Bij den Minister van Financiën is ontvangen een coupon groot/1.23J, door een onbekende, onder bet postmerk Deventer, en nog onder hetzelfde postmerk met de letters Cs. H. L. ƒ50. Dezer dagen beeft alhier in eene der zalen van het Keizershof de alge- meene vergadering plaats gehad der maatschappij tot nut der Israclilen in Nederland onder voorzitterschap van Mr. A. de Pinto. Door den algemeenen Secretaris den Heer J. Teixeira de Maltos, werd een belangrijk verslag uitge- bragt. De Maatschappij telt 10 afdeelingen, met 351 leden en 42 donateurs. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen de Heeren Mr. A. de Pinto, alhier en Mr. J. A. Goudsmitte Leydentot nieuwe leden werden benoemd de Heeren S. Josephus Jitta van Amsterdam en J. E. Andries van hier. Op de uitgeschrevene prijsvragen, betrekkelijk liet onderwijs, waren ingekomen drie antwoordendie echter voor geene bekrooning vatbaar werden geacht. Er werd besloten dezelfde prijsvraag andermaal uit te schrijven. Er heerschte onder de afgevaardigdenvan onderscheidene plaatsen bijeengekomende beste overeenstem ming. Ttveede Eiamer der Staten-fZenernal. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 11 Julij. De Kamer heeft hare afdeelingen hernieuwd en gekozen tot Voorzitters, de Ileeren: de Kempenaer, Groen van Prinsterer, van Rappard, van Goltstein en van Rosse; en tot Ondervoorzitters, de Heeren: van Heiden Reinestein, van Nispen van SevenaerBaudSchimmelpenninck v. d. Oije en v. d. Brugghen. Door de Vergadering is bepaald, dat de beraadslagingen zullen plaats heb ben: 1®. over het wets-ontwerp tot onteigening van percelen tot uitbreiding der gemeente Arnhcin op morgen (Woensdag)2°. over het voorstel van den Heer Groen van Prinsterer betrekkelijk de oprigting van bijzondere scholen op aanstaanden Vrijdag; en 3°. over het wets-ontwerp tot vaststelling van het regeringsreglement voor Nederl. Indie op aanst. Maandag. De zitting is daarna opgeheven tot morgen. Zitting van Woensdag 12 Julij. In deze zitting is met algemeene (44) stemmen aangenomen het wets-ont werp verklarende, dat het algemeen nul de onteigening vordert van percelen tot de uitbreiding van de gemeente Arnhemnadat door den Minister van Binnenl. Zaken eenige veranderingen aangebragt waren in de overwegingen en in het eenig artikel, ten gevolge waarvan in plaats van, uitbreiding der gemeente, gelezen wordt, uitbreiding der stad. De Kamer heeft nog, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem- ming, goedgekeurd de conclusien der reeds vroeger uitgebragte rapporten door de Commissien aangaande het armbestuur over 1852; en van de opgave van verkochte of afgestane domeinen, van den afkoop van domaniale tienden enz. in 1853; de eerste om het verslag voor kennisgeving aan te nemen, en de tweede, om de opgave ter Griffie neder te leggen. De vergadering heeft besloten om, na de beraadslaging over het voorstel van den Heer Groen, over de oprigting van bijzondere scholen, 't welk op Vrijdag zal overwogen worden, over de voordraglen, nopens de te verleenen naluralisatiente beraadslagen. De vergadering is daarna gescheiden. ROTTERDAM 13 Julij. Volgens de feestrcgeling zal morgen des voormiddags, ten 9 nre plaats hebben, koor- en orchest-rcpetitiede 9de Symphonie en de Psalm. Daarna repetitie der solo's voor het concert. Des namiddags ten 1 ure mnziek der grenadiers, in het Park. Des avonds ten 7 ure: uitvoering van het orato rium Die Jahreszeiten van J. Haydn. Na de uitvoering muziek der grena diers en prachtige verlichting op het terrein der officieren-societeit in bet Park. In de Oude Plantage: muziek en vuurwerk; de muziek des avonds ten 8 ure, door