bevindt zich thans alhier, om voor zijn vertrek naar Cir- kassië, alwaar hem een bevel in het Ottomannische leger is opgedragen, 's Keizers laatste bevelen af te wachten. Het model der uniformen van de honderd gardes is bij den militairen klccdermaker des Keizers te zien. Op de kuras bevindt zich het in goud geborduurde wapen van den Keizer en daaronder het kruis van het legioen van eer. Het borduurwerk vereischt zoo veel tijd, dat men twijfelt, of al de uniformen op 15 Aug. gereed zullen zijn; 25 gardes zullen den Keizer even wel op zijne reis naar de Pyreneën vergezellen. Iedere garde ontvangt 125 fr. 's maands. De ligtingen van zeelieden zijn hervat: ook worden vele scheepstimmer lieden in dienst genomen. Te Toulon bevinden zich 8000, te Brest 4 a 5000 en te Lorient 1000 zeeliedendie slechts op het bevel wachten om te vertrekken. Den 12 Julij werd in de burgclijke hospitalen te Lyon niet cén geval vaii overlijden aangegeven; dit was in geen 15 jaren gebeurd. In de gieterijen van Creuzot heerscht de grootste bedrijvigheid. Thans wordt er reeds ccne locomotief per week vervaardigddoch weldra zal men er eene locomotief per dag kunnen leveren. ÏWITiERLAKB. De Zwilsersche nationale vergadering heeft de som van 25.000 fr. toe gestaan ten behoeve van de landverhuizing, alsmede 10,000 fr. ten gunste van eenige Officieren die, om zich in de militaire dienst te volmaken naar het toonecl des oorlogs in Turkye zullen worden gezonden. De Sardinische Regering heeft concessie verleend, tot het aanleggen van eenen spoorweg van Genève naar Wallisscrland. Men ziet hierin den voorlooper van het aanleggen eens spoorwegs over den St. Bernhard en den Simplon. De aanhoudende regen heeft in de jongste dagenbijzonder in Zwit serland, zeer belangrijke overstroomingen te weeg gebragt, door welke reeds veel schade aan de gebouwen, alsmede aan het veldgewas is veroorzaakt. Zelfs hebben eenigc menschcn daarbij het leven verloren.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2