leerstoel voor de Godgeleerdheid op te rigten. Drie jaren lang, had men reeds getracht dit plan ten uitvoer te hrengen. {Le Lien). Te J3rest, Clierburg, Lorient en Toulon, wordt het zeevolk, dat gereed staat, om zich voor de Oostzee in te schepen, voortdurend geoefend. In die havens zijn thans 18,000 zeelieden aanwezig, wel is waar meestal jonge sol daten. doch door den besten geest bezield. Het reserve- of vierde eskader, wordt niet alleen te Toulon, maar ook te Clierburg en Brest in gereedheid gebragt. Op eene stoomboot van de marine te Brest, de Galilée, zal de aanwen ding van zamengeslelden sloom, als stuwkracht, voor liet eerst in toepassing gebragt worden. Dit schip zal eerstdaags te Parijs komen, om aldaar voorzien te worden met de noodige toestellen om water en chloroform te verdampen, en de stoomschroef onder de werking dezer beide dampen te brengen. Het voordeel, hetwelk deze uilvinding opleveren moet, bestaat vooral in de be sparing van brandstof. In het depart. Haute-Marne neemt de cholera sedert eenige dagen merkelijk in hevigheid af; met uitzondering van eenige gemeenten kan men zeggen dat de plaag geweken is. Nieuwe krijgslogten in Algerië gerigt tegen de niet onderworpen Ka- bylcn van den stam van Beni Ilidjer, zijn met kracht bestuurd en volko men geslaagd. De vijand heeft groote verliezen geledenen zijne schoonste dorpen zijn vernieldzoo als men weetzijn de dorpen in de woestijn sehaarschweshalve het te meer bedroevend is dat men, ten einde te kolo niseren, moet beginnen met te vernielen. SPANJE. MADRID, 11 Julij. Volgens brieven door het Journal des Débats ontvangen, verloor de Gene raal O'Donnell, die aan het hoofd des opstands staat, den moed niet. Hij had twee brieven aan de Koningin geschrevenwaarin hij onder betuiging van gehechtheid aan de constitutionele staatsinrigting en van trouw aan de Kroonverklaart geen ander doel te hebbendan de Koningin en het regerende Huis te behoeden voor de gevarenwaarin zij onvermijdelijk zouden gebragt 1 worden door de handelingen der tegenwoordige bewindslieden. Deze brieven moeten veel indruk op de Koningin gemaakt hebben, doch zijn onbeantwoord gelaten, op aanhouden van den President-Minister, die aan H. M. voorhield, dat zij haar gezag zou verzwakkenindien zij met opstandelingen in onder handeling trad. Evenwel heeft de Koningin lijfsbehoud geschonken aan eenen Hoofd-Oflicier, die aan den opstand deelgenomen had en gevangen genomen was. De oproerlingen trachten thans de wijk le nemen naar Portugal, alwaar zij hoopten al diegenen tot hunne zaak over te halen, welke ontevreden waren met het bestuur van den Maarschalk Saldanha. Het plan schijnt reeds langs te voren beraamd te zijn en heeft waarschijnlijk aanleiding ge- geven tot het ongeloofelijke gerucht van eene omwenteling, welke te gelijk Spanje en Portugal zou omvatten, en aan wier hoofd Don Enrique zou slaan, i De opstandelingen hebben de wijk genomen naar Penaperros en worden door de troepen der Koningin op de hielen gevolgd. Er heeft een gedurig j ovcrloopen uit hunne gelederen plaats. De Generaal Serrano heeft zich bij de opstandelingen gevoegd. PRVISSEN. BERLIJN, 10 Julij. Verscheidene geestelijken, die sedert geruimen tijd van den kansel een politiek spreekgestoelte maakten, en alle Zondagen van God de zege der Christelijke wapenen van de Russen tegen de Heidenen en de vijanden des kruiscs afsmeekten, hebben van den Minister van Eeredienst aanschrijving gekregen, zich voortaan van predication in dien geest te onthouden. Een der grootste ijveraars, de Prediker Krummacher, heeft aan zijne gemeente mede gedeeld, dat hij geene staatkundige onderwerpen meer behandelen zal. De handel uit Engeland over Memel naar Ruslandbepaaldelijk wat den aanvoer van ruwe voortbrengselen betreft, heeft in de beide laatste maanden zeer in omvang toegenomenen belooft nog uitgebreider te zullen wordenwanneer geene storing in het handelsverkeer aan de Pruissische gren zen plaats grijpt. O T E IV R IJ E. WEENEN, 8 Julij. De taal alhier door Prins Gortschakoff, namens Keizer Nicolaas, gehouden is, volgens de Belg. Indep. van zeer verzoenenden aard geweest. Hij heeft verklaarddat Rusland niet aandringt op de verwijdering van de troepen der Westelijke Mogendheden, maar verwacht, dat die verwijdering op uitnoodi- gtng van Oostenrijk zal plaats hebben. Het Petersburger Kabinet wenscht eenen wapenstilstand te sluitenmaar dringt aan op de noodzakelijkheid om tot het sluiten van den vredezijne strategische punten bezet te houden daar Rusland anders in eene zeer nadeelige stelling tegenover dreigende bondgenooten zon zijn geplaatst. Overigens werpt Rusland verre van zich de beschuldiging van eenige bedreiging legen Oostenrijk le doenen bet ver klaart zich bereid om de onderhandelingen te openen op den grondslag van de ongeschondenheid van Turkije en de volkomenene gelijkstelling der Chris tenen met de Turken, gelijk die grondslag is vastgesteld bij het protokol van 9 April. Het bewilligt