het corps horenblazers van het stedelijk garnizoen, en het vuurwerk ten 10 ure. Zaturdag des namiddags ten 12 ure: uitvoering van den 145sten Psalm van J. J. H.Verhulst. Daarna groot concert. Ten slotte: uitvoering van de 9de Symphonie, van L. van Beethoven. Des avonds ten 10 ure: prachtig vuurwerk op het nieuwe terrein aan het Nieuwewerk en groote Vauxhall- Doele en vuurwerk. Des middags ten 12 ure, in de Oude Plantage: groot concert, door het corps stafmuziekantcn der grenadiers en jagers. liet zal velen genoegen doen te vernemen, dat men aanstaanden Zatur dag ook in de gelegenheid zal wezen de Heeren F. Coenen en J. II. Lubeck te hooren. Zij zullen zich op uilnoodiging van het Feest Commilté op het concert van Zaturdag doen hooren, en wel in een der schoonste voortbrengse len van het genie van Beethoven. Onder de vele vreemdelingen, die bereids alhier zijn aangekomen bevinden zich ook verscheiden beroemde buitenland- sche toonkunstenaars, zooals Liszt, Hiller, Berlioz enz. De dag van heden den 12den was gewijd aan den wedstrijd der Kon. Ned. Yachtclnb. Omstreeks 91 ure kwam Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen aan, en werd afgehaald door eene Commissie uit den Raad der Yacht- club, met het rijtuig van J. van Hoboken van Cortgene, en verwelkomd door den Heer P. H. Tromp. Het viermast clipperschip Argo loste saluutschoten. De wedstrijden namen terstond een aanvang. Gedurende dezelve kwam on geveer 12 ure, Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden aan het Vereenigings- gebouw, welke, na ook het lokaal voor het groote muziekfeest beschouwd en zijne goedkeuring te kennen gegeven te hebben, ten 3 ure naar het stationsgebouw is teruggereden. Ongeveer ten drie ure begaf Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zich in eene sloep naar het reeds vermelde clipperschip Argo, van de Heeren A. van Hoboken en Zonen, vertoefde daar eenigen tijd en keerde toen onder het gebulder van het geschut naar het Vereenigingsgebouw terug, waar spoedig daarna de uitreiking der prijzen aan de overwinnaars plaats had, hetwelk door Z. K. II. geschiedde, die zulks van gepaste toespraken deed vergezeld gaan. Na de uitreiking der prijzen had in het Vereenigingsgebouw der Koninkl. Ncd. Yachtclub een luisterrijk diner plaats. Bij den wedstrijd der schcepsbarkassenheeft een droevig ongeval plaats gehad. Aan dien wedstrijd namen vijf scheepjes deel, waaronder de Prinses Amalia van de Heeren C. Vlierboom Zonen alhier. Dit vaartuig, met vier koppen bemand, op de hoogte van Schiedam scherp laverende, ontmoette eene stoomboot. Bij den sterken wind en het hol staande waterontstond door die stoomboot zulk een golfslag, dat de barkas daardoor water schepte, en onmiddelijk zonk. Gelukkiglijk was een roeiboot in de nabijheid, die dadelijk ter hulp snelde en drie der drenkelingen redde; de vierde, een jong mensch verloor hij dit ongeval het leven. BUITENLAiVDSCUE BEIUGTEN. ENGELAND. LONDEN, 11 Julij. Uit eene aan het Parlement gedane opgaaf blijkt, dat de gewezen boek houder der admiraliteit II. Swabey, van Julij 1843 tot nu onlangs eene som van G6,647 heeft zoek gemaakt. Hij genoot een tractement van 1400 had geen borgtogt gestelden nimmer waren zijne rekeningen of boeken nagezien. De Luitenant Bowyer, die tijdens het stranden van de Tiger bij Odessa is gevangen genomendoch uitgewisseld w erdis te Dover aangekomen. Hij roemt hoogelijk de behandeling, welke hij en de overige krijgsgevangenen bij de Russische autoriteiten hebben ondervonden. De Times behelst een brief, geschreven van de vloot in het gezigt van Kroonstadt, dd. 30 Junij. Daaruit blijkt o. a. dat de stoombooien, die