LEYDSCHE VRIJDAG, 14 JULI}. BINNENLANDSE HE BERÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond Dc Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeten. LEYDEN, 13 Jnlij. Gisteren avond, tegen half G ure des namiddags, is het Ij a rig zoontje van II. Biezot, Wagenmaker op de Haven, achter het huis in het water gevallen, en ofschoon het er spoedig is uitgehaald zijn echter de pogingen om het in het leven terug te roepen, vruchteloos geweest. Dc Minister van Binnenl. Zaken, zal morgen geen gehoor verleenen. Sedert den 19dcn Juriij jl. ontdekte men dat er hij herhaling gelden uit een offerkistje, geplaatst op het koor in de R. K. S'. Jozefskerk te Delft, ontvreemd waren; dit heeft aanleiding gegeven, dat men pogingen in het werk stelde, om den dader of daders te ontdekken, hetwelk 11. Zondag ge lukte. Nadat de kerk uitgegaan en gesloten was, keerde de kerkbediende, vergezeld van een der Hoeren van het kerkbestuur, in dezelve terug, en vonden toen. zoo als het scheen slapende, nabij de plaats waar de offerkist zich bevond, een manspersoon, die, gewekt zijnde, in bewaring wen! gehou den, tot dat men de hulp der policie had ingeroepen; nadat bij hem een stcekbeileltje en eenige sleutels gevonden warenwerd hij gevangen ge nomen. (ff. C.) Gisteren nacht zijn te Vlaardingen aangekomen de derde haringjager met 13 ton en de vierde met 33 ton haring. De gewone hoeveelheid is anders te zamen 270 a 350 ton. Hieruit blijkt dat de vangst tot hiertoe allerongunstigst is. Het houwen van eene pastorij voor de Herv. Gemeente te Houtrijk en Polanen is aangenomen door W. Stapelkamp, te Haarlem, voor 5975. In de Amst. Cour. leest men, dat de Doopsgezinde gemeente te Am sterdam een treffend verlies geleden heeft, door het overlijden van haren Leeraar J. Boeke, oudsten Predikant bij die gemeente. De ontslapene had zich bij zijne gemeente zeer bemind gemaakt en hij haar, zoowel als hij zijne talrijke vrienden, zal zijn gemis lang gevoeld worden. Wij vernemen, dat als schrijver der Godgeleerde prijsverhandeling bij de Hoogeschool te Groningen zich heeft doen kennen de Heer II. G. Hagen Student te Utrecht. Uit het ÏO*10 jaarlijksche Verslag van de Ned. Verecniging tot afschaffing van sterken drank, gedaan op de IS"1" Algemeene Vergadering, den 5dcn en Gllcn dezer te Zwolle gehoudenblijkt dat de toestand der geldmiddelen ofschoon niet hijzonder blooijend echter niet geheel ongunstig is. De ontvangst was 5202.05, de uitgaaf 5138.04}saldo 64.00}. Er waren 173 verslagen van Afdeelingcn en Correspondenten ingekomen. Het aantal leden bedroeg December 11. 9G45, waaronder 1841 vrouwen zijn opgegeven. Bovendien 332 jonge lieden beneden 18 jaren. 3 nieuwe Tractaatjes werden verschaft, en ieder ten getale van 8000 exemplaren gedrukt; 13 vroeger uilgegevenc werden herdrukt, ieder ten getale van 4000 exempt.; als ook 3000 exempl. van het Woord van Ernst en Liefde en 3000 exempl. van de Schoolprenl de Flesch. Van den Volksvriend werden op het einde van het jaar 2025 exempl. maandelijks gedrukt. Het aanbod aan de directie der Ned. Stoornbooten, om hen van den Volksvriend en de Traetaten te voorzien, is door 24 Booten aangenomen. Ter gedeeltelijke goedmaking der kosten van de cantine in het kamp bij Zeist had de Vereeniging 500 en Z. K. II. Prins Frederik 200 bijgedragen. Er bestaat uitzigtdat deze poging, lot vermindering van liet gebruik van sterken drank, ook in het eerlang te hou den kamp, zal worden herhaald. De aftredende Voorzitter, Mr. d'Engelbronner en de algemeene Thesaurier, Ds. lluydecoper, zijn met algemeene stemmen herkozenen in de commissie van redactie is herbenoemd Ds. Montyn en be noemd Ds. J. H. de Ridder. Het verslag eindigt met den wensch, dat alle wel- denkenden in Nederland meer en meer met ijver, moed en volharding, de kwade gebruiken en instellingen bestrijden; de goede bevorderen, en deze pogingen door den zpgeri des Almagtigen bekroond mogen worden. De kermis te Spijkenisse c. a. en in Hekelingen c. a. is afgeschaft. Uit Ycenhuizen wordt gemeld, dat de Kerkeraad der Herv. Gemeente aldaar van Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden 200 als bijdrage voor een nieuw orgel heeft ontvangenen de Predikant Kulle een zilveren presen teerblad met trommels, met het opschrift: 28 en 29 Junij 1854, begeleid van een' brief tot dankzegging voor het genoegclijk onthaal ten huize van dien Leeraar. Uit Breda wordt gemeld dat men hij hel afbreken van