zelfs in eene herziening van eenige der vroeger ge- slotene traktaten. Er zal eene vereeniging aan de Bank alhier plaats hebben ten einde de zaak van het faillissement van Gopcevitch te regelen, dat op dit oogeublik, zoowel hier als te Triest groote opschudding baart. (Zie ons vorig Nommer). Rü§LAKD. De Generaal von Osten-Sacken is door den Keizer benoemd tot Opperbe velhebber van het derde active legerkorps. In zijne plaats is de Generaal Annenkoff tot Bevelhebber van Odessa benoemd. De Generaal Kotzebue, hoofd van den algemeenen Staf van het invasie leger in de Donau-provincienheeft twee dagen te Odessa doorgebragt, en is met zijne Adjudanten naar Bessarabie vertrokken. Zijne reis had ten doel, om toezigt te houden op de laatste troepen-bewegingwelke de Maarschalk Paskewitsch had bevolen. Overigens hadden de Russische troepen groote moeijelijkheden om zich leeftogt te verschaffenaangezien zij verstoken waren van de gelegenheid om zich de benoodigheden over zee te verkrijgen, en Mol davië bijna geheel uitgeput was. TU ISK TE. De sterkte van het Engelsch-Fransche leger bedraagt op dit oogenblik 54,000 man in en bij Varna, en 16,000 man op marsch van Adrianopel naar Burgas aan de Zwarte zee. Men verzekert stellig, dat dit leger met 15,000 Engelschen en 40,000 Franscben in den loop der maanden Julij en Augus tus zal versterkt worden. Voor het begin des winters kan dit leger van 130,000 man, noch in Bulgarije noch in deKrim, gereed zijn om te opereren. Men heeft bevonden, dat de kolenmijnen van de Zwarte zee zeer voor- deelig zouden zijn, indien Engelsche vereenigingen ze bewerkten, vooral die te Zungeldak. Men berekent, dat een ton steenkolen 1 (ƒ12) vrij aan boord kosten zou. Berigten uit Belgrado van den 114e" Julij melden het volgende; Een Turksch korps van 40,000 man is den Donau overgetrokken. Bij Gioergewo hebben de Russen in een gevecht 900 man verloren. De Russen zijn voor nemens Bucharest te verdedigen. GRIEKENLAND. De Generaal Spiro Moilsi, voormalig Minister van Oorlog en Aide-de-Camp des Konings, is onverwachts wegens afpersing en verduistering van gelden, in staat van beschuldiging gesteld. Naar Athene ontboden, om wegens zijn ministerieel beheer, hetwelk met een deficit van 300,000 drachmen eindigde, rekenschap te geven, heeft hij zich niet kunnen verantwoorden, en den 25slcB Junij is hij door gendarmes naar den Pireus, en van daar naar de vesting Palamadis vervoerd. Men zegt, dat andere militairen van hoogen rang, aan welke de Koning en Koningin hun vertrouwen geschonken haddeninsgelijks in schandelijke geldzaken gewikkeld zijn. Zekere Corialcgno, een Engelsch onderdaan van de Jonische eilanden en agent eener rijke Londensche maatschappij, die onder het ministerie Chris- tides veel moeite had aangewend, om de ontginning der amaril-mijnen op het eiland Naxos te verkrijgen, en door de Engelsche Ambassade ten sterkste aan bevolen was, is op heeler daad op het vervaardigen van valsche Grieksche banknotendoor middel der photographiebetrapt. Naar de gevangenis over- gebragt, heeft hij de daad bekend, maar onder voorwendsel, dat hij die uit liefhebberij verrigt heeft. STADS BERIGTEN. Burgerlijke JSlatib. Van den 6 lot en met den 13 Jnlij 1851. BEVALLENC. van Leeuwen, geb. van der MeelD. D. du Pree, geb. Maar- tenseD. A. Voorbroodgeb. StolkZ. E. Sirach geb. de JongZ. A. M. Heuschen geb. Poort, D. G. Haan geb. ZonhovenD. G. van der Linden geb. van der Wevden,D. A. van Duurengeb. Meurs, D. G. II. de la Bye, geb. GrotenhuisZ. G. Cramageb. Selier, Z. J. Wendelgeb. KooienZ. J. de Water, geb. Deele,D. II. van Eykgeb. Verbeek, D. J. Segaar,geb. de Ridder, D. M. Pieters, geb. van ZwietenZ. C. M. Brakelgeb. Mulder, Z. M. Vermeerengeb. van der Zandt, Z. levenl. K. Kropff, geb. Jongeneel,Z. GEHUWD: Mr. P. J. J. Linckers, Jm. en J. W. Longepee, Jd. M. Cohen, Wedr. en C. Muller, Jd. W. de Koning, Jm. en E. Knolter, Jd. W. Vermey, Jm. eu A. BronkhuyzenJd. W. JongbloedJm. en A. Zorg, Jd. H. Fak kel, Jm. en II. Bodry, Jd. OVERLEDENM. J. tl. den Hollander, D.3 w. P. van der Reek, D., 11 j. H. de Boer, Z., 2 j. en 9 m. P. Ribot,Z., 6 m. J. M. de Ridder, D.3 m. W. Braxhoven ,Z., 5 m. Henda Stikkelman 40 j. A. B. Aniba, Z.13 d. J. Bink, Z.3 m. A. Stephanus, geb. Haak, 71 j. C. Develeegeb.Steen 87j. J. van Appelen, 20 j. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het door Gedeputeerde Staten der Provincie Zuidholland in hunne handen gestelde request van Johannes Corneiis Tüjrion, wonende alhier, houdende verzoek tot het plaatsen van een Stoom-Grutmolen, in het Huis aan den Nieuwen Rijn, Wijk VII. N°. 96. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Ge meente op Maandag den 17<ten Julij aanstaande, des middags ten 12 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij ge houden zullen worden, zich tegen de inwilliging van dat verzoek niet te hehben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn. Leyden, 13 Julij 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3