de peilingen bij het eiland Kroonstadt bewerkstelligd hebben, 3 helsche werk tuigen onder water hebben gevonden. De stoombooten hadden zich van on derscheidene visschersschepen meester gemaakt. De kustvaart in de Golf van Finland was geheel en al gestremd. Eene plotselinge verandering in de luchtgesteldheiddie van koud zeer warm was geworden, had veroorzaakt, dat onder de bemanning van de vloot vele zieken gekomen waren en men reeds onderscheidene dooden telde. De Admiraal Corry kruist met zijn eskader tusschen Rcval en Sweaburg de Schout-bij-Nacht Plumridge in de Bolhnische Golf. In de 2de editie van de Mom. CJironvan den llden leest men, dat de vereenigde vloten, zonder gevecht te leveren, Kroonstadt hebben verlaten, en voor Baro-Sund aangekomen zijn. FRANRRUK. PARIJS, 11 Julij. Bij een besluit van den Keizer van den 24sten Junij, is magtiging verleend tot de oprigting van een voorloopig corps ligte ruiterij uit inboorlingen be staande, en bestemd om in het Oostersche leger dienst te doen, onder den naam van het corps van Oostersche Spain's. Aanvankelijk was vastgesteld, dat al wie voorwerpen voor de in 1855 alhier te houden wereld-tentoonstelling inzenden wilde, vóór den 15den dezer maand van zijn voornemen kennis moest gevenaan het hoofdbestuur der tentoonstelling, of aan eene der met hetzelve zamenwerkende commissien. Deze termijn is thans, gelijk in den officielen Moniteur medegedeeld wordt, tot den 15den Augustus aanst. verlengd. In het dagblad la Presse leest men, dat de fabriekanten in Frankrijk ontmoedigd zijn door de verflaauwing der handelsbedrijvigheid in de laatste 6 maanden, en dat nog slechts zeer weinigen van hen bedacht zijn op toebe reidselen voor de groote tentoonstelling. Een artikel in den Const, over de teruggave van Finland aan Zweden, in verband met het besluit des Keizers om te Boulogne de voor de Oostzee bestemde troepen zelf in oogenschouw te nemenheeft hier groot opzien ge baard. Men leidt daaruit af, dat in de Oostzee nog belangrijke gebeurte nissen te wachten zijn. Ook wordt hier verzekerddat het in het plan der Wcstersche Mogendheden ligt, om door de vloot in de Zwarte zee een aanval op Odessa te laten doen, zelfs nog voor dat men Sebastopol aantast. De Heer St. Arnaud heeft het Ministerie van Oorlog in zulk eene finan- lieele verwarring achtergelaten dat de Regering zich genoodzaakt heeft ge zien een ambtenaar bij het Ministerie van Finantien met de regeling van verschillende gewigtige aangelegenheden te belasten. Het Buil. des Lois bevat een besluit, waarbij op de dienst van 1854 een buitengewoon crediet van 1G8 millioen geopend wordt als aanvulling van de uitgaven, ten behoeve der vermeerdering van het effectief des legers, het bezetten van Italië, het leger van het Oosten en het oprigten der kam pen van het Noorden en het Zuiden. Het tusschen Frankrijk en Engeland gesloten verdrag tot wederzijdscbe uillevering van gedeserteerde matrozenis den 4den dezer geratificeerd en uitgevaardigd. De vereeniging, die zich het lot der Parijsche dieren aantrekt, heeft aan den Prefect van Policie eenige maatregelen tot verbetering en afschaffing van misbruiken aan de hand gedaan. Zij verlangt onder anderendat voor de groote omnibussen een derde paard moge gespannen worden, en dat men de Leesten der menagerie niet voede met het vleesch van afgereden, onder de slagen bezweken dierenwelk voedsel aan die vleeschetende dieren ernsti- gen buikloop veroorzaakt. De Synode van de kerken in de valleijen van Piemont heeftin eene zitting van den lsten Junij, met algemeene stemmen besloten te La Tour eene

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2