eenige gebouwen in de nabijheid der kerkeene groote menigte menschenbeenderen van daar in bet binnenste der kerk overgebragt heeft en dat men bij het plaatsen dier over blijfselen ontdekt heeft de van een koperen plaat voorziene kist, waarin rust Adriaan Janzoon van Bergen, turfschipper van de Leur, die in 1590 de soldaten ver borgen had, waarmede bet kasteel van Breda werd genomen. De kist, bene vens die van zijne vrouw en een kind, bevonden zich nog in allezins gaven toestand. Bij die gelegenheid heeft men het deksel der kist van A. J. van Bergen geligt en om het geraamte een flanellen hemd bevonden, dat geheel onbeschadigd washet garen in de naden was echter vergaan. Mevr. Sontag Gravin Tvosside alom geroemde zangeresis te Mexico aan eene lievige ziekte van G dagen overleden. Zij werd in de kerk San Fernandez in tegenwoordigheid van de leden van de Philharmonische maat schappij en verschillende Bniteril. Gezanten ter aarde besteld. Zij had zich door hare kunstreis in Amerika een aanzienlijk vermogen verworven. Men heeft naar Engeland geschrevenom hare kinderen over te laten komen. In Nederland zijn in het jaar 1353 in het licht verschenen 1838 boek werken, als: wetenschappelijke godgeleerdheid 194, practische godgeleerdheid en preken 367, te zamen 561; regtsgeleerdlieid en wetgeving 91, staat- en staathuishoudkunde 133, te zamen 224; genees-, heel- en verloskunde 81, schei- en artsenijkunde 25, te zamen 106; wijsbegeerte 7; taal- en letter kunde 52; fraaije letteren en kunsten 133; opvoeding en schoolboeken 101, kinderwerkjes 61, te zamen 162; geschiedenis en levensbeschrijvingen 99; aardrijkskunde enz. 122; natuurkunde 56wis- en rekenkunde 38, te zamen 94; krijgskunde 25; handel en nijverheid 55; bouw- en werktuigkunde 28; huis- en landhuishoudkunde 54, gedichten 128; tooneelspelen 12; romans 74; lee- kenkunde 11; mengelingen 1. Het verschil rnet het totaal in 1352, toen er, blijkens onze opgaaf, 1920 verschillende uitgaven in Nederland verschenen, bedraagt dus 82; een merk waardig bewijs van lusteloosheid of afmatting bij de vele uitgevers in Neder land. Maar dit verschil wordt nog belangrijker, als men bedenkt, dat onder dit getal van 1838 begrepen zijn: circa 160 tijdschriften en 120 vervolgwer ken welke laatste als uitvloeisels van vroegere speculation kunnen gerekend worden, en bet aanmerkelijk getal van 208 brochures over de bisschops- quaestic, die, om derzelver geringen omvang, bijna niet onder de gewone uitgaven kunnen worden gerekend. 's GBAVENIIAGE. 13 Julij. Z. M. heeft den Kolonel der Infanterie bij het leger in Nederl. Indie II. G. Kruseman, benoemd tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Ook beeft Z. M. benoemd tot Gen.-Majoor bij het leger in Nederl. Indie de Kolonel A. Meis, thans Chef van het wapen der Artillerie bij dat leger. Z. M. heeft benoemd lot Notarissen: te Waalwijk, E. Tijsmans, thans Griffier bij {het Kanlongeregt aldaar; te Haastrecht, J. G. Brouwer Nijhoff, Cand. Notaris; te Haarlem, C. J. Merens, thans te Medemblik, en te Medem- blik, D. M. AlewynCand. Notaris. Naar men verneemt is het Kon. stoomjagt van Rotterdam naar Ant werpen vertrokken, om Z. M. den Koning van Portugal met ziju gevolg van daar af te halen. Z. M. zal, na eenigen lijd in de residentie te hebben doorgebragtzich naar Amsterdam begeven, en zijn intrek nemen in het Kon. paleis. Na de merkwaardigheden der hoofdstad te hebben bezigtigdzal Z. M. zich naar hel Loo begeven. Naar men verneemt zijn de bijdragen, lot de oprigting van een monu ment of standbeeld ter eere van wijlen Z. M. Koning Willem IT, zoo van de Afdeeling van het Metalen Kruis 's Gravenhage)als ook van ingezetenen der residentie, vrij belangrijk. Ook dc Officieren en manschappen van het regiment Grenadiers en Jagers, en het regiment dragonders, alhier in garni zoen hebben daartoe bijdragen geleverd. Ook verneemt men dat er tot het oprigtcn van een Gedenk- of ken- leeken op het graf van wijlen den Vice-Admiraal J. C. Rijkvele inschrij vingen plaats hebben. In den namiddag van den 1 l(lcn dezer is alhier overleden de Heer Mr. J. J. van Hees van Berkel, Lid van de Provinciale Staten van Zuidholland, en Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland; dientengevolge zal er weldra weder eene verkiezing moeten plaats hebben in het Hoofddislrict I Alphen om in de opengevallene cerstgemelde betrekking te voorzien.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1